خواندنی‌ها با جالبز (۱۵۵)

خواندنی‌ها با جالبز (۱۵۵)جالبز – محمودرضا حائری: در این شماره از خواندنی ها با اثری از النا فرانته، نویسنده ناشناس ایتالیایی، پژوهشی درباره تجدد در ژاپن، کتابی در وهابیت و… آشنا شوید.

دختر گمشده

النا فرانتهترجمه ی ابوالحسن حاتمیکتاب خورشیدچاپ اول:۹۷

خواندنی‌ها با جالبز (۱۵۵)خواندنی‌ها با جالبز (۱۵۵)
النا فرانته، نام مستعار نویسنده‌ای است که سال ١٩۴٣ در شهر ناپل ایتالیا به دنیا آمد. فرانته نویسنده‌ای منزوی است، نویسنده‌ای که با انتخاب اسم مستعار نشان داده، حریم خصوصی‌اش را ترجیح می‌دهد؛ او مصاحبه‌های رودررو را رد می‌کند و تا به حال عکسی از او منتشر نشده است. فرانته با اعتقاد به اینکه «اگر کتابی حرفی برای گفتن داشته باشد، خواننده‌اش را پیدا می‌کند» در سال ۱۹۹۱ و کمی پیش‌تر از انتشار نخستین رمانش، «عشق آزاردهنده»، در نامه‌ای به ناشرش از او درخواست کرد حافظ راز هویت واقعی‌اش باشد؛ فکر می‌کند گمنامی فضایی با خلاقیتی کاملا آزاد برای او فراهم می‌کند.

این خلاقیت آزاد منجر به خلق مجموعه چهار جلدی رمان «دوست نابغه من» شد.

النا فرانته با نگارش این مجموعه، ادبیات ایتالیا را در مسیری هدایت کرد که پیش از این ‌چنین مسیری وجود نداشت. کتاب‌های فرانته سرگذشتی از کشمکش‌های درونی زنان باهوش را به تصویر می‌کشد؛ کسانی که مسیر خود را با رفتن به فلورانس و رم و پیدا کردن شغل مناسب هموار می‌کنند و با رویارویی با خاطرات خشونت‌آمیز و تیره جوانی‌شان خود واقعی‌شان را می‌یابند و دچار توهم یافتن راهی برای التیام زخم‌های عاطفی قدیمی می‌شوند. شاید بتوان گفت یکی از شعارهای کتاب‌های فرانته این است که «هیچ‌کس نمی‌تواند گذشته‌اش را پشت‌سر بگذارد.» در دنیای فرانته هم هیچ شخصیتی نمی‌تواند از گذشته‌اش فرار کند.

نوشته‌های این نویسنده از نظر درونی و نزدیکی به دنیای خصوصی آدم‌ها بسیار نیرومند عمل کرده‌اند، گویی نویسنده از دریچه لنزی، ذهن ما را می‌بیند.

تاریخ تجدد در ژاپن

هاشم رجب زادهجهان کتابچاپ اول:۹۷

خواندنی‌ها با جالبز (۱۵۵)خواندنی‌ها با جالبز (۱۵۵)
این کتاب، تاریخِ تجدد و اصلاحات در ژاپن است. یعنی دوره‌ای که درهای آن کشور را به روی جهان گشود، جامعه سنّتی و منزوی‌‌اش را با غرب آشنا کرد و توسعه علمی و صنعتی چشمگیرش را رقم زد. ژاپن در دوره اصلاحات به‌سرعت به یک نیروی برتر تبدیل شد و توانست امپراتوری روسیه را مغلوب سازد. پیروزی ارتش ژاپن بر روسیه سراسر آسیا را تکان داد و حتی در ایران الهام‌بخش مشروطه‌خواهان شد.

کتاب با بررسی زمینه‌های تغییر و گذار از دوره اِدو به عصر تجدد آغاز می‌شود. در ادامه، روبه‌رو شدن ژاپن با دنیای غرب و بنیاد ژاپن نوین (۱۸۶۸-۱۸۷۳م) شرح داده می‌شود. مشروطیت و قانون اساسی مِیجی و سپس حکایت پیروزی ژاپن در دو جنگ بزرگ (جنگ با چین در ۱۸۹۵ و غلبه بر قوای روسیه در ۱۹۰۴-۱۹۰۵ ) از دیگر مباحث کتاب است.

مؤلف *تاریخ تجدّد ژاپن* دکتر هاشم رجب‌زاده، پژوهشگر و استاد ایران‌شناسی و زبان و ادب فارسی در دانشگاه‌های ژاپن است. از او کتاب‌ها و مقالات بسیاری درباره تاریخ و فرهنگ ژاپن منتشر شده است. او در سال ۱۳۸۸ «نشان گنجینه مقدس» را – به پاس ۲۷ سال تدریس دانشگاهی و تلاش‌ برای معرفی فرهنگ و تمدن ایران به ژاپن و شناساندن فرهنگ و ادب ژاپن به ایرانیان – از دست امپراتور ژاپن دریافت.

زمین ابنای بشر

پرامودیا آنانتاترترجمه ی تهمینه زاردشتنشر آگهچاپ اول:۹۷

خواندنی‌ها با جالبز (۱۵۵)خواندنی‌ها با جالبز (۱۵۵)
وقتی مادرش ــ‌که هندو بودــ می‌خواست او را به دنیا بیاورد، پدرش ــ‌که او هم هندو بودــ زنش را سریع به بندر پراک روی عرشه‌ی کشتی فون هیمسکرک می‌رساند که در اسکله لنگر انداخته بوده، تا مادرش بچه را آن‌جا به دنیا بیاورد و روبرت نه‌فقط رعیت که شهروند هلندی هم باشد. خودش که این‌طور فکر می‌کرد. اما بعدها متوجه شدم تولد روی عرشه‌ی کشتی هلندی ابداً بار حقوقی ندارد. شاید رفتارش شبیه یهودی‌هایی بود که موفق شده بودند شهروند امپراتوری روم شوند.

او خودش را با برادرها و خواهرهایش متفاوت می‌دانست. خودش را هندو نمی‌دانست. اگر فقط یک کیلومتر دورتر از آن کشتی، مثلاً در بارانداز پراک یا روی قایق سمپن مادورایی به دنیا می‌آمد و شهروند مادورا می‌شد، رفتارش کمی فرق می‌کرد. اما خوب، من که می‌دانستم چرا لاف می‌زند که به دخترهای هندو علاقه‌ای ندارد.

با تظاهر به این‌که واقعاً شهروند هلندی است، تک و تا می‌کرد تا واقعاً مثل هلندی‌ها رفتار کند. فقط به‌خاطر آینده‌ی زاد و رود احتمالی‌اش. و امیدوار بود در آینده، موقعیت و حقوقی بالاتر از مردان هندو به دست آورد، بومی که جای خود دارد.

وهابی و وهابیت

سر هارفورد جونزترجمه ی مانی صالحی علامهنشر ثالثچاپ اول:۹۷

خواندنی‌ها با جالبز (۱۵۵)خواندنی‌ها با جالبز (۱۵۵)

اکنون حدود یک قرن از زمانی می گذرد که عربی به نام عبدالوهاب از قبیله تمیم از سرزمین نجد خارج شد تا در مدارس مختلف خاورمیانه ، علوم دینی و روحانی بیاموزد . او نهایتا به دمشق رفت و در آن جا با پشتکار و تلاش بسیار ، تحصیلاتش را دنبال کرد . دمشق در آن زمان ، شهری بود که عده ای از مشهورترین علمای اسلامی در آن سکونت داشتند .عبدالوهاب از دمشق به شهر درعیه ، در آن بخش از عربستان که سرزمین نجد خوانده می شود رفت و حوالی سال های ۱۷۲۵ و ۱۷۲۴ در آن جا سکونت گزید . و این گام های نخست در شکل گیری وهابیت و تثبیت عربستان سعودی بود.

کتاب حاضر از ابتدای کار وهابیون را تا فتح درعیه توسط سپاهیان محمد علی پاشای مصر در بر می گیرد . برای آگاهی بیش تر خوانندگان ، ادامه کار وهابیون تا زمان حاضر به اختصار آورده می شود و نیز چند جمله ای درباره فاجعه کربلا و نیز غارت حرم نبوی در مدینه که سرهارفورد جونز به اولی فقط اشاره ای کوتاه و دومی اشاره ای غیر مستقیم داشته و توضیحی نداده است.

تاریخ علم

استیون واینبرگترجمه ی جمیل آریاییانتشارات مازیارچاپ اول: ۹۷

خواندنی‌ها با جالبز (۱۵۵)خواندنی‌ها با جالبز (۱۵۵)
بیشتر کتاب‌های تاریخ علم را تاریخ‌دانانی نوشته‌اند که از چهره‌های علم نبوده‌اند. اینک تاریخ علم را یکی از برجسته‌ترین فیزیکدان‌های نظری کیهان‌شناسی و ذرات بنیادی معاصر، استیون واینبرگ، برنده جایزه نوبل فیزیک سال ۱۹۷۹ روایت می‌کند که خود در آن نقشی ماندگار دارد. این کتاب چکیده هزاران سال تلاش آدمی، از یونانیان باستان گرفته تا اعراب و اروپائیان، برای درک جهان هستی است، روایتی بس خواندنی و عالمانه از این میراث کهن. «تاریخ علم داستانی است که دانشمندانی چون من در آن سهم داریم.

دانشی از پژوهش‌های گذشته می‌تواند چراغ راه پژوهش‌های امروزی و یاری‌رسان آن باشد و برای برخی از دانشمندان، دانش تاریخ علم الهام‌بخش پژوهش‌های کنونی آن‌هاست. با وجود این، امیدواریم پژوهش‌های امروزی ما بخشی، هر چند ناچیز، از تاریخ بزرگ علوم طبیعی باشد.»

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب