چه کسانی حتما باید واکسن زگیل تناسلی تزریق کنند؟واکسن زگیل تناسلیواکسن زگیل تناسلی

هر آنچه باید درباره بیماری زگیل تناسلی بدانید.

 بیماری زگیل تناسلی نوعی بیماری عفونی می باشدکه توسط که ویروس DNA دار با نام HPV یا پاپیلومای انسانی به موجود می آید. زگیل های تناسلی زائده های برجسته، سفت و توپر گوشتی کوچکی هستند که ممکن است در هر قسمتی از ناحیه تناسلی زن یا مرد ظاهر شوند .

 ویروس پاپیلومای انسـانی(Human Papillomm Virus) ازطریق تماس مستقیم با زگیل تناسلی و یا پوست آلوده به ویروس و اغلب از طریق ارتباط جنسی، منتقل می شود .

عامل تولید کننده ، تبخال تناسلی است که می تواند به تنهایی یا همراه با ضایعات زخمی یا آبسه های کوچک در دستگاه تناسلی باشد که بیمار را دچار خارش ، سوزش ، … می کند، این عارضه قابل انتقال از فردی به فرد دیگر است و تنها راه سرایت آن مقاربت جنسی به شمار می رود.در رابطه جنسی دهانی ، این زائده ها در اطراف نواحی دهان، زبان، لب ها و گلو ایجاد می شوند.

بیماری زگیل تناسلیبیماری زگیل تناسلی

تبخال یا زگیل تناسلی

 بر اساس نتایج تحقیقات دانشمندان ،%۹۵-۹۰ از سرطان های دهانه رحم به علت ویروسی است که در بروز تبخال دخالت دارد .به همین علت پزشکان ضمن تجویز داروی مناسب به خانم هایی که دچار این بیماری شده اند به آنها هشدار می دهند که امکان بروز مجدد این تبخال باز هم وجود دارد. چون ویروس ها گاهی اوقات که دفاع بدن ضعیف می شود با وجودی که درمان شده اند ممکن است دوباره عود پیدا کند.

 راههای تشخیص زگیل تناسلی

 با یک معاینه ی روتین و ساده توسط پزشک می توان وجود زگیل تناسلی را بررسی کرد.اگر علائم زگیل های تناسلی در بدن فرد وجود نداشت ، پزشک قسمت های پنهان و داخلی دستگاه تناسلی و مقعد را به وسیله ی دستگاه مخصوص می تواند تشخیص دهد.

 در صورتی که پزشک احتمال ابتلای فرد به ویروس HPV و یا سایر عفونت های ناشی از آن را بدهد، از دو روش دیگر برای تشخیص ویروس در بدن فرد استفاده می کند.

 این روش ها شامل دو روش زیر می باشد:
 تست پاپ اسمیر

آزمایش خون

تست پاپ اسمیر

برای تشخیص ویروس عامل زگیل تناسلی و بررسی خطرات احتمالی آن به زنان بالای ۳۵ سال توصیه می شود که خیلی از خود مراقبت کنند و آزمایش سرطان دهانه رحم ، تست پاپ اسمیر یا پاپا نیکولا می گویند را سالی یکبار انجام دهند.در این روش با نمونه برداری مختصری از سلول های دهانه ی رحم و واژن می توان یک بررسی دقیق پیرامون این بیماری و تبعات آن انجام داد. در صورت مثبت بودن نتیجه آزمایش ، کارهای تشخیصی و تکمیل تری مثل «کولپوسکوپی » و «تکه برداری از دهانه رحم» برای این افراد انجام می شود.

تست پاپ اسمیر بسیاری از عفونت ها و سرطان هایی که دستگاه تناسلی زنان را درگیر خود می کند را به خوبی نشان می دهد.در این روش دهانه ی رحم به وسیله ی دستگاهی به نام اسپکولوم به آرامی باز می شود و سپس با یک برس استریل از سلول های دیواره ی رحم و واژن نمونه برداری های لازم را انجام می دهند.

بیماری زگیل تناسلیبیماری زگیل تناسلی

 تذکر:

 اگر جواب آزمایش پاپ اسمیر خانمی منفی نبوده و مشکوک بود، باید آزمایش «لیکوئید بیس» را که مکمل آزمایش پاپ اسمیر است انجام دهد .در صورت مثبت بودن نتیجه ، بیمار را به کولپوسکوپی ارجاع داده می شود.

 علایم تبخال و زگیل تناسلی

 ترشح ، بوی بد ، خارش و ضایعاتی مانند سرخک که بعضی از آنها حاوی مایعی به اندازه عدس و بعضی از آنها ترکیده و دلمه بسته و مانند تب خال کنارلب هستند از علائم این بیماری به حساب می آیند.

 روش های انتقال زگیل تناسلی

روابط جنسی علت عمده بروز تبخال تناسلی است .این ویروس تنها از طریق تماس جنسی منتقل می شود ،به همین دلیل درمان یک نفره کافی نبوده و زن و مرد باید همزمان تحت درمان قرار بگیرند. زیرا هر دو نفر حامل ویروس تبخال هستند و گاهی ممکن است هیچگونه علامتی نداشته باشد ولی در تماس های بعدی عفونت را انتقال دهد.

همسرانی که در جریان این بیماری هستند تا قبل از مراجعه به پزشک متخصص باید از تماس جنسی دوری کنند و یا رابطه جنسی با پیشگیری انجام دهند.

 جلوگیری از بیماری زگیل تناسلی با تزریق واکسن

 از مهم ترین اقدامات برای جلوگیری از بروز این بیماری ، تزریق واکسن است. سن مناسب برای تزریق این واکسن در دختران ۹ تا ۲۶ سالگی می باشد که در سه مرحله در طول شش ماه تزریق می شود.

 ویروسها بر اساس شماره شناخته می شوند.۴ مورد از این ویروس ها که در بروز سرطان دهانه رحم دخالت دارد ویروس های شماره ۱۶ ، ۱۸ ،۶ ،۱۱ هستند که ویروس تیپ ۶ و ۱۱ از ویروس های شایعی است که عامل اغلب زگیل های تناسلی به شمار می رود و نوع ۱۶ و ۱۸ عامل اغلب سرطان های دهانه رحم می باشد.

بیماری زگیل تناسلیبیماری زگیل تناسلی

 انواع واکسن زگیل تناسلی

۱- واکسن گارداسیل در پیشگیری از انتقال ویروس HPV

عدم آگاهی های لازم در این زمینه و نبود مراقبت های لازم حین رابطه ی جنسی ، نرخ شیوع گسترده ی زگیل های تناسلی در افراد نوجوان و جوان بسیار نگران کننده است. الگوهای روابط جنسی میان جوانان امروزی نشان می دهد که سن آغاز فعالیت های جنسی به شدت پایین آمده و به مرز ۱۳ سال رسیده است. قطعا تزریق واکسن گارداسیل می تواند در پیشگیری از انتقال ویروس HPV بسیار موثر باشد.

گارداسیل واکسنی با چهارظرفیت و همانندسازی شده است که با تشدید تشکیل پادتن های خنثی کننده ی اختصاصی این آنتی ژنها، در برابر عفونت با HPV تیپ ۶ و ۱۱ از بدن محافظت می نماید. واکسن گارداسیل در برابر ویروس موثر در ۷۰% سرطانهای دهانه ی رحم، ۸۰% سرطان های مقعد، ۴۰% سرطان های ناحیه خارجی تناسلی زنان و ۹۰% زگیل های تناسلی ، تولید ایمنی می نماید. همچنین واکسن گارداسیل از رشد ضایعات دیسپلاستیک پیش بدخیمی دهانه ی رحم، همانند زگیل های تحریک کننده ی سرطان در مقعد، ناحیه خارجی تناسلی زنان ، مهبل و آلت پیشگیری میکند.

تزریق گارداسیل می تواند تا ۹۰% احتمال ابتلا به زگیل تناسلی را کاهش دهد. بهتر است تزریق توسط پزشک انجام شود.

تاثیر واکسن گارداسیل برای افرادی که مبتلا به زگیل تناسل

بعد از ابتلا به بیماری زگیل تناسلی ، تزریق واکسن برای درمان هیچ تاثیری ندارد اما با توجه به شناسایی ۱۰۰ ها تیپ مختلف از ویروس HPV ، می تواند از ابتلا به سایر انواع پرخطر این ویروس جلوگیری کند .

تزریق واکسن در مردان

بهترین زمان برای استفاده از واکسن گارداسیل در مردان ، قبل از سن آغاز فعالیت های جنسی میباشد. بهترین سن برای تزریق واکسن زگیل تناسلی در مردان سنین ۹ الی ۲۱ سال است. همچنین مردانی که گرایش به همجنس بازی دارند و یا به بیماری های مربوط به ضعف سیستم ایمنی بدن مانند ایدز مبتلا هستند باید واکسن گارداسیل را تزریق کنند.

بیماری زگیل تناسلیبیماری زگیل تناسلی

 عوارض واکسن گارداسیل

 عوارض واکسن گارداسیل که خیلی شایع هستند . طبیعی است که دسته از عوارض به دنبال تزریق واکسن زگیل تناسلی به وجود بیایند:

 درد، قرمزی یا تورم بازو در محل تزریق واکسن زگیل تناسلی

تب

سردرد

کبودی و خارش در محل تزریق

حالت تهوع

احساس ضعف و خستگی

سرگیجه

درد در بازوها، دست ها، انگشتان دست، پاها یا انگشتان پا

واکنش های آلرژیک شدید

غش

دشواری در نفس کشیدن و تنگ شدن راه های هوایی

بیماری زگیل تناسلیبیماری زگیل تناسلی

 واکسن گارداسیل برای چه افرادی ممنوع است ؟
  زنان شیرده

 زنان باردار

 افراد دارای ضعف سیستم ایمنی بدن

 ۲- واکسن سرواریکس (HPV2)

 پس از تزریق این واکسن سرواریکس ، افراد کمتر دچار بیماری های متعاقب و مرتبط با HPV شده اند .سرواریکس یک واکسن دوظرفیتی است که فقط روی گونه های پرخطر ۱۶ و ۱۸ HPV موثر است. این دو نوع ویروس عامل حدود ۷۰٪ موارد سرطان دهانه رحم است. این تیپ ویروس ها باعث ایجاد سرطان گردن رحم و ناحیه تناسلی می شوند. به علاوه این واکسن می تواند در مدت زمان طولانی موجب افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن شود.

از تزریق واکسن غافل نشوید!

پدر و مادرها نیز باید دختران خود را با بردن نزد متخصصان عفونی و درخواست واکسن در برابر این بیماری محافظت کنند. متاسفانه هزینه این واکسن در ایران چون با دلار تعیین می شود بالاست و باید کاری کرد که در دسترس همه قرار گیرد.

بسیاری از کشورها تمام دخترهای مدرسه ای را در انتهای دوره دبستان و بدو ورود به دوران راهنمایی ، در برابر این بیماری به صورت رایگان واکسین تزریق می کنند زیرا می خواهند در چند سال آینده نسلی عاری از سرطان دهانه رحم داشته باشند.تزریق این واکسن در کشور ما همیشه در دسترس نیست.با درخواست بیمار و تشخیص پزشک مربوطه با اطلاع از زمان دسترسی به آن می توان واکسن را تزریق کرد.

بیماری زگیل تناسلیبیماری زگیل تناسلی

 ماندگاری همیشگی ویروس زگیل تناسلی HPV در بدن

بسیاری از این ویروس ها بعد از حدود ۶ الی ۲۴ ماه از بدن خودبه خود پاک می شوند. درست مانند زگیلی که ممکن است روی دست یا پای بچه ها به وجود آید، سیستم ایمنی بدن می تواند بر آن غلبه کرده و کلا ویروس را حذف کند. حتی ممکن است به طور موقت تغییراتی روی گردن رحم و مخاط واژن ایجاد شود اما آنها نیز امکان دارد بدون درمان خودبه خود با سیستم ایمنی بدن رفع شوند.

ماندگاری ویروس زگیل در بدن برای همیشه نیست.این طور نیست که اگر فردی مبتلا به ویروس زگیل تناسلی شود تا آخر عمر درگیر باشد و فقط هم به همان نوع مبتلا باشد، بلکه ممکن است یک نوعی را بگیرد، خوب شود و بعد از مدتی دوباره با تماس با یک فرد مبتلا، نوع دیگری از HPV را بگیرد. درنتیجه یک فرد در طول زندگی خود، ممکن است مبتلا به انواع ویروس HPV در دروه های مختلف یا همزمان گردد.

نکات مهم درمورد تزریق واکسن

 تزریق این واکسن قبل از ازدواج توصیه شده است ام بهتر است که خانمهای جوان پس از ازدواج در برابر این بیماری واکسینه شوند.

واکسن فقط جدار ویروس را وارد بدن می کند و سیستم ایمنی بدن در مواجه با آن ، آنتی بادی می سازد. پس از ویروس ضعیف شده در آن استفاده نشده است و خود واکسن به هیچ عنوان باعث بیماری نمی شود.

با اینکه این واکسن HPV خطری ندارد اما تزریق آن در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی شود.

واکسن HPV برای درمان زگیل تناسلی نیست . اما توصیه می شود که افراد مبتلا به این بیماری برای جلوگیری از ورود تیپ های دیگری این ویروس واکسینه شوند.

بهتر است خانمها در صورت امکان بعد از تزریق واکسن همچنان تست پاپ اسمیر را به صورت منظم انجام دهند.

واکسن HPV را با قیمت ۲۹۰ هزار تومان می توان تهیه نمود.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب