آیا ویتامین ث برای جلوگیری از ابتلا به کرونا مفید است؟«افرادی که خواب کافی، راحت و با کیفیت ندارند به دلیل نقص سیستم ایمنی بیش از سایرین در معرض ابتلا به انواع بیماری ها و ویروس ها هستند.»
تیرنگ نیستانی متخصص تغذیه با بیان این مطلب با اشاره به اهمیت تغذیه در پیشگیری از بیماری های واگیردار و عفونی گفت:« تردیدی وجود ندارد که شدت بیماری با توجه به کمبود مواد مغذی و نقص سیستم ایمنی در افراد متفاوت است.گواه این موضوع این است که اگر چنانچه دونفربه این بیماری مشترک مبتلا شوند تظاهرات بالینی در این دوفرد بسته به میزان شدت و مقاوت بدن متفاوت است. به طور مثال یک بیماری و یا ابتلا به یک ویروس مشترک می تواند در یک فرد کشنده باشد ولی در فرد دیگری علائم و عوارض جدی نداشته باشد.»
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در ادامه با بیان اینکه تعداد مبتلایان بیماری هایی نظیر کرونا، سارس و یا آنفلوانزا بیشتر از افرادی است که جان خود را در اثر ابتلا به این بیماری ها از دست داده اند، به مهر گفت:« دستگاه ایمنی بدن به تنهایی متاثر از تغذیه نیست هرچند که تغذیه می تواند نقش مهمی در عوارض و شدت ابتلا به این بیماری ها داشته باشد.خستگی و کار سنگین یکی دیگر از عوامل ابتلا به انواع بیماری ها ست افرادی که خواب کافی، راحت و با کیفیت ندارند به دلیل نقص سیستم ایمنی بیش از سایرین در معرض ابتلا به انواع بیماری ها و ویروس ها هستند.

اهمیت مصرف ویتامین برای مبارزه با بیماری ها

نیستانی درباره اهمیت مصرف مواد معدنی و ریزمغذی ها گفت: «در بحث های مربوط به تغذیه استفاده از ویتامین A اهمیت ویژه ای دارد تا جائیکه این ویتامین به عنوان ویتامین ضد عفونت معروف شده است. ویتامین A به میزان قابل توجهی سیستم ایمنی بدن را در برابر ابتلا به بیماریهای تقویت می کند. کمبود ویتامین A عامل عفونت تنفسی و آسیب به پوست و سیستم گوارشی می‌شود، سیب زمینی، کلم، هویج، فلفل، زردآلو، انبه، تخم مرغ وکره حاوی این ویتامین هستند. استفاده ها از منابع معدنی نظیر «روی» نیز در رژیم غذایی می تواند تاثیر بسزایی در ارتقا سطح ایمنی بدن داشته باشد. کاهش روی می تواند دستگاه ایمنی را تضعیف کند و نکته اصلی اینجاست که زمانی که مشکلات تغذیه ای ایجاد می شود دستگاه ایمنی بدن اولین نقطه ای در بدن است که دچار آسیب می شود و در عین حال زمانی که مشکل کمبود ویتامین ها در بدن جبران می شود سیستم ایمنی آخرین جایی در بدن است که ترمیم خواهد شد.»

نقش ویتامین ث در برابر عفونت های تنفسی

این متخصص تغذیه همچنین درباره اثرات ویتامین C در بدن گفت: «این ویتامین تاثیر ثابت شده ای برای محافظت در برابر عفونت های تنفسی ندارد، همچنین این ویتامین در مقادیر بالا اثرات مخربی بر بدن می تواند داشته باشد. ویتامین ث و سایر مواد غذایی و معدنی دیگر هرگز نمی توانند به تنهایی بدن را در برابر عفونت های ویروسی به ویژه ویروس کرونا محافظت کنند.تحقیقات نشان می دهد زمانی که با کاهش سطح ریز مغذی ها روبرو می شویم حتی ویروس های ضعیف نیز قابلیت تبدیل شدن به ویروس مقاوم و بیماری مهلک را دارند. به معنی ساده تر، وضعیت میزبان روی شدت بیماری اثرگذار است.»

بازدید : - بار دسته بندی : ریپورتاژ تاريخ : 31 ژانویه 2022 به اشتراک بگذارید :

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب