نقد فیلم قدرت سگ (The Power Of The Dog)؛ پرچینی که باید تماشا کنید26 دقیقه پيش

نقد فیلم قدرت سگ (The Power Of The Dog)؛ پرچینی که باید تماشا کنید

نقد فیلم قدرت سگ (The Power Of The Dog)؛ پرچینی که باید تماشا کنید
نقد فیلم
زهرا اکیما
div#mediaad-Oxua .ni-widget-header-inline { border-bottom-color: transparent; } div#mediaad-Oxua.ni-related-container, div#yn-article-display-5781, div#yn-article-display-5782 { display: block; background-color: #455c65 !important; padding: 10px; margin: 40px 0; font-size: 12px; } div#mediaad-Oxua .ni-widget-header-span { font-size: 14px!important; font-weight: 200; padding: 5px 20px; background: #587682; } div#mediaad-Oxua .ni-mediaad-logo { width: 70px!important; } div#mediaad-Oxua p.ni-ellipsis { font-size: 14px; font-weight: 100; color: #fff; } div#mediaad-Oxua .ni-ellipsis:hover { color: #d2d2d2; } div#yn-article-display-5781 .yn-header, div#yn-article-display-5782 .yn-header{ border-color: transparent; margin: 0; margin-bottom: 15px; height: 30px; background: transparent; font-weight: 100; } div#yn-article-display-5781 .yn-heading, div#yn-article-display-5782 .yn-heading { color: #fff; font-size: 15px; font-weight: 100; background: #587682; } div.YEKTANET.yn-article-display a { color: #fff; } div.YEKTANET.yn-article-display .yn-item:hover .yn-item_title { color: #ffffff !important; } div#yn-article-display-5781 p.yn-item_title, div#yn-article-display-5782 p.yn-item_title { color: #ffffff; font-weight: 100; } div#s77abebb .s_header { font-weight: 100; font-size: 14px; } div#s77abebb .s_title { text-align: right; font-weight: 100; }

نقد فیلم قدرت سگ – اثری به کارگردانی جین کمپیون که در عمق و تحلیل خود تزلزل‌ناپذیر است. این فیلم از نظر بصری خیره‌کننده و فریبنده بوده و با اجراهای استثنایی ستارگانش تقویت شده‌است. نخستین اکران عمومی این فیلم در هفتاد و هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز بود که در بخش اصلی برنده شیر نقره‌ای بهترین کارگردانی شد.

در این مقاله به نقد فیلم قدرت سگ پرداخته‌ایم؛ با پروشات همراه باشید.

The Power of the Dog فیلمی غیرمنتظره است که مخاطبانش را به سفری غافلگیرکننده و پیچیده می‌برد؛ سفری کخ آنقدر ظریف است که برای درک همه‌چیز در مورد آن بیش از یک بار تماشا لازم است. این وسترن به نویسندگی و کارگردانی جین کمپیون، نفس‌گیر است، زیرا مردانگی را در اشکال مختلف آن بررسی می‌کند و لایه‌های داستان را از طریق دو مرد بسیار متفاوت در زندگی دام‌پرور در غرب قدیم جدا می‌کند. بر اساس رمانی به همین نام از توماس ساویج، “قدرت سگ” که اولین اثر کمپیون پس از “ستاره درخشان” در سال 2009 می‌باشد، با اجراهای استثنایی بازیگرانش، توانسته به اثری قوی و ارزشمند تبدیل شود.

خلاصه فیلم قدرت سگ: این فیلم در سال 1925 و در مونتانا اتفاق می‌افتد و داستان فیل (با بازی بندیکت کامبربچ) و جورج بربنک (با بازی جسی پلمونز) را دنبال می‌کند، برادرانی که از نظر رفتار و نگاه به زندگی بسیار متفاوت هستند. فیل به انتخاب خود یک دامدار است و پس از اینکه تحت‌تأثیر مربی فقید خود برونکو هنری قرار گرفته، علی‌رغم فارغ‌التحصیلی از مدرسه، کاملاً از آن شیوه زندگی استقبال می کند. وضعیت مالی و نزاکت اجتماعی او نیز قابل قبول است. برخلاف جورج، فیل عمیقاً ظالم است و با خوشحالی دیگران را تحت فشار قرار داده و آن‌ها را تا حدی مورد آزار و اذیت قرار می‌دهد که می‌ترسند علیه او صحبت کنند.با ورود رز گوردون (با بازی کریستن دانست) و پسرش پیتر (کودی اسمیت-مک فی) که در رستوران شهر کار می‌کنند به داستان، فیلم هم چرخش‌های قابل توجهی می‌کند. پس از اینکه رز با جورج ازدواج می‌کند و به مزرعه نقل مکان می‌کند، فیل از مزاحمت او خوشحال می‌شود و در نهایت پیتر را که فیل در ابتدا به‌شدت مسخره می‌کرد، زیر بال خود می‌گیرد.

فیلم قدرت سگ به‌آرامی اما خیلی قوی، لایه‌های مردانگی را در تمام اشکالش جدا می‌کند و در طول مسیر آن را تخریب می‌کند. فیل مظهر بسیاری از رفتارهای کلیشه‌ای مردانه است. او غرور و سرسختی زیادی دارد، کار یدی و قدرت بدنی ویژگی مهمی است که شخصیت او را تعریف می‌کند و نشان می‌دهد که یک مرد چگونه باید باشد.

پیتر دقیقا برعکس است – لاغر، خوش‌اخلاق و کمی هم زنانه. فیل پس از اینکه پیتر از کاغذ باقی مانده گل درست می‌کند او را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهد و تصمیم می گیرد او را در راه‌های دامداری و مردانگی راهنمایی کند، زیرا متقاعد نشده است که رز کار خوبی انجام داده است. همانطور که رابطه آنها تکامل می‌یابد، داستان تغییر می‌کند و بیشتر در هویت آنها و فرضیاتی که فیل در مورد پیتر دارد به کنکاش می‌پردازد.

فیلم کمپیون ظریف است و در رویکردش به هر دو مرد، دیدگاه‌هایشان نسبت به یکدیگر و معنای واقعی مردانه بودن در جامعه، عمیقاً لایه‌بندی شده است. فیلم قدرت سگ تجزیه و تحلیل سنجیده و عمیقی از شخصیت‌ها و موضوع آن ارائه می‌دهد. هرچه فیلم پیش می‌رود، نگران‌کننده‌تر می‌شود؛ فیل اغلب شبیه یک توپ شلیک شده است و روحیه‌ی پست او در رفتار ظالمانه با دیگران، او را به شخصیتی قابل پیش‌بینی تبدیل کرده‌است.

ترکیب وسوسه‌انگیز داستان، هر مرحله از سفر را برای پایان فیلم بسیار مهم‌تر می‌کند. روایت داستان فیلم مانند یک زندانی است که هر لحظه منتظر رها شدن است و تماشاگران ممکن است نفس خود را حبس کنند تا منتظر چیزی باشند که در راه است. اما همانطور که چند ایده در مورد اینکه داستان به کجا می‌رود به ذهن خطور می‌کند، فیلم چندین چرخش را طی می‌کند که ضمن حفظ عنصر غافلگیری، روایت را قوی و غنی می‌سازد.

علاوه بر داستان‌گویی چند وجهی، محیط مونتانا، با تپه‌های عظیم و فضای باز گسترده، به فیلم قدرت سگ حس آزادی می بخشد و در عین حال با گذشت زمان، شخصیت‌ها را خفه‌تر می‌کند. فیلمبرداری فوق‌العاده آری وگنر – که منظره‌ای غبارآلود و خاموش را به‌تصویر می‌کشد، خورشیدی که در سراسر زمین می‌درخشد و چهره‌های شخصیت‌هایش – یک جشن بصری برای مخاطبان فیلم به حساب می‌آید.

مزرعه دورافتاده است و از جامعه‌ی در حال تغییر فاصله گرفته است، فیل به آنچه بود چسبیده و علاقه‌ای به تغییر ندارد، این عناصر مردانی مانند برونکو هنری را ایده آل می‌کنند؛ شخصیتی که رابطه‌اش با فیل تعریف نشده و این مسئله به جذابیت مرموز فیلم می‌افزاید. موسیقی فیلم توسط جانی گرین‌وود ساخته‌شده و جذابیت خاصی دارد که ماهیت ناراحت‌کننده فیلم را تکمیل می‌کند و در فضای منزوی‌اش برجسته‌تر می‌شود.

اگر چیزی برای نقد در مورد این فیلم وجود داشته باشد، عدم تمرکز روی شخصیت رز است که پس از نقل مکان به مزرعه، به نوشیدن مقدار زیادی الکل می‌پردازد. دانست علیرغم کم‌توجهی به شخصیتش، در نقش یک زن که از حضور فیل ناراحت است، اجرایی جان‌دار از خودش ارائه می‌دهد. کامبربچ در بهترین حالتش است، عمداً بی‌رحمانه است و به اندازه‌ای کاریزما دارد که بینندگان بفهمند چرا شخصیت‌های دیگر تعامل با او را به جورج تا حدودی ناجور ترجیح می‌دهند، در حالی که فیل را فردی نامناسب می‌دانند. بازی کامبربچ در نقش فیل ممکن است بهترین عملکرد حرفه‌ای او باشد.

پلمونز در نقش مکمل بازی می‌کند، شخصیت او اغلب در شهر ناپدید می‌شود و برای مراقبت از همسرش در دسترس نیست. اسمیت مک‌پی مانند کامبربچ عملکرد استثنایی و لایه‌ای ارائه می‌دهد که کاملاً مجذوب‌کننده است. در مجموع، فیلم کمپیون به‌طرز فوق‌العاده‌ای ساخته‌شده و با جزئیات فراوانی که دارد، از نظر احساسی تأثیرگذار است و در سایه‌هایی از معنای مردانگی لایه‌بندی شده است. فیلم قدرت سگ از هر نظر مسحور کننده بوده و یک پیروزی برای سازندگانش است.


پروشات در تلگرام
پروشات در اینستاگرام
#bigad * {max-width: 100%;}

مطالب مرتبط

نقد فیلم خانه گوچی (House Of Gucci)؛ یک ملودرام غم‌انگیز از ریدلی اسکات

نقد فیلم به بالا نگاه نکن (Don’t Look Up)؛ اثری تیره و کمدی از آدام‌ مک‌کی

پشت صحنه “فهرست شیندلر” (Schindler’s List) و 10 حقیقت جذاب و دیدنی درباره آن

پشت صحنه فیلم‌های “هالووین” (Halloween) و نکات جالب آن برای طرفداران این ژانر

صحنه‌های حذف شده دیزنی که از ندیدن آنها خوشحال هستیم

                               

دیدگاه‌ها

بستن فرم

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب