بازی Wordle پدیدهای نو در جهان بازیهااگر از کاربران شبکه اجتماعی توییتر باشید، اخیرا توییت‌هایی با موضوع بازی Wordle را به احتمال زیاد دیده‌اید. در توییت‌ها معمولا یک رتبه‌ای وجود دارد به همراه یک سری آیکون‌ها با رنگ‌های سبز، زرد و طوسی. شاید در ابتدا خیلی این توییت‌ها مورد توجه قرار نمی‌گرفت اما گستره‌ی این بازی به حدی زیاد بوده که باعث شده تا این بازی تبدیل به یکی از ترند‌های شبکه‌های اجتماعی شده باشد.

این بازی این روزها بسیار مورد توجه قرار گرفته به طوری که صفحه رسمی فیلم مورد انتظار بتمن در توییتر نیز از این ترند استفاده کرده است. حتی شاید در گروه‌های خانوادگی در پیام‌رسان‌ها نیز دیده باشید که اعضای گروه در حال رقابت با یکدیگر هستند. بسیاری بازی Wordle را یک پدیده‌ی نو می‌دانند. اما چه چیزی باعث شده تا این بازی وایرال شود.

اصول بازی به چه شکل است؟

بازی Wordle بسیار ساده است. قوانینی هم که باید رعایت شوند بسیار کم است. در بازی Wordle بازیکنان باید روزانه پنج کلمه‌ی پنج حرفی انگلیسی زبان را حدس بزنند و با توجه به نتایج به دست آمده، کلمه‌ی آخر را به درستی تشخیص بدهد.

ابتدا بازیکن یک کلمه‌ی واقعی را حدس می‌زند. پس از وارد شدن کلمه، بازی حروف کلمه‌ی حدس زده شده را تشخیص می‌دهد. بعد بازی می‌گوید که کدام یک از حروف کلمه‌ی حدس زده شده در کلمه‌ی نهایی وجود دارد. اگر حروف، به رنگ سبز دربیاید یعنی جایگاه آن حروف در کلمه‌ی نهایی دقیقا درست است. اگر حروف به رنگ زرد دربیاید یعنی که حروف مورد نظر در کلمه‌ی نهایی جای دارند اما جایگاه متفاوتی دارند. هرگاه حروف‌ها به رنگ طوسی باشد یعنی آن حروف در کلمه‌ی نهایی وجود ندارد.

این روند پنج بار تکرار می‌شود و در موقعیت ششم و آخر، بازیکن باید کلمه‌ی نهایی را با توجه به نتایج حدس بزند. پس از آن جایگاه فرد در جدول روزانه مشخص می‌شود و بازیکن می‌تواند اطلاعات به دست آمده را به راحتی به اشتراک بگذارد. یک بازی با یک قانون ساده که شبکه‌های اجتماعی را به تسخیر خود درآورده است. در ضمن این بازی کاملا رایگان است.

چرا این بازی یک‌باره محبوب شده است؟

اگر از طرفداران بازی‌های رومیزی باشید، به احتمال زیاد با شنیدن قاعده بازی Wordle به یاد بازی بوردگیم Mastermind افتادید. چیزی که Wordle را از دیگر بازی‌ها متمایز می‌کند، دسترسی راحت و ساده بودن آن است. از طرفی این بازی کمک بسیار زیادی به یادگیری زبان انگلیسی می‌کند. این نکته برای افراد غیر انگلیسی زبان می‌تواند بسیار جذاب باشد.

این بازی در اکتبر سال 2021 منتشر شد. اما آپدیتی که در ماه دسامبر منتشر شد، توانست بسیاری را متقاعد کند تا برای یک بار هم که شده این بازی را تجربه کنند. در این بروزرسانی، بازیکنان می‌توانستند تلاش‌های روزانه‌شان را طوری به اشتراک بگذارند که تجربه‌ی دیگران خراب نشود. همچنین بازیکنان می‌توانستند تعداد دفعاتی که کلمات را حدس زدند را نیز ببینند. در کنار این موارد، درجه سختی Hard نیز اضافه شده که باعث می‌شود تا کلمه‌ی نهایی، یک کلمه‌ی ناشناخته و کمتر دیده شده باشد.

نکته‌ی جذاب دیگر بازی Wordle آن است که همه‌ی بازیکنان در کل دنیا باید فقط یک کلمه را حدس بزنند. این نکته باعث می‌شود تا یک رقابت بین دوستان، اعضای خانواده یا افراد حاضر در شبکه‌های اجتماعی شکل بگیرد. حتی گزارشاتی وجود دارد حاکی از آن که در شبکه‌های اجتماعی گروه‌هایی تشکیل شده و اعضای گروه روزانه نتایج کارشان در Wordle را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند. از آن جا که نتایج فقط به شکل بلوک‌های سبز، زرد و طوسی به نمایش گذاشته می‌شود، بازیکنان می‌توانند فرمول‌هایی را هم شکل بدهند.

انسان‌ها پازل را دوست دارند؛ و Wordle دقیقا یک پازل به حساب می‌آید. این نوع بازی‌ها می‌توانند یک حس خاصی را درون مخاطبان ایجاد بکند. حسی که باعث می‌شود تا بازیکنان هر روز مشتاق حدس زدن کلمات شوند. به عبارتی یک حس اعتیاد به وجود می‌آورد اما خوش‌بختانه این حس ضرری ندارد و اتفاقا باعث یادگیری و آموزش مخاطب هم می‌شود.

چه کسی Wordle را ساخته است؟

اما داستان پشت ساخت بازی Wordle هم شنیدنی است. این بازی توسط Josh Wardle ساخته شده است. جاش یک برنامه‌نویس است. او گفته است که این بازی را برای دوستش ساخته است چون می‌دانسته که او، جدول کلمات را بیش از هر چیزی دوست دارد. پس از مدتی او، این بازی را در یک گروه خانوادگی به اشتراک می‌گذارد و به نوعی آن را آزمایش می‌کند. اعضای خانواده از این بازی استقبال بسیار خوبی داشتند. پس از این استقبال، جاش تصمیم می‌گیرد تا این بازی را به صورت کلی به اشتراک بگذارد. اسم بازی هم از نام خانوادگی او برگرفته شده است.

او سابقه کار در ساخت بازی The Button هم داشته است. بازی که شباهت‌هایی با Wordle داشت اما کاملا به صورت آزمایشی فقط در شبکه اجتماعی Reddit اجرا شد. او تجربه‌ای هم در ساخت بازی Place داشته که این بازی تنها سه روز قابل دسترس بود.

اما موفقیت‌های Wordle کاملا متفاوت از دیگر پروژه‌های او است. این بازی در هفته‌ی اول انتشار بازی فقط 90 بازیکن فعال و روزانه داشت. اما امروز این بازی تقریبا 300هزار بازیکن دارد که روزانه در حال حدس زدن کلمات هستند. به گزارش نیویورک تایمز این بازی به طور کلی تا به امروز نزدیک به 3 میلیون بازیکن داشته است.

تا به الان گفتیم که این بازی چگونه کار می‌کند اما شاید این سوال برایتان ایجاد شده باشد که چطور یک ایده ساده، توانسته انقدر فراگیر باشد. همان طور که در ابتدای مقاله هم اشاره کردیم، Wordle یک بازی بسیار ساده است. ترکیب این بازی ساده با ساختار یک پازل و آموزش زبان انگلیسی، باعث می‌شود تا افراد زیادی مجذوب این بازی بشوند.

ویژگی‌های جذاب بازی چیست؟

از طرفی محل اجرای بازی نیز یکی از دلایلی محبوبیت آن به شمار می‌رود. وبسایتی که این بازی در آن اجرا می‌شود بسیار ساده طراحی شده طوری که هر فرد با هر سن و سال، گیج نشود. در سایت هیچ تبلیغاتی وجود ندارد. هیچ علائمی که حواس بازیکن را پرت کند هم جایی در این سایت ندارد. حتی لوگویی هم برای این بازی طراحی نشده است. بازیکن خیلی راحت وارد سایت می‌شود و یک جدول کلمات را حل می‌کند.

این بازی هر بیست و چهار ساعت یک بار به روز می‌شود. حتی بازیکنان نمی‌توانند تا بازی‌های روز قبل را دوباره تجربه بکنند. بازیکنان فقط باید منتظر بمانند تا کلمه‌ی جدید بارگزاری شود و شروع به حدس زدن بکنند. سازنده بازی می‌گوید که بازیکنان از این که زمانشان را در این بازی صرف می‌کنند، لذت می‌برند. به اعتقاد او حدس زدن کلمات، ذهن مخاطبان را درگیر می‌کند و زمانی که حدسیات در قالب یک بازی قرار می‌گیرد، باعث می‌شود تا یک تجربه‌ی لذت بخش در انتظار مخاطب باشد.

بعضی از معلمان و پژوهشگران زبان‌ها اعتقاد دارند که Wordle یکی از بهترین بازی‌ها برای یادگیری زبان است. آن‌ها اعتقاد دارند که این بازی برای کودکان نیز بسیار مناسب و سرگرم‌کننده است. حتی بعضی بزرگسالان انگلیسی زبان هم گفته‌اند که به واسطه این بازی با کلماتی ناشناخته، آشنا شده‌اند.

بازی Wordle آسان است و در طول روز زمان زیادی را از زندگی روزمره و شلوغ این روز‌های جامعه نمی‌گیرد. این بازی مناسب همه‌ی سنین است. رایگان بودن آن باعث می‌شود تا اکثریت به تجربه‌ی این بازی فکر بکنند. شاید بازی در روزهای خوش خودش به سر ببرد اما بسیاری آن را یک پدیده می‌دانند. این بازی می‌تواند تاثیرات زیادی در روابط بین انسان‌ها بگذارد. Wordle برای همه‌ی نسل‌ها جذاب است و می‌تواند لحظات خوش و سرگرم‌کننده‌ای را برای ما بسازد.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب