گوهر خیراندیش Gohar Kheirandish متولد ۱ شهریور ۱۳۳۳ در شیراز، بازیگر است .فارغ التحصیل لیسانس بازیگری و کارگردانی از دانشگاه تهران سال ۱۳۶۹ و دکترای افتخاری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال ۱۳۷۹ می باشد.

بازی در ۱۳ سالگی

اولین بار در سال ۱۳۴۹ وقتی تنها ۱۳ سال داشت در نمایش عروس با نقش عذرا به کارگردانی جمشید اسماعیل خانی در تالار ابوریحان شیراز بروی صحنه رفت. خودش می گوید : من در کلاس نهم مشغول تحصیل بودم که جمشید عزیز به دبیرستان ما آمد و بعنوان کارگردان مرا برای بازی در این نمایش انتخاب کرد.

ازدواج

دو سال بعد از اولین تجربه بازیگری در سال ۱۳۵۱ با جمشید اسماعیل خانی در حالی که پدر مخالف و مادر موافق این وصلت بود ازدواج کرد. خودش می گوید چون دبیرستان می رفتم و به لحاظ قوانین مدرسه برایم مشکل پیش می آمد وقتی عقد کردیم در شناسنامه ام قید نشد تا وقتی که دیپلم گرفتم. در نتیجه حاصل این زندگی یک پسر بنام امید و دو دختر بنام آزاده و آناهیتا شد.

بیوگرافی گوهر خیراندیش همسر گوهر خیراندیش اخبار بازیگران ازدواج بازیگران اینستاگرام بازیگران بازیگران معروف ثروت بازیگران محبوب‌ ترین بازیگران عکس جدید بازیگران بیوگرافی بازیگران

جمشید اسماعیل خانی

جمشید اسماعیل خانی متولد ۱۳۲۹ در داراب استان فارس بود که فعالیت خود را بعنوان بازیگر و کارگردان از سال ۱۳۴۹ با تئاتر شروع کرد.

استخدام و مهاجرت به تهران

خیراندیش بعد از ازدواج همسو با کار تئاتری به استخدام اداره فرهنگ و هنر شیراز درآمد تا اینکه سال ۱۳۵۷ با قبولی در دانشگاه تهران به تهران نقل مکان کردند. با شروع انقلاب، کار تئاتر را با نمایش دیکته و زاویه سال ۱۳۵۸ در تهران ادامه می دهد تا اینکه سال ۱۳۶۴ با سری اول سریال آئینه وارد قاب تلویزیون شد. ابیشان در سال ۱۳۶۵ هم با فیلم روزهای انتظار بازی در سینما را تجربه کرد.

شهرت با گریم سنگین

در سال ۱۳۷۷ وقتی ۴۴ ساله بود با سنگین ترین گریم شناسنامه کاری اش در فیلم بانو به کارگردانی داریوش مهرجویی نظر مثبت بسیاری از منتقدان سینما را به خود جلب کرد او سپس چندین سال در برنامه صدای عبرت شبکه سراسری رادیو مشغول بکار شد.

محکومیت به ۷۴ شلاق

خانم خیراندیش در سال ۱۳۷۸ در مراسم اختتامیه جشنواره سینما حقیقت در شهر یزد هنگام اهدای جایزه یکی از برگزیدان که پسر ۲۰ ساله بود را بوسید این مراسم لحظاتی بعد توسط نیروهای حزب اللهی بهم ریخت و خانم خیراندیش مخفیانه یزد را ترک کرد و در نهایت توسط دادگاه به ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

با این حال گفته شد این حکم بخاطر اظهار ندامت نامبرده تعلیق شده که خانم خیراندیش با تکذیب این ادعا گفت اظهار ندامت نکردم چون عمل خود را عملی مادرانه می دانم. دو سال بعد از آن در جشن خانه سینما، گوهر خیراندیش با دست کش با محمدرضا شریفی نیا بازیگر سینما دست داد که موجب ممنوع التصویری وی شد.

از فوت همسر تا آمریکا

خیراندیش چند سال بعد از فوت همسرش، جمشید اسماعیل خانی در سال ۱۳۸۱ به علت سکته مغزی و مهاجرت یک دختر و پسرش به آمریکا به این کشور در حال رفت و آمد می باشد او سابقه برگزاری کارگاه های آموزشی در چند دانشگاه معتبر آمریکا را دارد.

بیوگرافی گوهر خیراندیش همسر گوهر خیراندیش اخبار بازیگران ازدواج بازیگران اینستاگرام بازیگران بازیگران معروف ثروت بازیگران محبوب‌ ترین بازیگران عکس جدید بازیگران بیوگرافی بازیگران

در کنار پسرش امید (ساکن آمریکا)

تصادف شدید

۲۹ مهر ماه ۱۳۹۲ هنگام ایفای نقش در فیلم آذر، شهدخت بر اثر سانحه رانندگی از ناحیه سر و استخوان تروه دچار شکستگی شد تا جایی که برای درمان به آمریکا رفت. در سال ۹۶ هم در حین فیلمبرداری سریال دیوار به دیوار از ناحیه مچ پا دچاره با پارگی تادون مواجه شد که این عمل با کمک فرزین سرکارات توسط دیگر پزشکان با موفقیت انجام شد.

ورزش از دبیرستان

در دوران دبیرستان و دانشگاه ورزش می کردم و هنوز هم آن را رها نکرده ام، عادت به ورزش در خانواده ما وجود دارد و هرکدام به ۳ – ۲ ورزش علاقه داریم. می توانم بگویم دستگاه های ورزشی که در خانه ما وجود دارد، جنبه دکوری ندارد و هر روز در حال تمرین و ورزش هستم. من دمبل ها و تردمیل ها را کنار مبل ها گذاشته ام، این وسایل ابزار اصلی زندگی ام شده اند.

دوبله

من تجربه دوبله هم دارم، البته در بسیاری از کارها جای خودم حرف زدم همچنان که در کلاه پهلوی در کنار استاد مسلم دوبله ایران آقای منوچهر اسماعیلی بودم.قبلاً هم با آقای ناصر طهماسب و دیگر دوستان کار کرده بودم یا مثلاً در روزی روزگاری جای خودم حرف زدم حتی جای دیگران هم حرف زده ام. خلاصه اینکه از پس کارهای خودم در این عرصه برآمدم.

بیوگرافی گوهر خیراندیش همسر گوهر خیراندیش اخبار بازیگران ازدواج بازیگران اینستاگرام بازیگران بازیگران معروف ثروت بازیگران محبوب‌ ترین بازیگران عکس جدید بازیگران بیوگرافی بازیگران

عکس های گوهر خیراندیش در کنار دخترش آزاده

رد پیشنهادات خارجی

از طرف برخی از کارگردانان ایرانی شاغل در هالیوود پیشنهادهایی برای بازی داشتم، وقتی فیلمنامه هایشان را مطالعه کردم زیاد آنها را نپسندیدم. مثلا نقش هایی به من پیشنهاد شد که می توانستم با حجاب هم ظاهر شوم اما از آنجایی که نمی توانستم از کلیت مسائلی که قرار است در فیلم اتفاق بیفتد باخبر شوم آنها را نپذیرفتم.

تدریس و فعالیت ها

خانم خیراندیش تدریس را از خانه فرهنگ شیراز در سال ۵۷ شروع کرد سپس در کانون سینماگران جوان اصفهان کارگردانی و بازیگری آموزش می داد و مدتی هم در آموزشگاه سوره بود او سالها بعنوان مدرس ثابت کانون سینماگران تهران فعالیت می کرد.

هم پدر بودم هم مادر

هیچ وقت هیچ زنی نمی تواند جای مرد و پدر خانواده را بگیرد اما من تمام تلاشم را کردم که بتوانم هم نقش پدر را به خوبی بازی کنم و هم نقش مادر در تمام این سال ها اعتبار اسماعیل خانی پشتوانه من قرار گرفت و چه در سینما و چه در تلویزیون سعی کردم بهترین باشم.

بچه هایم به من انرژی دادند تا بتوانم خوب باشم و زندگی را به سمت و سویی هدایت کنم که لایقمان باشد و نبودن پدر حس نشود.

بیوگرافی گوهر خیراندیش همسر گوهر خیراندیش اخبار بازیگران ازدواج بازیگران اینستاگرام بازیگران بازیگران معروف ثروت بازیگران محبوب‌ ترین بازیگران عکس جدید بازیگران بیوگرافی بازیگران

ازدواج می کنم

من منتظر هستم دخترانم ازدواج کنند تا من هم بعد از آنها همسر خودم را پیدا کنم و اعلام رسمی کنم و ازدواج کنم حتی اگر صد سالم باشد حتی اگر طرف مقابل آدم خوبی باشد زودتر از دخترانم ازدواج می کنم.

به کارگردانی فکر می کنم

همیشه به کارگردانی فکر می‌ کنم اما مسئولیتی که یک کارگردان در مملکت ما دارد، به حدی خطیر و سخت است و به حدی با خط قرمزها سروکار دارد که آدم فکر می‌کند، کارگردان عمله کار است.

الویت برای قبول نقش

پس از نقش، کارگردان و توانایی‌‌ هایش برایم مهم است البته سن و سال کارگردان برایم ملاک نیست زیرا دیده‌‌ ایم که جوانان این روزها واقعا خلاقیت و توانمندی‌ هایشان را با آثاری که ساخته‌ اند نشان داده‌ اند.

منبع:سایت فتوکده