تبخال تناسلی در بارداری برای چه خطرناک است؟تبخال تناسلی بارداریتبخال تناسلی بارداری

بارداری و تبخال تناسلی ؛ هر آنچه شما باید بدانید

در دوران بارداری خانمهایی که دچار تبخال تناسلی هستند امکان انتقال این ویروس را به نوزاد خود را دارند. بنابراین در صورت ابتلا به تبخال تناسلی در دوران بارداری، باید به جای نگرانی با مشورت پزشک به دنبال راههایی برای مراقبت و پیشگیری از انتقال ویروس به کودک باشید. ویروس تبخال تناسلی که ممکن است هنگام زایمان به نوزاد منتقل شود خطرناک است. در این بخش از بارداری و نوزاد جالبز با چگونگی انتقال این ویروس، پیشگیری و درمان آن آشنا می شوید.

تبخال یا هرپس تناسلی در زنان باردار چیست؟

تبخال یا هرپس نوعی عفونت ویروسی است که در صورت، دور دهان و بینی یا در دستگاه تناسلی، روی یکی از لبها، مدخل واژن، کلیتوریس، دور سوراخ مقعد و پوست اطراف آن ایجاد می شود. تب خال تاول های کوچکی است که گاه بسیار دردناک، سوزش آور و آزار دهنده می شود.

این ویروس می تواند از طریق رابطه جنسی انتقال پیدا کند. ابتلا به تبخال برای اولین بار در صورت به همراه تاول های زیاد، تب و حال نامساعد است و در دستگاه تناسلی با درد و سوزش فراوان، مشکلات دفع ادرار یا مدفوع همراه می شود. در این شرایط بیمار در نشستن و رابطه جنسی درد زیادی را تحمل می کند.

تبخال تناسلیتبخال تناسلی

ابتلا به هرپس در دفعات بعد با درد و سوزش کمتری همراه است. تاول ها در سایز کوچکتر و تعداد کمتری ایجاد می شوند. ویروس تبخال یا هرپس ، پس از ورود به بدن و پایان کار خود به صورت نهفته در نزدیک عضو مبتلا قرار می گیرد.

راههای ابتلا به ویروس تبخال تناسلی

تماس اندام تناسلی با فرد مبتلا

رابطه جنسی عمیق بدون کاندوم

تماس اندام تناسلی با دهان فرد مبتلا به تبخال دور دهان

زنان بارداری که سابقه هرپس تناسلی دارند

اگر خانمی قبل از دوران بارداری ویروس تبخال تناسلی را تجربه کرده باشد امکان انتقال آن به نوزاد بسیار کم است زیرا سیستم ایمنی بدن مادر آنتی بادی های لازم را به جفت جنین انتقال می دهد.

حتی اگر ویروس هرپس در کانال زایمان فعال باشد آنتی بادیها از تماس ویروس با بدن نوزاد جلوگیری می کنند.همچنین پزشک با اطلاع از سوابق مادر مراقبت های لازم جهت محافظت از نوزاد را انجام می دهد.

اگر مادری در روز زایمان تبخال تناسلی داشته باشد برای جلوگیری از آلوده شدن نوزاد، پزشک ممکن است از روش سزارین برای زایمان استفاده کند.

همچنین تبخال تازه به طور مکرر فعال می شود بنابراین به احتمال زیاد این ویروس در کانال زایمان به هنگام تولد نوزاد وجود دارد.

زایمان سزارینزایمان سزارین

انتقال ویروس هرپس به نوزاد

همانطور که پیش از این هم در بخش بهداشت و سلامت جالبز کامل توضیح داده شد شایعترین راه انتقال ویروس به نوزاد فعال بودن ویروس در کانال زایمان است.

اگر کودک توسط فردی که به ویروس تبخال سرماخوردگی بوسیده شود ویروس به کودک منتقل خواهد شد.

اگر خانمی در ۳ ماه اول بارداری برای اولین بار آلوده به ویروس تبخال شود، ویروس می تواند با عبور از جفت وارد بدن جنین شود.

اگر فردی مبتلا به تبخال دست های خود را به تبخال زده و سپس پوست کودک را لمس کند ویروس به بدن کودک منتقل می شود. 

علائم و عوارض آلودگی به ویروس تبخال تناسلی در کودک

انتقال ویروس به مغز و عفونت مغز:

نوزاد تحریک پذیر شده و شیر را به خوبی نمی خورد و دچار تشنج می شود. متاسفانه بر اساس آمار و تحقیقات، ۴% نوزادان مبتلا به عفونت ویروسی مغز فوت می کنند.

عفونت پوست، زخم دهان و عفونت چشم:

اگر ویروس موجب عفونت پوست، زخم دهان و عفونت چشم شودمعمولا دچار عارضه خطرنکی نمی شود اما به ندرت می تواند آسیب زیادی به عصب چشم وارد کند.

تبخال در نوزادانتبخال در نوزادان

عفونت سایر اعضاء بدن:

میزان مرگ و میر نوزادان در این مورد ۳۰% است. بسیاری از نوزادانی که پس از ابتلا به عفونت مغز و سایر اعضا سالم می مانند، بعد از مدتی دچار عوارض شدید مانند، تشنج، عقب ماندگی ذهنی، نابینایی، ناشنوایی و فلج مغزی می شوند. 

خطر بیماری اوتیسم

زنانی که در ابتدای بارداری به طور فعال به ویروس تبخال تناسلی آلوده می شوند دو برابربیشتر احتمال به دنیا آوردن نوزاد با اختلال طیف اوتیسم را دارند. 

درمان نوزاد آلوده به ویروس تب خال

داروی آسیکلوویر یکی از داروهایی است که نوزادان مبتلا به این ویروس را درمان می کند و در درمان عفونت پوست، زخم دهان و عفونت چشم بسیار مؤثر است. درمان به موقع و سریع از انتشار ویروس به بدن جلوگیری می کند. در صورت انتشار ویروس به مغز و سایر اعضای بدن، این دارو تاثیر چندانی نخواهد داشت.

پیشگیری از ابتلا نوزاد در مادران مبتلا به ویروس تبخال تناسلی

اگر خانمی دارای سابقه ابتلاء به تبخال تناسلی باشد، موقع زایمان باید به دقت توسط پزشک معاینه شود. اگر هنگام زایمان ویروس در بدن فعال باشد (چه اولین بار باشد و چه عود باشد) می توان از ابتلاء کودک با سزارین جلوگیری کرد.

نوزادانی بیشتر در معرض خطر هستند که ویروس هرپس تناسلی برای اولین بار در اواخر دوران بارداری با بدن مادر تماس داشته باشد و در ۵۰-۳۰ درصد موارد ویروس به نوزاد منتقل خواهد شد. دلیل خطرناک بودن این زمان برای این است که بدن مادر به تازگی به این ویروس الوده شده است و آنتی بادی ندارد به همین دلیل هنگام زایمان هیچ حفاظتی نمی تواند از نوزاد داشته باشد.

بسیار از پزشکان برای خانمهایی که در دوران بارداری برای اولین بار به ویروس تبخال تناسلی مبتلا شده اند و یا این ویروس در دوران بارداری عود کرده باشد در ماه آخر داروی آسیکلوویر تجویز می کنند.

تبخال تناسلی در بارداریتبخال تناسلی در بارداری

بیشتر مادران مبتلا به ویروس تبخال تناسلی، هیچ علائمی در دوران بارداری و زایمان ندارند، بنابراین نمی توان به دلیل عفونت مخفی، از ابتلای کودک به ویروس در حین زایمان جلوگیری کرد.

نکاتی که باید همسران خانم های باردار بدانند

اگر شما به ویروس تبخال تناسلی مبتلا هستید نکات عنوان شده در این بخش از جالبز را رعایت کنید:

حتی اگر هیچ علامت تبخالی نداشته باشید، در هر تماس جنسی خود از کاندوم استفاده کنید زیرا این ویروس می تواند بدون ظاهر شدن علامت نیز انتشار یابد.

در صورت بروز علائم تا زمان بهبود کامل از تماس جنسی خودداری کنید.

با مشورت پزشک از داروهای ضد ویروس جهت رفع علائم و کاهش خطر انتقال در فواصل بین بروز علائم استفاده کنید.

در ۳ ماه آخر بارداری همسرتان از تماس جنسی خودداری کنید.

با پزشک همسرتان در مورد بیماری خود صحبت کنید تا اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهد.

بهترین روش پیشگیری و محافظت از نوزاد جلوگیری از انتقال ویروس تبخال تناسلی در ماههای آخر بارداری است. 

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب