متوسط قیمت سوخت برای حمل و نقل شخصی در اتحادیه اروپا طی دو دهه گذشته بسیار متغیر بوده و در دامنه منفی ۲۰ تا مثبت ۲۳ درصد نوسان کرده است.

اداره آمار کمیسیون اروپا(یورواستات) با انتشار گزارشی اعلام کرد که بیشترین کاهش نرخ تورم سالانه سوخت خودروهای سواری در اتحادیه اروپا در ماه مه ۲۰۲۰ و به میزان ۲۰ درصد ثبت شده و در مقابل، طی سپتامبر ۲۰۲۱ بالاترین نرخ تورم سالانه سوخت خودرو به میزان ۲۳ درصد گزارش شده است.

تعویض سنسور اکسیژن پراید تعویض سنسور اکسیژن پژو 206 سنسور اکسیژن چیست علائم خرابی سنسور اکسیژن قیمت سنسور اکسیژن سمند سنسور اکسیژن پراید کجاست بررسی سنسور اکسیژن آموزش تعمیر خودرو تعمیرکار

بر پایه این گزارش، پیش از ثبت بیشینه و کمینه نرخ تورم سالانه قیمت سوخت خودرو در یکسال گذشته، بالاترین جهش نرخ تورم سالانه قیمت سوخت خودروهای سواری در اتحایه اروپا در ماه مارس سال ۲۰۱۰ و به میزان ۲۰ درصد ثبت شده و بیشترین کاهش آن نیز در ژوئیه سال ۲۰۰۹ به میزان ۱۹ درصد گزارش شده بود.

https://cdn.iranjib.ir/images/vziqmh95pn8y5uedmi3x.jpg

گزارش یورواستات همچنین حاکیست که لوکزامبورگ بالاترین نرخ جهش قیمت سوخت خودرو در یکسال منتهی به سپتامبر ۲۰۲۱ را داشته است و در این مدت، قیمت هر لیتر سوخت خودرو برای حمل و نقل شخصی ۳۰.۷ درصد افزایش یافته است. پس از لوکزامبورگ، بالاترین افزایش سالانه نرخ بنزین در رومانی(۲۹ درصد) و اسلوونی(۲۹ درصد) گزارش شده است. در مقابل، در کشورهای ایرلند(۱۵ درصد)، ایتالیا، فنلاند و یونان (۱۸ درصد) پایین‌ترین نرخ افزایش قیمت سوخت خودرو رخ داده است.

در سه کشور خارج از اتحادیه اروپا یعنی ایسلند، نروژ و سوئیس نیز نرخ سوخت خودرو در مدت مورد اشاره به ترتیب ۱۵.۴، ۱۷.۵ و ۲۰.۹ درصد بالا رفته است. البته یورواستات خاطرنشان کرده که داده‌های تغییر نرخ سوخت خودرو در مالت، دیگر عضو اتحادیه اروپا، برای سپتامبر ۲۰۲۱ قابل دسترسی نبوده است.