توجه : تمامی مطالب این سایت از طریق ربات جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران توسط آیدی موجود در بخش تماس با ما، به ما اطلاع داده تا مطلب حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

قبل از بازسازی منزل چه مواردی را باید در نظر گرفت؟


قبل از بازسازی منزل چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

بازسازی منزل یکی از اقدامات مهم جهت نوسازی منزل است که دارای مراحل جذاب و گاهی کسل‌کننده و پرهزینه است. هنگام برنامه‌ریزی برای بازسازی خانه مراحل هیجان‌انگیزی مانند انتخاب رنگ، وسایل و ابزار و یراق با رنگ جدید می‌تواند بسیار جالب و وسوسه‌کننده باشد.

 

از طرف دیگر مراحلی مثل برنامه‌ریزی، بودجه‌بندی هزینه‌ها و زمان‌بندی خرید مصالح و برنامه‌ریزی دقیق مراحل انجام ممکن است به کاری خسته‌کننده تبدیل شود. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا مهمترین مواردی که قبل از بازسازی منزل باید آنها را در نظر گرفت را با شما در میان بگذاریم.

 

در ابتدا خوب است که قبل از اینکه تصمیم به بازسازی منزل بگیرید، هدف نهایی خود را از بازسازی منزل‌تان بدانید. اطلاع از هدف نهایی و داشتن برنامه مشخص برای آینده به شما کمک می‌کند تا به طور دقیق بفهمید پروژه خود را در چه ابعادی و تا چه عمیقی پیش ببرید. در ادامه چند گام مهم قبل از شروع بازسازی منزل را مرور خواهیم کرد.

 

1- اطلاع دقیق از میزان بودجه

قبل از اینکه تصمیم به بازسازی منزل خود بگیرید باید هدف نهایی خود را از نوسازی خانه مشخص کنید. آیا می‌خواهید خانه را بازسازی کنید تا ارزش فروش خانه را افزایش دهید و یا قصد دارید سال‌ها در این مکان زندگی کنید. با مشخص شدن این هدف می‌توانید تصمیم بگیرید خانه را برای زندگی تمام اعضای خانواده بازسازی کنید.

 

اطلاع از بودجه نوسازی و پایبندی به آن بسیار مهم است. توجه داشته باشید که در کنار تمامی هزینه‌های برنامه‌ریزی شده جهت خرید مصالح، خرید ابزارآلات جدید، خرید وسایل نوسازی کف‌پوش و دیوارها، رنگ، دستمزد کارگر و … مبلغی را جهت مواقع اضطراری و هزینه‌های جانبی در نظر بگیرید. پس قبل از شروع هر اقدامی برنامه‌ریزی دقیقی برای بودجه‌بندی خود تهیه و تدوین کنید.

 

2- دریافت مجوزها و نقشه ها

 

قبل از بازسازی منزل چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

بسیاری از مالکان خانه دریافت مجوز ساخت‌و‌ساز را کاری بیهوده و غیرضروری تلقی می‌کنند. اما در نظر داشته باشید که در بسیاری از موارد دریافت مجوزها بخش ضروری از فرآیند بازسازی منزل هستند که عدم دریافت آنها می‌تواند مراحل کار شما را با اختلال مواجه کند.

 

مجوزهای ساختمانی به بازرسان این اطمینان را می‌دهد که بازسازی خانه شما دارای الزامات ساختمانی و ایمنی است. همچنین دارا بودن نقشه‌های دقیق ساختمانی برای دریافت مجوز بازسازی به شما کمک می‌کند تا با توجه به متراژ خانه و ارتفاع دیوارها بتوانید معیار دقیقی برای نوسازی عرض و ارتفاع درب و پنجره‌ها جهت کاهش مصرف انرژی برق، گاز یا آب در دست داشته باشید.

 

3- بازسازی و نوسازی آشپزخانه

آشپزخانه یکی از مهمترین محل‌های خانه برای انجام طیف وسیعی از کارهای مهم روزمره است. چه در حال آشپزی، نظافت، غذا خوردن و یا سرگرمی باشید، آشپزخانه باید فضایی دلنشین باشد که از بودن در آن لذت ببرید. به همین جهت برای بازسازی آشپزخانه توصیه می‌شود که از رنگ‌های روشن و ترجیحا خنثی برای بازسازی کابینت‌ها استفاده کنید.

 

توجه داشته باشید که برای خرید دستگیره‌های کابینت و کشوها بیش از حد درگیر مد روز نشوید. از مزایا و کاربردهای کابینت جزیره که کابینتی متحرک در مرکز آشپزخانه است، غافل نشوید. با توجه به محل کابینت‌ها و محل قرارگیری لوازم خانگی برقی پریزهای برق را تعبیه کنید.

 

کف‌پوش مناسب شستشو برای آشپزخانه انتخاب کنید و مسیر درستی را برای قرارگیری راه‌آب آشپزخانه پیدا کنید. توصیه اکید می‌شود در زمان بازسازی برای اطمینان از باز بودن لوله‌ها از خدمات آنلاین لوله بازکنی با هزینه مقرون به صرفه استفاده کنید. این کار از بروز اختلالات احتمالی در شستشوی آشپزخانه در آینده پیشگیری می‌کند.

 

4- بازسازی حمام و سرویس بهداشتی

بازسازی حمام و سرویس بهداشتی یکی از تنوع‌های هیجان‌انگیز در نوسازی منزل محسوب می‌شود. اما قبل از انتخاب جدیدترین طرح کاشی، وان حمام و سرویس روشویی و … کارهای مهم دیگری وجود دارند که نیاز مورد توجه قرار گیرند. توجه داشته باشید که بازسازی حمام و سرویس بهداشتی می‌تواند کاری طاقت‌فرسا، وقت‌گیر و پرهزینه باشد.

 

در بازسازی حمام و سرویس بهداشتی توصیه می‌شود در اولین گام‌ها به فکر مشکلات پنهان باشید. پیدا کردن و رفع مشکلات پنهان در لوله‌ها و چاه حمام و دستشویی از اقدامات اساسی نوسازی این محل از خانه است. توصیه می‌شود لوله‌کشی‌های قدیمی را با لوله‌های نو تعویض کنید و برای اطمینان از باز بودن چاه از خدمات آنلاین لوله بازکنی و تخلیه چاه با قیمت به صرفه کمک بگیرید.

 

این اقدام مهم در کنار تمامی کارهای دیگر مانند تعویض کاشی، طراحی سبک حمام و سرویس بهداشتی، تعویض روشویی، دیوارها و کفپوش و نورپردازی به شما کمک می‌کند تا برای سال‌های آینده ارزش و امنیت بیشتری برای خانه شما به وجود آورد.

 

5- بازسازی اتاق خواب

اتاق خواب یکی از قسمت‌های مهم خانه است که افراد بیشتر زمان خود را در آن سپری می‌کنند. بنابراین بازسازی و طراحی اتاق خواب برای ایجاد آرامش بیشتر و راحتی صاحب‌خانه اقدام مهمی محسوب می‌شود. اگر تصمیم به بازسازی اتاق خواب گرفته‌اید به معنی است که فضای آن برای استفاده فردی که از آن استفاده می‌کند، مناسب نبوده است.

 

پس نیاز است در ابتدا لیستی از نیازمندی‌های ساکن آن با توجه به اینکه شما، بچه‌ها، مهمانان و… هستید، تهیه کنید. علاوه بر آن برای بازسازی اتاق خواب به این چند نکته عمومی توجه ویژه داشته باشید.

 

* اتاق خواب باید تهویه خوبی داشته باشد.

* امکان محدود کردن ورود نور در شب وجود داشته باشد.

* بیش از حد اتاق خواب را با مبلمان و وسایل تزئینی شلوغ نکنید.

* اتاق کار و اتاق خواب را با هم ادقام نکنید.

* دیوار و درب و پنجره اتاق خواب با مجهز به عایق صدا و مناسب برای جلوگیری از هدر رفت انرژی انتخاب کنید.

* کمد دیواری مناسب با نوع نیاز خود را سفارش دهید.

 

رنگ اتاق خواب را با توجه به سلیقه شخص ساکن در آن انتخاب کنید. توصیه می‌شود از طیف رنگ‌های روشن برای القای آرامش بیشتر استفاده کنید. همچنین می‌توانید از این مطلب برای انتخاب رنگ مناسب برای اتاق خواب نیز کمک بگیرید.

 

6- نوسازی و راه اندازی سیستم پکیج

در بسیاری از پروژه‌های بازسازی خانه‌های قدیمی و به اصطلاح کلنگی مالکان آن به سراغ راه‌اندازی و نصب سیستم پکیج می‌روند. راه‌اندازی سیستم گرمایش یا پکیج از اقدامات مهم بازسازی منزل است که نیازمند نظارت کارشناس ماهر در این کار است.پکیج‌ها انواع مختلفی دارند که با توجه به نوع سوخت مصرفی آنها و نحوه قرارگیری آنها به پکیج‌های زمینی و دیواری دسته‌بندی می‌شوند.

 

اگر راه‌اندازی اولیه و نصب پکیج به صورت اصولی انجام نشود، ممکن است خطرات زیادی در پی داشته باشد. به همین جهت توصیه می‌شود حتما از تعمیرکار پکیج ماهر و با تجربه برای نصب، سرویس، عیب یابی و هواگیری کمک بگیرید. اتصال صحیح دودکش، میزان آب ورودی پکیج، نشتی و گازبندی پکیج از موارد مهمی هستند که در زمان راه‌اندازی و نصب باید به درستی انجام شوند تا ایمنی دستگاه را در پی داشته باشند.

 

کلام پایانی

همانطور که گفته شد بازسازی و نوسازی منزل موضوعی است که همه خانواده‌ها کم و بیش در طول زندگی با آن روبرو خواهند شد. اما گام نهادن در مسیر درست بازسازی خانه موضوعی است که اگر با توجه و کمی دور اندیشی در آن قدم بگذارید، این مسیر سخت و پر چالش را به مسیری روشن با سختی کمتر تبدیل خواهد کرد.

 

علاوه بر همه موارد ذکر شده توجه به تغییرات فصل و برنامه آب‌و‌هوایی، برنامه‌ریزی قطع آب و برق، برنامه ریزی دقیق انجام کارها و آمادگی برای زندگی در شرایط سخت همگی مواردی هستند که بهتر است قبل از شروع بازسازی منزل نسبت به آنها آگاهی کامل داشته باشید.

 

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب