از رشته مکانیک خودرو در هنرستان تا مهندسی خودرو در دانشگاه. . . . . . . . . . . . .

انتخاب رشته تحصیلی مهم‌ترین و موثرترین گام برای ورود دانش‌آموزان به دانشگاه است. تغییرات اعمال‌شده در نظام آموزشی و برنامه هدایت تحصیلی، این گام مهم را برای دانش‌آموزان به امری دشوار و ریسک‌پذیر تبدیل کرده است. بنابراین لازم است تا دانش‌آموزان با ارتقای دانش خود در مورد اطلاعات هر رشته تحصیلی و با در نظر گرفتن علائق و استعدادهای خود، بهترین انتخاب را برای آینده تحصیلی خود رقم بزنند. به همین منظور ما در این مقاله با بررسی رشته مکانیک خودرو تلاش کرده‌ایم تا فرآیند انتخاب رشته را برای دانش‌آموزان علاقه‌مند به امور فنی تسهیل ببخشیم. رشتۀ مکانیک خودرو بعد از کامپیوتر محبوب‌ترین رشته در بین افراد است.

تاریخ تبلور این رشته در کشور آلمان پایه‌گذاری شد. در این کشور کسانی که در رشته مهندسی مکانیک مشغول به تحصیل هستند، جایگاهی مانند پادشاه آن کشور را دارند. از طرفی با تولید انبوه خودرو می‌توان صنعت خودرو‌سازی را بعد از صنعت نفت، دومین صنعت مهم کشور دانست. پیشینه تاریخی درخشان در کنار کاربرد فراوان رشتۀ مکانیک خودرو در صنعت خودروسازی ارزشی والا به این رشته بخشیده است. رشتۀ مکانیک خودرو در دسته رشته‌های فنی قرار می‌گیرد و از آن می‌توان به عنوان مادر رشته‌های منشعب از مهندسی مکانیک یاد کرد. این رشته بیشترین تناسب را با افرادی دارد که در کنار علاقه زیاد به رشته‌های فنی و تعمیر خودرو از پشتکار بسیار بالایی هم برخوردار هستند و در طول مسیر از هیچ تلاشی برای رسیدن به رتبه برتر فروگذار نمی‌کنند. بنابراین اگر برای آینده تحصیلی خود رشته‌های فنی را انتخاب کرده‌اید و برای رسیدن به موفقیت از روحیه‌ای مبارزه‌جو و پیشرفت‌طلب بهره‌مند هستید، رشتۀ مکانیک خودرو می‌تواند یک گزینه ایده‌آل برای شما باشد. در نهایت کسانی که رشتۀ مکانیک خودرو را در هنرستان انتخاب کنند، در آینده مسیر هموارتری برای ورود به رشته مهندسی خودرو را طی خواهند کرد.

کوت: اولین شرط ورود به رشتۀ مکانیک خودرو، داشتن علاقه و اشتیاق به امور مربوط به خودرو نظیر تعمیر و یا تشخیص و رفع عیوب مربوط به خودرو است.

 

شرایط ورود به رشته مکانیک خودرو در هنرستان

در کنار تولید انبوه انواع خودرو، تعمیر و نگه‌داری از آن هم تبدیل به امری بسیار مهم و ضروری شده است. همین امر منجر به شکوفایی و خلق رشته‌ای به نام رشته مکانیک خودرو شده است. دانش‌آموزانی که آینده‌ای فنی را برای خود انتخاب کرده‌اند، می‌توانند با ثبت‌نام در بهترین هنرستان‌ها به رویای ذهنی خود تحقق ببخشند. هدف از این رشته، فراهم کردن زمینه برای شکوفایی استعدادهای هنرجویانی است که به امور مربوط به تعمیر خودرو و شناخت قطعات آن اشتیاق و علاقه فراوانی دارند. بنابراین اولین شرط ورود به رشتۀ مکانیک خودرو داشتن علاقه و اشتیاق به امور مربوط به خودرو نظیر تعمیر و یا تشخیص و رفع عیوب مربوط به خودرو است. رشتۀ مکانیک خودرو را به دلیل ترکیب علوم مختلفی همچون مکانیک، مواد، کامپیوتر و الکترونیک می‌توان یک میان رشته دانست. بنابراین شرط دوم برای قرار گرفتن در این رشته و کسب موفقیت در آن مسلط بودن به دروس مختلف ذکر شده است. کسانی که تمایل به ادامه تحصیل در رشتۀ مکانیک خودرو دارند، باید در کنار علاقه و تسلط در دروس مختلف از ویژگی‌های شخصیتی نظیر داشتن صبر و حوصله فراوان، دقت بسیار بالا در هنگام کار و داشتن روابط اجتماعی بسیار خوب برخوردار باشند.

دانش‌آموزان ضمن برخورداری از این سه فاکتور مهم لازم است شرایط ورود به هنرستان را دارا باشند. یکی از شرایط مهم برای ادامه تحصیل در هنرستان شرط معدل است:

مجموع نمرات دانش‌آموزان در درس هنر و حرفه و فن در سه پایه ششم، هفتم و هشتم کمتر از 30 نباشد. مجموع نمرات دروس مربوط به رشتۀ مکانیک خودرو در پایه‌های ششم، هفتم، هشتم و نهم حداقل 120 باشد. معدل آن‌ها کمتر از 12 نباشد.

لازم به ذکر است که این رشته فقط در هنرستان‌های پسرانه ارائه شده است. دخترانی که علاقه‌مند به امور فنی هستند می‌توانند برای ادامه تحصیل در هنرستان از بین دو رشته کودک‌یاری و طراحی دوخت، دست به انتخاب بزنند.

در نهایت دانش‌آموزانی که بعد از ارزیابی و بررسی این سه فاکتور مهم در خود و تکمیل فرم مربوط به هدایت تحصیلی، از شرایط لازم برای تحصیل در رشتۀ مکانیک خودرو برخودار باشند می‌توانند بعد از پایه نهم به شکل رسمی تحصیل در این رشته را آغاز نمایند.

 مهندسی خودرو چیست؟

 

مهارت‌ها و دروس رشته مکانیک خودرو در هنرستان فنی حرفه‌ای و کاردانش

دانش‌آموزان بعد از انجام انتخاب رشته نهم به دهم می‌توانند خود را برای ادامه تحصیل در رشتۀ مکانیک خودرو آماده سازند. کسانی که در رشتۀ مکانیک خودرو تحصیل می‌کنند باید به شکل علمی و عملی با تعمیرات انواع خودرو آشنا باشند و شناخت بسیار خوبی از بخش‌های مختلف الکترونیکی و مکانیکی خودرو از سیستم اگزوز گرفته تا سیستم‌های امنیتی و تهویه‌ای داشته باشند. دانش‌آموزان محصل در این رشته می‌توانند از طریق آشنایی کامل از جزئیات کاری مهندسی خودرو مهارت‌های خود را در این رشته ارتقا داده تا به بهترین جایگاه تحصیلی و شغلی دست پیدا کنند. از جمله مهارت‌های لازم برای رشتۀ مکانیک خودرو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

داشتن مهارت مدیریت زمان و انجام کار با سرعت بالا

معمولا کسانی که وارد این حرفه می‌شوند گاهی در موقعیت‌های شغلی خود با تعداد زیادی ماشین مواجه می‌شوند که نیاز به تعمیر و یا تعویض قطعات دارد. قاعدتا این افراد باید از سرعت عمل بالایی برخوردار باشند تا بتوانند خودرو را در موعد مشخص‌شده به مشتریان تحویل دهند.

داشتن آگاهی و شناخت دقیق از قطعات خودرو

در رشتۀ مکانیک خودرو افرادی که در کنار علاقه به تعمیر خودرو، آگاهی و دانش لازم را در این حرفه کسب کنند از موفقیت بیشتری برخوردار می‌شوند. بنابراین به روز کردن اطلاعات و تمایل به کسب یادگیری‌های جدید در این مسیر، از مهارت‌های دیگر لازم برای تحصیل در رشتۀ مکانیک خودرو است.

مهارت ارتباطی خوب

افرادی که وارد این حرفه می‌شوند لازم است از مهارت‌های ارتباطی بسیار خوبی برخوردار باشند تا بتوانند با بیان شفاف و روشن مشتریان خود را از عیوب خودرو مطلع ساخته و تعامل موثر و مثبتی با آن‌ها برقرار سازند.

توجه به جزئیات و داشتن دقت بالا

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که دیدی کلی به مسائل دارید، رشتۀ مکانیک خودرو اصلا رشته‌ای مناسب برای شما نخواهد بود. شرط موفقیت در این رشته، داشتن دیدی دقیق و جزئی‌نگر است که بتواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن عیوب خودرو را تشخیص داده و در جهت رفع آن اقدام نماید.

سلامت کامل جسمانی و رعایت نکات ایمنی

دروسی که دانش‌آموزان رشتۀ مکانیک خودرو در سه سال متوسطه می‌گذارنند، در دو بخش دروس عمومی و تخصصی است که دروس تخصصی موارد یر هستند:

رسم فنی عمومی و تخصصی (نقشه‌کشی) تکنولوژی و کارگاه مولدهای قدرت، انتقال قدرت تعمیرات سیستم سوخت و جرقه تعمیرات سیستم‌های برقی خودرو موتورهای دیزلی و ریاضی3 (فنی حرفه‌ای) فیزیک 2 (مکانیک خودرو) سرویس و نگه‌داری خودروهای سواری همراه هنرجو (مکانیک خودرو) تعمیرات جعبه دنده و دیفرانسیل تعمیرات سیستم تعلیق، فرمان و ترمز خودرو مبانی و کاربرد رایانه فیزیک شیمی دانش فنی پایه (مکانیک خودرو)

در بین دروس ذکر شده، درس ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست از دروس بسیار مهم و تاثیرگذار در پیشرفت تحصیلی افراد هستند. در ریاضیات بحث مشتق و انتگرال، در فیزیک، بخش فیزیک مکانیک و فشار و در درس شیمی مباحث مربوط به واکنش‌های شیمیایی، آنتالپی و آنتروپی کاربرد بسیار زیادی دارند. تسلط دانش‌آموزان به درس زبان زمینه را برای موفقیت بیشتر افراد فراهم می‌کند، چرا که بسیاری از کتب مهم موجود در رشتۀ مکانیک خودرو زبان اصلی هستند و هنوز به فارسی ترجمه نشده‌اند.

در نهایت دانش‌آموزان در سه سال تحصیلی متوسطه با گذراندن این دروس با ساختمان اصلی خودرو و کاربرد موتورهای احتراق داخلی آشنا شده و با شناخت قطعات مختلف خودرو و مراحل انجام کار آماده ورود به دانشگاه می‌شوند.

 

بیشتر بدانید: معرفی رشته مهندسی مکانیک

 

 

رشته مکانیک خودرو در دانشگاه و گرایش‌های آن

دانش‌آموزان برای ورود به رشته مهندسی خودرو در دانشگاه از دو طریق می‌توانند اقدام کنند؛ یا بعد از طی کردن رشتۀ مکانیک خودرو در هنرستان از طریق کنکور وارد دانشگاه شده و یا با تحصیل در رشته ریاضی فیزیک، رشته مهندسی خودرو را انتخاب نمایند.

البته این نکته قابل ذکر است که دانشجویانی که از رشته ریاضی وارد دانشگاه می‌شوند، با شرایط سخت‌تری برای ادامه تحصیل در رشته مهندسی خودرو روبه‌رو می‌شوند؛ این سختی به دلیل عدم آشنایی این افراد با دروس پایه‌ای و پیش‌نیاز رشتۀ مکانیک خودرو است. بنابراین افراد راه یافته به دانشگاه که در هنرستان تحصیل کرده‌اند، از شرایط بهتری در دانشگاه برخوردارند. رشتۀ مکانیک خودرو در دانشگاه و در مقاطع مختلف، گرایش‌های متفاوتی دارد.

گرایش‌های رشتۀ مکانیک خودرو در مقطع کارشناسی

طراحی جامدات حرارت و سیالات ساخت و تولید مکانیک خودرو تاسیسات حرارتی برودتی

گرایش‌های رشته مکانیک خودرو در مقطع کارشناسی ارشد

طراحی کاربردی: شرط لازم برای ورود به این گرایش، گذارندن 32 واحد درسی است. دانشجویان در این گرایش با انواع نیروها و حرکت‌ها و تاثیر آن‌ها بر اجزای مختلف ماشین آشنا می‌شوند. تبدیل انرژی ساخت و تولید: ساخت و تولید ماشین‌آلات صنایع از دستاوردهای کارشناسان تربیت شده در این گرایش است. گرایش بیومکانیک: این گرایش به کاربرد علم مکانیک در بیولوژی می‌پردازد و هدف از طراحی این گرایش، درک مکانیزم سیستم‌های زنده است. سیستم محرکه خودرو: پیش‌نیاز ورود به این رشته داشتن تسلط کافی بر مباحث مکانیک سیالات، انتقال حرارت و دینامیک سیالات محاسباتی و آشنایی با نرم‌افزارهایی نظیر Ansys (Fluent، CFX و...)، AVL Fire و Converge است. در این گرایش تلاش می‌شود تا دانشجویان با مباحثی همچون طراحی بهینه موتور و بهبود پارامترهای عملکردی موتور آشنایی کامل پیدا کنند. سیستم‌های تعلیق ترمز و فرمان: از جمله نرم‌افزاهای کاربردی در این گرایش که لازم است دانشجویان آشنایی کامل با آن‌ها را داشته باشند، می‌توان بهADAMS ، Simulink و  Suspension Sim اشاره کرد. از جمله سرفصل‌های بسیار مهم در این گرایش، راحتی سرنشین، فرمان‌پذیری آن و سیستم ترمز ایمن و مطمئن است. سازه بدنه خودرو: این گرایش به ترتیب دانشجویانی متخصص می‌پردازد که با طراحی بسیار دقیق خود در خودروسازی، خوردهایی با عملکرد بهتر در تصادفات و مقاومت بسیار کم در برابر جریان هوا به مشتریان ارائه دهند. نرم‌افزارهای بسیار مهم و کاربردی در این گرایش شامل LS-Dyna  ABAQUS ANSYS  است. انرژی و محیط زیست: متخصصان تربیت شده در این گرایش، با گذراندن مباحث مکانیک و اقتصادی، سیستم‌هایی با مصرف بهینه انرژی و بهینه آلودگی محیط زیست را طراحی می‌کنند. مهندسی هسته‌ای: این گرایش خود شامل چند زیرشاخه می‌شود. مبحث کلیدی و شاخص در تمام این زیرشاخه‌ها طراحی و استفاده از انرژی هسته‌ای است. مهندسی دریا: همان‌طور که از اسم این گرایش پیداست، مباحث ارائه شده در آن به کشتی و سازه‌های دریابی مربوط می‌شود. مکاترونیک: این رشته که با هدف ارائه سیستمی ساده‌تر، ارزان‌تر، انعطاف‌پذیرتر و راحت‌تر طراحی شده، تلفیقی از سه رشته، مهندسی کامپیوتر، مهندسی مکانیک و مهندسی الکترونیک است.

 

Tag alt: رشته مکانیک خودرو فنی حرفه‌ای

 

بازار کار و موقعیت شغلی مکانیک خودرو

با تغییر سبک زندگی افراد، خودرو به یک وسیله کاملا ضروری و کاربردی تبدیل شده است. هر روز با تولید انبوهی از خودروهای متنوع روبه‌رو هستیم که هر کدام از آن‌ها در طول زمان نیاز به تعمیر یا تعویض قطعات پیدا می‌کنند. همین امر باعث شده تا شغل مکانیک خوردو تبدیل به یکی از پول‌سازترین حرفه‌ها شود. به طور کلی می‌توان گفت با تغییرات اعمال شده در صنعت خودرو سازی، آینده‌ای درخشان در انتظار افرادی است که در رشتۀ مکانیک خودرو تحصیل می‌کنند.

 

بیشتر بدانید: معرفی رشته فنی‌و‌حرفه‌ای

 

 

 افراد محصل در این رشته بعد از اتمام فارغ‌التحصیلی به اشکال مختلف می‌توانند وارد بازار کار شوند. کسانی که از سرمایه نسبتا خوبی برخوردارند می‌توانند یک تعمیرگاه تخصصی را با مدیریت خود راه‌اندازی کرده و با ارتقای مهارت و به روز کردن دانش خود، مشتریان زیادی را جذب کنند. موقعیت شغلی دیگر برای افراد تحصیل کرده در این رشته شرکت‌های اتومبیل‌سازی و کارخانه‌های تولید قطعات خودرو است. فعالیت در مراکز امداد خودرو و مراکز معاینه فنی فرصت شغلی دیگر برای افرادی با تحصیلات مکانیک خودرو است. همچنین کسانی که موفق به دریافت گواهینامه مهارت فنی حرفه‌ای شده‌اند، می‌توانند ضمن اشتغال در موقعیت شغلی مکانیک خودرو، به فروش لوازم یدکی خودرو هم بپردازند. یک فرصت جذاب شغلی دیگر تدریس در رشتۀ مکانیک خودرواست. افراد بعد از اتمام دروس دانشگاهی می‌توانند در مراکز فنی حرفه‌ای، هنرستان‌ها و دانشگاه‌ها تحت عنوان دبیر فنی مشغول به کار شوند. این فرصت شغلی انتخاب بسیار مناسبی برای افراد علاقه‌مند به تدریس است. بیمه و خدمات پس از فروش از جمله موقعیت‌های شغلی دیگر در رشتۀ مکانیک خودرو است.

افزایش درآمد در رشتۀ مکانیک خودرو از عوامل متعددی تاثیر می‌پذیرد؛ از جمله فاکتورهای بسیار مهم در افزایش درآمد این حرفه می‌توان به افزایش دانش و مهارت، مشتری‌مداری و داشتن روابط اجتماعی بسیار خوب، ارائه خدماتی با کیفیت مطلوب به مشتریان و داشتن دقت بالا و سرعت عمل اشاره کرد.

 

جمع‌بندی

یکی از بخش‌های مهم و سرنوشت‌ساز در زندگی تحصیلی افراد داشتن مهارت در انتخاب رشته تحصیلی است. از شروط بسیار مهم برای موفقیت در این امر خطیر، شناخت کامل افراد از نقاط ضعف و قوت، استعدادها و علایق خود و آشنایی کامل با رشته‌های مختلف تحصیلی و آینده شغلی آن‌هاست. در این مقاله تلاش کردیم تا با ارائه اطلاعاتی کامل از رشته مکانیک خودرو و آینده شغلی آن، دیدی جامع و واقع‌بینانه از این رشته به علاقه‌مندان  امور فنی و تعمیر خودرو ببخشیم. کسانی که به تحصیل در امور فنی علاقه‌مند هستند می‌توانند با مطالعه این مقاله، در صورت دارا بودن شرایط، رشتۀ مکانیک خودرو را به اولویت‌ها خود بیفزایند. از مهارت‌های بسیار ضروری برای ورود به این رشته، داشتن صبر و حوصله فراوان، پشتکار بسیار بالا و علاقه به امور مربوط به تعمیر و یا تعویض قطعات خودرو است.

 

 

 

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب