توجه : تمامی مطالب این سایت از طریق ربات جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران توسط آیدی موجود در بخش تماس با ما، به ما اطلاع داده تا مطلب حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

آموزش تغذیه سالم در مدارس


. . . . . . . . . . . . .

روشن است که کودکانی که با شکم سیر به مدرسه می‌روند، درس‌هایشان را بهتر دنبال می‌کنند. آموزش عادات غذایی خوب به کودکان نیز بسیار مهم است. طبق آمار سازمان ملل متحد، حدود چهارصد میلیون کودک در جهان با گرسنگی دست و پنجه نرم می‌کنند. پروژه‌های بسیاری برای تامین مواد غذایی کودکان و تشویق آنها به مدرسه رفتن وجود دارد.

 

آموزش تغذیه سالم در مدارس

 

غزه: تغذیه مناسب

محاصرۀ نوار غزه توسط اسرائیل، کمبود مواد غذایی و سوء تغذیه کودکان را به همراه داشت. اما یکی از برنامه‌های سازمان ملل، برای تامین مواد غذایی مدارس و تشویق کودکان به رفتن به مدرسه تلاش می‌کند و همین‌طور به مادران توصیه هایی در مورد تغذیه می‌دهد.

این مسئلۀ مهمی است چرا که تقریباً نیمی از دانش‌آموزان گرسنه به مدرسه می‌آیند. دفتر سازمان ملل متحد برای پناهندگان فلسطینی، مانند سازمان‌هایی دیگر تصمیم گرفته است برای تغذیۀ روزانۀ کودکان اقدام کند. در نوار غزه، هر روز بیش از دویست هزار کودک از این اقدام بهره می‌برند.

به کمک این برنامه، موارد سوء تغذیه به میزان قابل توجهی کاهش یافته است اما وضعیت همچنان بحرانی است. امسال به دلیل کمبود بودجه، بسیاری از سازمان‌ها فعالیت‌های خود را متوقف کردند. امری که تغدیه و آموزش بسیاری از کودکان غزه را به خطر انداخته است.

فنلاند: لذت غذا خوردن

در فنلاند برای بالا بردن سطح آگاهی جوانان در مورد تغذیه، روشی موسوم به روش “ساپره” (Sapere)، کودکان را تشویق می‌کند برای چشیدن مزه‌های جدید از پنج حسِ خود استفاده کنند و از غذا خوردن لذت ببرند. همچنین به کودکان آموزش داده می‌شود تا محصولات خود را کاشت و پخت کنند. به این ترتیب با یادگیری غذا خوردن سالم، امید است که مشکل چاقی در جامعه کاهش یابد.

متخصصان فنلاند از روش ساپره استقبال خوبی کرده‌اند. تا کنون، سه هزار و پانصد تن از مراقبان کودکستان‌ها در زمینه این متد آموزش دیده‌اند و در بسیاری از شهرها از آن استفاده می‌کنند.

کانادا: ناهار سازگار با محیط زیست

کانادا یکی از بزرگترین تولید کنندگان زباله در جهان است. ترویج گزینه‌های مناسب برای جعبه‌های ناهار مدرسه، کمکی برای حفظ محیط زیست است. معلمان، دانش‌آموزان را تشویق می‌کنند تا غذای خود را با دقت انتخاب کنند و از بسته‌ بندی‌های بی‌ضرر برای محیط زیست استفاده کنند.

یک انجمن کِبکی، مدارس را تشویق می‌کند تا در مورد محیط زیست و حفاظت از آن، هر چه بیشتر به دانش‌آموزان هوشیاری دهند.

منبع: یورو نیوز

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب