10 فیلم برتر سینمای هالیوود که در سال 2022 بیست‌ساله می‌شوند32 دقیقه پيش

10 فیلم برتر سینمای هالیوود که در سال 2022 بیست‌ساله می‌شوند

10 فیلم برتر سینمای هالیوود که در سال 2022 بیست‌ساله می‌شوند
لیست فیلم
زهرا اکیما
div#mediaad-Oxua .ni-widget-header-inline { border-bottom-color: transparent; } div#mediaad-Oxua.ni-related-container, div#yn-article-display-5781, div#yn-article-display-5782 { display: block; background-color: #455c65 !important; padding: 10px; margin: 40px 0; font-size: 12px; } div#mediaad-Oxua .ni-widget-header-span { font-size: 14px!important; font-weight: 200; padding: 5px 20px; background: #587682; } div#mediaad-Oxua .ni-mediaad-logo { width: 70px!important; } div#mediaad-Oxua p.ni-ellipsis { font-size: 14px; font-weight: 100; color: #fff; } div#mediaad-Oxua .ni-ellipsis:hover { color: #d2d2d2; } div#yn-article-display-5781 .yn-header, div#yn-article-display-5782 .yn-header{ border-color: transparent; margin: 0; margin-bottom: 15px; height: 30px; background: transparent; font-weight: 100; } div#yn-article-display-5781 .yn-heading, div#yn-article-display-5782 .yn-heading { color: #fff; font-size: 15px; font-weight: 100; background: #587682; } div.YEKTANET.yn-article-display a { color: #fff; } div.YEKTANET.yn-article-display .yn-item:hover .yn-item_title { color: #ffffff !important; } div#yn-article-display-5781 p.yn-item_title, div#yn-article-display-5782 p.yn-item_title { color: #ffffff; font-weight: 100; } div#s77abebb .s_header { font-weight: 100; font-size: 14px; } div#s77abebb .s_title { text-align: right; font-weight: 100; }

سال 2002 برای سینما بسیار بزرگ بود، زیرا زمانی بود که مجموعه‌های بزرگ در حال تثبیت بودند و چرخش‌های خلاقانه‌ای با فیلم‌های کوچک در حال انجام بود. فیلم‌های بزرگی مانند هری پاتر و ارباب حلقه‌ها همراه با چندین مشهور فیلم دیگر، در این سال اکران شدند.

هر چقدر هم که تصورش سخت باشد، اکنون دو دهه از شناخته شدن فیلم‌های آن زمان برای تماشاگران می‌گذرد. شاید بهتر باشد همزمان با بیست‌ساله شدن برخی از این فیلم‌های دیدنی، یک بار دیگر آنها را تماشا کنیم؛ پس اگر به دنبال تماشای برخی از بهترین فیلم‌های سال 2002 هستید، ما در این لیست آنها را به شما معرفی کرده‌ایم؛ با پروشات همراه باشید.

10. گزارش اقلیت – Minority Report

این فیلم استیون اسپیلبرگ که یکی از بهترین فیلم‌های نوآر با تکنولوژی به حساب می‌آید، با پیشتازی تام کروز به نمایش درآمد. داستان این فیلم در مورد یک پلیس آینده‌نگر است که از پیش‌آگاهی خود برای دستگیری مجرمان استفاده می‌کند و روایت فیلم در نهایت به یک معمای قتل تبدیل می‌شود.

این یک فیلم برجسته است زیرا عصر جدیدی را برای صنعت سرمایه‌گذاری در فیلم‌های هیجان‌انگیز در همین راستا آغاز کرد. تام کروز همچنین این واقعیت را تثبیت کرد که حضور او در یک فیلم تضمین‌کننده‌ی موفقیت در باکس آفیس است. گزارش اقلیت در زمان اکرانش به یکی از بزرگترین فیلم‌های سال تبدیل شد و همچنان دیدنی و جذاب است.

9. مثل بکهام شوت بزن – Bend It Like Beckham

فیلم مثل بکهام شوت بزن در زمان اکرانش فیلمی متفاوت تلقی میشد که طرح کلی آن از صعود یک تیم فوتبال زنان به لیگ برتر، غیر متعارف اما خلاقانه و جذاب بود.

داستان این فیلم درباره جس بامرا (با بازی پارمیندر ناگرا) است که برای حضور در تیم فوتبال به خانواده‌اش پشت می‌کند و در این فرآیند عاشق مربی‌اش می‌شود. این فیلم حتی دو دهه بعد به دلیل هموار کردن راه برای دنبال کردن کمدی‌های رمانتیک متنوع‌تر همچنان شناخته شده است.

8. خار – Kaante

فیلم‌های بالیوود در سال 2002 بدون حضور ستاره‌های بزرگی مانند شاهرخ خان جذابیت جهانی نداشتند، اما فیلم خار این قالب را شکست و تبدیل به یک فیلم پرفروش شد. این فیلم با بازی آمیتاب باچان و گروه دیگری از بازیگران، به‌شدت از فیلم سگ‌های انباری (Reservoir Dogs) با چند تغییر الهام گرفته شده است.

جالب اینجاست که خود کوئنتین تارانتینو عاشق این فیلم است و آن را یکی از فیلم‌های مورد علاقه خود می‌داند که فیلم‌هایش را اقتباس کرده‌اند. فیلم خار همه‌ی ویژگی‌های آثار بالیوودی را دارد و همچنین با در نظر گرفتن نکات ظریف Reservoir Dogs جذابیت خاص خودش را نیز دارا است.

7. ارباب حلقه‌ها: دو برج – The Lord Of The Rings: The Two Towers

با جوایز بسیار موفقیت‌آمیز و تحسین گسترده منتقدان، The Two Towers همیشه دیدنی خواهد بود، حتی اگر پلی بین شروع و اوج داستان باشد. با پیشرفت رابطه ساموایز و فرودو به برادری و افزایش سطح تهدید با افزودن گولوم به این ترکیب، این فیلم حجم زیادی از احساسات را به همراه دارد.

این فیلم که قسمت دوم مجموعه‌اش است، نه تنها به دلیل اینکه یکی از معدود دنباله‌هایی است که چنین جوایزی را به‌دست آورده‌است، بلکه به‌خاطر شاهکار بی‌سابقه یک فیلم فانتزی که به چنین ارتفاعاتی رسیده است، قابل توجه می‌باشد.

6. عروسی یونانی و پر ریخت و پاش بزرگ من – My Big Fat Greek Wedding

فیلم‌هایی که پیچش‌های فرهنگی را به نمایش می‌گذارند به دلیل آگاهی بیشتر از تنوع، در زمان‌های اخیر بسیار در جریان هستند. با این حال، فیلم عروسی یونانی و پر ریخت و پاش بزرگ من یکی از اولین فیلم‌هایی بود که این جنبه را در کانون توجه قرار داد و به یک موفقیت بزرگ در سراسر جهان تبدیل شد که باعث ایجاد یک سریال تلویزیونی و دنباله‌ای از آن شده است.

در آن زمان، این کمدی پردرآمدترین کمدی-رمانتیک سینما بود که ساخته شد و بر بسیاری از آثار مشابه تأثیر گذاشت. داستان فیلم درباره تولا پورتوکالوس است که عاشق مردی خارج از فرهنگش شده و مراسم عروسی آنها هنوز همان سطح جذابیت آن زمان را دارد و همیشه یک اثر لذت‌بخش است.

5. نشانه‌ها – Signs

ام. نایت شیامالان موفقیت نوظهور خود را در آن زمان با فیلم نشانه‌ها آغاز کرد؛ یک فیلم هیجان‌انگیز و رازآلود که بر ورود بیگانگان متمرکز بود. این فیلم با بازی مل گیبسون و واکین فینیکس، داستان تعدادی نشانه به‌سوی حیات فرازمینی را دنبال می‌کند که به نظر می‌رسد در آستانه ورود به زمین هستند.

این یکی از بهترین فیلم‌های کارنامه‌ی شیامالان است که تامل برانگیز بوده و بینندگان را در ابهام پرتنش حول ورود بیگانگان قرار می‌دهد. یکی از بهترین آثار سال 2002 و فینیکس که نباید تماشای آن را از دست بدهید.

4. بیست و هشت روز بعد – 28Days Later

فیلم بلند دنی بویل که هنوز به‌عنوان فیلمی که ژانر زامبی را برای همیشه تغییر داد شناخته می‌شود، در مورد گروهی از بازماندگان پس از شیوع بیماری است. اگرچه فیلم‌های زامبی چندین دهه قبل از آن تولید شده بودند، اما این فیلم علاقه به این ژانر را زنده کرد، زیرا بقا را موضوع اصلی خود قرار داده بود.

بیست و هشت روز بعد همچنین ثابت کرد که یک رویکرد مینیمالیستی به‌راحتی می‌تواند به موفقیت تبدیل شود، با این که محیط عمدتاً بر رمز و راز است و به آنچه اتفاق می‌افتد تکیه می‌کند تا بینندگان موضوع ترسناک را احساس کنند. این فیلم همچنین از خشونت خونین که شکی باقی نمی‌گذارد که شخصیت‌ها می‌توانند هر لحظه بمیرند، دوری نمی‌کند.

3. شیکاگو – Chicago

فیلمی که برنده جایزه اسکار بهترین فیلم سال شد، شیکاگو یک موزیکال کمدی تاریک است که داستان آن بر دو قاتل تمرکز دارد که با انجام اعمال وحشیانه و هدایت افکار عمومی از رویارویی با عدالت خارج می‌شوند. شیکاگو بسیار پیشرفته است و از نظر طراحی هم همینطور است.

این فیلم با بازی کاترین زتا جونز و رنه زلوگر در نقش‌های اصلی، به دلیل کوتاهی نکردن از مواد تاریک خود و ارائه تعدادی آهنگ به‌یاد ماندنی در طول مسیر محبوب شد. این فیلم همچنین به‌خاطر بازگرداندن موزیکال‌های واقعی به صفحه نقره‌ای تحسین شده است. بعد از اکران این فیلم و برنده شدن جایزه اسکار، چندین موزیکال دیگر تولید شدند که امیدوار بودند موفقیت شیکاگو را تکرار کنند.

2. مرد عنکبوتی – Spider-Man

اگرچه می‌توان X-Men را به‌عنوان مکانی برای فیلم‌های ابرقهرمانی به بازارهای اصلی معرفی کرد، اما این مرد عنکبوتی اثر سام ریمی است که اولین بلاک‌باستر خارج از این ژانر است. با بازی توبی مگوایر در نقش پیتر پارکر، این فیلم روی شخصیت اصلی که با گرین گابلین روبرو می‌شود و یاد می‌گیرد که با قدرت‌های تازه کشف شده‌اش مسئولیت‌پذیر باشد، تمرکز می‌کند.

این فیلم در زمان اکرانش در سال 2002 به دلیل ارائه داستانی واقعاً بالغانه و تصاویری باورنکردنی که هنوز حلقه‌های برجسته را پر می‌کند، بسیار مورد علاقه و توجه هواداران این مجموعه قرار گرفته‌است.

1. هری پاتر و تالار اسرار – Harry Potter and the Chamber of Secrets

مجموعه هری پاتر با قسمت دوم وارد مواد تاریک شد و داستان آن در مورد بازگشایی اتاق اسرار در هاگوارتز است که هیولای ریحانی را آزاد می‌کند و هری را مجبور می‌کند راهی برای متوقف کردن آن پیدا کند. این فیلم به دلیل ایجاد ترس از در خطر بودن جان هری و دوستانش برای طرفداران جذاب بود.

با توجه به اینکه نسل جدیدی از طرفداران در حال تماشای این مجموعه هستند و با وجود پیش درآمدهای جانوران شگفت‌انگیز (Fantastic Beasts)، قسمت دوم همچنان در ذهن بینندگان ثابت است. زیبایی‌شناسی، تم کلی داستان و نحوه‌ی روایت داستان، به‌سختی در طول دو دهه گذشته تغییر کرده و مانند زمانی که اولین‌بار منتشر شد، عالی باقی مانده است.

امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید؛ منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!


پروشات در تلگرام
پروشات در اینستاگرام
#bigad * {max-width: 100%;}

مطالب مرتبط

صحنه‌های مبارزه “کبرا کای” (COBRA KAI) و بهترین آن که باید تماشا کنید

بهترین فیلم‌های جشنواره ساندنس در سال 2022 که حتما باید تماشا کنید

آخر هفته با طعم فیلم! (شماره 155)

بهترین فیلم‌های مخصوص تعطیلات مشابه “کریسمس 8 بیتی” (8-Bit Christmas)

بهترین فیلم‌های اکشن سال 2021 (رده‌بندی بر اساس امتیاز IMDb)

                               

دیدگاه‌ها

بستن فرم

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب