معرفی رشته گرافیک، گرایش‌ها و بازار کار آن. . . . . . . . . . . . .

دوران تحصیل یکی از شیرین‌ترین دوره‌های زندگی هر شخص است و کوله باری از خاطرات شیرینی را برای هر شخص فراهم می‌کند. یکی از نقاط عطف این دوران، انتخاب رشته است. این مرحله نه تنها مسیر سه‌ساله تا پایان تحصیلات متوسطه را تعیین می‌کند، بلکه مسیر زندگی را نیز مشخص می‌کند. بسیاری از موفقیت‌ها و شکست‌های زندگی در گرو همین تصمیم است. متأسفانه گاهی دیده می‌شود که عدم شناخت کافی و باورهای غلط عواقب جبران‌ناپذیری در آینده تحصیلی دانش‌آموزان دارد. به عنوان مثال از گذشته تصور اشتباهی وجود دارد و آن این است که رشته‌های شاخه نظری بهترین هستند و شاخه فنی‌حرفه‌ای و کار و دانش مخصوص دانش‌آموزان متوسط است؛ اما واقعیت چیز دیگری را نشان می‌دهد.‌ شاخه فنی و حرفه‌ای و کار و دانش دارای رشته‌های بسیار کاربردی هستند.‌ یکی از این رشته‌ها، رشته گرافیک است. این رشته آن‌قدری پرکاربرد و پرطرفدار است که همه افراد حداقل یک‌بار اسم رشته گرافیک را شنیده‌اند و تا حدودی با آن آشنا هستند. البته برای انتخاب رشته، آشنایی با تعریف عوام از گرافیک‌ کافی نیست و باید شناخت دقیقی از رشته گرافیک وجود داشته باشد. در این مقاله با صفر تا صد این رشته آشنا می‌شویم.

 

 فعالیت هنرجویان رشته گرافیک در هنرستان‌ها بیشتر به شکل دستی و بر روی کاغذ صورت می‌گیرد، اما امروزه استفاده از نرم‌افزارهای گرافیکی نیز قوت گرفته است. گرافیست‌ها باید علاوه بر افزایش مهارت‌های تجسمی و بصری، مهارت‌های کامپیوتری خود را نیز ارتقا دهند.

 

رشته گرافیک چیست؟

گرافیک از واژه‌ی یونانی (GRAPHEIN)به معنای حکاکی و نگاشتن گرفته شده است. گرافیک در زبان فارسی به معنای هنر انتقال یک پیام از طریق تصویر به مخاطب است. گرافیست برای انتقال این پیام از علائم، نشانه‌ها، خطوط، منحنی‌ها و نماد‌ها استفاده می‌کند و پیامش را بر روی سطوح مختلفی مانند کاغذ، بوم، دیوار، فلز، چوب، پارچه، پلاستیک، نمایشگر رایانه، سنگ انتقال می‌دهد. رشته گرافیک نیز بر اساس همین مفهوم شکل‌گرفته است و امروزه در بهترین هنرستان‌ها و دانشگاه‌ها آموزش داده می‌شود.

تاریخ پیدایش هنر گرافیک به ماقبل تاریخ بازمی‌گردد. قدیمی‌ترین تصویرسازی کشف‌شده در غارهای جنوب فرانسه و شمال اسپانیا به 30 هزار سال پیش می‌رسد. از زمانی که انسان تصمیم به ارائه یک پیام تصویری گرفت و تصاویری را بر روی دیوار غارها خلق کرد و به کمک آن مفاهیمی را منتقل کرد، هنر گرافیک شکل گرفت و با عصر صنعتی شدن و تولید کالاها به دوران اوج خود رسید. با تولید کالاهای مختلف نیاز به تبلیغات بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شد و انجام تبلیغات برای عموم نیاز به زبانی مشترک داشت. به این ترتیب رشته گرافیک جای خود را در همه عرصه‌ها باز کرد و روز به روز به کاربرد آن اضافه شد.

هنر گرافیک هنری است که از نظر تأثیر خود، بیشتر بر طراحی تأکید دارد تا بر رنگ. از این نظر تمامی انواع طراحی و شکل‌های متفاوت حکاکی، هنر گرافیک را تشکیل می‌دهند. با این حال هنر گرافیک اساساً به روش‌های ماشینی یا نیمه‌ماشینی برای چاپ تصاویر و حروف اطلاق می‌شود که فعالیت‌های متعددی را که بیشترین اهمیت هنری و اجتماعی را دارا هستند در برمی‌گیرد.

در تعریف عموم معمولا گرافیک با نقاشی یک مفهوم در نظر گرفته می‌شود؛ اما واقعیت چیز دیگری است. گرافیک عضوی از خانواده هنرهای تجسمی است. نقاشی تقلید از طبیعت است، اما گرافیک ارتباطی بین تصویر و نوشته است.

یک از نقاشان ایتالیایی می‌گوید: گرافیک کار مشکلی است چون با یک نقطه و یا یک خط باید به اندازه یک کتاب سخن گفت و البته همه‌ راز زیبایی گرافیک نیز در همین نکته نهفته است.

 

گرافیک در هنرستان 

هدف اصلی پایه‌گذاری شاخه فنی و حرفه‌ای در مقطع دبیرستان، نیاز اساسی کشور به افراد فنی و متخصص است. هر ساله متخصصان زیادی از رشته‌های فنی و حرفه‌ای فارغ‌التحصیل شده و وارد بازار کار می‌شوند. آموزش در رشته‌های فنی حرفه‌ای بر پایه فعالیت‌های عملی و کارگاهی است و دانش‌آموزانی که در این رشته‌ها تحصیل می‌کنند دروس عملی و تئوری را کنار هم می‌گذرانند. دانش‌آموزان این شاخه در انجام کارهای عملی و فنی به‌مراتب در سطح بالاتری از سایر دانش‌آموزان قرار دارند و این امر یک مزیت طلایی برای ورود هر چه سریع‌تر به بازار کار است.

 

بیشتر بدانید: معرفی رشته فنی و حرفه‌ای

 

رشته گرافیک یکی از رشته‌های زیرمجموعه گروه هنر در شاخه‌ی فنی و حرفه‌ای است که هر دانش‌آموز پس از طی کردن سال تحصیلی اول دبیرستان می‌تواند در طی یک دوره دوساله و در یکی از هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای یا کاردانش دیپلم گرافیک بگیرد. لازم به ذکر است که کنکور هنرستان بر اساس دروس فنی و حرفه‌ای برگزار می‌شود و دانش‌آموزان کاردانش می‌بایست دروس اختصاصی را از کتاب‌های فنی و حرفه‌ای مطالعه کنند. هنرجویان در بدو ورود به رشته گرافیک باید دارای این توانمندی‌ها باشند:

 باید دید هنری خوبی داشته باشند.  بهتر است طراحی را در سطوح اولیه بلد باشند.  از پشتکار زیادی برخوردار باشند.

هم‌چنین دانش‌آموزانی که می‌خواهند وارد این رشته شوند،‌ باید شرایط زیر را داشته باشند:

 قبولی در پایه نهم  سلامت جسمانی و داشتن بینایی کافی  علاقه‌مندی به انجام کارهای فنی و هنری (نمرات مجموعه دروس کار و فناوری و فرهنگ و هنر تعیین‌کننده علاقه دانش‌آموز است)  داشتن درک و هوش ریاضی (میانگین درس ریاضی دانش‌آموز در مقطع متوسطه اول کمتر از 12 نباشد)

هنرجویان این رشته در طی دوران تحصیلی خود در هنرستان با موضوعاتی از قبیل مبانی تصویرسازی، هنرهای تجسمی، طراحی، چاپ دستی، رنگ‌شناسی، مبانی تصویرسازی، خط در گرافیک، خوشنویسی، چاپ دستی و عکاسی آشنا می‌شوند. اصلی‌ترین وظیفه هنرجویان رشته‌ گرافیک انتقال پیام به روش‌های مختلف است.

 

گرافیک در دانشگاه

اگرچه هنرآموزان رشته گرافیک از همان ابتدای تحصیل با مهارت‌های مربوطه آشنا می‌شوند، اما برای ورود به این شغل و برنده شدن در رقابت دریافت شغل، علاقه‌مندان باید دانش و تخصص لازم را فرا گیرند و مهارت‌های خود را ارتقا دهند. تحصیل در دانشگاه یکی از بهترین‌های راه‌های رسیدن به تخصص است و اهمیت آن بر کسی پوشیده نیست. برای آشنایی بیشتر با اهمیت انتخاب رشته در دانشگاه به صفحه انتخاب رشته مراجعه کنید. هنرجویان رشته گرافیک در دانشگاه به صورت تخصصی در شاخه‌های مختلف این رشته فعالیت می‌کنند.

برای ورود به دانشگاه در رشته گرافیک 2 راه وجود دارد:

 

جدول نحوه ورود به رشته گرافیک در دانشگاه

 

1. راه اول هنرجویان رشته گرافیک بعد از فارغ‌التحصیل شدن از هنرستان، در تابستان سال سوم، می‌توانند در کنکور فنی و حرفه‌ای شرکت کرده و بعد از قبولی در کنکور به تحصیل در دانشکده‌های فنی و حرفه‌ای بپردازند. مطابق با آخرین اطلاعیه منتشرشده از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور، برخلاف سال‌های گذشته، پذیرش در رشته گرافیک سال 1400 به صورت بدون کنکور انجام شده است. علاقه‌مندان به این رشته می‌توانند در دانشگاه‌هایی که بدون کنکور دانشجو می‌پذیرند، شروع به تحصیل کنند. معمولا دانشگاه‌های علمی کاربردی و غیرانتفاعی دارای این رشته تحصیلی هستند. خوشبختانه رشته گرافیک در اکثر دانشگاه‌های پیام نور، غیرانتفاعی و علمی کاربردی وجود دارد. با توجه به تغییراتی در نظام ارزشیابی رخ می‌دهد، هنرآموزان باید همواره پیگیر تغییرات انجام‌شده باشند تا در صورت بازگشت مجدد کنکور، بتوانند خود را برای آن آماده کنند.

این مطلب ادامه دارد ولی ادامه آن به شما نمایش داده نمی شود!
برای دیدن ادامه این مطلب  به صورت کامل باید عضو سایت باشید.  ادامه برخی مطالب سایت (از جمله این مطلب) فقط به اعضا نمایش داده می شود.
اگر قبلاً عضو شده اید و کد و رمز دارید، برای ورود اینجا کلیک کنید:
ورود اعضا

اگر عضو نشده اید، عضو شوید و به حدود 50 هزار عضو سایت بپیوندید. عضویت بسیار ساده است و در کمتر از یک دقیقه انجام می شود.
برای عضویت در سایت کلیک کنید

نویسنده مطلب : مهدی حاجی نژادیان

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب