توجه : تمامی مطالب این سایت از طریق ربات جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران توسط آیدی موجود در بخش تماس با ما، به ما اطلاع داده تا مطلب حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

پایان آذرماه؛ آخرین مهلت سنجش سلامت جسمانی پیش‌دبستانی‌ها


. . . . . . . . . . . . .

سیدجواد حسینی در نشست خبری امروز خود با اصحاب رسانه با بیان اینکه هدف گذاری سنجش نوآموزان 50 تا 55 درصد بوده که اکنون به 22 درصد رسیده ایم اظهار کرد: در پیش دبستانی سنجش ضروری نیست اما باید آگاهی بخشی برای خانواده‌ها و مدیران صورت گیرد.

وی افزود: تا پایان آذرماه در سامانه سیدا فرصت سنجش خواهد بود. این برنامه از سال 1371 آغاز شد که 1.5 درصد دانش‌آموزان بدو ورود سنجش شدند این فرایند در سال 98 به 97.6 درصد رسید. در سال 99 در سال کرونا، این آمار افزایش یافت و به 98.8 درصد رسید. امسال نیز تاکنون بیش از 99.22 درصد برای بدو ورودی‌ها سنجش را انجام دادیم.

اضافه شدن 2 قلمرو جدید به سنجش سلامت

حسینی ادامه داد: 2 قلمرو جدید به بحث سنجش سلامت اضافه کردیم؛ در مراکز استان‌ها سنجش شایستگی‌های حرکتی صورت می‌گیرد، همچنین غربالگری نوآموزان 5 تا 7 ساله پیش‌دبستان با رویکرد غربالگری نوآموزان در معرض یادگیری از دیگر قلمروهای مهم است.

معاون وزیر با اعلام اینکه تعداد مراکز اختلالات یادگیری به 800 مرکز رسیده است خبر داد: این مراکز خدمات حرفه ای به افراد ارائه می‌دهد. با رویکرد غربالگری و پیشگیری از اختلالات یادگیری برای دانش‌آموزان در معرض مشکلات یادگیری، غربالگری را داریم که بیش از 1500 دانش‌آموز در این طرح سنجیده خواهند شد که به صورت پایلوت در 5 استان امسال است.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی همچنین افزود: در همه پایگاه‌های سنجش سلامت جسمانی یک اتاق سنجش آکوستیک قرار گرفته است تا به روند این فرایند کمک کند.

امسال سنجش پیش دبستانی را در برنامه قرار دادیم و تاکنون 121 هزار و 524 نفر در نوبت گیری هستند. مجموعه دانش‌آموزانی که به عنوان داشتن اختلال یادگیری به 800 مرکز مراجعه کردند بیش از 49 هزار نفر بوده است

وی اظهار کرد: از سال 94 سنجش پیش دبستان به برنامه سنجش اضافه شد که در آن سال 108 هزار و 706 نوآموز را سنجش و روند افزایشی را طی کرده است.

حسینی در ادامه گفت: امسال سنجش پیش دبستانی را در برنامه قرار دادیم و تاکنون 121 هزار و 524 نفر در نوبت گیری هستند. مجموعه دانش‌آموزانی که به عنوان داشتن اختلال یادگیری به 800 مرکز مراجعه کردند بیش از 49 هزار نفر بوده است.

معاون وزیر بیان کرد: در ارزیابی سال 1400، 165 هزار و 405 نفر به مراکز معاینه گوش ارجاع شدند، 24 هزار و 95 ارجاع شنوایی و بیش از 64 هزار ارجاع بینایی داشته ایم.

جزئیات ارائه خدمات توان بخشی

وی درباره خدمات توان بخشی نیز ادامه داد: خدمات توان بخشی در چند قلمرو است؛ پیرامون خدمات توان بخشی درون مدرسه ای 700 نیرو داریم که در مدارس خدمات ارائه می‌دهند؛ در خدمات برون مدرسه ای نیز امسال بیش از 10 میلیارد اعتبار تامین کرده ایم.

حسینی عنوان کرد: همچنین خدمات حمایتی نیز در بحث خدمات توان بخشی داریم که بیش از 41 هزار نفر را شامل شده است و در 18 قلم افزایش پرداختی برای جمعیت مخاطب داشتیم.

تامین بیش از 361 هزار /در قالب طرح هدایت

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی گفت: در بحث نهضت مشارکتی توان افزایی نیز مجموعه وسایل مورد نیاز دانش‌آموزان را تامین می‌کنیم سال گذشته از سوی این نهضت 145 میلیارد تومان اعتبار جمع آوری شد. بیش از 361 هزار تبلت نیز علاوه بر این تعداد تحت عنوان طرح هدایت تامین شد.

وی همچنین اضافه کرد: مراکز مشاوره خانواده نیز یکی دیگر از قلمروهای خدمات توان بخشی است که در مجموع 5 قلمرو می‌شود.

وی خبر داد 50 مشاور علمی از طریق سامانه ندای همراه به ارائه خدمات می‌پردازند همچنین مصوب کردیم شورای کیفیت بخشی و نظارت بر طرح تلفیقی فراگیر تشکیل شود.

سنجش سلامت جسمانی جز جدایی ناپذیر برنامه درسی است

محمدحسن عظیم عراقی معاون تشخیص و پیشگیری سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور نیز در این نشست گفت: سنجش فرایندی است که رتبه و درجه سطح موفقیت یک فرد را مشخص می‌کند برای یک سنجش درست باید سنجش نظام مند و چندوجهی داشته باشیم.

وی افزود: در سنجش سلامت پیشرفت کودک را بررسی می‌کنیم این سنجش باید برای کودک منفعت داشته باشد و متناسب با سن کودک باشد.

عراقی همچنین در ادامه سنجش را جز جدایی ناپذیر از برنامه درسی دانست.

معاون تشخیص و پیشگیری سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور بیان کرد: سال گذشته آمار پوشش این طرح یک میلیون و 50 هزار نفر دبستانی و 30 هزار پیش دبستان بود اما امسال یک میلیون و 500 بدو ورود و 100 هزار پیش دبستانی داریم.

وی افزایش تعداد 500 هزار نفری در این طرح را ارزشمند دانست چراکه در دوره کرونا اتفاق افتاده است.

به گزارش پانا، در این نشست از سامانه توان بخشی نیز رونمایی شد.

منبع: خبرگزاری پانا

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب