روز دانش‌آموز با نگاه به این موضوع که چرا باید درس بخوانیم. . . . . . . . . . . . .

مرورگر شما پخش ویدئو را پشتیبانی نمی کند. برای مشاهده ویدئو از کروم یا فایرفاکس (به روز شده) استفاده کنید

در جمع دوستانی نشسته‌بودم که حرف از شروع مدارس و خرید لوازم‌التحریر و کتاب درسی بود، هرکسی از حس خودش در مورد شروع سال تحصیلی حرف می‌زد، یکی گفت:

«دلم برای مدرسه و حال و هواش تنگ شده»

دوست دیگری خندید و گفت:

«عجب!!! مدرسه‌رفتن و درس خوندن  دلتنگی داره؟!!!!»

«بله که دلم تنگ شده، من عاشق درس خوندنم»

«خوب، فایده درس خوندن چیه؟»

به نظر می‌رسد این بحث‌ها معمولا در زمان شروع مدرسه در تمام خانواده‌هایی که حداقل یک محصل در جمع خود دارند در جریان است حال اگر نتوانیم هدف درست از درس خواندن و انگیزه کافی را برای آن به او منتقل کنیم فرزند ما دچار مشکل جدی در هدفگذاری خواهد شد چرا که افراد زمانی می‌توانند برای چیزی یا کاری تلاش کنند که از دلیل و چرایی و اثری که آن در زندگی دارد آگاه شوند.

در این ویدئو تلاش کردیم با تعدادی از دانش‌آموزان مختلف در مورد چرایی درس خواندن صحبت کنیم موضوعی که در تمام مقاطع تحصیلی سوال بسیاری از دانش‌آموزان است:

چرا باید به مدرسه بروم؟

چرا باید درس بخوانم؟

هر چه از سن کم دلیل و چرایی درس خواندن و مدرسه رفتن را برای فرزندمان شفاف کنیم، چالش‌های او را در سن نوجوانی و مقاطع بالاتر کمتر خواهیم کرد.

یکی از راهکارهایی که می‌تواند به ما برای پاسخگویی بهتر به این سوال از طرف فرزندمان کمک کند معرفی افراد موفق و فواید درس خواندن است در واقع اگر فرزند ما بداند که درس خواندن و برقراری روابط با سایر دانش‌آموزان و معلمان تا چه حد می‌تواند در آینده به وی کمک کند با انگیزه بیشتری به درس خواندن ادامه می‌دهد.

هدفگذاری یکی دیگر از راهکارهای مهم است زمانی که به فرزندمان کمک کنیم که برای زندگی و مسیر خود هدفگذاری کند متوجه می‌شود که برای دستیابی به این اهداف لازم است که درس بخواند و به مدرسه برود.

در نهایت درس خواند و تجربه مدرسه یکی از شیرین‌ترین و البته اثرگذارترین تجربه در زندگی تک‌تک افراد است و ما به عنوان پدر و مادر موظف هستیم که فرزندانمان را به درستی با این مفهوم آشنا کنیم تا آن‌ها هم بهترین تجربه خود را از این دوران بدست آورند.

 

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب