10 داستان روانشناسانه بتمن

10 داستان روانشناسانه بتمنشوالیه تاریکی شخصیتی است که به راحتی خودش را در انواع داستان‌ها جا می‌دهد. اما برخی از بهترین روایت‌های مربوط به بتمن ماجراهایی روان شناسانه هستند. شوالیه محافظ گاتهام شخصیتی محسوب می‌شود که در چنین داستان‌هایی به راحتی می‌درخشد؛ چرا که خود او، متحدان و دشمنانش تمام جنبه‌های الزامی برای روایت‌های روان شناسانه را فراهم می‌کنند.

می‌توان گفت که استفاده از بتمن برای نگاه به درون ذهن انسان‌ها و چیزهایی که روی ذه انسان تأثیر می‌گذارد در اکثر مواقع عالی از آب درمی‌آید. قهرمان‌ها و شخصیت‌های کمی در دنیای کمیک‌ها وجود دارند که مثل بتمن بتوانند در ماجراهای روان شناسانه در محوریت داستان قرار بگیرند.

حالا هم قصد داریم در این مطلب به سراغ 10 مورد از این داستان‌های روان شناسانه برتر با حضور بتمن و شخصیت‌های مربوط به او برویم.

10. The Dark Knight Returns

کاور شماره 1 کمیک The Dark Knight Returns (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

کمیک The Dark Knight Returns فرانک میلر (Frank Miller) یکی از آثار کلاسیک در مدیوم کمیک‌ها محسوب می‌شود. همچنین بیش از چیزی که به نظر می‌آید یک داستان روان شناسانه از بتمن را ارائه می‌کند. این داستان نشان می‌دهد که درون شوالیه تاریکی پس از بازنشستگی چه می‌گذرد؛ او تبدیل به یک معتاد هیجان شده که وجود یک حفره را در زندگی‌اش احساس می‌کند. در طول The Dark Knight Returns ذهن بتمن به نمایش درمی‌آید و نمایی از نگاه فاشیستی او به دنیا و خطوط قرمزی که حاضر است از آن‌ها عبور کند دیده می‌شود.

می‌توان به The Dark Knight Returns به چشم یک نمای جالب از ذهن شوالیه شنل‌پوش گاتهام نگاه کرد؛ یک فرد که از اساس خرد شده و سعی می‌کند با مشت‌هایش به دنیا منطق بدهد. این داستان در سطوح مختلفی جریان دارد و یک مطالعه عمیق می‌تواند خیلی چیزها را هم در مورد بتمن و هم در مورد فرانک میلر مشخص کند.

مطلب پیشنهادی:10 نسخه ترسناک سوپرمنوقتی نماد امید تبدیل به دلیل وحشت می‌شود

9. Batman R.I.P.

کاور کمیک Batman R.I.P. (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

معمولاً داستان بتمنِ گرنت موریسون (Grant Morrison) جنبه‌هایِ روان شناسانه غالبی دارند. Batman R.I.P. نیز که توسط تونی اس. دنیل (Tony S. Daniel) تصویرسازی شده جزو همین داستان‌هاست. این روایت با بلک گلاوی (Black Glove) که زندگی بتمن را هدف قرار داده و آن را نابود می‌کند آغاز می‌شود تا با یک شوالیه تاریکی طرف باشیم که در خیابان‌ها سرگردان است.

اما با پیشرفت داستان می‌بینیم که همه این‌ها نقشه خود بتمن بوده است تا به بلک گلاو که مدتی است مورد هدف شوالیه تاریکی قرار گرفته ضربه بزند. Batman R.I.P. شامل بازی‌های ذهنی درون بازی‌های ذهنی است تا یک ماجرای روان شناسانه عالی از جنگ شوالیه شنل‌پوش گاتهام با جرم و جنایت را روایت کند.

خرید فانکو پاپ بتمن

6. Batman: Gothic

کاور داستان Batman: Gothic (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

خط داستانی Batman: Gothic که توسط گرنت موریسون نوشته و توسط کلاوس جنسون (Klaus Janson) تصویرسازی شده، بتمن را راهی یک سفر تاریک درون گاتهام و تاریخچه آن می‌کند. در این داستان می‌بینیم که شوالیه تاریکی با گروه‌های خلافکاری حاضر در شهر همراه می‌شود تا یک قاتل را دستگیر کند. همچنین Batman: Gothic زندگی بروس وین را نیز زیر ذره‌بین قرار می‌دهد تا نگاهی به درون ذهن او و این که چطور تاریخچه شهر رویش تأثیر گذاشته بیندازد.

موریسون عاشق روایت‌های روان شناسانه و موهومی از بتمن است و Batman: Gothic نمونه دیگری از این آثار به شمار می‌رود. با این که این کمیک خیلی مورد توجه قرار نگرفته اما نگاه جالبی به شخصیت بتمن می‌اندازد و و دنیایش را کند و کاو می‌کند.

مطلب پیشنهادی:10 بار که بتمن به خطرناک‌ترین شخصیت دنیای دی‌سی تبدیل شدوقتی شوالیه تاریکی خطرناک می‌شود

5. Batman: The Killing Joke

کاور کمیک Batman: The Killing Joke (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

کمیک Batman: The Killing Joke نوشته شده توسط آلن مور (Alan Moore) و طراحی شده توسط برایان بالند (Brian Bolland)، به عنوان یکی از برترین داستان‌های بتمن در نظر گرفته می‌شود. این داستان یک اوریجین ممکن را برای جوکر به نمایش می‌گذارد. همچنین شاهد هستیم که دلقک گاتهام سعی می‌کند تا با شکنجه روانی جیم گوردون نشان دهد هر اتفاقی که برای خودش افتاده می‌تواند برای هر کس دیگری نیز بیفتد.

در Batman: The Killing Joke دو جنبه بیماری‌های روانی را می‌بینیم؛ این که چطور می‌تواند هم قربانی و هم قربانی کننده را زجر دهد. در برخی بخش‌های Batman: The Killing Joke شاهد نگاه ساده‌گرایانه هستیم اما این باعث می‌شود تا مخاطبان نگاه بهتری نسبت به دیوانگی جوکر را تا آن مقطع داشته باشند.

خرید جاکلیدی بتمن

2. شماره 663 کمیک Batman

کاور شماره 663 کمیک Batman (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

شماره 663 کمیک Batman که توسط گرینت موریسون نوشته و توسط جان ون فلیت (John Van Fleet) تصویرسازی شده، The Clown At Midnight نام دارد. این کمیک با استفاده از نثر و طراحی دیجیتال، داستانی از شوالیه محافظ گاتهام را ارائه می‌کند که در آن سعی دارد تا اعضای سابق گروه جوکر را از حمله‌ای مرموز نجات دهد. در مرکز این ماجرا جوکری است که دچار ضربه مغزی شده تا مقل یک عنکبوت هیولاوار در مرکز یک تار عنکبوت قرار بگیرد.

جوکر به خاطر حمله‌هایش به گاتهام مشهور است اما شماره 663 کمیک Batman یک ماجرای متفاوت محسوب می‌شود. نثر موریسون یک روایت وحشتناک از جوکر را به نمایش می‌گذارد. یک روایت که در آن به طور ماهرانه به سراغ جنبه‌های روان شناسانه تمام شخصیت‌های درگیر می‌رود.

مطلب پیشنهادی:20 بازیگر که می‌توانند نقش هارلی کویین را بازی کنندجایگزین‌های احتمالی مارگو رابی

1. Arkham Asylum: A Serious House on Serious Earth

کاور کمیک Arkham Asylum: A Serious House on Serious Earth (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

وقتی به درستی به کمیک Arkham Asylum: A Serious House on Serious Earth نوشته گرینت موریسون و تصویرسازی شده توسط دیو مک‌کین (Dave McKean) نگاه کنیم، اصلاً یک داستان ابرقهرمانی را نمی‌بینیم. تیمارستان آرکهام توسط افراد بستری شده در آن اشغال شده و به این دلیل بتمن احضار می‌شود. از این مقطع به بعد، کمیک به سراغ جنبه روانی هر کدام از افراد بستری شده می‌رود آن هم در حالی که تاریخچه خود تیمارستان و خانواده آرکهام را نیز به تصویر می‌کشد.

در Arkham Asylum: A Serious House on Serious Earth شاهد اکشن زیادی نیستیم اما به شدت جنبه‌های روان شناسانه را می‌بینیم. این یک داستان کلاسیک از شوالیه تاریکی است که نشان می‌دهد دشمنان او واقعاً چقدر از نظر ذهنی خراب هستند و در واقع چگونه انعکاس‌هایی تاب خورده از خود بتمن محسوب می‌شوند.

به مطالعه در مورد بتمن و دنیای این شخصیت ادامه دهید

9 شریک مناسب بتمن خارج از خانواده خفاشی معرفی بتمن زور ان آر – شوالیه تاریکیِ رنگارنگ 10 موجود قدرتمند که بتمن شکستشان داده است 9 مورد از بهترین داستان‌های کمیک‌های بتمن در دوران مدرن 10 داستان که نشان می‌دهند بتمن بزرگ‌ترین کاراگاه دنیا است

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب