حیوانات خانگی چه نقش تربیتی‌ای در زندگی کودکان ما دارند؟. . . . . . . . . . . . .

روان‌شناسان کودک و مشاوران تربیتی اعتقاد بر این دارند که کودکان نیاز بسیاری به همتای بیرونی دارند. آن‌ها دوست دارند که زمان بسیاری را به بازی و صحبت کردن با همتای بیرونی خود بپردازند و در صورت عدم وجود او و نرفتن به مدرسه، به انزوا یا بهانه‌گیری روی می‌آورند. در عصر حاضر پدران و مادران به دلیل وجود دغدغه‌های بسیار، تمایلی به تعدد فرزندآوری ندارند و از جهتی خود نیز مشغله‌های بسیاری دارند و نمی‌توانند زمان چندانی را با کودک خود سپری کنند و در صورت تعامل با کودک خود به دلیل عدم وجود زمان کافی و درک متقابل، نمی‌توانند همتای مناسبی برای بازی و سرگرمی او باشند. در چنین شرایطی کودکان آن‌ها نمی‌تواند از سلامت روانی و شادکامی کافی برخوردار باشد. از این رو در نظرگرفتن حیوان خانگی متناسب با حالات روحی کودکان، می‌تواند گامی در جهت فراهم آوردن همتای بیرونی مناسب باشد. در ادامه به نقش تربیتی و آموزشی حیوانات خانگی پرداخته می‌شود و مزایای وجود حیوانات خانگی برای کودکان را می‌گوییم.

 

 از مزایای حیوانات خانگی برای کودکان آموزش محبت کردن، پیشگیری از کم‌تحرکی، کاهش استرس، کاهش انزواطلبی، تقویت سیستم ایمنی بدن و بهبود ارتباط و همکاری بیشتر کودک با اعضای خانواده است.

 

مزیت اول حیوان خانگی برای کودک: آموزش محبت کردن

بدون شک کودکان مرکز توجه در بین اعضای خانواده هستند. توجه و محبت به کودکان گاه سبب می‌شود که آن‌ها به این تصور برسند که همیشه دریافت‌کننده محبت هستند و وظیفه‌ای در مقابل احترام و محبت دیگران ندارند. این امر سبب می‌شود که کودکان محبت متقابل را فرا نگیرند و به دنبال آن، در جمع‌های دوستانه تنها بمانند. در این رابطه می‌توان گفت زمانی که کودکان در همجواری کودکی همسن یا کوچک‌تر از خود باشند، می‌توانند در راستای توجه و محبت به دیگران گام بردارند. این در حالی است که اغلب کودکان از وجود خواهر و برادر کوچک‌تر محروم هستند. از این رو می‌توان حیوان خانگی را جایگزینی در این رابطه درنظر گرفت و از کودک بخواهیم که به مراقبت از او بپردازد.

 

تاثیر حیوانات بر کودکان

 

مزیت دوم حیوان خانگی برای کودک: پیشگیری از کم‌تحرکی در کودکان

زندگی در شهرها به‌ویژه شهرهای بزرگ، سبک زندگی را متحول ساخته است. کودکان مانند گذشته نمی‌توانند به بازی در کوچه و خیابان بپردازند. دغدغه‌های والدین بیشتر شده و آن‌ها نمی‌توانند زمان زیادی را به گردش و تفریح فرزند خود اختصاص دهند. از سوی دیگر فضاهای منازل نیز محدود شده و در اغلب خانه‌ها فضایی برای بازی کودکان وجود ندارد. از این رو فعالیت آن‌ها اغلب به انجام تکالیف، بازی‌های رایانه‌ای و اموری از این دست خلاصه می‌شود. این وضعیت می‌تواند کم‌تحرکی و افزایش وزن را به دنبال داشته باشد. از آن جایی که حیوانات خانگی علاقه بسیاری به جست‌و‌خیز، دویدن و دنبال کردن صاحب خود دارند، می‌توانند از بروز کم‌تحرکی و افزایش وزن در کودکان پیشگیری کنند.

 

بیشتر بدانید: چگونگی ارتباط موثر و تعامل با فرزندان

 

مزیت سوم حیوان خانگی برای کودک: کاهش استرس در کودکان

کودکانی که در خانه حیوان خانگی دارند، زمان بسیاری را با آن سپری می‌کنند و می‌توانند در بروز احساسات با حیوان خانگی خود سهیم شوند. گاه مشاهده می‌شود که کودک با حیوان خانگی خود صحبت و درد و دل می‌کند، او را نوازش می‌کند و برایش شعر می‌خواند. تعامل با حیوانات خانگی سبب می‌شود که کودکان به شکل مطلوب، به برون‌ریزی احساسات و هیجان‌های منفی خود بپردازند و از سوی دیگر با بازی کردن با حیوانات انرژی مثبت دریافت کنند. تحقیقات نشان داده‌اند که وجود حیوانات خانگی می‌تواند تا حد بسیاری سطح استرس کودکان را کنترل کند. محققان دانشگاه پنسیلوانیا به نتایجی مشابه در این رابطه دست یافته‌اند و حیوانات خانگی به‌ویژه سگ‌ها را عامل پرورشی مناسب برای کودکان خود در نظر گرفته‌اند.

 

 مزایای حیوانات خانگی بر کودکان

 

مزیت چهارم حیوان خانگی برای کودک: پیشگیری از انزواطلبی در کودکان

در عصر حاضر والدین کودکان، مشغله‌های بسیاری در داخل و خارج از خانه دارند و ناچار زمان اندکی را می‌توانند برای تعامل کودکان خود در نظر گیرند و گاهی دغدغه شغلی به حدی است که چنین تعاملی نمی‌تواند حس شادمانی و همدلی را به کودکان القا کند. از این رو آن‌ها به فعالیت‌های مربوط به خود مشغول شده و به سکوت و انزوا عادت می‌کنند. به گونه‌ای که در جمع‌های کلاسی و دوستانه نیز نمی‌توانند به مشارکت بپردازند. در این رابطه والدین می‌توانند برای پیشگیری از بروز انزواطلبی کودکان، حیوان خانگی برای فرزند خود در نظر گیرند. حیوانات خانگی به ویژه سگ‌ها، از جنب‌و‌جوش بسیاری برخوردارند و به تعقیب و شیطنت با صاحبان خود می‌پردازند. از این رو می‌توانند شور و شعف فراوانی را برای کودکان به ارمغان آورند و آن‌ها را از کناره‌گیری و سکوت دور کنند.

این مطلب ادامه دارد ولی ادامه آن به شما نمایش داده نمی شود!
برای دیدن ادامه این مطلب  به صورت کامل باید عضو سایت باشید.  ادامه برخی مطالب سایت (از جمله این مطلب) فقط به اعضا نمایش داده می شود.
اگر قبلاً عضو شده اید و کد و رمز دارید، برای ورود اینجا کلیک کنید:
ورود اعضا

اگر عضو نشده اید، عضو شوید و به حدود 50 هزار عضو سایت بپیوندید. عضویت بسیار ساده است و در کمتر از یک دقیقه انجام می شود.
برای عضویت در سایت کلیک کنید

نویسنده مطلب : اعظم پیکانی

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب