ابزارهایی برای خرید آگاهانه و سریع خانهخرید خانهخرید خانه

خرید آگاه و حرفه ای خانه

اجاره نشینی همیشه یکی از مهمترین مباحثی بوده که دولت ها ساماندهی آن را در دستور کار قرارداده و سعی در ایجاد تعادل در این بخش می کردند. این امر در این سالها که مسکن در رکود بی سابقه ای به سر می بردو نرخ اجاره آپارتمان درامیرآباد یا اجاره آپارتمان درگیشا را به قیمت خرید خانه در این مناطق در دو دهه پیش رسانده، محسوس تر بوده و باید با اعمال تصمیم های صحیح این بخش مهم را کنترل کرده و به رونق رساند.

این امر می تواند با عرضه مناسب خانه های مصرفی در مناطق میانی شهر که قیمت مناسب تری دارد روی دهد. از طرفی تعداد بالای خانه های خالی نیز مشکلی است که بر این عرضه نامناسب دامن می زند. گفتنی است دولت و وزارت راه وشهرسازی برای شناسایی و اجبار به عرضه آنها اقداماتی انجام داده و قول راه اندازی سامانه ملی املاک و اسکان و دریافت مالیات از خانه های خالی را در دستورکار قرارداده است.

این سامانه قرار است تا پایان سال ۹۸راه اندازی شود و ماموریت های زیادی برای آن تعریف شده که یکی از مهمترین آنها شناسایی واحدهای خالی است. در کنار این مباحث این سامانه باید اتفاقات و رویدادهای ملکی بازار مسکن را رصد کرده و اطلاع رسانی کند.

این مهم را مدتی است سامانه ای هوشمند با بهره گیری از هوش مصنوعی انجام داده است. کیلید مجموعه ای است که می توان به عنوان پرچم دار ورود تکنولوژی در ایران از آن نام برد. زیرا این سامانه توانسته ابزارهای مختلفی را برای تسریع و تسهیل درمعاملات ملکی، در کنار افزایش آگاهی مردم برای فعالیت بهتر مسکنی ایجاد کند.

ابتدا کیلید با اعمال فیلتر برای جستجو، این فرآیند را کوتاه کرده و پس از آن انتخاب منطقه دلخواه از روی نقشه را در سامانه خود ایجاد کرده تا علاوه بر اینکه گستره جست و جو کوچک می شود، کاربر را از گشتن بی مورد در بین فایل های متعدد که در نهایت مناسب شرایط کاربر نیست، بازمی دارد.

از سوی دیگر این سامانه هوشمند برای اولین بار در ایران سیستم (AR) را ایجاد و قابلیت جستجو از روی دوربین گوشی همراه را فراهم کرد. این ابزار تمام فایل هایی که در گستره ۵۰۰ متری دوربین گوشی قراردارد را به کاربر نشان می دهد. به این طریق می توان با قدم زدن در محله دلخواه و نگاه کردن به گوشی همراه، تمام فایلهای موجود در آن محله را مشاهده کرد. در نتیجه می توان گفت کیلید علاوه بر ایجاد آگاهی برای انتخاب خوب، عمل جستجو را راحت و گشتن در بازار مسکن را جذاب کرده است.

از سوی دیگر کیلید در بخشی جداگانه برای افزایش آگاهی مردم و متقاضیان بخشی با عنوان اطلاعات بازار مسکن را راه اندازی کرده و در این بخش تمام اطلاعات مربوط به بازار مسکن را به تفکیک مناطق و بازه های زمانی مختلف که کاربر می تواند انتخاب کند را بارگذاری کرده و در اختیار عموم قرارداده است.

اما کیلید افزایش اطلاعات مسکنی مردم را به همین بخش معطوف نکرده و برای اولین بار ابزاری با عنوان تخمین قیمت مسکن را ایجاد کرده است. تخمین قیمت کیلید از درصد خطای بسیار پایینی برخوردار است که در بین سامانه های مشابه در کشورهای توسعه یافته زبانزد شده است. این ابزار تمام اطلاعات کاربردی که برای قیمت گذاری یک ملک استفاده می شود را از منابع مختلفی همچون سامانه اطلاعات بازار مسکن وزارت راه و شهرسازی(سابا) جمع آوری کرده و پس از پردازش بسته به نیاز کاربر قیمت ملک را تنها با وارد کردن کدپستی ارائه می دهد.

اینها ابزارهایی هستند که هم متقاضیان و مالکان می توانند از آن استفاده کنند، هم سیاست گذاران برای اعمال تصمیم های کلان مدیریتی آنها را به کار بگیرند. به این صورت که سیاست گذار بخش مسکن می تواند با بررسی وضعیت معاملات یک منطقه برای اعمال تصمیم های بازدارنده یا تشویقی تصمیم گیری کند.

در نتیجه می توان کیلید را منبعی برای دریافت کلیه اطلاعات بازارمسکن دانست و آن را به عنوان مرجعی برای رفع کلیه نیاز های ملکی برشمرد. به این صورت که متقاضی خرید یا اجاره آپارتمان در کاشانک می تواند تمام نیازهای مسکنی خود را رفع و با مراجعه به کیلید، بهترین انتخاب را با ارزش واقعی آن ملک داشته باشد.

 

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب