کارکرد صحیح خودرو نیازمند رسیدگی و مراقبت از آن است و یکی از مهم‎ترین قسمت‌ها که نیازمند این رسیدگی و مراقبت بوده، پیشرانه آن است.

پیشرانه خودرو یکی از اجزای بسیار پیچیده آن است که در صورت بروز مشکل در هر یک از اجزا، کارکرد این قسمت دچار مشکل می‌شود.

موتور خودرو دارای سنسور، عملگر و کنترل یونیت است که هر کدام وظیفه خاصی دارند.

سنسورها: اطلاعاتی نظیر دما، فشار و … را به ECU مخابره می کنند، مثلا سنسور دمای آب رادیاتور.

انواع سنسور در موتور خودرو عبارتند از:

۴. سنسور سرعت خودرو
این سنسور سرعت حرکت خودرو را به ECU و آمپر سرعت گزارش می‌کند. (این اطلاعات برای کنترل سیستم ایربگ، به کامپیوتر ایربگ نیز ارسال می‌شود). 

علائم خرابی سنسور سرعت خودرو
در صورت خرابی این قطعه، آمپر سرعت از کار می‌افتد و چون ECU اطلاعی از سرعت خودرو ندارد، در موتورهای مجهز به استپ موتور (استِپ موتور یا موتورِ پله‌ای، دور موتور آرام و بدون گاز دادن را تنظیم می کند)، وقتی راننده می‌خواهد ایست کامل کند، یا وقتی در حالت حرکت کلاچ می‌گیرد، به احتمال زیاد موتور خاموش خواهد شد.

۵. سنسور فشار هوای ورودی
این سنسور، فشار و مقدار هوایی را که از طریق مانیفولد هوای ورودی، به داخل موتور می رود را اندازه گرفته و به ECU اطلاع می‌دهد. ECU با این اطلاعات مقدار و سرعت پاشیده شدن سوخت را توسط انژکتورها تعیین می‌کند، تا بهترین نسبت هوا و سوخت بدست آمده و بازدهی موتور در بهترین حالت حفظ شود.

علائم خرابی سنسور فشار هوای ورودی
در صورت خرابی این قطعه، ECU تشخیص درستی از مقدار هوای ورودی ندارد و مخلوط هوا و سوخت درستی هم در محفظه احتراق وجود نخواهد داشت.

در این حالت: “موتور به سختی روشن می‌شود” و “با گاز دادن دود سیاه از اگزوز خارج می شود”، “موتور بسختی گاز می‌خورد” و “ریپ می زند و بازدهی آن کم خواهد شد”.

۶. سنسور دمای هوای ورودی
این سنسور، دمای هوای ورودی را به ECU اطلاع می دهد، تا ECU در صورت سرد بودن دمای هوای ورودی، توسط “پیش گرمکن” (که در مسیر ورودی هوا و در بعضی خودروها وجود دارد)، هوا را کمی گرمتر می‌کند تا موتور در سرما راحتتر و سریعتر روشن شود.

علائم خرابی سنسور دمای هوای ورودی
این سنسور از حساسیت کمتری برخوردار است و فقط در روشن شدن برخی خودروها و در هوای سرد نقش ایفا می‌کند، و در نتیجه، خرابی آن چندان قابل تشخیص نیست و در عملکرد موتور تغییری ایجاد نمی‌کند.

خرابی این قطعه از طریق دیاگ قابل تشخیص است.