“جاذبه های طالقان” شهر خنک و زیبا اطراف تهرانجاذبه های دیدنی طالقانجاذبه های دیدنی طالقان

مکان های گردشگری و جاذبه های طالقان

پیوستن ۴ محله با نام های گلینک ، شهرک پردسر و کولج شهر طالقان مرکز شهرستان طالقان از البرز بوجود آمده است،این شهر در میان رشته کوه البرز و در ۱۲۰ کیلومتری شمال غربی تهران که منطقه ای ییلاقی است واقع می باشد.

جاذبه های طبیعی طالقانجاذبه های طبیعی طالقان

طالقان منطقه ای دیدنی و منحصر به فرد برای گشت و گذار

 

موقعیت جغرافیایی طالقان

باید بدانید منطقه ییلاقی طالقان از غرب کندوان و در بین رشته کوه های برف گیر البرز تا ۴۰ کیلومتری شرق قزوین کشیده شده است،این شهر یکی از بخش های توابع استان تهران به نام شهرستان ساوجبلاغ است که محل قرار گیری آن در ۱۲۰ کیلومتری شمال غرب تهران می باشد از شرق به کرج و از غرب و جنوب غربی به قزوین و از سمت شمال به رشته کوه های البرز و تنکابن و رامسر و الموت محدود می شود.

طالقان منطقه ای در دره بین کوه های البرز حدودا از ۸۰ روستای کوهستانی به طول ۸۰ کیلومتر از شمال شرق به جنوب غرب و به عرض جغرافیایی ۱۵ کیلومتر کیلومتر و به مساحت ۱۳۰۰ کیلومتر تشکیل شده است،عرض شمالی این شهر ۳۶ درجه و ۱۲ دقیقه و طول شرقی آن ۵۰ دقیقه است.

لهجه تاتی و فارسی زبان مردم شهر طالقان است، قلعه های بیشماری در طالقان وجود دارد که به عنوان آثار باستانی خاص و منحصر به فرد طالقان شناخته می شود که در زمان جنگ های داخلی از اهمیت ویژه ای برخوردار بود و ساخت آنها به دوره اسماعیلیان بر می گردد که توسط حسن صباح رئیس اسماعیلیان برای مبارزه با سلجوقیان بنا شد.

 

 مکان های دیدنی طالقانمکان های دیدنی طالقان

تصاویری زیبا از شهرستان طالقان

 

وضع طالقان از گذشته تا امروز

برای اطلاع کسب کردن از وضعیت فعلی طالقان جستجو کردن رساله های متعدد با مضمون دارالامن و الامان بودن طالقان توصیه می شود،هر جا و مکانی که مردمان آنها با چاشنی محبت گذران زندگی کرده اند و این در گرو محبت و آرامش یک مکانی است که روح و روان آدمی را به سمت تکامل و تعالی سوق می دهد.در اینجا فرازی از یک رسانه را یادآور می شویم:«به خدا سوگند آن کس که شراب ناب انصاف را از دست های لطف و مهر نوشید، تصدیق نماید که الان خطّه طالقان من حیث الامن و الامان چشم و چراغ محروسه ایران و رشک روضه رضوان و محلّ نزول حضرت رحمان گشته و چه مشکات با برکات «الله نور السموات و الارض» مشتعل و روشن شد.

  جاهای دیدنی طالقان  جاهای دیدنی طالقان

 جاذبه های دیدنی و طبیعی شهرستان طالقان

 

جاذبه های گردشگری طالقان

چشمه های دایمی و فصلی:

یکی از مهمترین چشم هایی که در طالقان وجود دارد و بسیار دیدنی است چشمه آبگرم خجیره می باشد تعداد چشم های دائم که در این شهر وجود دارد ۳۹۹ و تعداد چشم های اصلی ۵۷ که نشان از وجود بالا بودن سفره آب زیرزمینی و آبهای زیرزمینی در این منطقه ییلاقی می باشد در ادامه مهمترین چشمه های طالقان را به شما عزیزان معرفی می کنیم:

چشمه آب گرمی به نام گنداب در شمال روستای دهدر و از قله ماسه چالدر روستای هرنج چشمه ای بنام چشمه آب گرم شمالچشمه آب گرم گراب بالاطالقان.قرارگیری چشمه آب گرم خچیره در انتهای رودخانه فرعی و خاکرو در شمال روستای خچیره

 جاذبه های شهرستان طالقانجاذبه های شهرستان طالقان

 نمایی از روستای خچیره در شهرستان طالقان

 

آبشارهای طالقان:

منشآ وجود آبشار های مختلف و رودخانه های فصلی و دائمی و چشمه ساران بخاطر بارش های فراوان در این منطقه می باشد که این ویژگی یکی از جلوه های زیبا و منحصر به فرد طالقان به شمار می رود که در دامنه ارتفاعات و انحنای کوه ها چشم نوازی می کند.

معرفی مشهورترین مجموعه آبشارهای طالقان عبارتند از:

از مهمترین آبشارهای طالقان آبشار سفیدآب نام داردآبشاری به طول تقریبی ۳۰ متر به نام آبشار شلبن روستای بزج شمال روستای خسبانآبشار واقع در روستای دربند به نام آبشار نرنوآبشار شگفت انگیز بنام اسکان که به صورت یخشار در زمستان خود نمایی می کندآبشاری به نام خرس چر واقع در جنوب قله خرس چر ناریانآبشار زیبای فصلی میلین در روستای مهرانآبشاری جذاب و دیدنی با نام آبشار سوهان در قله کله سنگ سوهانوارکش آبشاری در روستای خچیره

 جاذبه های دیدنی طالقان جاذبه های دیدنی طالقان

آبشارهای زیبای شهرستان طالقان

 

آشنایی با دست کن ها و غارهای طالقان:

در میان غارهای مختلف طالقان غار پروا یکی از معروفترین آنهاست.باید بدانید در ایران تعداد حدود ۹۰۰ غار به ثبت رسیده است که معروف ترین انها غار پروا نام دارد که به شهرت جهانی رسیده است در ادامه این مطلب غارهای معروف دیگر طالقان را برایتان معرفی می کنیم.

زالن گاه غار واقع در شمال غربی روستای دنبلیدغاری به نام بزج در قله الانه سر روستای ناریاندست کن های بادامستان و غارهای زیبا در جنوب امامزاده یوسف بادامستانوی یا غاری در جنوب شرقی ورکش

 

 جاذبه های گردشگری طالقان جاذبه های گردشگری طالقان

 در طالقان از کجا دیدن کنیم؟

 

گل گشت های طالقان:

روستاهای مختلف بسیاری و همچنین مزارع نسبتا همواری در فواصل بین کوه های طالقان وجود دارد،بدانید که انچه ارتفاعات این منطقه را چشم نواز و جان افزا می کند وجود همین مزارع پر گل و سرسبز است یکی از ویژگی های کم نظیر طبیعت طالقان زیبایی دامنه ها و گوناگونی و تنوع آنهاست.این منطقه تنها مختص عزیمت کوهنوردان نیست و برای خانواده ها تفرجگاه هم محسوب میشود.

چراکه این ویژگی در سالهای متمادی توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب کرده است ناگفته نماند این بخش به دلیل نزدیکی به کانون های اصلی جمعیت شهری در تهران برنامه های یک روزه می توانند فرصتی مناسب برای بهره مندی از گلگشت های طالقان باشد.

 

 جاذبه های طالقان جاذبه های طالقان

جاذبه های گردشگری دیدنی طالقان 

 

معروفترین گل گشت های طالقان را بشناسید:

یکی از زیباترین و با طراوت ترین روستاهای طالقان روستای خچیره می باشد.

۱-روستای حسنجون یکی دیگر روستاهای طالقان است مسیر پیاده روی به مزرعه دو روان و وجود درختان گردو ویژگی چشم نواز و زیبایی به این مسیر بخشیده است.

۲-همچنین مسیر روستای گوران به روستای اورازان که یکی از پر درختترین دره های این منطقه است در فصل زمستان زیبایی منحصر به فردی به خود می گیرد و همچنین وجود یخشارهای مرتفع در حاشیه تنگه ها وصف ناپذیر هستند.

۳-یکی از باطراوت ترین و دل انگیزترین روستاهای طالقان روستای خچیره است که بسیار شگفت انگیز بوده و به حق کلمه خچیر و نیکویی بر آن گذاشته اند باید بدانید این مسیر در اصل صعود به قلعه وارکش را میسر می کند.

۵-صعود به قله کاهار بزرگ که از مسیر گلگشت گته ده به دختر قلعه امکان پذیر است.

۶-تکیه ناوه به عالی سر که رنگ امیزی درختان ان مخصوصا در فصل پاییز بسیار دل انگیز است.

۷-جنگل اسفاران که مسیر پیاده روی ان از رودخانه به روستا بخاطر احداث جاده برای راه پیدا کردن به روستا باعث تخریب ان شده است.

۸-مسیر زیبا و تماشایی کوچه باغ روستای کوئین به سمت چشمه ساز دل نواز ان.

همانطور که ملاحضه می کنید با توصیفی که از زیبایی های طالقان خواندید در می یابید که این منطقه پر جاذبه و زیبا به مانند یک نگین درخشان سبز روی سینه ستبر کشورمان ایران می درخشد.

 

جاذبه های دیدنی طالقانجاذبه های دیدنی طالقان 

 نمایی از روستاهای زیبا و دل انگیز طالقان

 

پوشش گیاهی شهر طالقان:

همانطور که پیش تر گفتیم مسیر روستای گوران از سر سبز ترین و دره های پر درخت این منطقه می باشد.

قرار گیری طالقان در رشته کوه های البرز و وجود رطوبی و خاک های حاصلخیز و چشمه سارهای دیدنی موجب سرسبز شدن باغات میوه این منطقه از جمله ( گردو – زیتون – زالزالکزرشک کوهی –گیلاس – گلابی – بادام کوهی – سیب و…. ) درخت های چنار و بید و وجود گیاهان دارویی و علفی مثل بومادرانریواس –جو شیر – صعلب – آویشن – تره کوهی – شنگ – کاسنی – برنجاسف و گون و گلهای شقایق و… که ارتفاعات این منطقه را سرسبز کرده است و مثل چادری سبز با گل های رنگا رنگ خودنمایی می کند و همگان را به خود جذب می کند.

جاذبه های شهرستان طالقان جاذبه های شهرستان طالقان

دیدنی های شهرستان طالقان

 

پوشش جانوری طالقان:

در کوه های شاه البرز پستاندارانی چون خرگوش،شغال، گرگ، کفتار، گراز، خرس و پرندگان وحشی نظیر دم جنبانک،عقاب، زاغچه و کبک دری و قوچ …. زندگی میکنند.

کوه های طالقان:

رشته کوه طالقان از شمال غرب به ابیک قزوین آغاز و به رودخانه کرج منتهی می شود که طول ان ۹۴ کیلومتر و عرض آن درحدود ۵ و در نواحی مرکزی به ۲۵ کیلومتر می رسد. سلسله کوهستانی بزرگ البرز پهنایی به وسعت حدود ۵۱۵۰۰ کیلومتر به طول ۹۵۰ و عرض بین ۲۵ تا ۱۱۰ در برگرفته است.این کوه شکل دیگری از هربز می باشد که به معنی “هر” کوه و “برز” به معنی بلد در زبان پهلوی می باشد.

کوهی که شکل گیری آن از رسوبات دوران اول و سوم زمین شناسی و بر اثر حرکات دوران چهارم تشکیل شده است البرز کران نام دارد. این رشته کوه از مرز کشور ایران در اذربایجان اغاز و همچون قوس بزرگی سواحل جنوبی دریای خزر و جنوب غربی را دور می زند. این کوه را می توان به سه بخش تقسیم کرد:البرز مرکزی، غربی و خاوری.

امتداد کوهستان مرکزی البرز از کوه های طالقان در شهرستان ساوجبلاغ و استان تهران از غرب به شرق می باشد.رشته کوه طالقان دارای کوه های متعددی می باشد که می توان به کوه های خشگه چال، خاکرود، کوروج، کاهار بزرگ و کوچک، پرگال، گزانایورد، نمار، ارچنک، هزار بند، کرچال، عقیق، سات،پیغمبر، حوضک زرچکانی و غیره اشاره کرد.

 جاذبه های البرزجاذبه های البرز

نمایی از رشته کوه های البرز

 

قله های طالقان:

کوهنوردان از دیرباز نگاه ویژه ای به طالقان داشته اند و این امر دلایل مختلفی از جمله هم مرز بودن آن با یکی از بلندترین رشته کوه های ایران بنام تخت سلیمان دارد و همچنین روستای پراچان یکی از روستاهایی می باشد که صعود به قله مرتفع علم کوه و تخت سلیمان و دیگر قله ها را میسر می کند این روستا از ان دسته مکان هایی هست که می توان از طریق ان به بیش از ۲۶ قله صعود کرد و یک ویژگی بسیار منحصر به فردی دارد که کمتر روستایی در ایران داراست و آن هم این است که سه مسیر معروف به کلاردشت،رودبارک و دره سه هزار را دارد.

 جاذبه های دیدنی البرزجاذبه های دیدنی البرز 

 جاذبه های زیبای طالقان 

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب