هر قطعه وظیفه و نحوه کار مخصوص به خود را دارد و به همین ترتیب شرایط نگهداری آن نیز متفاوت است. اما در این جا می توان به چند مورد از اصلی ترین شرایط نگهداری خودرو اشاره داشت که در صورت رعایت نکردن آن ها ممکن است به خودرو و یا سرنشینان آن، صدمات جدی وارد شود.
یکی از دغدغه های همیشگی مالکین و رانندگان خودرو، چگونگی نگهداری خودرو می باشد. این مسئله برای کسانی که به تازگی اقدام به خرید خودرو نموده اند، بسیار با اهمیت تر می باشد، چراکه تجربه چندانی از رانندگی و تعمیر و نگهداری خودرو نداشته و ممکن است به مشکلات عدیده ای در این زمینه برخورد نمایند. به همین علت در این بخش قصد داریم نکات مهمی را در رابطه با نگهداری خودرو به صحیح ترین شکل ممکن پرداخته تا با استفاده از آن بتوانیم عمر خودرو و قطعات آن را افزایش داده و مدت ها بدون نیاز به تعمیر و تعویض قطعات از خودرو خود استفاده نماییم.

آموزش عیب یابی ماشین صداهای غیرعادی موتور علت صدای سوپاپ پراید تشخیص صدای فیلر ماشین آموزش مکانیک و برق خودرو اطلاعات فنی خودرو

قطعا اگر از هر وسیله ای درست و بهینه استفاده نشود پس از مدتی خراب شده و از کار خواهد افتاد. خودرو نیز از این قاعده مستثنی نیست و هر چه قدر هم که خودرویی با کیفیت خریداری کرده باشیم، اگر درست و بهینه از آن استفاده نکنیم و شرایط نگهداری صحیح را در استفاده از آن رعایت نکرده باشیم، پس از مدتی با خرابی خودرو و از کار افتادن آن مواجه خواهیم شد. به همین علت بحث نگهداری خودرو همیشه یکی از مهمترین مباحث بین تعمیرکاران، مالکین، رانندگان و تولیدکنندگان خودرو می باشد.

خرید خودرو برابر است با پرداخت هزینه های جانبی برای نگه داری و همچنین وقت گذاشتن برای مراقبت از آن. معمولا به خودروها در سرویس های دوره ای و مواردی مانند فیلترها و مایعات خودرو تعویض می شوند. اما قسمت هایی از خودرو هستند که به صورت ماهانه نیاز به بررسی دارند:

۱- بررسی سطح روغن موتور:

حداقل پنج دقیقه پس از اینکه خودرو خاموش شد، گِیج روغن را از آن خارج کنید، با دستمال تمیز کرده و سپس درون روغن موتور فرو ببرید. پس از آن مجددا گیج را خارج کنید. اگر سطح روغن از Min پایین تر باشد یعنی روغن موتور کم است و اگر بیشتر از Max باشد باید کمی از آن تخلیه شود تا به اندازه نرمال برسد.

۲- بررسی سطح آب رادیاتور:

با بررسی این قسمت در صورتی که آب رادیاتور کم بود، آب مقطر به اندازه لازم به آن اضافه کنید. توجه داشته باشید که آب رادیاتور باید مقطر یا آب جوشیده باشد و نه آب شیر.

۳- بررسی روغن ترمز و گیربکس:

تعویض به موقع روغن های مربوطه باعث افزایش طول عمر قطعات خودرو میشود.کاسته شدن تدریجی سطح روغن ترمز معمولا به دلیل مصرف شدن لنت های ترمز میباشد.بنابرین علاوه بر روغن، لنت ها نیز باید بازدید شود.

۴- بررسی باد تایرها:

باد تایرها را می توان چشمی هم اندازه گیری کرد اما توصیه می شود که از فشارسنج برای این کار استفاده کنید.
کم شدن باد تایرها می تواند موجب افزایش ساییدگی و مصرف سوخت در بشود.

۵- بررسی آب شیشه شوی:

یکی از ساده ترین کارها بررسی آب شیشه شور است که هر هفته هم می توانید انجام دهید. ترجیحا نباید اجازه دهید که آب شیشه شوی به اتمام برسد به این دلیل که در مواقعی ممکن است به آن نیاز پیدا کنید.