عشق و تنفر در مهم‌ترین دادگاه این روزهای جهانبا شروع دادگاه جدید جانی دپ و امبر هرد، دوباره بحث درباره رابطه این دو بازیگر هالیوودی داغ شده است و تقریبا همه ما صرف نظر از علاقمند بودن یا نبودن به این موضوع، هر روز از مسائل مطرح شده در این دادگاه جنجالی در ویرجینیا باخبر می‌شویم. در این مقاله قصد داریم برخلاف بیشتر خبرهای مرتبط با این داستان که به حواشی دادگاه و مسجل شدن گناه‌کار بودن جانی دپ یا امبر هرد می‌پردازند، به رابطه‌ای توجه کنیم که با عشق آغاز شد و سرانجامی تاریک داشت.

 با وجود تمرکزِ ما روی رابطه عاشقانه هرد و دپ در این مقاله، در بخش‌هایی ناگزیر خواهیم بود به حواشی دادگاه و ادعاهای مطرح شده از طرف هر دو بپردازیم. پس پیش از پرداختن به روزهای تلخ و شیرین هرد و دپ با توجه به همزمانی این روزها با برگزاری دادگاه، با هم مرور می‌کنیم اساسا این دادگاه به چه دلیلی در حال برگزاری است.

این دادگاه جنجالی قرار است به چه موضوعی بپردازد؟

این دادگاه با ۷ نفر هیئت ژوری در ویرجینیا آمریکا به خاطر شکایت جانی دپ از امبر هرد با اتهام بدنام کردن دپ با اطلاعات نادرست(مانند کتک زدن همسر و خشونت جسمی و جنسی) آغاز شده است و دپ از دادگاه درخواست کرده به خاطر ضررهای ناشی از این بدنامی، امبر هرد محکوم به پرداخت ۵۰ میلیون دلار به او شود. البته در همین دادگاه قرار است دقیقا همین اتهام از طرف هرد به دپ هم بررسی شود و هرد به دلیل اینکه وکیل قبلی دپ ادعاهای او درباره خشونت دپ را حقه‌بازی توصیف کرده، از دادگاه درخواست کرده به دلیل بدنام شدنش جانی دپ محکوم به پرداخت ۱۰۰ میلیون دلار به او بشود.

عشق و تنفر در مهم‌ترین دادگاه این روزهای جهانعشق و تنفر در مهم‌ترین دادگاه این روزهای جهان

عشق و تنفر در مهم‌ترین دادگاه این روزهای جهانعشق و تنفر در مهم‌ترین دادگاه این روزهای جهان

اگر اطلاعات زیادی درباره تاریخچه مسائل هرد و دپ ندارید باید بگویم این دادگاه در حقیقت به وقایع سال ۲۰۱۵ می‌پردازد. در آن زمان و پیش از جدایی دپ و هرد، امبر هرد مقاله‌ای با قلم خودش در واشنگتن پست چاپ کرد و در آن به این موضوع پرداخت که چگونه مورد خشونت خانگی و آزارهای جسمی و کلامی و جنسی از طرف شریک زندگیش قرار گرفته است. هرد در این مقاله نامی از جانی دپ به عنوان آزارگر به میان نمی‌آورد اما به وضوح درباره زمان این آزارها به تاریخ‌هایی اشاره می‌کند که او در رابطه با دپ به سر می‌برده است.

عشق و تنفر در مهم‌ترین دادگاه این روزهای جهانعشق و تنفر در مهم‌ترین دادگاه این روزهای جهان

انتشار این مقاله به قلم امبر هرد آغاز بدنام شدن جانی دپ بود و اندکی پس از آن روزنامه انگلیسی سان هم بنابر همین مقاله جانی دپ را Wife Beater یا فردی که زنش را کتک می‌زند، توصیف کرد. جانی دپ بنابر ادعایش در همین دادگاه به خاطر آن مقاله (که به ادعای دپ کاملا دروغ بوده است) از بسیاری از فیلم‌ها از جمله ششمین دنباله دزدان دریایی کارائیب و بسیاری از پروژه‌های سینمایی و البته اسپانسرینگ دیگر کنار گذاشته شد و افزون بر این بخش بزرگی از خوش‌نامی و شهرتش بین طرفدارانش را از دست داد.

عشق و تنفر در مهم‌ترین دادگاه این روزهای جهانعشق و تنفر در مهم‌ترین دادگاه این روزهای جهان

همه‌چیز کی و چگونه آغاز شد؟

می‌توان با اطمینان زیاد سال ۲۰۰۹ را شروع همه‌چیز دانست. در آن زمان دپ و هرد در فیلم The Rum Diary هم‌بازی بودند و زمان زیادی که در پشت صحنه این فیلم با هم می‌گذراندند باعث به وجود آمدن علاقه‌ای دوطرفه در آن‌ها شد، هرچند که طبق اطلاعات مطرح شده در دادگاه رابطه آن‌ها تا ۲ یا ۳ سال بعد یعنی سال ۲۰۱۱ یا ۲۰۱۲ آغاز نشد.

 در سال ۲۰۰۹ جانی دپ هنوز در رابطه طولانی مدت و  با ونِسا پارادایس بود، رابطه‌ای که رسما در سال ۲۰۱۲ به پایان رسید. دپ و پارادایس از سال ۱۹۹۸ و به واسطه حضور هم‌زمان سر فیلم نئو نوارِ پولانسکی  The Ninth Gate با هم آشنا و وارد رابطه شدند و یک فرزند دختر به نام لیلی-رز دپ و یک فرزند پسر به نام جک دپ حاصل این رابطه با استانداردهای هالیوودی طولانی بود.

در طرف مقابل امبر هرد هم در آن زمان (سال ۲۰۰۹) در نقطه پایانی رابطه‌ای طولانی با ون‌ری به سر می‌برد، رابطه‌ای که اندکی پیش از شروع فیلم‌برداری فیلم The Rum Diary با وضعیتی نه چندان دوستانه و دخالت پلیس به پایان رسیده بود. ون‌ری در سال ۲۰۰۹ امبر هرد را به حمله فیزیکی متهم کرده بود. اتهامی که اندکی بعد از طرف ون‌ری پس گرفته شد و او تفسیر اشتباه پلیس از حرف‌هایش را دلیل این سوءتفاهم دانسته بود.

مراسم عروسی، آغاز یا پایان رابطه؟

جانی دپ و امبر هرد به این ترتیب در سال ۲۰۱۵ و پس از ۳ یا ۴ سال دوستی با برگزاری یک مراسم ساده با هم ازدواج کردند و بعدها البته در جزیره خصوصی جانی دپ در باهاما مراسم پرخرج‌تری هم برای این ازدواج برگزار شد. با توجه به اینکه با گذشت کمتر از یک سال از این مراسم، دپ و هرد در شرایطی بسیار پرحاشیه و مملو از تهمت از هم جدا شدند، می‌توان تصور کرد شیرین‌ترین لحظات رابطه هرد و دپ بین سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۵ اتفاق افتاده باشد. در این زمان هرد و دپ شیفته یکدیگر بودند و بنابر صحبت‌های روان‌شناس،لاورا اندرسون که در سال ۲۰۱۵ جلساتی را برای مشاوره رابطه با دپ و هرد برگزار کرده بود، هنوز روی سمی این رابطه فرصتی برای عرض اندام نیافته بود.

عشق و تنفر در مهم‌ترین دادگاه این روزهای جهانعشق و تنفر در مهم‌ترین دادگاه این روزهای جهان

عشقی که انگار از آسمان‌ها آمده بود!

هرد و دپ در این زمان عاشق هم بودند. هرد بر اساس صحبت‌های وکیلش در دادگاه ویرجینیا عاشق شخصیتی از جانی دپ بود که معمولا در فیلم‌ها ظاهر می‌شد. هرد عاشق جانی دپ کاریزماتیک، مهربان، دیوانه و البته آماده هنجارشکنی بود و برای آگاهی از احساس دپ به هرد در این زمان می‌توانیم به پاسخش به قاضی پرونده رجوع کنیم زمانی که از دپ درباره شکل احساسش به هرد در زمان شروع رابطه می‌پرسد:”در آن زمان او در ذهن من بی‌نقص‌ترین و کامل‌ترین فرد برای من بود. برای مثال او درباره آهنگ‌های قدیمی سبک بلوز که من بسیار به آن علاقمند هستم اطلاعات فراوانی داشت. او در آن زمان در نظر من فردی مطلع و تحصیلکرده، مهربان، شیرین و بامزه بود. به مدت یک یا یک سال و نیم از زمان شروع رابطه‌مان او برای من فوق‌العاده بود و بعد همه‌چیز شروع به تغییر کرد یا بهتر است بگویم شروع به آشکار شدن کرد.”

عشق و تنفر در مهم‌ترین دادگاه این روزهای جهانعشق و تنفر در مهم‌ترین دادگاه این روزهای جهان

کودکی نابسامان و مسموم شدن رابطه

شاید روشن‌ترین تصویر درباره چرایی به خشونت و آزار کشیده شدن رابطه هرد و دپ را همان‌گونه که لاورا اندرسون در دادگاه بیان کرد بتوان در کودکی نابسامان این دو بازیگر دانست. درباره وقایع دوران کودکی هرد اطلاعات زیادی نداریم اما جانی دپ بنابر حقایقی که در دادگاه ارائه شد در تمام طول دوران کودکیش شاهد آزار کلامی و فیزیکی پدرش توسط مادرش بود. مادری که از تحقیر و کتک زدن جانی و خواهرش هم ابایی نداشت.

عشق و تنفر در مهم‌ترین دادگاه این روزهای جهانعشق و تنفر در مهم‌ترین دادگاه این روزهای جهان

عشق و تنفر در مهم‌ترین دادگاه این روزهای جهانعشق و تنفر در مهم‌ترین دادگاه این روزهای جهان

لاورا اندرسون در ویدئویی  که از او در دادگاه پخش شد ضمن توصیف رابطه هرد و دپ به عنوان “آزار و سوءاستفاده متقابل” اضافه کرد که به نظر او جانی دپ در تمام طول دوران بزرگسالیش به خوبی قادر به کنترل آثار مخرب این کودکی نابسامان بوده اما برای او امبر هرد و رفتارهایش مانند یک محرک عمل می‌کرده است. اندرسون ادامه می‌دهد که از صحبت‌هایش با این زوج به این نتیجه رسیده است که گویی هرد برای حفظ غرورش خود را مجبور می‌دیده جانی را عصبانی و وادار به واکنش کند و ترک بحث و مشاجره از طرف جانی دپ هربار هرد را به وحشت می‌انداخته است. اندرسون در همین ویدئو اضافه می‌کند که هرد بارها باعث به جنجال کشیده شدن(تبدیل بحث به آزار کلامی یا فیزیکی) بحث با دپ ‌شده است و ادامه می‌دهد:”البته حدس می‌زنم دفعاتی هم بوده که دپ باعث بالا گرفتن مشاجره می‌شده اما من مدرکی برای اثبات آن نیافتم، مدرکی که درباره تاثیر هرد مشاهده کردم.”

سفری پر از آزار و سوء استفاده و توهین

رابطه هرد و دپ خیلی زود پس از ازدواج نشانه‌هایی از نابسامانی را آشکار کرد. سفر این زوج در این سال به استرالیا برای فیلم‌برداری دنباله جدید دزدان درایی کارائیب مملو از حاشیه بود. از حواشی به وجود آمده برای سفر غیر قانونی دو سگِ این زوج که بگذریم طبق ادعاهای متناقض  دپ و هرد در همین سفر اتفاقات خشونت بار فراوانی بین آن‌ها افتاده است.  هرد ادعا می‌کند در همین سفر از طرف دپ مورد آزار جسمی و جنسی قرار گرفته است، ادعایی که دپ رد می‌کند. در طرف مقابل جانی دپ هم ادعا می‌کند هرد در این زمان ضمن توهین و کتک زدن او، با پرتاب یک بطری باعث قطع شدن نوک انگشتش شده و آشپزهای هتل مجبور به گشتن اتاق برای پیدا کردن تکه انگشت قطع شده او برای پیوند مجدد شد‌ه‌اند، اتفاقی که هرد آن را تکذیب نمی‌کند اما ادعا می‌کند دپ طی اقدام به زدن او با گوشی آیفونش تصادفا باعث قطع شدن انگشت خودش شده است.

عشق و تنفر در مهم‌ترین دادگاه این روزهای جهانعشق و تنفر در مهم‌ترین دادگاه این روزهای جهان

خیلی از سفر این زوج معروف به استرالیا نگذشته بود که انتشار مقاله هرد در واشنگتن پست، نه تنها پایان رابطه هرد و دپ را جلو انداخت(دپ و هرد در سال ۲۰۱۶ رسما از هم جدا شدند) بلکه باعث شد رابطه این دو بازیگر از آن زمان تا به امروز به یکی از مهم‌ترین سرخط‌های خبری در رسانه‌های دنیا تبدیل شود.

عشق و تنفر

بررسی رابطه هرد و دپ هر فردی را درباره زمان اندک بین عشق آتشین آن‌ها و شروع آزار و سوء استفاده متعجب می‌کند. رابطه‌ای که با عشق و احساس آغاز شد و خیلی زود به مسیری کشیده شد که جز هزینه‌های فراوان مادی و احساسی برای دپ و هرد، نمی‌شد پایان دیگری برای آن متصور شد. رابطه‌ای که در آن خیلی زود آزار و سوءاستفاده و خیانت( جانی دپ امبر هرد را به خیانت‌های فراوانی از جمله با ایلان ماسک و جیمز فرانکو متهم می‌کند و در مقابل هرد هم مدعی خیانت همسر سابقش است) جای عشق و علاقه و فضای رمانتیک را گرفت.

عشق و تنفر در مهم‌ترین دادگاه این روزهای جهانعشق و تنفر در مهم‌ترین دادگاه این روزهای جهان

شما مخاطبان جالبز چه فکر می‌کنید؟

جنجال به وجود آمده میان جانی دپ و امبر هرد، دنبال‌کنندگان این اخبار در جهان را به دو دسته تبدیل کرده است. گروه بزرگتر یا به دلیل بر حق دانستن جانی دپ و یا علاقه به این بازیگر بسیار محبوب، امبر هرد را جادوگری حیله‌گر و دروغ‌گو می‌دانند ومعتقدند او باید به جای جانی از سینما و هالیوود کنار گذاشته شود. گروه دیگر یا به دلیل بر حق دانستن هرد و یا طرفداری از حقوق زنان دپ را مانند بیشتر مردان قدرتمند و ثروتمند دنیا، فردی آزارگر می‌دانند که حاضر است در راه رسیدن به هدفش و ارضای نیازهایش هر زنی را قربانی کند.

عشق و تنفر در مهم‌ترین دادگاه این روزهای جهانعشق و تنفر در مهم‌ترین دادگاه این روزهای جهان

از این دو نگاهِ افراطی و سیاه و سفید که بگذریم شما مخاطبان جالبز درباره این موضوع چه فکر می‌کنید؟ ما مشتاق آگاه شدن از نظرات شما هستیم و حتما برای آگاه شدنِ ما از نظر افکار عمومی در ایران درباره این موضوع، نظرات خود را با جالبز به اشتراک بگذارید.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب