توجه : تمامی مطالب این سایت از طریق ربات جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران توسط آیدی موجود در بخش تماس با ما، به ما اطلاع داده تا مطلب حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

جواب خودارزیابی و نوشتن درس دهم آرشی دیگر فارسی نهم


جواب خودارزیابی و نوشتن درس 10 دهم فارسی نهم ؛ در این نوشته از بخش آموزش و پرورش ماگرتا با پاسخ و جواب سوالات تمرین های خودارزیابی و گفت و گو و نوشتن صفحه ۷۹ و ۸۰ درس ۱۰ دهم کتاب ادبیات فارسی نهم متوسطه اول آشنا می شوید. در ادامه با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید: جواب نوشتن و خودارزیابی درس نهم راز موفقیت فارسی نهم

جواب خودارزیابی و نوشتن درس دهم آرشی دیگر فارسی نهمجواب خودارزیابی و نوشتن درس دهم آرشی دیگر فارسی نهم

جواب خودارزیابی صفحه 79 درس 10 آرشی دیگر فارسی نهم

۱) کدام قسمت از درس، اشاره به شهید «حسین فهمیده» دارد؟

پاسخ: خون میان سنگر آزادگان جوشید / مثل یک موج خروشان شد / کودکی از دامن این موج بیرون جست / از کمند آرزوها رَست / چشم او در چشم دشمن بود / دست او در دست نارنجک

کیست این کودک؟! / او چه می‌خواهد از این میدان؟!

کودک ما بغض خود را خورد / چشم در چشمان دشمن کرد / با صدایی صاف و روشن گفت: آی ای دشمن، من حسین کوچک ایران زمین هستم

کودکی از جنس نارنجک / در دهان تانک‌ها افتاد
.

۲) درباره این مصراع شعر «آن طرف نصف جهان، با تانک های آتشین در راه» توضیح دهید.

پاسخ: منظور این است که ارتش عراق تنها نبود و در جنگ هشت ساله ایران و عراق، بیشتر کشورهای جهان از رژیم ستمگر عراق حمایت می کردند. این کشورها سلاح های جنگی، هواپیماهای مجهز، نیروهای نظامی و … را به کشور عراق می دادند. اما در طرف دیگر، کشور ایران تنها به نیروهای خودش و امید به خدا متکی بود.

۳) چه شباهت هایی بین این درس و درس هشتم (هم زیستی با مامِ میهن) وجود دارد؟ توضیح دهید.

پاسخ: هر دو درس ما را به حمایت و دفاع از وطن تشویق می کنند و اینکه فرزندان هر ملت از خاک عزیز خود دفاع می کنند و خود را فدای مام میهن می نمایند. و اینکه همه باید به کشور خود نگاهی دقیق داشته باشند و مانند رابطه مادر و فرزندی رابطه عاشقانه و عاطفی داشته باشند و از دادن جان و مال و … برای یکدیگر ابایی نداشته باشند.

جواب گفت و گو صفحه 80 درس دهم فارسی نهم

۱) درباره شباهت های آرش کمان گیر و حسین فهمیده گفت و گو کنید.

پاسخ: هم عزیز بودند، هم ایرانی و هم سرافراز، جانشان را از دست دادند تا دشمن خبیث را از سرزمینشان بیرون کنند، سرزمینشان را دوست داشتند، و به ما فهماندند که باید از خاک و آرمان های ملت دفاع کنیم.

۲) به کمک اعضای گروه، متن درس را به صورت نقالی، در کلاس اجرا کنید.

پاسخ: کار را تقسیم کنید و بگذارید هر کسی یک کاری را به دست بگیرد. از صحنه های جنگ عکس هایی را تهیه کنید و در حین خواندن شعر به صورت نقالی، عکس ها را نشان دهید.

پاسخ نوشتن صفحه 80 درس دهم فارسی نهم

۱) در مصراع های زیر، واژه های نادرست املایی را بیابید و شکل صحیح آنها را بنویسید.

الف) ناگهان تکبیر پر واکرد / در میان آتش و باروت، غوقا کرد.

پاسخ: غوغا

ب) این طرف تنها صلاح جنگ، ایمان بود / خانه‌های خاک و خون خورده / مهد شیران و دلیران بود.

پاسخ: سلاح

پ) دشمن بد عهد بی‌انصاف / با حجوم بی‌امان خود / مرزها را جابه‌جا می‌کرد.

پاسخ: هجوم

۲) هر یک از بیت های زیر به کدام داستان اشاره دارد؟ چکیده آنها را در دو بند بنویسید.

چون سگ اصحاب کهف، آن خرسِ زار / شد ملازم در پی آن بردبار مولوی

پاسخ: تلمیح به داستان اصحاب کهف که وقتی می خواستند وارد غار شوند، سر راه سگی را دیدند و آن سگ با آنها همراه شد، و آنها به همراه سگ سیصد سال خوابیدند. و بعد از سیصد سال از خواب بیدار شدند . گمان کردند که چند ساعت بیشتر نخوابیده اند. وقتی به شهر رفتند همه چیز را عوض شده دیدند. سرانجام به غار بازگشتند و اثری از آنان یافت نشد و مردم بالای غار برای آنان مسجدی را بنا کردند.

بزد تیر بر چشم اسفندیار / سیه شد جهان پیش آن نامدار فردوسی

پاسخ: تلمیح به داستان نبرد رستم و اسفندیار دارد. اسفندیار، شاهزاده ایرانی و رستم نیز از پهلوانان نامدار ایرانی هستند. شاه ایران قصد ندارد اسفندیار را به عنوان جانشین خود انتخاب کند. از طرفی از رستم دل خوشی ندارد و به همین دلیل آتش جنگ بین این دو قهرمان نامدار را روشن می کند. در نبرد تن به تن نه رستم موفق به شکست اسفندیار می شود و نه اسفندیار می تواند علیه رستم کاری را صورت دهد. تا اینکه رستم به سراغ سیمرغ می رود و سیمرغ می گوید اسفندیار رویین تن است، یعنی تیر و شمشیری بر او اثر نمی کند. همه جای بدن او به جز چشمانش، ضد ضربه است.

سیمرغ می گوید که زرتشت، پیامبر ایران باستان، اسفندیار را در چشمه حیات شست، اما چون در آب فرو رفت، اسفندیار چشمانش را بست و چشمانش از آسیب در امان نبود. رستم بر اساس ضعف اسفندیار تیری به چشم اسفندیار زد و او را شکست داد.

درک و دریافت خود را از سروده زیر، بنویسید.

«آسمان از شوق، دف می‌زد / شطّ خرّمشهر، کف می‌زد / شهر یکباره به هوش آمد / چشم اشک آلوده را واکرد / بر فراز گنبدی زیبا / پرچم خود را تماشا کرد».

پاسخ: این شعر بیانگر رشادت، شجاعت، استواری و شادی های سرشار همه مردم ایران به ویژه خرمشهری ها و همه پدیده های آن است. آنها جان خود را فدای کشورشان کردند تا به خاطر این ایثار و فداکاری وجبی از خاک ایران به دست دشمن نیفتد.

همچنین بخوانید: معنی کلمات درس نهم فارسی نهم راز موفقیت و آخرین پرسش

توجه: شما دانش آموزان پایه نهم متوسطه اول عزیز اگر می خواهید به راحتی به معنی کلمات و جواب سوال های کتاب فارسی نهم دسترسی داشته باشید، تنها کافیه جواب و معنی کلمات درس مورد نظرتان را به همراه عبارت « ماگرتا » در گوگل جست و جو کنید.

در انتها امیدواریم که جواب سوال های خودارزیابی ، گفت و گو و نوشتن صفحه 79 و 80 درس 10 دهم کتاب فارسی نهم ، برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد. سوالات خود را در بخش نظرات بیان کنید. ????

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب