سرمایه گذاری در بیت کوین چگونه استسلب مسئولیت: صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

ارز دیجیتال بیت کوین در سال 2008 و در یک سفید نامه که توسط شخص یا گروهی به نام ساتوشی ناکاموتو منتشر شد، به عموم مردم معرفی شد. از سال 2008 که این ارز به بازار عرضه شد تا به امروز افزایش قیمت چشمگیری را تجربه کرده است و ارزش آن چندین برابر شده است، به همین افراد زیادی به فکر خرید ارز دیجیتال BTC افتاده‌اند.

تاریخچه بیت کوین

اولین تراکنش بیت کوین در 12 ژانویه سال 2009 اتفاق افتاد که در آن یک برنامه نویس کامپیوتر به نام هال فینی اولین پاداش استخراج بیت کوین (10 BTC) را دریافت کرد. این توکن‌ها از طرف ساتوشی ناکاموتو به حساب این فرد منتقل شدند. گمانه زنی‌ها درباره مخترع این ارز پس از این تراکنش شدت گرفت چرا که وایت پیپر Bitcoin نیز توسط همین شخص منتشر شد.

یک سال بعد بیت کوین هنوز یک پدیده‌ی نوظهور بود. در همین زمان بود که یک برنامه نویس مبلغ 10000 BTC را برای دو پیتزای پاپا جونز پرداخت. ارزش این حجم بیت کین در حال حاضر بیشتر از 600 میلیون دلار است.

شروع سرمایه گذاری در بیت کوین

در نگاه اول سرمایه گذاری در این ارز ممکن است پیچیده به نظر برسد، اما در صورتی که مرحله به مرحله آن را انجام دهید،در اصل چندان پیچیده نیست. برای شروع سرمایه گذاری در بیت کوین تنها کاری که باید انجام دهید این است که در یک صرافی حساب باز کنید.

مواردی که یک سرمایه گذار تازه کار بیت کوین نیاز دارد عبارتند از: یک حساب در یک صرافی ارز دیجیتال، مدارک مورد نیاز برای احراز هویت در صورتی صرافی مورد نظر این مرحله را نیاز داشته باشد، دسترسی به اینترنت، یک روش برای پرداخت هزینه‌های خرید BTC. البته داشتن یک کیف پول شخصی نیز برای امنیت بیشتر توصیه می‌شود.

مواردی که قبل از خرید بیت کوین باید بدانید.

حریم خصوصی و امنیت باید مهم‌ترین دغدغه برای هر سرمایه گذار بیت کوین است. در شبکه بلاک چین این ارز هر شخصی که به کلید خصوصی (مجموعه از ارقام) یک آدرس عمومی دسترسی داشته باشد، می‌تواند تراکنش‌های آن آدرس را کنترل کند. به همین دلیل این کلیدها باید محرمانه باقی بمانند، تا سودجویان نتوانند درایی‌های شما را به سرقت ببرند . در شبکه این ارز هر شخصی می‌تواند چندین آدرس عمومی بسازد، که این امر به افراد این امکان را می‌دهد تا بتواند دارایی‌های خود را در چندین آدرس پخش کند و با ذخیره کردن بخش بیشتر دارایی‌های خود در آدرسی جدا از آدرسی که با آن تراکنش انجام می‌دهند، سرمایه خود را به صورت ایمن ذخیره کنند.

در شبکه‌های بلاک چین تمام افراد می‌توانند تمام تراکنش‌های شبکه را ببینند. (حتی شما هم می‌توانید این کار را انجام دهید.) با این که تمام تراکنش‌های شبکه به صورت عمومی ذخیره می‌شوند اما هیچ اطلاعاتی از هویت صاحب آدرس ثبت نمی‌شود. در شبکه بیت کوین تنها کلید عمومی هر حساب در کنار تراکنش‌ها ذخیره می‌شود، که این امر باعث می‌شود تراکنش‌ها به صورت محرمانه انجام شوند. تراکنش‌های شبکه بیت کوین شفافیت بیشتری نسبت پول نقد دارند و قابل ردگیری هستند.

در ادامه مقاله مراحل خرید ارز BTC را برای شما شرح داده‌ایم. البته قبل از این که اقدام به خرید بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری بکنید بهتر است که تحقیقات خود را روی آن ارز دیجیتال تکمیل کنید و با توجه به شرایط و توقعات خود اقدام به خرید این ارز بکنید.

آموزش قدم به قدم خرید بیت کوین

قدم اول: انتخاب کردن یک سرویس مبادله رمزارز

اولین قدم برای خرید بیت کوین انتخاب کردن یک سرویس مبادله رمزارز است. محبوب‌ترین سرویس‌های خرید و فروش ارزهای دیجیتال عبارتند از: صرافی‌ها، سرویس‌های پرداخت و کارگزاری‌های ارزهای دیجیتال. صرافی‌ها مناسب‌ترین راه برای تهیه ارزهای دیجیتال از جمله BTC هستند، چراکه امکانات و ارزهای بیشتری نسبت به دیگر سرویس‌ها برای کاربران خود فراهم می‌کنند.

ثبت نام در یک صرافی ارز دیجیتال شما را قادر می‌سازد تا ارز دلخواه خود را بخرید، بفروشید و یا آن‌ها را در حساب خود ذخیره کنید. به طور کلی بهتر است در صرافی‌هایی حساب باز کنید که به کاربران خود اجازه می‌دهند تا ارزهای خریداری شده را به کیف پول شخصی خود منتقل کنید. این قابلیت بیشتر به درد افرادی می‌خورد که قصد سرمایه گذاری طولانی مدت دارند و برای افرادی که قصد معمامله کردن بیت کوین را دارند چندان اهمیتی ندارد.

صرافی‌های ارزهای دیجیتال انواع مختلفی دارد. برخی از آن‌ها دنباله روی راه بیت کوین هستند که غیرمتمرکز است و به حاکمیت فردی احترام می‌گذارد. این صرافی‌ها به کاربران اجازه می‌دهند تا ناشناس باقی بمانند و از کاربران اطلاعات هویتیشان را درخواست نمی‌کنند. صرافی‌های غیر متمرکز به صورت خودگردان فعالیت می‌کنند و عموماً غیرمتمرکز هستند.

البته نوع دیگری از صرافی وجود دارد که از صرافی‌های غیر متمرکز پرطرفدار است. این نوع از صرافی‌ها از قوانینی که دولت‌ها برای ارزهای دیجیتال وضع کرده‌اند، تبعیت می‌کنند. کاربران برای استفاده از این نوع صرافی باید اطلاعات هویتی خود را ارائه کنند. در حال حاضر تعداد زیادی از این نوع صرافی‌های متمرکز در سراسر جهان تأسیس شده‌اند. شاخص‌ترین این صرافی‌ها عباتند از: بایننس، کوین بیس، کراکن و جیمنی هستند که خدمات زیادی را به کاربران خود ارائه می‌دهند. که بازارهای دیگری برای خرید اتریوم، کاردانو و ارزهای مطرح دیگر را به وجود آورده‌اند.

البته اکثر این صرافی‌ها با اضافه کردن مراحل احراز هویت و محدود کردن IP امکان خرید و فروش را از کاربران ایرانی گرفته‌اند. به همین دلیل بهترین روش خرید و فروش ارزهای دیجیتال برای کاربران ایرانی استفاده از پلتفرم‌های داخلی مثل صرافی اینترنتی لوپیرو است که امکان خرید و فروش ارزهای دیجیتال مطرح را برای هموطنان عزیز فراهم کرده است.

در دهه اخیر جهان رمزارزها پیشرفت زیاده داشته است، و ارزهای مختلف برای جذب سرمایه گذران با یکدیگر رقابت می‌کنند. البته بیت کوین و سایر ارزهای شاخص مثل ارز دیجیتال اتریوم از این قاعده مستثنی هستند.

قدم دوم: اضافه کردن یک روش پرداخت به صرافی

بعد از انتخاب صرافی، باید مدارکی را که صرافی از شما درخواست می‌کند را ارائه دهید. این مدارک ممکن است شامل گواهینامه رانندگی، کارت ملی، اطلاعات کارفرما یا منبع مالی شما باشد. این اطلاعات به قوانین پلتفرمی که در آن زندگی می‌کنید، بستگی دارد.

بعد از این که حساب شما در صرافی تأیید هویت شد، باید یک روش برای پرداخت هزینه‌های خرید بیت کوین انتخاب کنید. شما می‌توانید حساب بانکی خود را به اکثر صرافی‌ها اضافه کنید.

قدم سوم: خرید BTC

بعد از گذراندن این مراحل می‌توانید در صرافی معتمد خود برای خرید بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری که قصد خرید آن را دارید اقدام کنید. روش‌های متعددی برای ثبت یک پیشنهاد خرید در صرافی‌های مختلف وجود دارند که هرکدام از آن‌ها در شرایطی خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش‌ها شامل خرید به صورت آنی، محدود و تعیین حد ضرر می‌شود.

قدم چهارم: ذخیره کردن بیت کوین در یک کیف پول امن

کیف پول‌های BTC و ارزهای دیجیتال ابزارهایی برای ذخیره ایمن دارایی‌های دیجیتال هستند. اگر درایی‌های خود را از صرافی به کیف پول شخصی خود منتقل کنید، تنها خود شما امکان دسترسی به آن‌ها را خواهید داشت. (از آنجایی که تنها شما کلید خصوصی کیف پول خود را دارید.) با انتقال دارایی‌های خود به کیف پول شخصی خود از خطر هک شدن صرافی نیز در امان هستید.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب