نگاهی به برنامه نیمهشب با امیرحسین قیاسی تقلید موفقبرنامه نیمه‌شب با امیرحسین قیاسی یکی از جدیدترین عناوینی لقب می‌گیرد که روی سرویس استریم فیلیمو منتشر شده است. این دیلی شو که عنوانی متفاوت در فضای شبکه نمایش خانگی ایران به نظر می‌رسد، مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته و حالا کمدینی که توسط برنامه خندوانه مطرح شده بود را محبوب‌تر از همیشه نشان می‌دهد. با برای بررسی اجمالی برنامه نیمه‌شب با امیرحسین قیاسی همراه باشید.

بیشتر بخوانید:

فینال لیگ قهرمانان آسیا با گزارش عادل رسوایی ترجمه در برنامه محمدحسین میثاقی – سوگلی‌های بی‌سواد درباره میثاقی و فوتبال برتر: مردم حتی نیم‌نگاهی هم به من و تو نمی‌اندازند

نام امیرحسین قیاسی برای آن‌ دسته از مخاطبان سینما و تلویزیون ایران که ژانر کمدی را با جدیت دنبال می‌کنند، آشنا به نظر می‌رسد. قیاسی که سال‌ها در شبکه اجتماعی توییتر فعالیت می‌کرد در سال 97 این فرصت را پیدا کرد تا در دومین فصل برنامه خنداننده شو حضور داشته باشد. موفقیت امیرحسین قیاسی در مسابقات خنداننده شو به او کمک کرد تا مسیرش را در فضای تلویزیون پیدا کند. با این حال حضور قیاسی در تلویزیون به اندازه دوست صمیمی و قدیمی‌اش یعنی ابوطالب حسینی طولانی نبود.

استعداد کشف‌شده دومین فصل مسابقات رامبد جوان در سال‌های اخیر با اجراهای استندآپ کمدی تلاش کرد تا خودش را در فضای کمدی کشور معرفی کند. اما شیوع ویروس کرونا کار او را سخت‌تر کرد. با این حال قیاسی که نمی‌خواست نامش در میان کمدین‌های این روزهای جامعه ایران [که تعدادشان در سال‌های اخیر از جمعیت مخاطبان ژانر کمدی در ایران هم بیشتر شده] فراموش شود، حالا با یک برنامه متفاوت به سرویس استریم فیلیمو آمده است.

برنامه نیمه‌شب با امیرحسین قیاسی احتمالا اولین دیلی شو در شبکه نمایش خانگی ایران باشد. عنوانی که اگرچه در ابتدا با بررسی جشنواره فجر 1400 به سراغ مخاطبان آمد اما آهسته آهسته رویکرد متفاوتی پیدا کرد. جدیدترین قسمت‌های برنامه نیمه‌شب با امیرحسین قیاسی به سراغ سوژ‌ه‌های روز رفته‌اند و با زبانی متفاوت با اپیزودهای ابتدایی با مخاطب سخن می‌گویند. رویکرد قیاسی در این برنامه ترکیب ادبیات انتقادی و کمدی است و از آن‌جایی که برنامه اساسا خودش را جدی نمی‌گیرد، این فرصت را پیدا می‌کند تا به مخاطب نزدیک‌تر شود.

بنابراین می‌توان مدعی شد که برنامه نیمه‌شب با امیرحسین قیاسی به معنای واقعی کلمه یک دیلی شو لقب می‌گیرد که با پرداختن به سوژه‌های روز و محبوب تلاش می‌کند تا به مخاطب نزدیک شود. بخشی از شوخی‌های قیاسی و همکارانش با ترندهای روز لوس و فاقد خلاقیت به نظر می‌رسند اما واقعیت آن است که برنامه نیمه‌شب با امیرحسین قیاسی در نهایت می‌تواند خنداندن مخاطب را جشن بگیرد. بیشتر سوژه‌هایی که قیاسی و دوستانش به سراغ آن‌ها می‌روند چندان هم ترند روز نیستند اما به لطف شوخی‌های جذابی که خلق می‌شوند به شدت دوست‌داشتنی به نظر می‌رسند.

بخش بزرگی از موفقیت برنامه نیمه‌شب با امیرحسین قیاسی را باید در اجرای قابل قبول و تحسین‌برانگیز امیرحسین قیاسی جستجو کرد. قیاسی که سابقه اجرا در برنامه‌های صدا و سیما را دارد به لطف محدودیت‌های کمتر شبکه نمایش خانگی شوخی‌های گرم خود را با تصویر سردی که از رفتار خود می‌سازد، پیوند می‌دهد و مجموعه‌ای از صحنه‌های خنده‌دار را رقم می‌زند.

واقعیت ماجرا آن است که برنامه نیمه‌شب با امیرحسین قیاسی عنوان متمایز و خاصی به نظر نمی‌رسد. اما به لطف سادگی ذاتی‌اش به دل مخاطب می‌نشیند. برنامه قیاسی در حقیقت یادآور برنامه The Daily Show with Trevor Noah است؛ برنامه‌ای که از شبکه Comedy Central پخش می‌شود و بیشتر از ربع قرن قدمت دارد. ترور نواح، مجری این برنامه، از دوشنبه تا پنج‌شنبه شب هر هفته در برابر مخاطبان حاضر می‌شود و با سوژه‌های روز جامعه، فرهنگ و سیاست آمریکایی شوخی می‌کند.

به عبارت دیگر، برنامه نیمه‌شب با امیرحسین قیاسی یک تقلید موفق از برنامه محبوب ترور نواح است. قیاسی اما با یک تیر دو نشان زده و به همین دلیل برنامه متمایز او بیشتر به چشم می‌آید؛ او نه‌تنها یک تقلید موفق از یک برنامه موفق را به خوبی مدیریت کرده بلکه به سراغ ایده‌ای رفته که تا پیش از این هرگز به صورت جدی و حرفه‌ای در شبکه نمایش خانگی و سیمای ملی ایران جدی گرفته نشده بود.

اگرچه برنامه نیمه‌شب با امیرحسین قیاسی راهی بسیار طولانی برای تبدیل‌شدن به برندی در سطح و اندازه برنامه The Daily Show with Trevor Noah دارد اما واقعیت آن است که استندآپ کمدین سال‌های نه‌چندان دور برنامه خندوانه حالا در مسیر درستی قرار دارد. مسیری که می‌تواند آینده او را تغییر دهد و نام امیرحسین قیاسی را به عنوان نخستین مجری شبکه نمایش خانگی که به لطف اجراهایش در این بستر به شهرت رسیده، برای همیشه ماندگار کند.

در مدرسه فیلم‌سازی حضور پیدا کنید:

درس‌های فیلم‌سازی که از فیلم جاستیس لیگ زک اسنایدر کات آموختیم درس‌های فیلم‌سازی که از دنیای سینمایی The Conjuring آموختیم درس‌های فیلم‌سازی که از فرانچایز Mission: Impossible آموختیم فیلم‌نامه‌نویسی را از استیون اسپیلبرگ و جرج لوکاس بیاموزید مدرسه فیلم‌سازی: چگونه فیلم‌نامه‌نویسی را آغاز کنیم؟ درس‌های فیلم‌سازی که از تایکا وایتیتی آموختیم ویژگی‌های کلیدی فیلم‌های استیون اسپیلبرگ چگونه فیلم‌نامه یک فیلم زامبی را بنویسیم؟ تفاوت فیلم ترسناک با فیلم تریلر چیست؟ روانشناسی رنگ‌ها در سینما

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب