توجه : تمامی مطالب این سایت از طریق ربات جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران توسط آیدی موجود در بخش تماس با ما، به ما اطلاع داده تا مطلب حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

جواب سوالات درس هفتم فارسی پنجم ابتدایی


. . . . . . . . . . . . .

نمونه درس فرهنگ بومی 1

نامش محمّد خوارزمی، ملقّب به پوریای ولی، عارفی پهلوان و شجاع بود. شعر نیز می‌سرود و منظومه‌ای به نام «کنز الحقایق» از او باقی است.

پوریای ولی بیشتر به سبب حکایت‌هایی که درباره‌اش بر سر زبان‌ها است، شهرت یافته است. یکی از آن حکایت‌ها این است که می‌گویند قرار بود در هندوستان با پهلوانی مسابقه بدهد و کسی تردید نداشت که پوریا بر پهلوان هندی غلبه می‌کند. امّا صبحگاهِ روزِ پیش از مسابقه، پوریای ولی که برای ادای نماز به مسجد رفته بود، شنید که زنی گریان و اشک‌ریزان به درگاه خداوند دعا می‌کند که فرزندش را در مسابقه با پهلوانی که همه می‌گویند شکست‌ناپذیر است، کمک کند؛ زیرا اگر پسرش شکست بخورد، حیثیت و آبروی او در هند بر باد می‌رود.

پوریا با شنیدن دردِ دل مادر پهلوان هندی، تصمیم می‌گیرد خود را مغلوب حریف کند. در همین راستا، هنگامی که با او روبرو می‌شود، پس از کشاکش بسیار، شگردی به کار می‌برد که مغلوب رقیب خود شود. در میان ناباوری همه، پوریای ولی مسابقه را می‌بازد تا دل مادر پهلوان هندی را نشکسته باشد. از آن پس، پوریا در میان پهلوانان، نمادِ جوانمردی و گذشت در عین قدرت و زورمندی شده است.

درست و نادرست 

1️⃣ پوریای ولی، شعر نیز می‌سرود. (درست)

2️⃣ پوریای ولی در مسابقه با پهلوان هندی برنده شد. (نادرست)

3️⃣ مردم تصور میکردند که پوریای ولی بر پهلوان هندی غلبه می‌کند. (درست)

درک مطلب 

 نام اصلی پوریای ولی چه بود؟

محمّد خوارزمی

 منظومه‌ی شعرِ محمّد خوارزمی چه نام داشت؟

کنزالحقایق

 چرا پوریای ولی باخت؟

چون نمیخواست دلِ مادرِ پهلوان هندی را نشکسته باشد

بخش املا درس آزاد فرهنگ بومی 1 

 از متن درس سه واژه که دارای ارزش املایی میباشد را پیدا کنید و آنها را در یک جمله به کار ببرید.

واژه‌ها: غلبه، حیثیت، مغلوب

جمله: باوجود اینکه پوریای ولی می‌توانست بر پهلوان هندی غلبه کند اما عمداً مغلوب وی شد تا حیثیت این ورزشکار در هندوستان بر باد نرود.

کلمه های زیر را با حروف مناسب پر کنید.

کنز الح…ایق: ق (کنز الحقایق)

خ…ارزمی: و (خوارزمی)

پ…لوان: ه (پهلوان)

کشا…ش: ک (کشاکش)

بخش نگارش درس آزاد فرهنگ بومی 1 

 زندگینامۀ پوریای ولی را در چند سطر بنویسید.

پوریای ولی از همان زمان جوانی کُشتی می‌گرفت و همچنین پیشینه‌ی پوستین‌دوزی و کلاه‌دوزی داشت. وی در همان دوران جوانی به شهرهای گوناگون ایران و هندوستان سفر می‌کرد و در همه جا کشتی می‌گرفت تا این که به پهلوانی مشهور شد. این پهلوان در میان ورزشکارانِ ایران نمونه‌ای از پایمردی و جوانمردی و اخلاق است در میان مردم جایگاه والایی دارد.

 

کلمات کلیدی: درس آزاد کلاس پنجم فرهنگ بومی 1 | درس هفتم درس آزاد فرهنگ بومی 1 | درس آزاد فارسی پنجم ابتدایی | نمونه درس آزاد پنجم ابتدایی فرهنگ بومی 1

منبع: ساینس هاب

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب