ارزیابی سواد حرکتی در سامانه پادازمان و نحوه انجام ارزیابی سواد حرکتی در سامانه پادازمان و نحوه انجام ارزیابی سواد حرکتی در سامانه پاداارزیابی سواد حرکتی در سامانه پادا

به دنبال شیوع بیماری کرونا و در پی آن تعطیلی تمامی مدارس و آموزش های حضوری، فعالیت جسمانی دانش آموزان به مقدار چشمگیری کاهش یافته است. آموزش و پرورش در طرحی که اخیرا در سامانه پادا راه اندازی کرده، تا حدودی این کم تحرکی را جبران می کند.

این طرح که ارزیابی سواد حرکتی نامیده شده، با هدف سنجش و شناسایی میزان سواد حرکتی و سطح سلامت دانش آموزان مقطع ابتدایی و همچنین بالا بردن سرانه فعالیت بدنی شروع به کار کرده است. برای انجام طرح مذکور که وضعیت سلامت جسمانی فرزندان شما را می سنجد، بایستی به سایت پادا به آدرس اینترنتی pada.medu.ir مراجعه نموده و نسبت به تکمیل آزمون ها و فرم های مربوطه اقدام نمایید.

طرح ارزیابی سواد حرکتی در دو طرح اولیه و ثانویه با هدف شناسایی سواد حرکتی و سنجیدن سطح سلامت جسمانی دانش آموزان توسط آموزش و پرورش راه اندازی شده است.

زمان انجام ارزیابی سواد حرکتی در سامانه پادا

یکی از وظایف مهم آموزش و پرورش، فراهم کردن فضایی امن برای سلامت جسمانی و روانی دانش آموزان می باشد. به طور مثال آزمون سلامت روان همگام که در حیطه سلامت روانی محصلان کاربرد دارد، یکی از راه های شناسایی آرامش و سالم بودن روح و روان دانش آموزان است. اما در طرح اخیری که با عنوان طرح ارزیابی سواد حرکتی آغاز به کار کرده، این بار بحث سلامت جسمانی و فعالیت بدنی دانش آموزان مطرح است که فعلا آن را در دو طرح اولیه و ثانویه برای پایه های اول تا ششم ابتدایی مدارس شهری برنامه ریزی کرده اند.

زمان انجام طرح اولیه

در طرح اولیه ارتقای سواد حرکتی، نحوه انجام آزمون ها به صورت فیلم و فایل از طریق برنامه شاد در اختیار دانش آموزان، والدین آن ها و همچنین معلمان قرار می گیرد. دانش آموزان با راهنمایی و کمک اولیاء خود می بایست تمامی حرکات ورزشی را انجام دهند و زمان و نتایج آن ها را در سامانه پادا به ثبت برسانند. برای انجام ارزیابی اولیه باید طبق زمان بندی اعلام شده از طرف آموزش و پرورش، عمل کنید؛ یعنی از اوایل مهر ماه به مدت 30 روز مهلت داشتید تا به سایت مذکور مراجعه کرده و نتایج حاصل شده را در کادرهای مربوطه درج نمایید.

زمان انجام طرح ثانویه

در ارزیابی ثانویه، آزمون هایی که به صورت فیلم و فایل در مرحله اول در اختیار دانش آموزان و خانواده های آنان قرار گرفت، دو مرتبه توسط آن ها و با نظارت والدین اجرا شده و کماکان نتایج آن ها را در سامانه پادا وارد می کنید. ثبت رکوردها و پاسخ سوالات موجود در این سایت، اجباری است و همه دانش آموزان بایستی این طرح را به طور کامل انجام دهند. فرآیند طرح ثانویه در نیمه دوم سال تحصیلی آغاز شده و تا 15 اسفند ماه 1400 ادامه خواهد داشت.

نکته: توجه داشته باشید که در صورت عدم دسترسی به سامانه مذکور، می توانید فرم هایی که در انتهای فایل دستورالعمل قرار دارد، تکمیل نموده و آن را به مدیر مدرسه محل تحصیل دانش آموز تحویل دهید. در ادامه متن، فایل pdf فرم ها اعم از سوالات و آزمون ها را قرار داده ایم.

فرم ارزیابی ارتقای سواد حرکتی دانش آموز
دانلود فرم ارزیابی ارتقای سواد حرکتی دانش آموز

(جهت دریافت فایل، بر روی لینک فوق کلیک نمایید.)

نحوه انجام ارزیابی سواد حرکتی در سامانه پادا

برای انجام طرح ارتقای سواد حرکتی، آموزگار و یا والدین بایستی ابتدا دستورالعمل آن را مطالعه نمایند و تمامی سوالات را که در انتهای فایل موجود است، با توجه به مشخصات دانش آموزان پاسخ دهند. توجه داشته باشید که بیشتر سوالات این آزمون، حرکات ورزشی است و نیاز به فعالیت بدنی دارد که باید توسط دانش آموز انجام شده و نتایج آن در سامانه پادا به ثبت برسد. در ادامه مقاله، نحوه انجام دادن این طرح را برای شما ذکر کرده ایم.

ابتدا وارد سایت پادا به آدرس اینترنتی pada.medu.ir شده و گزینه “ارزیابی سواد حرکتی دانش آموز” را انتخاب نمایید. با استفاده از کد دانش آموز که توسط مدیر مدرسه در اختیار شما قرار داده شده کادر مربوطه را تکمیل نموده و سپس دکمه “جستجو” را بفشارید. البته دانش آموزانی که این کد را ندارند، می توانند با استفاده از کد ملی خود نیز وارد شوند. پس از ورود به سامانه، در قسمت اول فرم ها یک رضایت نامه مشاهده می کنید که باید توسط والدین (پدر و یا مادر) تکمیل شود. پس از تکمیل آن، به سراغ درج پاسخ سوالات و رکوردهای ثبت شده، بروید. در آخر، پس از پاسخ به تمامی سوالات و ثبت زمان ها بر روی عبارت “ثبت نهایی” کلیک کنید. در صورتی که تمامی مراحل به درستی انجام شود، پیام موفقیت آمیز بودن آن از طریق سایت به شما نمایش داده خواهد شد.

سوالات ارزیابی سواد حرکتی در سامانه پادا

در آزمون طرح ارزیابی سواد حرکتی می بایست پرسشنامه را با استفاده از مشخصاتی مثل قد و وزن دانش آموز تکمیل کنید. همچنین در فیلم ها و یا فایلی که در اختیارتان قرار داده شده، تعدادی حرکت ورزشی قرار دارد که دانش آموزان باید با کمک و نظارت والدین و یا آموزگار خود، این حرکات را انجام داده و نتایج آن را یادداشت کنند.

سوالات ارزیابی سواد حرکتی
مشخصات هویتی سوالات آزمون ها
نام و نام خانوادگی تعداد روزهای حضور دانش آموز در مدرسه تعادل ایستا روی یک پا تعادل پویا لی لی در مسیر مستقیم و زیک زاک استقامت عضلانی (پلانک) مهارت دریافت و پرتاپ هماهنگی / توان استقامت قلبی تنفسی
سال تولد 8 رقمی و بدون ممیز (مثلا: 13871025) زمان انجام فعالیت بدنی شدید در یک هفته (دویدن حداقل 10 دقیقه و یا سریع، دوچرخه سواری سریع و…)
استان و شهرستان محل سکونت زمان انجام فعالیت بدنی متوسط در یک هفته (دویدن آهسته حداقل 10 دقیقه، دوچرخه سواری آرام و…)
منطقه زمان راه رفتن در هر روز یک هفته
دوره و پایه تحصیلی زمان انجام کارای بی تحرک (یکجا نشستن مثل تماشای تلویزیون و یا انجام تکالیف و…)
قد و وزن ثبت زمان خوابیدن
تاریخ ارزیابی میزان خواب دانش آموز در یک شبانه روز

لازم به توضیح است که هر کدام از قسمت های آزمون که در جدول فوق قرار دارد، دارای بخش های متعددی است که در فایل مکتوب، دستورالعمل هر یک در مقابلشان نوشته شده و یا در فیلم ها چگونگی انجام آن ها را شرح داده اند.

 

سوالات متداول

1- ارزیابی سواد حرکتی در سامانه پادا چیست؟

به منظور ارتقای سطح سلامت و شناسایی وضعیت جسمانی دانش آموزان، این طرح توسط آموزش و پرورش راه اندازی شده که بایستی در سامانه پادا آن را انجام دهند.

2- چه زمانی برای ارزیابی سواد حرکتی در سامانه پادا می توان اقدام کرد؟

مهلت طرح اولیه از اوایل مهر ماه تا پایان این ماه بوده و طرح ثانویه نیز در نیمه دوم سال تحصیلی می باشد.

3- سوالات ارزیابی سواد حرکتی در سامانه پادا چیست؟

پرسش های از قبیل مشخصات فردی، میزان تحرک و عدم تحرک و همچنین انجام آزمون هایی مثل تعادل، استقامت و... می باشد.

{ "@context": "https://schema.org", "@type": "FAQPage","mainEntity": [{"@type": "Question", "name": "ارزیابی سواد حرکتی در سامانه پادا چیست؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "به منظور ارتقای سطح سلامت و شناسایی وضعیت جسمانی دانش آموزان، این طرح توسط آموزش و پرورش راه اندازی شده که بایستی در سامانه پادا آن را انجام دهند." } },{"@type": "Question", "name": "چه زمانی برای ارزیابی سواد حرکتی در سامانه پادا می توان اقدام کرد؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "مهلت طرح اولیه از اوایل مهر ماه تا پایان این ماه بوده و طرح ثانویه نیز در نیمه دوم سال تحصیلی می باشد." } },{"@type": "Question", "name": "سوالات ارزیابی سواد حرکتی در سامانه پادا چیست؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "پرسش های از قبیل مشخصات فردی، میزان تحرک و عدم تحرک و همچنین انجام آزمون هایی مثل تعادل، استقامت و... می باشد." } }]}

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

.star svg{ background:#777; } .star svg:hover{ background:#FF0; } .postLike{ margin: 20px auto 50px auto; text-align: center; width: 157px; padding: 0px 0px 0px 6px; background: #F9F9F9; border: 1px solid #F1F1F1; border-radius: 13px; font-size: 14px; line-height: 30px; white-space: nowrap; background-color: #ff6464; color: #fff; box-shadow: 0 0 25px #ffce4961; } .postlike-text{ vertical-align: middle; color: #fff; } .sl-wrapper a { border-bottom: 0 !important; text-decoration: none !important; } .sl-button { font-size: 1em; line-height: 1; font-weight: normal; } /* Colors */ a.liked { color: #da1b1b; } a.liked:hover, a.liked:active, a.liked:focus { color: #666666; } a.liked span.sl-count, .sl-count { color: #fff; } /* Icon */ .sl-icon { margin-right: 4px; font-family: 'wpyar-BYekan',Helvetica,sans-serif; text-transform: uppercase; vertical-align: middle; color: #fff; margin-top: 1px; font-size: 17px; } .sl-icon i { margin-top: 1px; margin-left: 5px; font-size: 17px; } .sl-icon svg { fill: currentColor; width: 1em; height: 1em; margin-left:5px; } .sl-icon svg:after { content: ""; position: absolute; top: 0; right: 0; bottom: 0; left:0; } /* Count */ .sl-count { font-size: 1em; font-family: 'wpyar-BYekan',Helvetica,sans-serif; text-transform: uppercase; vertical-align: middle; display: none; } /* Loader */ .loader, .loader:before, .loader:after { background: rgba(0, 0, 0, 0.2); -webkit-animation: load1 1s infinite ease-in-out; animation: load1 1s infinite ease-in-out; width: .2em; height: .6em; } .loader:before, .loader:after { position: absolute; top: 0; content: ''; } .loader:before { left: -.375em; -webkit-animation-delay: -0.32s; animation-delay: -0.32s; } .loader { text-indent: -9999em; display: inline-block; position: relative; vertical-align: middle; font-size: 1em; -webkit-transform: translateZ(0); -ms-transform: translateZ(0); transform: translateZ(0); -webkit-animation-delay: -0.16s; animation-delay: -0.16s; } .loader:after { left: .375em; } @-webkit-keyframes load1 { 0%, 80%, 100% { box-shadow: 0 0 rgba(0, 0, 0, 0.2); height: .6em; } 40% { box-shadow: 0 -.3em rgba(0, 0, 0, 0.2); height: 1em; } } @keyframes load1 { 0%, 80%, 100% { box-shadow: 0 0 rgba(0, 0, 0, 0.2); height: .6em; } 40% { box-shadow: 0 -.3em rgba(0, 0, 0, 0.2); height: 1em; } }

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب