پاور ویندو (power window) بطور عمومی به مدار شیشه بالابر گفته می شود اما بطور خاص پاور ویندو یک برد الکترونیکی برنامه ریزی شده است که وظیفه ی کنترل وضعیت شیشه های برقی خودرو پس از قفل شدن درب ها و فعال شدن دزدگیر را به عهده دارد.

این مدار الکترونیکی دارای دو یا چهار رله ی ترکیبی (DT) می باشد که نوع دو رله ای (دو کانال) برای نصب بر روی خودروهایی که دو درب جلوی آنها دارای بالابر برقی است و نوع چهار کانال برای خودروهای دارای چهار بالابر برقی استفاده می شود.

عملکرد مدار

واحد کنترل پاور ویندو دارای یک آیسی برنامه ریزی شده (میکروکنترلر) و یک آیسی متشکل از تعدادی زوج دارلینگتون که به عنوان واسطه (Buffer) عمل می کند و دو یا چهار عدد رله و تعدادی قطعات دیگر می باشد. ایسی زوج دارلینگتون عموما به شماره ULN2003 است. در زمان باز بودن سوییچ یک ولتاژ مثبت از سوییچ به واحد کنترل می رسد. این برق موجب می شود که مدار در حالت سوئیچ باز فعال نشود.

power window پاور ویندو چیست پاور ویندوز 206 پاور ویندوز پراید پاور ویندوز ریو پاور ویندوز سمند قیمت پاور ویندوز پاور ویندو دنا و دنا پلاس آموزش تعویض شیشه بالابر پراید آموزش نصب شیشه بالابر تعمیر شیشه بالابر تعمیر شیشه بالابر 206 تعمیر شیشه بالابر پراید تعمیر شیشه بالابر پژو 405 تقویت شیشه بالابر پراید تنظیم شیشه بالابر خودرو

پاور ویندو

وقتی خودرو خاموش شود برق سوئیچ قطع شده و پاور آماده ی کار است. به محض اینکه راننده توسط ریموت یا با سوییچ درب های خودرو را قفل کند یک ولتاژ منفی یا مثبت که به نوع خودرو بستگی دارد به یونیت پاور می رسد و یونیت با فعال کردن رله های داخلی خود برق مثبت را به نوبت برای موتورهای بالابر می فرستد و شیشه ها بالا می روند.

مدار قطع کن برق خروجی از پاور

برقی که پاور برای موتورها می فرستد موجب بالا رفتن شیشه ها می شود. مدت زمان اعمال این ولتاژ ده ثانیه می باشد اما معمولاً شیشه در مدت سه یا چهار ثانیه به انتهای کورس حرکتی خود می رسد و بدیهی است که پس از آن، موتور بالابر دیگر جای دوران ندارد.

موتور الکتریکی در حال کار دارای مقداری مقاومت القایی است که موجب محدود شدن جریان کشی می شود اما وقتی موتور امکان گردش نداشته باشد حالتی شبیه به اتصال کوتاه درون موتور بوجود می آید که موجب جریان کشی حداکثری می گردد و اگر این جریان کشی ادامه دار باشد موجب صدمه دیدن سیم پیچی آرمیچر خواهد شد./کارساز