دخترم ۲ سال پیش با پسری که ۵ سال خواستگارش بود، ازدواج کرد ولی الان راضی نیست. روابط خانواده ما مبتنی بر شیوه عمل بر اساس منطق است، ولی روابط خانواده داماد ما رئیس محور است. برای همین رفتار سلطه جویانه و آزاردهنده دامادم، باعث سلب آرامش در زندگی شان شده است.

پاس مشاور

مخاطب گرامی در پاسخ به سوال شما باید عرض کنم که یکی از اولین قوانین زندگی مشترک داشتن استقلال است؛ یعنی وقتی دختر و پسری در جریان خواستگاری با شناخت نسبی یکدیگر را انتخاب می کنند به طور طبیعی بر اساس نقاط مشترکی که بین شان وجود دارد به هم علاقه مند می شوند و تصمیم می گیرند زندگی مشترک را با یکدیگر آغاز کنند.

لازم نیست دقیقا مانند والدین شان زندگی کنند بعد از شروع زندگی به تدریج شناخت زن و شوهر از یکدیگر عمیق تر می شود و با توجه به این که شرایط محیطی و تربیتی متفاوتی داشته اند، طبیعتا ساختارهای متفاوت در خصوصیات اخلاقی، آداب، عادت ها و سبک زندگی خواهند داشت و لازم است که پس از آن با یک تعامل مثبت در زمینه حل تدریجی این اختلاف ها در طول زندگی به تفاهم برسند و زندگی مستقل خویش را متفاوت با آن چه در گذشته داشته اند، شکل دهند. به زبان ساده تر قرار نیست زن و شوهرهای جوان زندگی جدید را مطابق شیوه والدین شان و در زمان تجرد خودشان ادامه دهند و مانند والدین خود زندگی مشترک شان را بسازند بلکه زندگی مشترک آن ها، زندگی سومی است که مانند هیچ کدام از ۲ زندگی قبلی نیست و حتی ممکن است در دنیا نمونه دیگری نداشته باشد چون تمام انسان ها با یکدیگر تفاوت دارند و هر خانواده جدیدی با ۲ رکن زن و شوهر شکل می گیرد و می تواند خانواده بی نظیری باشد.

با توجه به نکات ذکر شده، لازم است هرکدام از زن و شوهرها با شرایط همسرشان و توجه به خواسته های او مسیر زندگی را آغاز کنند و با درک نیازهای همسرشان تا حد معقول نسبت به آن ها تمکین داشته باشند و سعی کنند پاسخگوی نیازهای همسرشان باشند تا این عوامل باعث هماهنگی بیشتر آنان شود.

تلاش برای ایجاد تفاهم کامل حال با توجه به این که گفته اید دامادتان به شیوه مردسالاری عادت کرده است ولی در خانواده شما بر اساس منطق تصمیم گیری می شود، طبیعتا دختر شما لازم است با درک این مطلب، بنا را بر موافقت و هماهنگی هرچه بیشتر با همسر قرار دهد و بدون نگرانی های بی جا درباره رفتارهای شوهرش و در ضمن ارائه پیشنهادهای منطقی خود به تدریج تفاهم کامل را با شوهرش برقرار کند. درخور ذکر است که اگر دخترتان بدون ملاحظه های لازم سعی کند، شوهرش را با شیوه خود و با مخالفت با خواسته های او تغییر دهد مسئله، شدت پیدا می کند و حتی می تواند کارشان را به جدایی بکشد.

از طرف دیگر در رابطه با تنظیم روابط بین زن و شوهر، بهتر است خانم ها با حفظ احترام و شخصیت شوهرشان و دادن مشاوره های خوب به او در زمینه های مختلف، مشارکت موثرتری در مدیریت خانواده داشته باشند. والدین محترم بخوانند مطلب مهم دیگر این است که به والدین محترم هم توصیه می کنم تا حد امکان فرزندان شان را پس از ازدواج تا حدودی به حال خویش بگذارند و به آن ها اجازه دهند روی پاهای خودشان بایستند و زندگی مستقل شان را اداره کنند. با این حال والدین در تصمیم گیری های مهم و با درخواست فرزندان شان باید به آن ها کمک کنند.
کاظم جباریان، کارشناس ارشد مشاوره خانواده