همزمان با افزایش لغو افزایش قیمت خودرو، بازار سرمایه که از مدت ها پیش در انتظار خبر خوش خودرویی بود، قرمزپوش شد تا نشان دهد با وجود بسته بودن سه نماد اصلی خودرو، خودرویی ها بیشترین نقش را در مثبت و یا منفی شدن بازار دارد.
به گزارش کارستان به نقل از خودروکار، افزایش قیمت دو روزه خودروها و لغو آن از سوی وزارت صمت منجر به قرمزپوشی بازار سرمایه شد اما بر عدم مخالفت رییس جمهور تاکید و اعلام شد تعیین قیمت خودرو به ستاد تنظیم بازار واگذار شده و این ستاد درباره این موضوع تصمیم گیری خواهد کرد.

اخبار بورس و سهام بورس کالا روح الله ایزدخواه کیست اخبار بازار خودرو دلایل گران شدن خودرو اخبار مهم اخبار قیمت خودرو

در این شرایط سیدرضا فاطمی‌امین، وزیر صمت نیز بر حمایت همه جانبه دولت از صنایع خودروسازی کشور تاکید و سودآوری این صنعت برای دولت سیزدهم را اولویت ویژه‌ای عنوان و اظهار کرد که با تمام توان این هدف را پیگیری خواهد کرد.

به گفته او، یکی از اهداف اصلی که این وزارتخانه با همکاری دیگر دستگاه‌ها و اهتمام خودروسازان کشور پیگیری می‌کند، افزایش تیراژ و تولید خودرو است.

در همین حال فعالان این صنعت اظهار امیدواری کردند که موضوع مصوبه ستاد تنظیم بازار به سرعت انجام شود تا با اصلاح قیمت ها، گامی برای پایان واسطه گری و مهمتر از آن افزایش تولید برداشته شود.

اما اتفاق اخیر در زمینه افزایش قیمت ها اثر منفی بر بازار سرمایه گذاشت هرچند پیش بینی می شود این روند با حمایت وزیر ادامه دار نباشد اما در عین حال نشان داد که بازار همچنان هیجانی است.
در این خصوص مهدی حاجی وند، کارشناس بازار سرمایه می گوید: چند وقتی بود که رییس سازمان بورس و اوراق بهادار وعده خبر خوش خودرویی را داده بود و این خبر، همان افزایش قیمت خودرو در قالب حذف قیمت گذاری دستوری بود.

وی با تاکید بر این که این افزایش قیمت در چند ماه و چند سال اخیر به دفعات اتفاق افتاده اما این بار با دستور رییس جمهور این گرانی لغو شده است، می افزاید: دستور حذف قیمت گذاری دستوری و گرانی خودرو در شرایطی اتفاق افتاد که سه نماد خودرو، خساپا و خپارس به عنوان لیدرهای بازار سرمایه بسته بودند بنابراین نه خانی رفت و نه خانی آمد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه می دهد: ریزش روز گذشته بازار سرمایه به واسطه لغو افزایش قیمت ها نشان داد بازار سرمایه هنوز به عقلانیت نرسیده چرا که افزایش قیمتی رخ نداد اما بازار تحت تاثیر قرار گرفت ، از همه مهم تر این روند نشان داد که سهامداران همچنان هیجانی عمل می کنند و با این که شیمیایی ها، پالایشی ها و برقی ها ارتباطی با خودرویی ها ندارند اما تحت تاثیر قرار گرفتند.

امنیت و راحتی معامله شما را تضمین می‌کنیم!

با کارنامه خودروی خود را بدون کمیسیون نقد کن

اگر قصد داری ماشینتو بفروشی،الان وقتشه…

فروش بی‌دردسر ماشینتو تجربه کن!

حاجی وند با بیان این که بازار سرمایه هم اکنون بازار هیجان زده است، اظهار می کند: مسئولان بازار سرمایه فرصت یک تا دو روزه برای آموزش و کنترل هیجان بازار پس از لغو افزایش قیمت ها را داشتند تا سایر گروه ها از این تصمیم تاثیر نپذیرند بنابراین به نظر می رسد آزمون گرانی و لغو گرانی خودرو آزمون خوبی بود تا نشان دهد بازار سرمایه فعلا عقلانیت ندارد و تا زمانی که وضع به همین شکل ادامه یابد نباید اسم این بازار را بازار سرمایه گذاشت.

وی در خصوص پیش بینی وضعیت بازار نیز می گوید: پیش بینی می شود بازار خود را پیدا کند چرا که فعلا سه نماد خودرو، خساپا و خپارس به عنوان لیدرهای اصلی بازار متوقف است و بازار ظرف امروز و فردا به تعادل خواهد رسید و چندان جای نگرانی نیست.

این کارشناس بازر سرمایه در خصوص استقبال از نمادهای خودرویی در هفته های آینده نیز تصریح می کند: نمادهای خودرویی در حالی متوقف شد که رشد ۲۰ درصدی را شاهد بودند و به نظر می رسد با بازگشایی این نمادها فشار فروش را احساس کنند مگر این که این نمادها در یک بازار پرتقاضایی باز شوند اما به هرحال پیش بینی می شود با توجه به اتفاقات اخیر شاهد فشار فروش باشند.