فیلم‌های مشابه Last Night In Soho که از تماشای آنها لذت می‌برید1 ساعت پيش

فیلم‌های مشابه Last Night In Soho که از تماشای آنها لذت می‌برید

فیلم‌های مشابه Last Night In Soho که از تماشای آنها لذت می‌برید
لیست فیلم
زهرا اکیما
div#mediaad-Oxua .ni-widget-header-inline { border-bottom-color: transparent; } div#mediaad-Oxua.ni-related-container, div#yn-article-display-5781, div#yn-article-display-5782 { display: block; background-color: #455c65 !important; padding: 10px; margin: 40px 0; font-size: 12px; } div#mediaad-Oxua .ni-widget-header-span { font-size: 14px!important; font-weight: 200; padding: 5px 20px; background: #587682; } div#mediaad-Oxua .ni-mediaad-logo { width: 70px!important; } div#mediaad-Oxua p.ni-ellipsis { font-size: 14px; font-weight: 100; color: #fff; } div#mediaad-Oxua .ni-ellipsis:hover { color: #d2d2d2; } div#yn-article-display-5781 .yn-header, div#yn-article-display-5782 .yn-header{ border-color: transparent; margin: 0; margin-bottom: 15px; height: 30px; background: transparent; font-weight: 100; } div#yn-article-display-5781 .yn-heading, div#yn-article-display-5782 .yn-heading { color: #fff; font-size: 15px; font-weight: 100; background: #587682; } div.YEKTANET.yn-article-display a { color: #fff; } div.YEKTANET.yn-article-display .yn-item:hover .yn-item_title { color: #ffffff !important; } div#yn-article-display-5781 p.yn-item_title, div#yn-article-display-5782 p.yn-item_title { color: #ffffff; font-weight: 100; } div#s77abebb .s_header { font-weight: 100; font-size: 14px; } div#s77abebb .s_title { text-align: right; font-weight: 100; }

فیلم‌های مشابه Last Night In Soho – ادگار رایت با آخرین فیلم خود، شب گذشته در سوهو، وارد ژانر وحشت روانی شده‌است. این فیلم داستان یک طراح مد مشتاق را دنبال می‌کند که از طریق رویاها به دهه 1960 سفر کرده و شاهد قتل یک خواننده است. این فیلم عموماً به دلیل داستان جذاب، ادای احترام به دهه 60 و بازی‌های باورنکردنی توماسین مکنزی و آنیا تیلور جوی، نقدهای مثبتی دریافت کرد.

جنبه‌های وحشت روانی دهه 1960 تأثیر قابل‌توجهی بر کارگردانی و دید فیلم Last Night in Soho داشته‌است. البته رایت با کابوس سفر در زمان خود ژانر را به سطح دیگری می‌برد که مخاطب را در درون داستان غوطه‌ور کرده و در عین حال زرق و برق دهه 1960 را به زیبایی به نمایش می‌گذارد. خوشبختانه، بسیاری از فیلم‌های دیگر از داستان تاریک، فضای دهه 1960 و عامل هیجانی تقلید می‌کنند که ارزش تماشا را دارد.

در اینجا لیستی از فیلم‌های مشابه Last Night In Soho را برایتان آماده کرده‌ایم که امیدواریم از تماشای آنها لذت ببرید؛ با پروشات همراه باشید.

10. چشم‌چران – 1960 – Peeping Tom

چشم‌چران درباره مارک لوئیس، عکاسی است که مخفیانه از زنانی که می‌کشد فیلم می‌گیرد. هلن با او دوست می‌شود، اما وقتی فیلم‌های او را تماشا می‌کند و متوجه اعمال قتل او می‌شود، وحشت می‌کند.

این فیلم ترسناک و روانشناختی مایکل پاول به عنوان یکی از اولین فیلم‌های اسلشر در دهه 1960 شناخته می‌شود. چشم‌چران مانند فیلم شب گذشته در سوهو، مضامینی مانند معمای قتل، ترس و تعلیق را دنبال می‌کند و فیلم به طرز درخشانی هیجان محض را حین بحث در مورد موضوعات حساس اجرا می‌کند. این فیلم به‌گفته‌ی خود ادگار رایت، یکی از منابع اصلی الهام‌گیری‌اش در ساخت شب گذشته در سوهو بوده‌است.

9. روانی – 1960 – Psycho

در فیلم روانی، زن جوانی 40000 دلار دزدی می‌کند و در یک شب بارانی فرار می‌کند. او در نهایت در متل بیتس پناه می‌گیرد، جایی که با نورمن بیتس عجیب و غریب روبرو می‌شود.

شاهکار آلفرد هیچکاک یکی از بزرگترین تریلرهای ساخته شده است. البته هیچکاک با حیله‌گری و جلوه‌های بصری خود راه را برای ژانر وحشت هموار کرد. سکانس‌های صحنه قتل در Last Night in Soho شبیه به صحنه‌های بصری صحنه دوش بدنام در Psycho است، به ویژه حرکات چاقو. این فیلم یکی از دیدنی‌ترین آثار کلاسیک سینما است که تاثیر قابل‌توجهی بر ژانر وحشت گذاشته.

8. قوی سیاه – 2010 – Black Swan

فیلم قوی سیاه داستان یک بالرین اختصاصی به‌نام نینا را دنبال می‌کند که نقش اصلی را در تولید دریاچه قو برنده می‌شود. با این حال، رقابت با یک رقصنده درخشان دیگر و میل به کمال باعث می‌شود نینا با سلامت عقل و تاریکی درونی خود مبارزه کند.

مانند الویس در فیلم Last Night In Soho، نینا نیز از توهم، وسواس و پارانویا بیرون می‌زند که بر ذهنیت شخصیت در طول فیلم تأثیر می‌گذارد. از بسیاری جهات، قوی سیاه وهم‌آور ساخته شده و دارای عامل شوک و داستان جذاب Last Night in Soho است، این فیلم بازی بی‌عیب و نقصی از ناتالی پورتمن را ارائه می‌دهد، بازی‌ای که او را برنده تنها جایزه اسکارش کرد.

7. عزیز – 1965 – Darling

در فیلم Darling، دایانا اسکات مدلی باشکوه است که شهرت و ثروت خود را با همخوابگی با مردان قدرتمند به‌دست آورده است. علی‌رغم داشتن یک سبک زندگی مجلل در لندن، زندگی برایش غیر قابل تحمل می‌شود و او می‌خواهد از این شرایط فرار کند.

این فیلم مثل بقیه فیلم‌های این لیست یک ترسناک روانشناختی نیست. با این حال، تأثیر قابل توجهی دارد که در آن رایت شخصیت سندی را خلق کرد و جاه طلبی‌ها و مبارزات دایانا اسکات را به‌تصویر کشید. این فیلم به عنوان یک فیلم طنز و سرگرم کننده، زندگی یک مدل غیر اخلاقی را به نمایش می‌گذارد و جذابیت‌های جولی کریستی در نقش دایانا ثابت می‌کند که چرا او شایسته دریافت جایزه اسکار برای بهترین بازیگر زن بود.

6. آنچه در زیر است – 2000 – What Lies Beneath

فیلم What Lies Beneath داستان یک زوج آرام را دنبال می‌کند که در ورمونت زندگی می‌کنند. با این حال، زمانی که کلر مشکوک است که چیزی در خانه او وجود دارد، همه‌چیز تغییر می‌کند، اما شوهرش نگرانی‌های او را نادیده می‌گیرد که باعث شک می‌شود.

این فیلم یکی از فیلم‌های مشابه Last Night In Soho و عناصری مانند موقعیت وهم‌آلود، توهمات، ارواح و عناصر روانی را در خود دارد. البته کلر مانند الویز در مبارزه با چشم اندازهای وحشتناک و پارانویا است و موقعیت‌های وحشتناکی را کشف می‌کند. با وجود اینکه What Lies Beneath یک فیلم ترسناک روانشناختی بی‌عیب و نقص نیست، اما همچنان یک فیلم سرگرم‌کننده با حالات پرتعلیق است.

5. بی‌گناهان – 1961 – The Innocents

در فیلم بی‌گناهان، یک خانم فرمانداری شغلی را برای مراقبت از دو کودک می‌پذیرد. با این حال، او از چیزهای غیرعادی اطراف خانه، از جمله ارواح و رفتارهای عجیب و غریب بچه‌ها می‌ترسد.

در حالی که وحشت‌های روان‌شناختی می‌توانند اشکال مختلفی داشته باشند، بی‌گناهان ظرافت را در داستان‌سرایی و بینش خود به‌نمایش می‌گذارند، به همین دلیل است که رایت این فیلم را الهام‌بخش زیبایی‌شناسی فیلم Last Night in Soho قرار داد، فیلم بی‌گناهان با عناصر ترسناکش کلاسیک است و دبورا کر که نقش اصلی را بازی می‌کند، یکی از بهترین نقش‌هایش را با شدت و ترس ارائه می‌کند.

4. جایگزین – 1980 – The Changeling

The Changeling داستان آهنگساز غمگینی به‌نلم جان راسل را دنبال می‌کند که همسر و دخترش را در یک تصادف از دست داده‌است. او به خانه‌ای آرام در سیاتل نقل مکان می‌کند، اما به‌زودی پس از دیدن روح پسری، به تحقیق درباره مرگ او می‌پردازد.

جان راسل موقعیتی مشابه الویز در فیلم Last Night in Soho را تجربه می‌کند، مانند مواجهه با ارواح و کشف زندگی گذشته یک مرده. البته، The Changeling جنبه‌هایی از یک مکان خالی از سکنه نیز دارد که حضور ارواح را در وحشت‌های روانی افزایش می‌دهد. این فیلم با زیبایی‌شناسی خانه جن‌زده و احساساتی که به دنبال داستانی جذاب برای ارواح است، درخشان و به‌خوبی ساخته شده است. یکی از بهترین فیلم‌های مشابه Last Night In Soho که از تماشای آن پشیمان نخواهید شد.

3. مرگ دوباره – 1991 – Dead Again

در فیلم Dead Again یک کارآگاه خصوصی به نام مایک چرچ به زنی که از فراموشی رنج می‌برد کمک می‌کند. در حین انجام این کار، او بارها و بارها متوجه یک کابوس در مورد یک قتل چند دهه پیش می‌شود که ممکن است نشان دهنده یک ارتباط خطرناک در گذشته باشد.

دقیقاً مانند فرضیه این فیلم، Last Night in Soho نیز حول محور سفر در زمان است، مانند رؤیاهایی که حول رازهای قتل درگیر هستند. علاوه بر این، گریس بسیار شبیه الویس است که این کابوس‌ها را تجربه می‌کند و شاهد قتل‌های کشف نشده است. البته، این فیلم دارای نقاط ابهام‌آمیزی است که مانند فیلم رایت، عدم قطعیت را نسبت به آنچه دیده می‌شود، افزایش می‌دهد. کنت برانا به‌عنوان یکی از فیلم‌های با کارگردانی بهتر، فیلم تماشایی و پرتعلیق دیگری را به نمایش می‌گذارد که باید تماشا کرد.

2. سرگیجه – 1958 – Vertigo

در فیلم سرگیجه، یک افسر پلیس سابق باید همسر یکی از دوستانش را از قتل او باز دارد. با این حال، همه‌چیز آنطور که به نظر می‌رسد ظاهر نمی‌شود.

با ورود فیلم دیگری از هیچکاک به این فهرست، مشخص است که او تا چه حد بر ژانر وحشت با تریلرهای روانشناختی و تعلیق آنها تأثیر گذاشته است. فضای سرگیجه با لحن شوم، صحنه‌های مبهم، عامل تعلیق و پیچش‌های داستانی تکان‌دهنده، بمشابه Last Night In Soho است. البته فیلمبرداری آن عظمتی است که لذت تماشای یکی از بهترین فیلم‌های هیچکاک را افزایش می‌دهد.

1. انزجار – 1965 – Repulsion

در فیلم انزجار، زن جوانی که در آپارتمان خود محصور شده‌است، دچار توهم می‌شود. این حالت او خیلی زود به جنون تبدیل شده و منجر به تجربیات وحشتناکی در وی می‌گردد.

فیلم Repulsion مهیج و روان‌شناختی است که بیشتر از جنبه‌های Last Night in Soho الهام گرفته است، مانند پیش‌فرض روان‌شناختی، قوس شخصیتی و داستان‌سرایی معمایی قتل. کارول الویز را با توهمات و پارانویای او موازی می‌کند که تشخیص واقعیت‌ها از کابوس‌ها را دشوار می‌کند. علاوه بر این، فضای لندن دهه 1960 را به نمایش می‌گذارد، جایی که رایت در آخرین فیلم خود به زرق و برق ادای احترام کرد. البته، Repulsion یک فیلم دیدنی و پر از پیچش‌های داستانی و تعلیق است، بنابراین جای تعجب نیست که چرا رایت در اجرای شب گذشته در سوهو به دنبال الهام قابل توجهی بود.

امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید؛ منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!


پروشات در تلگرام
پروشات در اینستاگرام
#bigad * {max-width: 100%;}

مطالب مرتبط

فیلم‌های جنگی شبیه “نبرد فراموش‌شده” (The Forgotten Battle) که باید تماشا کنید

بهترین فیلم‌های ترسناک کره‌ای که نباید از دست بدهید (رده‌بندی بر اساس امتیاز IMDb)

بهترین فیلم‌های حماسی تاریخی “استیون اسپیلبرگ” (Steven Spielberg)

فیلم‌های مشابه There Will Be Blood که از تماشای آنها لذت می‌برید

بهترین فیلم‌های اپرای فضایی مشابه فیلم “تل ماسه” (Dune) که باید تماشا کنید

                               

دیدگاه‌ها

بستن فرم

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب