توجه : تمامی مطالب این سایت از طریق ربات جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران توسط آیدی موجود در بخش تماس با ما، به ما اطلاع داده تا مطلب حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

تمام اطلاعات درباره اوفورکتومی یا برداشتن تخمدان


تمام اطلاعات درباره اوفورکتومی یا برداشتن تخمدان

اوفورکتومی چیست؟

اوفورکتومی جراحی برای برداشتن تخمدان‌ها است. ممکن است آن را به نام جراحی برداشتن تخمدان نیز بشنوید.

دلایل اوفورکتومی

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است پزشک شما جراحی را برای برداشتن تخمدان ها توصیه کند. آنها عبارتند از:

تومورهای خوش خیم که تومورهای غیرسرطانی هستند جهش‌های ژن BRCA، تغییراتی در DNA شما هستند که احتمال ابتلا به سرطان سینه یا تخمدان را افزایش می‌دهند. کیست، نوعی تومور غیرسرطانی حاملگی خارج رحمی اندومتریوز، وضعیتی که در آن سلول‌هایی که به طور معمول در داخل رحم رشد می‌کنند در جای دیگری شروع به رشد می‌کنند سرطان تخمدان، سرطانی است که در تخمدان شما شروع می شود PID، زمانی است که شما یک عفونت در تخمدان های خود یا اطراف آنها می گیرید (به آن بیماری التهابی لگن یا آبسه لوله تخمدان نیز می گویند.) پیچ خوردگی تخمدان، وضعیتی که در آن تخمدان شما به دور ساقه‌اش می‌پیچد، جایی که منبع خون است. این ممکن است باعث درد شدید شما شود. درمان درد لگن: می تواند درد مزمن لگن یا درد پس از هیسترکتومی بدون تخمدان را درمان کند.

روش اوفورکتومی

انواع مختلفی از اوفورکتومی وجود دارد. موردی که دریافت خواهید کرد بستگی به شرایط پزشکی شما دارد:

اوفورکتومی یک طرفه: یک تخمدان را بردارید اوفورکتومی دوطرفه: هر دو تخمدان را بردارید سالپنگو اوفورکتومی: تخمدان و لوله فالوپ ( اندام کوچکی که تخمک ها را از تخمدان به سمت رحم هدایت می کند) را بردارید. سالپنگو اوفورکتومی دوطرفه: هر دو تخمدان و هر دو لوله فالوپ را بردارید هیسترکتومی با سالپنگو اوفورکتومی: رحم و یک یا هر دو تخمدان و لوله های فالوپ را بردارید.

معمولاً برای جراحی بیهوشی عمومی دریافت خواهید کرد و بیدار نخواهید بود. اما در برخی موارد ممکن است به جای آن از بی حسی موضعی استفاده کنید. این بدان معناست که پزشک فقط ناحیه ای را که روی آن کار می کند بی حس می کند.

چند راه برای انجام جراحی وجود دارد. پزشک شما این روش را بر اساس شرایط خاص شما پیشنهاد می کند:

یک روش باز: این روش سنتی برای انجام جراحی است. پزشک شما یک برش یا برش بزرگ در شکم شما ایجاد می کند. این به آن‌ها اجازه می‌دهد تخمدان‌های شما را ببینند، هر کدام را از سایر بافت‌ها و شریان‌هایی که خون را تامین می‌کنند جدا کنند و سپس آنها را خارج کنند.

جراحی لاپاراسکوپی: جراح شما یک دوربین کوچک به نام لاپاراسکوپ را از طریق یک برش کوچک در ناف شما وارد می کند. به آنها اجازه می دهد تخمدان های شما را ببینند. دوربین تصاویر را درست مانند صفحه نمایش تلویزیون یا کامپیوتر به مانیتور می فرستد. پزشک در صورت نیاز با استفاده از ابزارهای جراحی مخصوص، بریدگی های کوچک دیگری در شکم شما ایجاد می کند. آنها تخمدان ها را از طریق یک برش کوچک در شکم یا واژن شما خارج می کنند. در برخی موارد، پزشک ممکن است شروع به برداشتن تخمدان‌های شما از این طریق کند، اما زمانی که ببیند داخل آن چه اتفاقی می‌افتد، به روش باز تغییر می‌کند.

روش واژینال: این معمولاً زمانی انجام می شود که شما همچنین رحم خود را خارج می کنید (هیسترکتومی). شانس کمتری برای ابتلا به عفونت با این نوع دارید و حتی ممکن است سریعتر بهبود پیدا کنید.

لاپاراتومی: پزشک یک برش بزرگ روی شکم شما ایجاد می کند تا تخمدان های شما را خارج کند. اگرچه احتمال ابتلای شما به عفونت برای هر جراحی کم است، اما با لاپاراتومی بیشتر است و بهبودی با این روش بیشتر طول می کشد.

برداشتن تخمدان به کمک رباتیک: پزشک چندین برش کوچک ایجاد می کند تا دوربین و ابزار تخصصی ربات را در جای خود قرار دهد. با هدایت دوربین، پزشک دستگاه رباتیک را کنترل می کند و از ابزارهای ویژه روی بازوهای آن برای برداشتن تخمدان ها استفاده می کند.

تمام اطلاعات درباره اوفورکتومی یا برداشتن تخمدان

اوفورکتومی بستری در بیمارستان

اگر پزشک شما یک روش باز را برای برداشتن تخمدان های شما انجام دهد، می توانید انتظار داشته باشید چند روز در بیمارستان بمانید. اگر عمل لاپاراسکوپی یا به کمک ربات انجام دهید، ممکن است یک روز در بیمارستان بمانید یا همان روز مرخص شوید.

ریکاوری اوفورکتومی

پزشک در مورد بازگشت شما به یک سبک زندگی فعال دستورالعمل هایی را به شما می دهد. کارهایی که می توانید برای مراقبت از خود در خانه انجام دهید عبارتند از:

تمیز و استریل نگه داشتن ناحیه ای که پزشک برش را انجام داده است خوردن مقدار زیادی غذای سالم نه رانندگی ورزش نکردن (اما راه رفتن در اطراف مشکلی ندارد) بلند نکردن وسایل سنگین در محل کار، خانه و مدرسه راحت باشید مصرف داروهای مسکنی که پزشک پیشنهاد می کند

اینکه چقدر سریع می توانید به فعالیت های عادی بازگردید به سلامت کلی شما قبل از عمل جراحی، دلیل جراحی و نحوه انجام جراحی شما بستگی دارد. اکثر زنان در عرض 6 هفته پس از جراحی به زندگی فعال باز می گردند. زنانی که جراحی لاپاراسکوپی یا جراحی به کمک ربات انجام داده‌اند معمولاً بهبودی سریع‌تری دارند - حدود 2 هفته.

در حین بهبودی، مراقب علائمی باشید که ممکن است نیاز به مراجعه به پزشک داشته باشید. برخی از مواردی که باید مراقب آنها بود عبارتند از:

خون یا مایعی که از بریدگی خارج می شود احساس تهوع یا استفراغ تب مشکل ادرار کردن درد شدید تورم یا قرمزی در اطراف محل بریدگی ترشحات واژن (ممکن است احساس خارش کنید یا متوجه بوی بد شوید.)

خطرات اوفورکتومی

اگرچه انجام اوفورکتومی به طور کلی بی خطر است، مانند هر جراحی دیگری، خطرات کمی وجود دارد. آنها عبارتند از:

خونریزی: اگر در حین جراحی خونریزی بیش از حد داشته باشید، ممکن است نیاز به تزریق خون داشته باشید. آسیب به اندام های مجاور: جراحی می تواند به مثانه یا روده شما آسیب برساند، اما این اتفاق نادر است. در کمتر از 1% موارد اتفاق می افتد. عفونت: ممکن است چند روز یا حتی چند هفته پس از جراحی دچار عفونت شوید. ممکن است باعث تب یا قرمزی و درد در نزدیکی محل بریدگی شود. فتق: گاهی اوقات عضله نزدیک بریدگی ضعیف می شود. پارگی تومور: تومور شما می تواند ترکیده و سلول های سرطانی را در بدن شما پخش کند. حفظ سلول های تخمدان: سلول های تخمدان شما می توانند مشکلاتی مانند درد در نزدیکی لگن ایجاد کنند. از دست دادن باروری: اگر هر دو تخمدان برداشته شوند، برای باردار شدن به درمانی مانند لقاح آزمایشگاهی (IVF) نیاز خواهید داشت.

پزشک این خطرات را قبل از جراحی با شما در میان خواهد گذاشت. اگر آنها به شما توصیه می کنند که این جراحی را انجام دهید، به این معنی است که فکر می کنند مزایای آن برای شما بیشتر از خطرات است.

باروری و یائسگی پس از اوفورکتومی

این می تواند علائم یائسگی مانند:

گرگرفتگی خشکی واژن خطر بیشتر پوکی استخوان اضطراب یا افسردگی بیماری قلبی مشکلات حافظه کاهش میل جنسی

پزشک شما ممکن است هورمون درمانی با دوز کم یا سایر داروها و تغییرات سبک زندگی را برای کمک به شما در رفع علائم توصیه کند.

زنان جوانتر ممکن است نگران باردار شدن باشند. این بستگی به شرایط شما دارد. اگر پزشک فقط یک تخمدان را بردارد، تخمدان باقیمانده احتمالاً همچنان استروژن تولید می کند. این بدان معناست که شما همچنان یک سیکل قاعدگی خواهید داشت و می توانید باردار شوید. اگر هر دو تخمدان را بردارند، ممکن است برای باردار شدن به درمانی مانند لقاح آزمایشگاهی نیاز داشته باشید. گاهی اوقات، تخمک ها را می توان قبل از جراحی از تخمدان های شما خارج کرد و برای استفاده در آینده منجمد کرد. در مورد گزینه های خود با پزشک خود صحبت کنید.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب