علل درد بیضه چیست؟ چه زمان باید به پزشک مراجعه کنیدعلل درد بیضه چیست؟ چه زمان باید به پزشک مراجعه کنید

درد بیضه دردی است که در یا اطراف یک یا هر دو بیضه ایجاد می شود. گاهی اوقات درد بیضه در واقع از جای دیگری در کشاله ران یا شکم منشأ می گیرد و در یک یا هر دو بیضه احساس می شود (درد ارجاع شده).

درد بیضه دلایل مختلفی دارد. بیضه ها بسیار حساس هستند و حتی یک آسیب جزئی می تواند باعث درد یا ناراحتی بیضه شود. درد ممکن است از داخل خود بیضه یا از لوله پیچ خورده و بافت پشتیبان پشت بیضه (اپیدیدیم) ایجاد شود.

علل درد بیضه

گاهی اوقات، چیزی که به نظر می‌رسد درد بیضه است، ناشی از مشکلی است که از کشاله ران، شکم یا جای دیگری شروع می‌شود - برای مثال، سنگ‌های کلیه و برخی فتق‌ها می‌توانند باعث درد بیضه شوند. علت درد بیضه همیشه قابل شناسایی نیست.

علل درد یا درد بیضه در ناحیه بیضه می تواند شامل موارد زیر باشد:

نوروپاتی دیابتی (آسیب عصبی ناشی از دیابت) اپیدیدیمیت (التهاب بیضه) هیدروسل (تجمع مایع که باعث تورم کیسه بیضه می شود) درد بیضه ایدیوپاتیک (علت ناشناخته) فتق اینگوینال سنگ کلیه اوریون اورکیت (بیضه ملتهب) پروستاتیت (عفونت یا التهاب پروستات) توده های اسکروتوم اسپرماتوسل (جمع شدن مایع در بیضه) آسیب به بیضه یا ضربه شدید به بیضه ها پیچ خوردگی بیضه (بیضه پیچ خورده) عفونت دستگاه ادراری (UTI) واریکوسل (وریدهای بزرگ در کیسه بیضه)

چه زمان نیاز به پزشک دارید؟

درد ناگهانی و شدید بیضه می تواند نشانه پیچ خوردگی بیضه باشد – بیضه پیچ خورده ای که می تواند به سرعت جریان خون خود را از دست بدهد. این وضعیت نیاز به درمان فوری پزشکی برای جلوگیری از از دست دادن بیضه دارد. پیچ خوردگی بیضه می تواند در مردان در هر سنی رخ دهد، اگرچه در نوجوانان شایع تر است.

در صورت داشتن موارد زیر فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید:

درد ناگهانی و شدید بیضه درد بیضه همراه با حالت تهوع، تب، لرز یا خون در ادرار

در صورت داشتن موارد زیر، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود ملاقاتی را برنامه ریزی کنید:

درد خفیف بیضه که بیش از چند روز طول بکشد توده یا تورم در داخل یا اطراف بیضه

خود مراقبتی

این اقدامات ممکن است به تسکین درد خفیف بیضه کمک کند:

یک مسکن بدون نسخه مانند آسپرین، ایبوپروفن (ادویل، موترین IB، سایرین) یا استامینوفن (تیلنول، دیگران) مصرف کنید، مگر اینکه پزشک دستورالعمل دیگری به شما داده باشد. ه

نگام دادن آسپرین به کودکان یا نوجوانان احتیاط کنید. اگرچه آسپرین برای استفاده در کودکان بزرگتر از 3 سال تایید شده است، کودکان و نوجوانانی که از آبله مرغان یا علائم شبه آنفولانزا بهبود می یابند هرگز نباید آسپرین مصرف کنند. این به این دلیل است که آسپرین با سندرم ری، یک بیماری نادر اما بالقوه تهدید کننده زندگی، در چنین کودکانی مرتبط است.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب