خس خس سینه | خس خس سینه متداول‌ترین بیماری تنفسیخس خس سینه | خس خس سینه متداول‌ترین بیماری تنفسی

خس خس سینه صدایی بلند و خشن هنگام نفس کشیدن است. آن اغلب با مشکل در تنفس همراه است. خس خس سینه ممکن است در حین دم یا بازدم رخ دهد.

بسیاری از افراد مبتلا به آلرژی های تنفسی می دانند که خس خس سینه اغلب با فصل تب یونجه همراه است.

همچنین ممکن است به دلیل عفونت های تنفسی مانند برونشیت حاد رخ دهد. اما بیماری انسداد مزمن ریه (COPD) و آسم شایع ترین علل هستند.

تعدادی از درمان ها می توانند خس خس سینه را کاهش دهند. اگر مبتلا به آسم، آلرژی شدید، برونشیت طولانی مدت، آمفیزم یا بیماری انسداد مزمن ریه COPD هستید، پزشک باید مراقب شما باشد. همچنین ممکن است لازم باشد به یک متخصص مانند آلرژیست یا متخصص ریه مراجعه کنید.

علل خس خس سینه

شایع ترین علل خس خس مکرر آسم و بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) است که هر دو باعث تنگی و اسپاسم (برونکواسپاسم) در راه های هوایی کوچک ریه می شوند.

با این حال هرگونه التهاب در گلو یا مجاری هوایی بزرگتر می تواند باعث خس خس سینه شود.

تمام شرایط زیر می تواند منجر به خس خس سینه شود:

آلرژی آنافیلاکسی (یک واکنش آلرژیک شدید، مانند نیش حشره یا دارو) آسم برونشکتازی (یک بیماری مزمن ریوی که در آن گشاد شدن غیر طبیعی لوله های برونش مانع از پاکسازی مخاط می شود) برونشیت (به ویژه در کودکان خردسال) برونشیت آسم دوران کودکی تشدید COPD (بیماری انسدادی مزمن ریه) - بدتر شدن علائم آمفیزم اپی گلوتیت (تورم "درب" نای شما) بیماری ریفلاکس معده (GERD) نارسایی قلبی سرطان ریه داروها (به ویژه آسپرین) آپنه خواب، انسدادی (شرایطی که در آن تنفس در طول خواب متوقف می شود و شروع می شود) پنومونی ویروس سنسیشیال تنفسی (RSV) - به ویژه در کودکان خردسال عفونت دستگاه تنفسی (به ویژه در کودکان کمتر از 2 سال) سیگار کشیدن اختلال عملکرد تارهای صوتی (شرایطی که بر حرکت تارهای صوتی تأثیر می گذارد)

خس خس سینه | خس خس سینه متداول‌ترین بیماری تنفسی

عوامل خطر خس خس سینه

هر کسی ممکن است خس خس سینه داشته باشد. اغلب در نوزادان اتفاق می افتد، احتمالاً به دلیل راه های هوایی کوچکتر آنها. همچنین در کودکان مبتلا به آسم یا برونشیولیت رایج است.

بزرگسالانی که سیگار می کشند یا مبتلا به آمفیزم یا نارسایی قلبی هستند، بیشتر در معرض خس خس سینه هستند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد:

خس خس خفیفی که همراه با علائم سرماخوردگی یا عفونت تنفسی فوقانی (URI) رخ می دهد، همیشه نیازی به درمان ندارد.

اگر دچار خس‌خس سینه‌ای غیرقابل توضیح، برگشتی (عودکننده) یا همراه با هر یک از علائم و نشانه‌های زیر شدید به پزشک مراجعه کنید:

دشواری در تنفس تنفس سریع و پی در پی رنگ پوست به طور خلاصه مایل به آبی

در صورت خس خس سینه به شکل زیر به دنبال مراقبت های اورژانسی باشید:

به طور ناگهانی پس از نیش زدن توسط زنبور، مصرف دارو یا خوردن یک غذای آلرژیک شروع می شود. با مشکل شدید تنفس یا رنگ پوست مایل به آبی همراه است پس از مسدود شدن با یک جسم کوچک یا غذا رخ می دهد

در برخی موارد، خس‌خس سینه را می‌توان با مصرف برخی داروها یا استفاده از دستگاه تنفسی تسکین داد. در برخی دیگر، ممکن است نیاز به درمان اورژانسی داشته باشید.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب