۴ روش ساده برای افزایش سرعتِ گوشی‌تانروزنامه هفت صبح: به استثنای افرادی که هر شش ماه یک بار گوشی هوشمند خود را تعویض می کنند تا به نوعی پیشگام در این صنعت باشند، کاهش سرعت عملکرد تلفن ها موضوعی طبیعی است. در این مقاله هدف تنها اندروید یا آیفون نیست، بلکه کاربران هر دو پلتفرم در مورد کاهش سرعت گوشی خود شکایاتی را مطرح می کنند و می خواهند بدانند که چرا گوشی آن ها همانند روز اولش سریع نیست.
در کاهش سرعت گوشی ها چندین دلیل بالقوه وجود دارد. در ادامه قصد داریم به بررسی دلایل این امر و آنچه برای مقابله با آن باید انجام دهید بپردازیم. توجه داشته باشید که تمامی صحبت های ما در ارتباط با کاهش عملکرد دستگاه هایی است که بیش از یک سال مشغول فعالیت هستند. کاهش سرعت های کوتاه مدت نظیر مواردی همچون نشت حافظه اغلب با راه اندازی مجدد قابل حل است.

۱. زمانی که شما گوشیتان را خریداری می کنید، حاوی یک نسخه مشخص از سیستم عامل است. شاید اندروید ۴.۴ کیت کت باشد و شاید آی او اس ۷ باشد که هر دو سال ۲۰۱۳ عرضه شده اند. زمانی که این دو نسخه نرم افزاری عرضه شده بودند، هدف از توسعه آن ها مجموعه واحدی از مشخصات سخت افزاری بوده است. در جهش سریعی به امروز، مشخصات سخت افزاری پیشرفت زیادی را به دست آورده اند.

 
 4 روش ساده، برای افزایش سرعتِ گوشی‌تان4 روش ساده، برای افزایش سرعتِ گوشی‌تان
به گزارش گجت نیوز، قابلیت هایی به دو پلتفرم اندروید و آی او اس اضافه شده است و این بهبودها طبعا مشخصات سخت افزاری جدیدتری را نیز می طلبد. در این مورد کار زیادی از دست شما بر نمی آید. آزادانه آپدیت های کوچک (به طور مثال آپدیت از اندروید ۷.۰ به اندروید ۷.۱) را انجام دهید، اما از آپدیت های بزرگ (به طول مثال آپدیت از اندروید ۷.۱ به اندروید ۸) بپرهیزید. گوشیتان را در دوران خودش حفظ کنید و اگر می خواهید از مزیت های سیستم عامل های جدیدتر بهره مند شوید، دستگاه خود را ارتقا بخشیده و آن را با یک گوشی جدیدتر تعویض کنید.

۲. در حالی که تمام نرم افزارها همچنان به افزودن قابلیت های جدید غیرضروری محکوم هستند، اپلیکیشن های موبایل یکی از بدترین مجرمان به حساب می آیند. حتی اپلیکیشن های سبک و کم حجم نیز می توانند در طول مدت اثرات خودشان را بگذارند. اما یکی از مهمترین مواردی که اغلب توسعه دهندگان هیچ توجهی به آن ندارند، منابعی است که توسط اپلیکیشن های آن ها مورد استفاده قرار می گیرد. درواقع هرچه که به جلو می رویم و دیوایس ها به طول کلی با بهبود سخت افزاری همراه می شوند، توسعه دهندگان نیز بیشتر از مدیریت تغذیه کردن منابع دور می شوند.

به طور مثال به اپلیکیشنی نظیر اسپاتیفای و مقایسه چگونگی آن با چیزی که در سال ۲۰۱۴ بود می پردازیم. نسخه سال ۲۰۱۴ این اپلیکیشن بر روی گوشی های امروزی بدون هرگونه اشکالی قابل اجرا است، اما نسخه امروزی طبیعتا برای گوشی های ساخت آن سال مشکل ساز خواهدبود. هر اپلیکیشنی که بیشتر از منابع شما استفاده می کند را کنار بگذارید و یک اپلیکیشن سبک را جایگزین آن کنید. این اپلیکیشن ها می توانند شامل برنامه های یادداشت برداری، مالتی مدیا، شبکه های اجتماعی و آفیس شوند. در برخی موارد، نسخه قدیمی تر یک اپلیکیشن را نیز می توانید در اینترنت بیابید.
 
4 روش ساده، برای افزایش سرعتِ گوشی‌تان4 روش ساده، برای افزایش سرعتِ گوشی‌تان

۳. یکی دیگر از دلایلی که می تواند به کاهش سرعت گوشی شما منجر شود، تعداد اپلیکیشن های زیادی است که شما بر روی گوشی خود نصب کرده اید. بسیاری از مردم فکر می کنند که تنها ۱۰ اپلیکیشن یا بیشتر را بر روی گوشی خود نصب شده دارند، اما وقتی می بینند که ناخواسته تعداد آن ها به ۴۰ یا ۵۰ برنامه رسیده است متعجب می شوند. این مشکل از آنجایی نشأت می گیرد که بسیاری از اپلیکیشن ها در پس زمینه گوشی شما بدون آنکه استفاده ای از آن ها داشته باشید، فعال هستند.

به طور مثلا برنامه های مدیریت ایمیل همیشه در حال چک کردن ایمیل های ورودی هستند و پیام رسان ها نیز همواره در انتظار پیام هایی جدید برای شما هستند. اپلیکیشن هایی که باتری گوشی شما را با حضور بیش از حد در پردازش های پس زمینه می خورند را پیدا کنید. تصویر والپیپر گوشیتان را یک عکس غیر متحرک انتخاب کنید و از ویجت های اضافی بپرهیزید. اپلیکیشن هایی که استفاده نمی کنید را حذف کنید و پردازش در پس زمینه را در اپلیکیشن های غیرضروری به حالت غیرفعال درآورید.

۴. تمامی گوشی های هوشمند و تبلت ها بر روی یک فلش مموری اجرا می شوند که یک نوع حافظه جامد مدیوم همراه با قطعات بدون حرکت است. اغلب انواع این فلش مموری ها را NAND می نامند. در حالی که NAND سریع و مقرون به صرفه است، اما چندین مورد است که می تواند بر روی عملکرد آنها تاثیر بگذارد.

در رده نخست حافظهNAND وقتی پر می شود، کندتر می شود. مکانیسم دقیق پشت این تکنولوژی فراتر از یک نوشته کوتاه است، اما همین قدر کافیست که بگوییم هرچه تعداد بلوک های خالی این حافظه بیشتر باشد، عملکرد کلی مموری نیز بهتر خواهدبود.
زمانی که فضای ذخیره سازی پر باشد، از دست دادن سرعت گریبان گیر شما می شود. پیشنهاد می کنیم همیشه ظرفیت خالی دستگاهتان را زیر ۷۵ درصد نگه دارید. اگر حافظه داخلی گوشی شما هشت گیگابایت است، تلاش کنید فضای خالی آن از دو گیگابایت کمتر نباشد. همچنین شما می توانید با استفاده از تکنیکی به نام «هموارکردن پوشش» در تضعیف عملکرد دستگاهتان تاخیر ایجاد کنید.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب