10 کمیک السورد دیسی که ارزش مطالعه دارندالس‌ورد (Elseworld) که در ابتدا به عنوان یکی از ایمپرینت‌های دی سی فعالیت می‌کرد، تبدیل به اصطلاحی برای اشاره به داستان‌هایی شد که خارج از جهان اصلی دی‌سی و زمین نخست جریان دارند. این داستان‌ها، رویدادهایی را دنبال می‌کنند که روی زمین‌های دیگر در مولتی‌ورس دی‌سی اتفاق می‌افتند. معمولاً در این ماجراها شاهد شخصیت‌های شناخته شده‌ای از کمیک‌های دی‌سی هستیم که زندگی‌شان تغییر یافته و حتی گاهی در زمان و مکان دیگری قرار دارند.

از آن جایی که در مولتی‌ورس، دنیاهای زیادی وجود دارند که در هر کدام نسخه‌های متفاوتی از شخصیت‌های آشنا، داستان‌های گوناگونی را تجربه می‌کنند پس طبیعی است که مقایسه‌ای بین آن‌ها وجود داشته باشد. در میان ده‌ها کمیک الس‌ورد، این 10 کمیک به خاطر خلاقیت و محبوبیت خود توانسته‌اند بیش از دیگر نمونه‌ها، نظر مخاطبان را جلب کنند.

10. Justice Riders

کاور کمیک Justice Riders (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

در کمیک Justice Riders، انتشارات دی‌سی داستانی شبیه به Jane’s Got A Gun را به تصویر می‌کشد. دایانا پرینسی (Diana Prince) که به عنوان مارشال ایالات متحده فعالیت می‌کند، یک تیم را گرد هم می‌آورد تا مکس‌ول لردی (Maxwell Lord) که صاحب خطوط راه‌آهن است را شکست دهد.

این تیم شامل این شخصیت‌هاست: والی وست (Wally West)؛ یک قانون شکن که به اشتباه متهم به قتل بری (Barry Allen) آلن شده است. تد کوردِ (Ted Kord) مخترع. کاراگاهی از پینکرتون (Pinkerton) با نام گای گاردنر (Guy Gardner). و بوستر گلدِ (Booster Gold) متخصص در قمار. دایانا به این افراد ملحق می‌شود تا جاستیس رایدرز (Justice Riders) تشکیل شوند.

کمیک Justice Riders که در زمین 18 دنبال می‌شود، یک دنیای عالی برای هر کسی است که نسبت به فیلموگرافی کلینت ایستوود علاقه دارد. چانک دیکسون (Chuck Dixon) و جی. اچ. ویلیامز (J. H. Williams) به طور استادانه غرب وحشی و ویژگی‌های مربوط به آن دوران را به تصویر می‌کشند تا نشان دهند داستان‌های وسترن و ابرقهرمانی بیش از چیزی که تصور می‌کردیم نقطه مشترک با هم دارند.

مطلب پیشنهادی:نحوه تماشای آثار دنیای انیمیشنی DC به ترتیب وقایع داستانیهمان طور که داستان پیش می‌رود

9. Supergirl: Being Super

کاور شماره 2 کمیک Supergirl: Being Super (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

ماریکو تاماکی (Mariko Tamaki) در کمیک Supergirl: Being Super، داستان اوریجین سوپرگرل را کاملاً از سایه سوپرمن خارج می‌کند. این سری، کارا دنورز (Kara Danvers) را به عنوان یک دختر کم تجربه به تصویر می‌کشد که در درک خودش به عنوان یک فضایی دارای ابرقدرت بدون داشتن یک الگو برای دنبال کردنش تلاش می‌کند. اما در عین حال نیز به عنوان یک نوجوان معمولی درگیر یک زندگی است که به طور مداوم تغییر پیدا می‌کند.

Supergirl: Being Super یک داستان دوران بلوغ محسوب می‌شود که به طور عمیق به کند و کاو سوپرگرل به عنوان یک شخصیت قابل همذات پنداری می‌پردازد. این داستان یک نمایش جالب به حساب می‌آید چرا که تأثیر سوپرمن را از اوایل زندگی کارا حذف می‌کند. به این ترتیب، توسعه شخصیتی سوپرگرل به طور مستقل و با فاصله از مرد پولادین انجام می‌شود.

8. Dark Knights Of Steel

کاور شماره 2 کمیک Dark Knights Of Steel (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

یکی از جدیدترین دنیاهای موازی دی‌سی در کمیک Dark Knights Of Steel به معرفی شخصیت‌های محبوب این انتشارات در دنیایی قرون وسطایی می‌پردازد. در این داستان شاهد یک تقابل خونین بین خاندان ال (House of El) و امپراطوری طوفان‌ها (Kingdom of Storms) هستیم. ماجرا از آن جا آغاز می‌شود که پادشاه جفرسون پیرس (Jefferson Pierce) با استخدام الیور کوئین (Oliver Queen) از او می‌خواهد تا پادشاه جور ال (Jor-El) را بکشد؛ چرا که باور داشت کریپتونی‌ها برای انسان‌ها یک تهدید محسوب می‌شوند.

در Dark Knights Of Steel شاهد چندین شخصیت مشهور دی‌سی به شکل قرون وسطایی هستیم. شخصیت‌هایی مثل کالا ال (Zala-El) که یک پرنسس جنگجو است که پس از مرگ پدرش دچار جنون شده. همچنین بروس وین به شکل پرنس خفاشی حضور دارد؛ یک شوالیه انسانی کریپتونی که برای خاندان ال کار می‌کند. تام تیلور (Tom Taylor)، نویسنده این کمیک، اشاره کرده که Dark Knights of Steel بهترین کمیک الس‌ورد دی سی است که تا به حال نوشته شده.

مطلب پیشنهادی:10 نسخه ترسناک سوپرمنوقتی نماد امید تبدیل به دلیل وحشت می‌شود

7. DC Comics: Bombshells

در سال 2011، انت لوسیا (Ant Lucia) چندین شخصیت دی‌سی را به شکل قهرمان‌های مونث پین آپ در زمان جنگ جهانی دوم به عنوان یک کلکسیون از مجسمه‌ها به تصویر کشید. این مجسمه‌ها به قدری موفق بودند که از مارگریت بنت (Marguerite Bennett) خواسته شد تا یک داستان برای آن‌ها بنویسد. به ان ترتیب، سری DC Comics: Bombshells به وجود آمد؛ داستانی درباره واندر ومن، سوپرگرل، بتوومن و چندین قهرمان مونث دیگر در طی جنگ جهانی دوم.

خاص‌ترین نکته در مورد DC Comics: Bombshells این است که اعضای گروه کاملاً مونث هستند. در این داستان «هیچ قهرمان مونثی از یک همتای مذکر مشتق نشده است. همه آن‌ها قهرمان[های اورجینال] هستند».

6. Kingdom Come

کاور شماره 1 کمیک Kingdom Come (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

کمیک Kingdom Come که توسط مارک وید (Mark Waid) نوشته و توسط الکس راس (Alex Ross) طراحی شده است، داستان آشوبی را به تصویر می‌کشد که وقتی فعالیت‌های ویجلنتی‌ها از کنترل خارج شود به وجود می‌آید. یک نوع جدید از ابرقهرمان‌ها که هیچ توجهی به سیستم قانونی ندارند روی کار می‌آیند و حالا اعضای سابق جاستیس لیگ باید این وضعیت را اصلاح کنند.

Kingdom Come علاوه بر این که شامل برخی از بهترین تصویرسازی‌ها انتشارات دی‌سی می‌شود، نمایشگر خشونتی است که می‌تواند بر سر یک مسئله واقع‌گرایانه در دنیای ابرقهرمانان رخ دهد. به اضافه تمام این موارد، در Kingdom Come شاهد نسخه‌هایی واقع‌گرایانه‌تر از ابرقهرمانان هستیم: گاهی آسیب پذیر، گاهی خسته و گاهی نیز حتی آماده تسلیم شدن.

مطلب پیشنهادی:بتمن چگونه اونجرز را شکست می‌دهد؟شوالیه تاریکی در برابر انتقام جویان

5. JLA: Age of Wonder

کاور شماره 1 کمیک JLA: Age of Wonder (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

آمریکا در حال جشن گیری 100 سالگی خود در سال 1876 است که کلارک کنت خودش را به عنوان یک کریپتونی به دنیا معرفی می‌کند. خیلی طول نمی‌کشد تا او در کنار لکس لوتر، توماس ادیسون و نیکولا تسلا سعی می‌کنند تا آمریکا را تبدیل به پیشرفته‌ترین کشور دنیا کند. متأسفانه، نقشه‌های لکس برای تکنولوژی‌های جدید اصلاً صلح‌آمیز نیستند. بنابراین، سوپرمن و لیگ آو ساینس (League of Science) باید جلوی شروع جنگ جهانی اول را بگیرند.

JLA: Age of Wonder فقط یک کمیک دو شماره‌ای است اما دنیای استیم‌پانک و داستانش یک چشم انداز خاص نسبت به مزایای داشتن سوپرمن در دنیا را به تصویر می‌کشد. در حالی که کلارکِ زمین نخست هیچوقت در پیشرفت تکنولوژی انسان‌ها دخیل نبوده و از توانایی‌هایش عموماً برای مبارزه استفاده می‌کند.

4. Batman: In Darkest Knight

کاور کمیک Batman: In Darkest Knight (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

داستان Batman: In Darkest Knight روایتگر داستانی از بروس وین است که تبدیل به یک گرین لنترن (Green Lantern) می‌شود. پس از اولین تلاش ناموفقش در ویجلنتی بودن، بروس وین شکست خورده به خواسته‌اش در تبدیل شدن به خطری واقعی برای مجرمان گاتهام فکر می‌کند. در همان لحظه، آبین سور (Abin Sur) در حال مرگ در برابرش پدیدار می‌شود و حلقه قدرتش را به او می‌دهد.

با وجود این که نداشتن قدرت فرا انسانی بتمن یکی از جنبه‌های کلیدی شخصیت اوست اما طرفداران به طور مداوم این پرسش را در سر داشتند که اگر بروس یک شخصیت با قدرت‌های فرا انسانی بود، چقدر قدرتمند می‌شد. در این داستان، مایک دبلیو. بار (Mike W. Barr) دو قهرمان را با هم ترکیب می‌کند تا یک قهرمان جدید به وجود آید. یک قهرمان جدید که شامل توانایی‌های هر دوی بتمن و گرین لنترن می‌شود.

دی‌سی این فرمول موفق را در کمیک Superman: Last Son of Earth تکرار می‌کند. یک کمیک که در آن داستان کلارک کنت مهندسی معکوس شده تا او انسانی باشد که تبدیل به گرین لنترن سیاره کریپتون می‌شود.

مطلب پیشنهادی:10 بار که بتمن به خطرناک‌ترین شخصیت دنیای دی‌سی تبدیل شدوقتی شوالیه تاریکی خطرناک می‌شود

3. Flashpoint

کاور شماره 1 کمیک Flashpoint (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

رویداد Flashpoint دنباله‌روی بری آلنی است که سعی دارد یک خط زمانی عجیب و غریب که هیچ چیز در آن جا با منطقش جور در نمی‌آید را ترک کند. کاپیتان کلد (Captain Cold) نه یک ویلن بلکه قهرمان محبوب سنترال سیتی (Central City) است. دولت روی سوپرمن آزمایش و واندر وومن مثل یک قاتل خون‌سرد رفتار می‌کند. این‌ها صرفاً تعدادی انگشت شمار از تفاوت‌های خط زمانی Flashpoint با دنیای اصلی دی‌سی هستند.

برخی‌ها اعتقاد دارند که Flashpoint خلق شده توسط جف جانز (Geoff Johns) و اندی کوبرت (Andy Kubert) بیش از حد مورد توجه قرار می‌گیرد. با این اوصاف اما این داستان به طرز غیرقابل کتمانی موفق بوده است. چندین اقتباس نیز از این داستان انجام شده که می‌توان به انیمیشن Justice League: The Flashpoint Paradox، فصل سوم سریال The Flash و فیلم The Flash اشاره کرد.

Flashpoint طرفداران را به دنیایی وارد می‌کند که بسیاری از قهرمانان و ویلن‌های مشهور دنیای اصلی دی‌سی در آن به شدت تغییر پیدا کرده‌اند. به این ترتیب، Flashpoint یک داستان پر از جزئیات شگفت انگیز برای کسانی که اولین بار سراغش می‌روند محسوب می‌شود.

2. Gotham by Gaslight

کاور کمیک Gotham by Gaslight (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

داستان Gotham by Gaslight اولین داستان رسمی الس‌ورد دی سی محسوب می‌شود. در این روایت شاهد مطالعه بروس وی زیر نظر زیگموند فروید در شهر وین سال 1889 در حالی که فعالیتش به عنوان بتمن را آغاز می‌کند هستیم. پس از این که جک قصاب شروع به کشتن زن‌ها می‌کند، مردم به این باور می‌رسند که بتمن مقصر این اتفاقات است. حالا بروس باید فردی که این جرایم را انجام می‌دهد پیدا کند تا نامش را پاک کند.

چیزی که باعث می‌شود Gotham by Gaslight جلوه کند، دنیای اواخر دوره ویکتوریایی خودش است که به بهترین شکل ممکن توسط مایک میگنولا (Mike Mignola)، خالق هل‌بوی، شبیه سازی شده. اما در عین حال نیز تقابل بتمن با یک ویلن از دنیای واقعی به جذابیت این ماجرا اضافه کرده است. جک قصاب واقعاً باعث وحشت در خیابان‌های لندن در قرن نوزدهم شده بود که حداقل جان پنج زن را گرفت و هویت واقعی‌اش هنوز هم یک راز محسوب می‌شود.

مطلب پیشنهادی:5 شخصیت دی‌سی که قبل از سوپرمن معرفی شدندالهامات اولیه

1. Injustice

پس از این که جوکر، سوپرمن را فریب می‌دهد تا لوئیس لین (Lois Lane)، همسر باردار خودش، را بکشد و متروپلیس (Metropolis) را نابود کند، مرد پولادین از خشونت برای متوقف کردن او استفاده می‌کند. سپس سوپرمن یک رژیم فاشیست را به وجود می‌آورد تا آزادی را فدای امنیت می‌کند. بتمن برای متوقف کردن سوپرمن یک تیم مخالف از برخی از اعضای سابق جاستیس لیگ را به وجود می‌آورد.

سوپرمن نمادی از امید است، پس کسی باورش نمی‌شود که کال ال (Kal-El) به زمین پشت کند. بنابراین سری Injustice یک دنیای موازی را به تصویر می‌کشد که در آن سوپرمن از برتری ژنتیکی خود برای کنترل کردن بشریت بهره می‌برد. به این ترتیب، یک داستان تقریباً واقع‌گرایانه به وجود می‌آید که در آن یک موجود با قدرت‌های فرا بشری از فرصت پیش آمده برای سوء استفاده از توانایی‌های خودش بهره می‌برد.

به مطالعه در مورد انتشارات دی سی ادامه دهید

10 بحران بزرگ دی‌سی چه کسی سیاره کریپتون را نابود کرد؟ 10 مورد از بدترین تغییرات کمیک‌های دی‌سی در نیو 52 10 داستان که نشان می‌دهند بتمن بزرگ‌ترین کاراگاه دنیا است معرفی اعضای جاستیس گیلد – جاستیس لیگ با جنسیت‌های معکوس

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب