• خبر
  • تاریخ انتشار ۱۴۰۰-۱۱-۰۹
چه چیزی باعث راش پوشک می شود؟

چه چیزی باعث راش پوشک می شود؟راش پوشک چیست؟

راش پوشک چیست؟

بثورات پوشک تحریک کننده پوست است. بیشتر در نوزادان رخ می دهد و یک بیماری شایع است. در ایالات متحده، این بیماری تا 35 درصد از کودکان زیر دو سال را تحت تاثیر قرار می دهد.

راش پوشک باعث سوزش و قرمزی ناراحت کننده در مناطقی از پوست می شود که با پوشک تماس پیدا می کند و روی آن ساییده می شود.

انواع راش پوشک

این مقاله بر راش های رایج پوشک یا درماتیت پوشک تمرکز دارد که به درمان های اساسی از جمله تعویض مکرر پوشک پاسخ می دهد.

سایر انواع بثورات پوستی ممکن است با پوشیدن پوشک تحریک شوند. این بثورات شامل سایر اشکال درماتیت، پسوریازیس و بثورات ناشی از شرایطی مانند سیفلیس، HIV و زهر بولوز می باشد.

چه چیزی باعث راش پوشک می شود؟

بثورات پوشک زمانی رخ می دهد که فردی برای مدت طولانی در پوشک کثیف بنشیند. اسهال می تواند مشکل را تشدید کند. گاهی اوقات یک کودک برای اولین بار با شروع غذای جامد یا مصرف آنتی بیوتیک، راش پوشک را تجربه می کند. کودکانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند ممکن است از آنچه که از طریق رژیم غذایی مادرشان منتقل می‌شود دچار اسهال شوند.

بچه ها هر سه تا چهار ساعت یکبار پوشک خاکی می پوشند، بنابراین تعویض پوشک آنها بسیار مهم است. ماهیت اسیدی زباله های انسانی به باکتری ها و مخمرها اجازه رشد می دهد. همه این عناصر می توانند پوست را تحریک کنند.

گاهی اوقات، پوشک‌هایی که خیلی تنگ هستند یا به درستی جا نمی‌شوند باعث چروک شدن می‌شوند. مواد شیمیایی حاصل از شوینده ها یا سایر محصولاتی که پوست کودک را لمس می کنند، از جمله خود پوشک، می توانند باعث تحریک شوند.

چه کسانی در معرض خطر راش پوشک هستند؟

از هر سه کودک یک کودک دچار بثورات پوشک می شود. به دلیل کاهش اسیدیته در رژیم غذایی، نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، در معرض خطر کمتری قرار دارند. همه نوزادان و کودکان نوپا که پوشک می پوشند ممکن است دچار راش پوشک شوند. معمولا راش پوشک تا سه هفتگی مشکلی ایجاد نمی کند. این خطر برای نوزادان بین سه ماهه تا یک سالگی بالاتر است.

گاهی اوقات، راش پوشک از نوزادی به نوزاد دیگر منتقل می شود.

علائم راش پوشک چیست؟

راش پوشک باعث قرمزی و تحریک شدن پوست می شود. پوست آسیب دیده نیز ممکن است در لمس گرم احساس شود. اگر بثورات پوشک قرمز روشن بیش از 48 ساعت طول بکشد یا همراه با بوی شدید ادرار باشد، والدین و مراقبان باید با پزشک تماس بگیرند.

زمان‌های دیگری که باید به دنبال کمک پزشکی باشید، زمانی است که راش‌ها تاول ایجاد می‌کنند یا گریه می‌کنند، یا اگر کودک تب کند.

راش پوشک چگونه تشخیص داده می شود؟

راش پوشک شایع است. اکثر افرادی که از کودکان مراقبت می کنند، با دیدن آن متوجه می شوند. گاهی اوقات، هنوز ایده خوبی است که با یک پزشک تماس بگیرید، که نظر متخصص را بر اساس نسخه ها و سایر موارد کودک ارائه می دهد.

بثورات پوشک ناشی از عفونت های قارچی گاهی اوقات زمانی رخ می دهد که یک نوزاد آنتی بیوتیک مصرف می کند. این نوع بثورات بدون پماد تجویز شده توسط پزشک بهبود نمی یابند.

هنگامی که با پزشک خود صحبت می کنید، آماده باشید تا در مورد برندهای پوشک، لوسیون، مواد شوینده و سایر لوازم خانگی که کودک شما با آنها در تماس است صحبت کنید.

درمان های راش پوشک

تحقیقات منتشر شده در مجله Scientific World در سال 2012 نشان می دهد که کرم های ساخته شده از مشتقات گیاهی، از جمله آلوئه و کالندولا، به مبارزه با بثورات پوشک کمک می کند. به طور خاص، گل همیشه بهار با التهاب و باکتری ها مبارزه می کند، دو مورد از بزرگترین مشکلات راش پوشک.

کرم ها و پمادهای موضعی معمولا برای درمان بثورات پوشک استفاده می شود. آنها عبارتند از:

هیدروکورتیزون برای کاهش تورم کرم های ضد قارچ یا آنتی بیوتیک برای مبارزه با عفونت ها (پزشک ممکن است آنتی بیوتیک های خوراکی را نیز تجویز کند) اکسید روی کرم ها و پمادهای حاوی استروئید فقط با توصیه پزشک مصرف شوند.

مراقبت در منزل

معمولاً درمان حملات گاه به گاه راش پوشک با داروهای بدون نسخه و اقدامات هوشمندانه در خانه آسان است. بهترین پیشگیری همچنین بهترین درمان است: تعویض مکرر پوشک.

مطمئن شوید که پوشک کودک شما به درستی جا می شود و نه خیلی سفت. پوشک باید اجازه دهد هوا به مناطق حساس برسد. سعی کنید هنگام چرت زدن به کودک اجازه دهید بدون پوشک برود. از صابون یا دستمال مرطوب با الکل یا عطر زیاد استفاده نکنید. اینها می توانند باعث خشک شدن شوند که می تواند علائم را بدتر کند. از پودر تالکوم استفاده نکنید در صورت استنشاق می تواند برای نوزادان مضر باشد.

بثورات پوشک به طور کلی با درمان های خانگی در یک یا دو روز از بین می رود. اگر نشد، با پزشک تماس بگیرید.

جلوگیری

بثورات پوشک می تواند منجر به بچه های بداخلاق و بدحال شود. معمولاً با رعایت نکات زیر قابل پیشگیری است:

در هر بار تعویض پوشک، باسن کودک خود را با آب بشویید. با یک حوله نرم خشک کنید. از دستمال مرطوب حاوی الکل یا عطر استفاده نکنید. پوشک را شل نگه دارید. تا جایی که ممکن است اجازه دهید فرزندتان بدون پوشک برود. زینک اکسید و ژله نفتی را در دسترس داشته باشید. آنها داروهای خانگی مهمی در مبارزه با بثورات پوشک هستند.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب