هشدار | علائمی که خبر از عفونت ریه می دهندعفونت ریه می تواند توسط ویروس ، باکتری و حتی گاهی قارچ ایجاد شود. یکی از رایج ترین انواع عفونت های ریوی ، ذات الریه است. ذات الریه ، که کیسه های هوایی کوچکتر ریه را تحت تأثیر قرار می دهد ، اغلب توسط باکتری های مسری ایجاد می شود ، اما  می تواند توسط یک ویروس نیز ایجاد شود. فرد پس از عطسه یا سرفه ی فرد آلوده، با تنفس باکتری یا ویروس ، آلوده می شود. 

چگونه عفونت ریه رخ می دهد؟

وقتی لوله های بزرگ برونش که هوا را به ریه های شما منتقل می کنند، آلوده می شوند، از آن به عنوان برونشیت یاد می شود. علت برونشیت بیشتر ویروس است تا باکتری. ویروس ها همچنین می توانند به ریه ها یا مجاری هوایی که به ریه ها منتهی می شوند حمله کنند. به این حالت برونشیولیت گفته می شود. برونشیولیت ویروسی معمولاً در نوزادان اتفاق می افتد. عفونت های ریوی مانند ذات الریه معمولاً خفیف است ، اما می تواند جدی شود. به خصوص برای افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف یا بیماری های مزمن هستند ، مانند انسداد ریوی مزمن (COPD).

علائم عفونت ریه

علائم عفونت ریه از خفیف تا شدید متفاوت است و به عوامل مختلفی از جمله سن و سلامت کلی بدن و اینکه آیا عفونت توسط ویروس ، باکتری یا قارچ ایجاد می شود بستگی دارد. علائم ممکن است شبیه علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا باشد ، اما زمان طولانی تری با شما همراه باشد. اگر به عفونت ریه مبتلا هستید ، رایج ترین علائم اش اینهاست:

1.  سرفه ای که مخاط غلیظ تولید می کند

سرفه کمک می کند تا بدن از مخاط تولید شده در اثر التهاب مجاری هوایی و ریه ها خلاص شود. این مخاط ممکن است حاوی خون نیز باشد. در زمان ابتلا به برونشیت یا ذات الریه، ممکن است سرفه کنید که مخاط غلیظی بهمراه داشته باشد و رنگ مشخصی داشته باشند، از جمله: سفید، سبز، زرد مایل به خاکستری. سرفه حتی پس از بهبود علائم دیگر می تواند برای چندین هفته ادامه داشته باشد.

2. دردهای قفسه سینه

درد قفسه سینه ناشی از عفونت ریه اغلب به صورت تیز یا خنجری توصیف می شود. درد قفسه سینه هنگام سرفه یا تنفس عمیق بدتر می شود. گاهی اوقات دردهای شدید را می توان از وسط تا بالای کمر احساس کرد.

3. تب

هنگامی که بدن شما تلاش می کند تا از عفونت جلوگیری کند، تب ایجاد می شود. دمای طبیعی بدن معمولاً در حدود 98.6 درجه فارنهایت (37 درجه سانتی گراد) است. اگر به عفونت باکتریایی ریه مبتلا باشید ، تب شما ممکن است تا 105 درجه فارنهایت (40.5 درجه سانتیگراد) افزایش یابد. هرگونه تب شدید بالاتر از 102 درجه فارنهایت (38.9 درجه سانتیگراد) اغلب منجر به علائم دیگر می شود، مانند: تعریق، لرز، دردهای عضلانی، کمبود آب بدن، سردرد و ضعف. اگر تب شما بیش از 102 درجه فارنهایت (38.9 درجه سانتیگراد) است یا بیش از سه روز طول بکشد باید به پزشک مراجعه کنید.

4. بدن درد

وقتی به عفونت ریه مبتلا هستید ممکن است عضلات و کمر شما درد بگیرد. به این درد میالژی می گویند. گاهی اوقات التهاب عضلات ایجاد شده که در صورت ابتلا به عفونت منجر به درد بدن نیز می شود.

5. آبریزش بینی

آبریزش بینی و سایر علائم شبیه آنفولانزا مانند عطسه اغلب با عفونت ریه مانند برونشیت همراه است.

6. تنگی نفس

تنگی نفس به این معنی است که احساس می کنید تنفس دشوار است یا اینکه نمی توانید کامل نفس بکشید. اگر در تنفس مشکل دارید ، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

7. خستگی

وقتی بدن با عفونت مقابله می کند ، معمولاً احساس کسالت و خستگی خواهید کرد. استراحت در این مدت بسیار مهم است.

8. خس خس

هنگام بازدم ممکن است صدای سوت بلند را بشنوید که به خس خس سینه معروف است. این نتیجه باریک شدن راه های هوایی یا التهاب است.

9. رنگ آبی پوست یا لب ها

به دلیل کمبود اکسیژن ممکن است لب ها یا ناخن های شما کمی آبی رنگ یا کبود به نظر برسند.

10. صدای ریز یا خرخره در ریه ها

یکی از علائم گویای عفونت ریه، صدای ترک خوردگی در قاعده ریه ها است. پزشک می تواند این صداها را با استفاده از ابزاری به نام استتوسکوپ بشنود.

آنچه دیگران میخوانند هشدار | علائمی که خبر از عفونت ریه می دهند خوش گذرانی بهاره رهنما و پرستو صالحی در ترکیه + عکس این بازنشستگان پولدار می شوند + جزئیات خبر فوری | هنرمند مشهور کشور درگذشت علت اصلی گرانی خودرو لو رفت + جزئیات
now = new Date(); var head = document.getElementsByTagName('head')[0]; var script = document.createElement('script'); script.async = true; script.type = 'text/javascript'; var script_address = 'https://cdn.yektanet.com/template/bnrs/yn_bnr.min.js'; script.src = script_address + '?v=' + now.getFullYear().toString() + '0' + now.getMonth() + '0' + now.getDate() + '0' + now.getHours(); head.appendChild(script);

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب