شستشوی فرش دستباف انواع روش هاشستشوی فرششستشوی فرش

انواع روش های شستشوی فرش دستباف

در این مقاله شما را با انواع روش های شستن و شستشوی فرش دستباف آشنا می کنیم تا قالی شویی مناسب فرش خود را پیدا کنید.هنر فرش بافی، از دیرباز همراه ایرانی ها بوده است. فرش دستباف، به عنوان هدیه نفیس و از سوغاتی های ارزشمند کشورمان محسوب می شود. هنر دست، اصالت را به زیبایی در تار و پود های فرش جا کرده است. قیمت این نوع فرش با توجه به متریال به کار رفته در آن و اندازه و نوع بافت فرش متغیر است؛ به همین دلیل فرش دستباف اغلب قیمت بالاتری نسب به انواع فرش ماشینی دارد. به دلیل ظرافت و دقتی که در بافت فرش بکار رفته و بالا بودن قیمت این کالا، روش شستشو آن نیز متفاوت و منحصر به فرد است. بهترین نتیجه زمانی حاصل می شود که از مراکز معتبر سفارش خدمات بدهید. قالی شویی با آچاره این اتنخاب را برای شما راحت کرده است.

فرش تاثیر بسیاری بر دکوراسیون داخلی منزل دارد. با اینکه پهن کردن آن کف خانه مرسوم تر است اما گاهی از فرشهای دستباف به عنوان تابلو فرش و برای تزئین دیوار هم استفاده می شود. استفاده طولانی مدت و رفت و آمد های زیاد روی قالی به مرور باعث کدر و کثیف شدن آن می شود؛ همچنین غبار هوا در اکثر شهر های بزرگ معضلی برای تابلو فرش های تزئینی محسوب می شود. در زیر با تعدادی روش شستشو برای فرشهای دستباف آشنا می شوید. با ما همراه باشید.

روش شستشوی فرش دستباف

شستشوی فرش دستباف متفاوت از روش های معمول در فرش های ماشینی است. به دلیل بافت خاص آن همچنان روش های سنتی شستشو به روش های مدرن ترجیح داده می شود. نظافت انواع فرش و موکت مراحلی دارد در ادامه به آنها می پردازیم.

غبار روبی و شستشوی فرش دستباف

غبار های موجود در هوا به مرور وارد تاروپود فرش شده و در آنجا، جا خوش میکنند. با حرکت روی فرش این غبار ها به قسمت های عمیقتر رفته و باعث فرسایش فرش می شونئ. به طور معمول هر ۳ الی ۴ سال غبار روبی فرش انجام می شود؛ ولی در شهر های با آلودگی هوای بالا بهتر است هر ۶ ماه به غبار روبی و خاک گیری بپردازیم.

سوختگی فرش و ترمیم آن

حادثه خبر نمی کند. گاهی با وجود مراقبت های زیاد، ممکن است بخشی از فرش با وسایل داغی مثل سیگار، قابلمه، ذغال و… بسوزد. در این مواقع با توجه به عمق و سطح سوختگی روش های متفاوتی برای برطرف کردن مشکل پیشنهاد می شود. روش معمول استفاده از سمباده است. به این شکل که ابتدا با سمباده ای سطح سوختگی را پاک می کنیم و جارو می کشیم. سپس با شوینده و آب باقی لکه را پاک می کنیم.

رفو و شستشوی انواع فرش دستباف

گاهی به علت استفاده زیاد از قالی دستباف، قسمت هایی از آن دچار آسیب و پارگی می شود. هنر رفو گری از وقتی استفاده از فرش مرسوم شد با تولید فرش همراه است. اغلب فرش های دستباف به دلیل ظرافت در بافت، با استفاده مداوم به رفو نیاز پیدا می کنند. در صورت ایجاد پارگی در فرش با استفاده از خدمات رفوگری آچاره با هزینه مناسب این مشکل را در کمترین زمان برطرف کنید.

لکه برداری

گاهی مواد غذایی، یا نوشیدنی های چسبناک یا رنگی فرش را لک می کنند. در این مواقع اولین کار جلوگیری از عمیق و پخش شدن لکه است. بهتر است ابتدا دستمالی را در محل لک قرار داده تا مواد را به خود جذب کند. سپس با مواد شوینده مناسب لکه را پاک می کنیم.

انواع فرش دستباف

شستن فرش دستبافشستن فرش دستباف

 برای شستن فرش دستباف ابتدا آن را از نظر متریال و اندازه به دسته های مختلف تقسیم می کنند. این ویژگی ها در انتخاب روش شستشوی مناسب برای فرش دستباف تاثیرگذار است. از آنجایی که قالی دستباف از جمله کالا های گرانبها محسوب می شود. روش نگهداری و نظافت آن از اهمیت ویژه برخوردار است. انواع این فرش را در زیر بررسی می کنیم.
 
از نظر مواد اولیه و متریال
 
فرش های دست بافت به طور کلی با دو مدل متریال وارد بازار می شوند. معمولا تار و پود آنها از پشم یا ابریشم بافته شده است که کیفیت متفاوتی را برای برای آنها ایجاد می کند.همچنین متریال، المان مهمی در انتخاب شرکت مناسب برای خدمات خشکشویی و مبل شویی  است.
خشکشویی ( آنلاین ) سریع ترین روش برای ارائه خدمات فوری است.
 
فرش های ابریشمی دستباف خود به چند دسته ی:
تمام ابریشمگل ابریشمکف ابریشم
تقسیم می شود. در این مدل فرش با نخ ابریشمی بافته می شود.
اما در مدل پشمی از نخ با جنس پشمی یا پنبه ای استفاده می شود. به طوری که تارو پود آن اغلب از پشم و پرز های آن پنبه ای می باشد. نوع دیگری از فرش دستباف به نام سوف هم در بازار موجود است. تاروپود های این مدل به گونه ای است که گل بوته های فرش به شکل پرز دار دیده می شود. پود های آن به شکل ضخیم و نازک در کنار هم قرار گرفته اند.
 
از نظر ابعاد و اندازه
 
قالی ها با اندازه های متفاوت، با نام های متفاوتی در بازار شناخنه می شوند. در ادامه به نام ها و ویژگی هرکدام می پردازیم:
قالی:به فرش هایی در اندازه های بین ۲در۳ تا ۶در۴ متر قالی گفته می شود؛ که خود این فرش ها به چند دسته قالی های بزرگ، قالی متوسط و کوچک تقسیم می شوند.قالیچه:به فرش هایی با ابعاد ۴مترمربع یا کمتر قالیچه می گویند. قالیچه پرده ای یا سجاده ای، از قالیچه های معروف تر بازار محسوب می شوند.کناره:از این مدل برای فرش کردن راهرو یا راه پله و سطح های وسیع استفاده می شود.طول این مدل از ۳متر تا ۱۵متر سفارش داده می شود.پشتی:ابعاد این مدل معمولا کمتر از ۱متر مربع است. اندازه های ۶۰در ۹۰ این مدل از دیگر ابعاد آن محبوب تر است.پادری:از اسم این مدل کاربرد آن کاملا مشخص است. اندازه پادری در حدی است که از آنها در جلوی درب منازل استفاده می شود.
شستن و شستشوی فرش دستباف حساسیت های خاص خودش را دارد. به دلیل استفاده از رنگ های طبیعی، استفاده از شوینده های نا مناسب، می تواند باعث پخش شدن رنگ ها شود.

موارد آسیب رسان به فرش

مواد شیمیایی
استفاده از مواد شیمیایی گاهی آسیب های جدی به فرش وارد می کند. این آسیب هارا گاهی به سختی می توان جبران کرد. استفاده از مواد شیمیایی بی کیفیت در شستن و شستشوی فرش دستباف می تواند رنگ فرش را کدر کند یا به تار های آن آسیب وارد کرده و باعث پرزدهی آن شود. به این منظور بهتر است از شوینده های با کیفیت استفاده کرد.
 
حرارت
حرارت می تواند به پرز های فرش آسیب جدی وارد کند. این حرارت را اجسام مختلفی از جمله مواردی که در زیر به آن اشاره کردیم می تواند به فرش وارد کند. بهتر است از یک قالیشویی مناسب کمک بگیرید. با این حال ما با ذکر روش ها تا جای ممکن به شما کمک می کنیم.
اتو:در این مواقع محل سوختگی را بررسی کنید اگر سوختگی در حد زرد شدن قسمتی از فرش بود با اندکی آب پیاز می توان این مشکل را برطرف کرد. اما اگر سوختگی عمیق تر از این حد بود بهتر است فرش خود را به یک قالیشویی معتبر بسپارید تا کار های رفو و ترمیم را برایتان انجام دهد.ذغال:اگر ذغال یا سیگار باعث سوختگی قسمتی از فرشتان شده، با توجه به سطح سوختگی کافی است با یک سمابده قمست سوخته را پاک کرده و با یک قیچی بدون آسیب به پرز های فرش قسمت سوخته شده را ببرید. همچنین با کمک آب اکسیژنه و ترکیب آن با دو برابر میزان استفاده شده آب از شر سوختگی راحت شوید.
اجسام داغ:به طور معمول سوختگی با اجسامی مثل ظروف داغ از جمله قابلمه…چندان مشکل ساز نیست. در این موارد بهتر است با دستمالی لکه بوجود آمده را برطرف کرده و سپس در جهت خواب فرش آن را جارو کنید.

خشکشویی و شستشوی فرش دستباف

شستن فرش دستبافشستن فرش دستباف
دیدن لباس های جمع شده روی هم، اگر شما تنها زندگی می کنید یا زندگی پر مشغله ای دارید صحنه ای است که شاید بارها برایتان تکرار شده. استفاده از خدمات خشکشویی با هزینه مناسب در وقت و پول شما صرفه جویی می کند.
همچنینی با ورود به فصل سرما شستشو پالتو، کاپشن و بارانی و حنی بعضی بافت ها در خانه بسیار دشوار است و عملا امکان پدیر نیست و بهترین راه استفاده از خدمات خشکشویی آنلاین و کم دردسر است.

شستشو انواع مبلمان منزل

 شستن مبلشستن مبل
استفاده مداوم ار مبل ها آنهارا آلوده و کثیف می کنذ. با نزدیک شدن ایام نوروز و برپا شدن بساط خانه تکانی شستشوی مبل ها و مبل شویی یکی از ملزومات این روزها است. مبل ها از متریال مختلفی درست شدند که این متریال در نحوه شستشوی این ابزار ها تاثیر گذار است. با استفاده از خدمات مبل شویی در محل آچاره با خیالی آسوده به استقبال سال جدید بروید.
 
شستشوی مبلمان پارچه ای
مبلمان پارچه ای نسبت به باقی جنس های مبلمان از حساسیت و ظرافت بیشتری برخوردار است. مخصوصا اگر این جنس از نوع پارچه های قیمتی و حساس باشد. رنگ پارچه مبلی هم در نحوه شستشو این نوع مبلمان ها تاثیر دارد. برای مثال شستشوی رنگ های روشن تر دردسز بشتری دارد.
به همین دلیل بهترین روش برای شستشوی مبل های پارچه ای رنگ روشن، استفاده از خدمات مبل شویی است. با این روش از کدر و بدرنگ شدن پارچه رو مبلی جلوگیری می کنیم.
 
شستشوی مبلمان چرمی
نگه داری مبل های چرمی در آب و هوای خشک شهرهایی مثل تهران و یا مشهد سخت تر است و نیاز به نگهداری مداوم و استفاده از واکس مخصوص دارد. با استفاده از دستگاه مبل شویی نگرانی در مورد لکه های چربی یا هر مدل لکه دیگری در مبلمان چرمی از بین می رود.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب