جواب پرسش های نمونه درس ۲۱ تاریخ یازدهمجواب پرسش های نمونه صفحه ۱۹۰ درس بیست و یکم (۲۱) تاریخ یازدهم تجربی و ریاضی فیزیک که در رابطه با «پیروزی انقلاب اسلامی» می باشد را در ادامه در بخش آموزش و پرورش ماگرتا برای شما دانش آموز عزیز فراهم کرده ایم.

مطلب پیشنهادی: جواب درس ۲۰ تاریخ یازدهم

جواب پرسش های نمونه درس ۲۱ تاریخ یازدهمجواب پرسش های نمونه درس ۲۱ تاریخ یازدهم

جواب پرسش های نمونه صفحه ۱۹۰ درس بیست و یک تاریخ یازدهم

۱- هجرت امام خمینی به پاریس چه پیامدهایی را در پی داشت؟
شاه فکر می کرد که با دور شدن امام خمینی، ایشان از جریان انقلاب خارج می شوند اما شرایط بهتر ارتباطی که در فرانسه وجود داشت به کمک رهبری انقلاب آمد و از آن پس تماس ها راحت تر و پیام ها بیشتر شد.

۲- ازهاری برای برقراری آرامش به چه اقداماتی دست زد؟
او ابتدا برای راضی کردن مردم و ایجاد آرامش در جامعه جمعی از سران بدنام رژیم پهلوی را دستگیر کرد. سرانی مثل امیر عباس هویدا، نخست وزیر اسبق و ارتشبد نصیری و رییس سابق ساواک از جمله این افراد بودند. سپس امام خمینی به مردم ایران هشدار داد که این اقدامات الکی و فریب کارانه می باشد.

۳- دولت آمریکا در دوره‌ی نخست وزیری بختیار چه سیاستی نسبت به ایران اتخاذ کرد؟
شورای امنیت ملی آمریکا به دنبال اجرای کودتا و به راه انداختن جوی خون در ایران بودند اما کارتر، وزارت امور خارجه و سازمان سیا، به فکر فریب مردم از طریق جایگزینی بختیار به جای شاه و سوار شدن بر موج انقلاب بودند.

۴- چرا برپایی تظاهرات عاشورا به منزله‌ی یک همه پرسی عمومی تلقی شد؟
جمعیتی که با نظمی خیره کننده به میدان آزادی تهران حرکت کردند حدود 4 میلیون نفر و بالای 16 میلیون نفر در سراسر کشور بودند. این راهپیمایی گسترده سراسری ناظران خارجی را غافلگیر کرد. به طوری که در ظهر عاشورا ۵۷ تحلیلگر سیاسی و خبرگزاری های مختلف جهان، عمر حکومت شاهنشاهی در ایران را پایان یافته دانستند. مردم در این تظاهرات که به گونه ای یک همه پرسی بود خواستار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی شدند.

۵- دولت موقت چگونه شکل گرفت؟
به دستور امام خمینی (ره) شورای انقلاب اسلامی تشکیل و موظف به بررسی چگونگی تشکیل دولت موقت، نحوه انتقال قدرت و فراهم آوردن مقدمات تصویب قانون اساسی جدید شد. به پیشنهاد شورای انقلاب، مهندس مهدی بازرگان به عنوان نخست وزیر دولت موقت انتخاب شد و این خبر در شانزدهم بهمن ماه به گوش مردم رسید.

همچنین بخوانید: جواب پرسش های نمونه درس ۱۹ تاریخ یازدهم

✅ به پایان سوالات درس ۲۱ کتاب تاریخ پایه یازدهم برای رشته ریاضی و تجربی رسیدیم، جهت مشاهده پاسخ سایر سوالات کتاب شماره صفحه آن را به همراه عبارت ماگرتا در گوگل جست و جو کنید.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب