توجه : تمامی مطالب این سایت از طریق ربات جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران توسط آیدی موجود در بخش تماس با ما، به ما اطلاع داده تا مطلب حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

علائم کمبود مواد مغذی بر روی ناخن ها


علائم کمبود مواد مغذی بر روی ناخن ها

ناخن‌های شما چیزی بیش از یک بوم نقاشی برای ناخن‌های زیبا هستند. آکادمی پوست آمریکا می گوید که ناخن های شما پنجره ای به سوی سلامتی شما هستند. اگر مشکلی در بدن شما وجود داشته باشد، در ناخن های شما ظاهر می شود. شکل، بافت، رنگ، سرعت رشد آنها، همه چیز نشانه این است که بدن شما برای مواد مغذی فریاد می زند. بیشتر تغییرات در ناخن ها و پوست شما به دلیل کمبود ویتامین و مواد مغذی رخ می دهد. در اینجا لیستی از علائم کمبود مواد مغذی بر روی ناخن ها و اهمیت آن ها برای سلامتی، را به اطلاع می رسانیم.

کویلونیچیا یا ناخن های قاشقی شکل یکی از علائم کمبود مواد مغذی بر روی ناخن ها

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

ناخن ها فوق العاده نازک هستند و حالت قاشقی دارند. لبه های بیرونی ناخن ها به سمت بالا می آیند و از بستر ناخن بیرون می آیند. ناخن ها ممکن است ترک بخورند. شکل ناخن طوری می شود که می تواند یک قطره آب را در خود نگه دارد.

کمبود آهن (یا کم خونی) شایع ترین علت کویلونیشیاست. کمبود آهن در بدن باعث شکننده شدن ناخن ها می شود. اگر این وضعیت به دلیل کم خونی ایجاد شود، ممکن است علائم دیگری را نیز مشاهده کنید، مانند:

خستگی ضعف پوست رنگپریده تنگی نفس

با این حال، این وضعیت همچنین می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

ناتوانی بدن شما در جذب مواد مغذی ضربه خارجی به ناخن قرار گرفتن بیش از حد در معرض مواد شوینده و حلال های نفتی پرتودرمانی یا شیمی درمانی

همچنین می تواند ارثی باشد یا در اثر عوامل محیطی ایجاد شود. یک مطالعه نشان داد که افرادی که در ارتفاعات بالاتر زندگی می کنند اغلب این وضعیت را تجربه می کنند.

اگر کم خونی یا کمبود آهن باعث بیماری شما می شود، مصرف مواد غذایی غنی از آهن راهی برای مبارزه با آن است. غذاهایی که می توانند به شما در غلبه بر کویلونیشیا کمک کنند عبارتند از:

طیور لوبیا گوشت قرمز نخود فرنگی سبزیجات با برگ سبز تیره میوه های خشک مانند زردآلو و کشمش

داروها و سایر گزینه های درمانی

در مقایسه با سبزیجات و سایر منابع، بدن شما به راحتی می تواند آهن مرغ و گوشت را جذب کند. با این حال، اگر گیاهخوار هستید، پزشک ممکن است مکمل های آهن را همراه با مکمل های ویتامین B12 تجویز کند.

خطوط بیویکی از علائم کمبود مواد مغذی بر روی ناخن ها،

فرورفتگی های افقی روی ناخن  را خطوط بیو می گویند. ممکن است روی ناخن های دست یا بند انگشتی یا ناخن پا یا همه ناخن ها ایجاد شود. با رشد ناخن، برجستگی ها به رشد خود ادامه می دهند. کمبود روی اغلب باعث ایجاد خطوط Beau می شود. با این حال، سایر علل مرتبط با این وضعیت عبارتند از:

آسیب به ناخن شرایط التهابی، مانند پسوریازیس عفونت صفحه ناخن چیدن بیش از حد کوتیکول ها یا ناخن ها (مانیکور همچنین ممکن است باعث ایجاد خطوط Beau شود). داروهای خاص (بیشتر عوامل شیمی درمانی) بیماری همراه با تب بالا (مانند مخملک، ذات‌الریه، سرخک و اوریون)

خطوط Beau معمولاً با رشد ناخن های شما از بین می روند. اگر بیماری شما به دلیل کمبود روی است، از غذاهای حاوی روی استفاده کنید، مانند:

گوشت قرمز صدف و صدف حبوبات (مانند لوبیا و نخود) دانه ها (مانند دانه کتان، شاهدانه و دانه کدو تنبل) بادام هندی تخم مرغ محصولات لبنی

دارو و سایر گزینه های درمانی

در صورتی که خطوط Beau به دلیل هر مشکل زمینه‌ای سلامتی دیگری ایجاد شده باشد، پزشک آن را تشخیص داده و درمان می‌کند. اغلب، درمان بیماری زمینه ای به ناپدید شدن خطوط کمک می کند. در صورت مشاهده این خطوط بر روی ناخن خود فوراً با پزشک خود مشورت کنید.

اونیکورکسیس (برآمدگی طولی ناخن ها)

برآمدگی های طولی روی ناخن ها ظاهر می شود. ناخن های شما به شدت شکننده می شوند و در انتها شروع به شکافتن می کنند. این عارضه معمولاً در افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی، سوء تغذیه و عادات غذایی نامنظم دیده می شود و به دلیل دریافت نامناسب غذا، آب و مواد مغذی است. کمبود آهن، کلسیم و روی باعث Onychorhexis می شود.

سایر علل شکنندگی ناخن عبارتند از:

پسوریازیس اگزما استفاده بیش از حد از لاک پاک کن یا حلال های کوتیکول آسیب به ناخن قرار گرفتن طولانی مدت در معرض مواد شوینده، صابون و الکل

مواد غذایی غنی از مواد مغذی حیاتی، به ویژه آهن، کلسیم و روی داشته باشید. این شامل:

محصولات لبنی دانه ها (چیا، کنجد و خشخاش) پنیر ماهی هایی مانند سالمون و ساردین عدس و لوبیا پروتئین آب پنیر بادام سبزیجات با برگ سبز تیره

دارو و سایر گزینه های درمانی

پزشکان ممکن است داروهای رتینوئید (برای مصرف خوراکی) را برای درمان ناخن های شکننده، بسته به علت زمینه ای بیماری شما، تجویز کنند. عمدتاً اقدامات خودمراقبتی می تواند به بهبود وضعیت ناخن های شما کمک کند.

لوکونیشیا

انواع این وضعیت علائم خاص خودش را دارد، از جمله:

لکه های سفید کوچک روی بستر ناخن شما (لکونیشیای نقطه ای). نوارهای طولی سفید روی ناخن های شما (لوکونیشیای طولی). خطوط یا نوارهای افقی روی ناخن شما (لوکونیشی عرضی). لکه های سفید پوست زیر ناخن (لکونیشی نسبی).

کمبود کلسیم، روی و ویتامین های گروه B از علل اصلی این بیماری هستند. طبق گزارش ها، درمان با این ویتامین ها به درمان این بیماری کمک کرده است. با این حال، عوامل دیگری نیز ممکن است باعث لوکونیشی شوند. آنها عبارتند از:

جویدن بیش از حد ناخن آسیب های ناخن مانیکور عوارض جانبی داروها (داروهای شیمی درمانی و سولفونامیدها) بیماری (کم خونی، زخم کبد، دیابت و اگزما) علل ارثی

اگر این بیماری به دلیل کمبود مواد مغذی ایجاد شده باشد، گنجاندن این مواد مغذی در رژیم غذایی می تواند به درمان آن کمک کند. این غذاها را مصرف کنید:

محصولات لبنی سبزیجات با برگ سبز تیره غلات کامل حبوبات دانه تخم مرغ گوشت

دارو و سایر گزینه های درمانی

اگر کمبود مواد مغذی باعث این بیماری شود، زمانی که بدن شما منبع کافی از آن مواد مغذی را دریافت کند، از بین خواهد رفت. معمولاً با رشد مداوم ناخن‌ها، لکه‌های سفید از بین می‌روند. اگر این عارضه ناشی از هر بیماری زمینه‌ای دیگری (یک آسیب یا بیماری) باشد، باید جداگانه درمان شود.

خونریزی های اسپلینتر

این خطوط مانند خطوط نازک قرمز، قهوه ای یا سیاه زیر ناخن به نظر می رسند. آنها به صورت طولی و در امتداد جهت رشد ناخن شما اجرا می شوند. اینها بیشتر در اثر تروما (آسیب به عروق خونی کوچک زیر بستر ناخن) ایجاد می شوند. با این حال، خونریزی اسپلینتر نیز به دلیل کمبود ویتامین C (در برخی موارد) ایجاد می شود.

اگر کمبود ویتامین C دلیل این بیماری است، این مواد غذایی را در رژیم غذایی خود بگنجانید:

کلم بروکسل کلم بروکلی سبزیجات برگ سبز اسفناج گوجه فرنگیها سیب زمینی شیرین و سفید میوه های خانواده مرکبات

دارو و سایر گزینه های درمانی

از آنجایی که در بیشتر موارد، خونریزی های تراشه ای ناشی از جراحات یا عفونت ها است، التیام آسیب یا عفونت به طور خودکار ناخن شما را التیام می بخشد. با این حال، پزشک ممکن است آزمایش‌های آزمایشگاهی مانند کشت خون (برای تشخیص هرگونه عفونت باکتریایی یا قارچی) انجام دهد. گاهی اوقات، چنین خونریزی زیر ناخن ممکن است نشان دهنده نوعی ملانوم باشد. اگر پزشک شما مشکوک به ملانوم باشد، ممکن است بیوپسی نیز انجام دهد

برآمدگی ارتیکال ناخن

این برآمدگی ها، شیارهای طولی یا برآمدگی هایی هستند که درست از نوک ناخن های شما تا کوتیکول ها کشیده می شوند. برخی از علل این وضعیت عبارتند از:

پیری (این امر در افراد مسن به دلیل گردش کم سلولی بسیار رایج است) کمبود ویتامین، به ویژه ویتامین های B که رشد سلولی را تقویت می کنند. آسیب یا ضربه به ناخن

یک رژیم غذایی متعادل و غنی از تمام ویتامین‌ها و مواد مغذی ضروری برای از بین بردن برآمدگی عمودی کلیدی است. این یک مشکل نسبتا رایج است و به راحتی قابل درمان است. یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید که شامل:

سبزیجات غلات کامل محصولات لبنی ماهی و غذای دریایی محصولات گوشت و مرغ

دارو و سایر گزینه های درمانی

ممکن است پزشک برای جبران کمبود مواد مغذی به شما مکمل های غذایی بدهد. جدای از آن، مراقبت از خود نیز برای جلوگیری از آسیب غیر ضروری به ناخن ها مهم است.

هاپالونیشیا (ناخن های نرم)

در این شرایط قسمت بالای ناخن نازک و نرم می شود. خم می شوند و بسیار شکننده هستند. Hapalonychia که به ناخن های پوسته تخم مرغ نیز معروف است، به دلیل سوء تغذیه به ویژه کمبود ویتامین های A، B6، C و D ایجاد می شود. سطح پایین کلسیم نیز یکی از دلایل این بیماری است. بهترین درمان برای این بیماری، دریافت مواد مغذی مناسب از طریق غذا است. مصرف زیاد:

سبزیجات تازه غلات محصولات لبنی روغن جگر ماهی میوه ها ماهی های آب شور (اینها منبع غنی از ریز مغذی ها هستند)

دارو و سایر گزینه های درمانی

پزشک ممکن است مکمل های ویتامین و بیوتین را تجویز کند. همچنین اگر مشاهده کردید که ناخن های نرمی دارید، از هرگونه لوازم آرایشی ناخن و عمل ناخن (مانیکور) خودداری کنید.

Pallor Of Nail Bed

این وضعیت با رنگ پریدگی ناخن (تغییر رنگ بیش از حد) تشخیص داده می شود. کم خونی شایع ترین علت رنگ پریدگی بستر ناخن است. این وضعیت با سطوح پایین آهن در بدن شما همراه است. تغییر رژیم غذایی بهترین راه برای مقابله با کم خونی است که باعث رنگ پریدگی بستر ناخن می شود. یک برنامه غذایی برای مبارزه با کم خونی طراحی کنید و این غذاها را مصرف کنید:

سبزیجات برگ سبز (کلم پیچ، اسفناج، چغندر سوئیسی) گوشت و مرغ غذاهای دریایی (سالمون تازه، هالیبوت، ماهی تن و ساردین) غذاهای غنی از کلسیم مانند بروکلی، توفو، پنیر، کفیر و ماست لوبیا آجیل و دانه ها

پزشک ممکن است یک آزمایش شمارش کامل خون (CBC) انجام دهد و مکمل های آهن را تجویز کند.

ملانونیشیا

خطوط قهوه ای یا سیاه روی ناخن را ملانونیشیا می گویند. به نظر می رسد یک نوار عمودی است که از پایین ناخن های شما شروع می شود و تا بالا ادامه می یابد. ممکن است در یک یا چند ناخن ایجاد شود. اغلب، ملانونیشی به دلیل سوء تغذیه و کمبود پروتئین و انرژی ضروری در بدن شما ایجاد می شود. ملانوسیت ها ملانین را روی بستر ناخن رسوب می کنند و به همین دلیل است که شما آن نوارهای طولی را روی ناخن های خود می بینید. به غیر از سوء تغذیه، چندین عامل دیگر ممکن است ملانوسیت ها را فعال کنند. آنها عبارتند از: تروما و جراحت عفونت پسوریازیس پرکاری تیروئید حساسیت به نور تنباکو حنا قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس آهن اضافی در بدن

اگر بیماری شما به دلیل سوء تغذیه ایجاد شده است، تغذیه سالم تنها راه کاهش رنگدانه روی ناخن های شماست. مصرف کردن:

گوشت قرمز (اما در مقادیر محدود) تخم مرغ پنیر و شیر سبزیجات تازه (مخصوصاً سبزیجات برگدار) میوه های فصل توفو آجیل و دانه ها غذای دریایی غلات کامل

دارو و سایر گزینه های درمانی

گزینه های درمانی ملانونیشی به علت آن بستگی دارد. اگر علت عفونت باشد، پزشک ممکن است داروهای ضد قارچ و آنتی بیوتیک به شما بدهد. مراقبت خوب از ناخن ها به همان اندازه مهم است. در اینجا لیستی از چند باید و نباید برای حفظ سلامت ناخن های خود آورده شده است.

منبع:

https://www.stylecraze.com/articles/effects-of-nutrient-deficiencies-on-nails/

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید لغو پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Δdocument.getElementById( "ak_js" ).setAttribute( "value", ( new Date() ).getTime() );

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب