شرایط و مدارک اخذ رتبه پیمانکاری چیست؟شرایط و مدارک اخذ رتبه پیمانکاری چیست؟

شرکت‌های پیمانکاری برای جذب پروژه‌های سازمان‌ها و نهادهای دولتی باید اقدام به اخذ رتبه پیمانکاری کنند. نهادهای دولتی هزینه تمام یا بخشی از این پروژه‌ها را برعهده می‌گیرند و قطعاً خواستار این هستند که شرکت پیمانکاری خدماتی را با بهترین کیفیت به آن‌ها ارائه نماید.

اخذ رتبه پیمانکاری باعث می‌شود سازمان‌های دولتی به راحتی شرکت مورد نظر خود را بیابند و از خدمات آن‌ها استفاده نمایند. با این اوصاف رتبه بندی پیمانکاری و بهترین رتبه برای شرکت‌های پیمان‌کاری امری بسیار مهم برای ارتقا و پیشرفت آن‌ها است. در این مقاله شما را با پیمان‌کاری، شرکت‌های پیمان‌کار، رتبه بندی پیمان‌کاری، گواهینامه صلاحیت پیمان‌کاری و شرایط و مدارک اخذ رتبه بندی پیمان‌کاری آشنا خواهیم کرد.

تعریف پیمانکاری

پیمان‌کاران را در یک تقسیم بندی کلی به پیمان‌کار عمومی و پیمان‌کار جزء تقسیم می‌کنند.

پیمانکار عمومی

مسئول نظارت روزانه بر فرایند کار، مدیریت امور مرتبط با فروشندگان، معاملات و انتقال اطلاعات به همه طرف‌های درگیر در طی یک پروژه است. پیمانکار عمومی مدیر انجام امور مربوط به پروژه است که این شخص توسط کارفرما استخدام می‌شود. به طور خلاصه پیمانکاران عمومی مسئول هماهنگی‌های کلی در یک پروژه هستند.

پیمانکار عمومی مسئول تامین تمام مواد، نیروی کار، تجهیزات (مانند وسایل نقلیه مهندسی و ابزار) و خدمات لازم برای انجام پروژه است. پیمانکار عمومی اغلب پیمانکاران جزء را برای انجام تمام یا بخش‌هایی از پروژه که در آن متخصص هستند، استخدام می‌کند. هنگام استفاده از پیمانکاران جزء، پیمانکار عمومی مسئول نظارت بر کیفیت کلیه کارهای انجام شده توسط هر یک از کارگران و پیمانکاران جزء است.

پیمانکار جزء

شخصی حقیقی یا حقوقی است که برای اجرای قسمتی از پروژه بزرگ با پیمانکار عمومی قرارداد می‌بندد. به عنوان مثال فردی که در پروژه ساختمانی عملیات جوشکاری را انجام می‌دهد پیمانکار جزء نامیده می‌شود.

در زمینه‌های مختلفی ممکن است از قرارداد پیمان‌کاری برای دریافت خدمات استفاده شود مانند پیمان‌کاری ساختمان، پیمان‌کاری آب، پیمان‌کاری حمل و نقل، پیمان‌کاری برق، پیمان‌کاری تأسیسات و تجهیزات،پیمان‌کاری ارتباطات، پیمان‌کاری کشاورزی و…

شرکت‌های پیمانکاری

شرکت پیمان‌کاری یک شخص حقوقی است که با اشخاص حقیقی و حقوقی متخصص برای پیشبرد پروژه‌هایی که به او محول شده است مانند ساخت و ساز، اجرا، حمل و… قراردادهایی را منعقد می‌نماید. رتبه بندی این شرکت‌ها براساس معیارهایی که در ادامه اشاره خواهیم کرد انجام می‌شود.

شرکت‌های پیمان‌کاری انواع متنوعی دارند که در آیین نامه معاونت راهبردی نهاد ریاست جمهوری به آن‌ها اشاره شده است. این آیین‌نامه شرکت‌های پیمان‌کاری را به یازده دسته تقسیم کرده است.

1- ساختمان

2- راه و ترابری

3-صنعت و معدن

4-تاسیسات و تجهیزات

5-کشاورزی

6- آب

7- مرمت آثار باستانی

8-کاوش‌های زمینی

9-ارتباطات

10- نفت و گاز

11- نیرو

دریافت رتبه پیمانکاری یا گواهینامه صلاحیت پیمانکار

در رتبه پیمانکاری ۵ درجه وجود دارد. درجه ۵ پایین‌ترین درجه است و درجه یک بالاترین درجه‌. شرکت‌های پیمان‌کاری باید با افزایش کیفیت در امور مختلف درجه خود را افزایش دهند.

هر شرکتی در ابتدا از درجه پنج شروع کرده و به مرور می‌تواند درجه خود را بالاتر ببرد. حتماً برای شما هم سؤال است که این درجات براساس چه معیارهایی به شرکت‌های پیمان‌کاری تعلق می‌گیرد و شرکت ها باید بر روی چه مولفه‌هایی برای بالا بردن رتبه خود تمرکز کنند تا پروژه‌های بهتری به آن‌ها پیشنهاد شود و سود بهتری داشته باشند‌.

از مولفه‌های مهم در تعیین رتبه‌بندی شرکت‌های پیمان‌کاری این است که اعضای هیئت مدیره این شرکت‌ها صاحب چه سوابقی در زمینه‌های تحصیلی و شغلی و پژوهشی هستند. یکی دیگر از این موارد میزان سرمایه شرکت و وضعیت حساب‌های مالی شرکت است. تعداد افراد متخصص در حوزه مهندسی که عضو هیئت مدیره باشند نیز موثر در رتبه بندی پیمان‌کاری است.

سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی وظیفه انجام رتبه‌بندی شرکت‌های پیمان‌کاری را دارد یعنی به این شرکت‌ها گواهینامه صلاحیت پیمان‌کار را اعطا می‌کند.

با این اوصاف حتماً برای اخذ رتبه بندی پیمان‌کاری بالا به موارد گفته شده توجه کنید یعنی سوابق تحصیلی و شغلی و پژوهشی اعضای هیئت مدیره، وضعیت مالی شرکت را مورد بررسی قرار دهید تا به درجه یک رتبه بندی پیمان‌کاری برسید.

شرایط و مدارک اخذ رتبه پیمانکاری

پس از ثبت شرکت باید به بررسی و آماده سازی شرایط و مدارک لازم برای اخذ رتبه بندی پیمانکاری بپردازید. در زمان انتخاب اعضای هیئت مدیره توجه داشته باشید که حداقل دو یا سه نفر از این اعضا باید مدرک لیسانس در رشته‌های فنی و مهندسی را داشته باشند.

همانطور که گفته شد شرکت در ابتدا درجه پنج محسوب می‌شود حال برای این درجه وجود یک سری مدارک لازم است. مثلا مدرکی که مثبت ثبت شرکت باشد که شامل اظهارنامه، اساس نامه، شرکت نامه، گواهی تأسیس و تغییرات شرکت می‌شود، سند رسمی برای اثبات مالکیت یا اجاره دفتر مرکزی که در روزنامه رسمی نیز اعلام شده است، کپی شناسنامه و کارت ملی متعلق به هیئت مدیره و سهامداران، کپی مدرک دانشگاهی اعضای هیئت مدیره و… که این موارد به‌طور کامل از طرف مرجع مربوطه اعلام می‌گردد.

سایر اعضای شرکت به غیر از هیئت مدیره می‌توانند سوابق شغلی خود را همراه با مستندات آن ارائه دهند تا به این طریق شرکت درجه پنج را کسب کند. آن‌ها باید سابقه بیمه یا گواهی اشتغال به کار در گذشته را ارائه دهند. لازم به ذکر است سه نسخه سربرگ رسمی شرکت نیز باید ارائه شود.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب