معرفی 5 هویت مهم مون نایت

معرفی 5 هویت مهم مون نایتآواتارِ خدای ماه مصر. مشت کانشو (Khonshu). یک ویجلنتی که با نام مون نایت شناخته می‌شود. اما در زیر آن هاله مخوف، چشمان درخشان و شنل کاملاً سفید رنگ، مارک اسپکتور قرار گرفته است. و همچنین چند هویت دیگر.

مارک اسپکتور که سابقاً یک مزدور بود، پس از یک واقعه پایان بخش به زندگی به سمت فعالیت‌های ابرقهرمانی رو آورد. او در طول زمان با گروه‌های زیادی مثل اونجرز، وست کوست اونجرز (West Coast Avengers)، سیکرت اونجرز (Secret Avengers)، میدنایت سانز (Midnight Sons) و حتی دفندرز (Defenders) همکاری داشته است. اما او همیشه ترجیح داده که تنها کار کند.

اسپکتور یک فرد پیچیده با دنیای پیچیده است که از اختلال تجزیه هویت زجر می‌برد. مشکلی که از یک ضربه در دوران کودکی‌اش ریشه گرفته است. این به این معنی است که اسپکتور میزبان چندین هویت مستقل است که می‌توانند در زمان‌های مختلف روی کار بیایند.

گاهی اوقات نیاز است که مارکِ مزدور در دسترس باشد. بعضی وقت‌ها نیز او به فریبندگی استیون گرنت، قدرت مون نایت، مهارت‌های کاراگاهی مستر نایت یا مخفی کاری جیک لاکلی احتیاج پیدا می‌کند. با گذشت زمان، مارک توانسته کنترل بیش‌تری روی هویت‌های مختلف خود پیدا کند. در واقع، در شماره 9 کمیک Moon Knight او برای این که بتواند تمام این هویت‌ها را به طور کامل در هویت اسپکتور ادغام کند با همه آن‌ها رو به رو شد.

در هر صورت، هویت‌های مختلف مارک به جای این که یک آفت یا مایه آزار او باشند، بخشی حیاتی از شخصیتش را تشکیل می‌دهند. حالا در این مطلب به سراغ 5 مورد از مهم‌ترین هویت‌های این شخصیت می‌رویم تا با مزدور، میلیونر، راننده تاکسی، ویجلنتی و کاراگاه بیش‌تر آشنا شوید.

مارک اسپتکور (Marc Spector)

مارک که فرزند یک ربیِ یهودیِ ارتدکس و از بازماندگان هولوکاست است، در ایلینویِ شیکاگو به دنیا آمد و بزرگ شد. او یک برادر کوچک‌تر به نام رندال (Randall) داشت که مارک تقریباً هر روز از او در برابر قلدرها محافظت می‌کرد. مارک سپس از کتک زدن قلدرها به کتک زدن رقبا در رینگ بوکس، نام نویسی کردن برای عضویت در تفنگداران دریایی و در نهایت عضویت در سی‌آی‌ای رسید.

به نظر همه چیز خوب پیش می‌رفت تا این که برادرش، معشوقه مارک که یک پرستار به نام لیسا مالونی (Lisa Maloney) بود را کشت. این واقعه تراژیک در نهایت اخلاقیات مارک را تغییر داد تا او از سی‌آی‌ای جدا و تبدیل به یک مزدور شود. هر چند در این دوره بود که مارک با خلبان و بهترین دوستش با نام ژان پل «فرنچی» دوشان (Jean-Paul “Frenchie” DuChamp) و همچنین معشوقه‌اش، مارلین الرون (Marlene Alraune)، آشنا شد.

مارک به دلیل مهارت‌های گوناگونش، کارنامه خوبی از خود به ثبت رساند. او در مبارزات تن به تن شدیداً ماهر است، می‌تواند از انواع سلاح‌ها بهره ببرد، به چندین زبان مسلط است و توانایی‌های تاکتیکی فراوانی دارد. اما متأسفانه هیچ کدام از این قابلیت‌ها نتوانست جلوی فریب خوردنش توسط رائول بوشمن (Raoul Bushman) را بگیرد. خوشبختانه حواس کانشو به مارک بود.

مطلب پیشنهادی:13 سریال مارول که پس از فیلم Black Widow منتشر خواهند شدادامه فاز چهارم دنیای سینمایی مارول

مون نایت (Moon Knight)

مون نایت که که در ابتدا به عنوان یک آنتاگونیست در شماره 32 کمیک Werewolf By Night معرفی شد، برای عدالت می‌جنگد. وقتی مارک اسپکتور در مصر زیر مجسمه‌ای از کانشو کشته شد، خدای ماه او را احیا و به «شوالیه ماه» تبدیل کرد. به عنوان مأمور کانشو، مون نایت از این قابلیت‌ها بهره می‌بُرد: فهم بهبود یافته، ارتباط با مردگان، جذب قدرت‌های جادویی و انرژی زندگی از طریق ارتباط مستقیم، قدرت‌گیریِ قمری (که هر چقدر ماه کامل‌تر باشد این قدرت بیش‌تر است) و سرعت و چابکی فرا انسانی.

اما دلیل استفاده از فعل ماضی درباره این قدرت‌ها این است که طبق گفته کانشو در شماره 9 کمیک Moon Knight، این خدا تمام این توانایی‌ها را به خاطر نافرمانی خدمتگذارش از او گرفت.

زمانی هم بود که مون نایت از قدرت‌های آیرون فیست (Iron Fist)، دکتر استرنج (Doctor Strange)، گوست رایدر (Ghost Rider)، میولنیر (Mjolnir) و فینیکس فورس (Phoenix Force) در طی رویداد Avengers: Age Of Khonshu بهره برد اما هیچ کدام از این قابلیت‌ها را نیز نگه نداشت.

با وجود از دست دادن این توانایی‌ها اما او اصلاً پا پس نکشید. مون نایت هنوز هم سلاح‌های خودشش را دارد. چیزهایی مثل دارت‌ها و چماق هلالی شکلش، بال‌های فرشته‌اش و تحمل درد بسیار بالایش. او در برابر دشمنانش رحمی نشان نمی‌دهد و بر خلاف اکثر قهرمانان آن‌ها را به خوابی دائم می‌فرست. شاید از خود بپرسید که «چرا مون نایتی که در شب می‌جنگد لباس سفید به تن می‌کند؟». خود مون نایت در شماره 1 کمیک Moon Knight برای این پرسش این پاسخ را ارائه می‌کند: «می‌پوشمش تا سر رسیدن من رو ببینن

مستر نایت (Mr. Knight)

مستر نایت که اولین بار در شماره 1 کمیک Moon Knight معرفی شد، نسخه‌ای خوش‌رفتارتر و پالوده‌تر از مون نایت است. ماسک مون نایت هنوز هم روی سرش حضور دارد اما یک کت و شلوار به همراه کراوات، کفش و دستکش‌های کاملاً سفید به تن دارد. همچنین یک لیموزین نیز در اختیارش است.

این هویت عموماً برای تحقیق در مورد جرایم، مشورت با نیروهای قانونی و ملاقات با شهروندان نیازمند استفاده می‌شود. مستر نایت زیرک‌تر است و اکثراً ترجیح می‌دهد شرایط را بدون درگیری رفع و رجوع کند. با همین هویت است که میدنایت میشن (Midnight Mission)، مکانی که برای هر کسی که در طی شب از منهتن عبور می‌کند باز است، به وجود می‌آید. مستر نایت شاید یکی از هویت‌های جدید باشد اما یک حرفه‌ای کامل محسوب می‌شود.

این هویت، تجلی درونی‌ترین خواسته مارک اسپکتور در محافظت از مردم است. حتی بدون کانشو، مستر نایت به خوبی از عهده مأموریت‌های خودش برمی‌آید.

استیون گرنت (Steven Grant)

به عنوان یکی از اولین هویت‌های مارک، استیون گرنت در طول دوران کودکی او پدیدار شد. اشاره‌ای زودرس از اختلال تجزیه هویت مارک اسپکتور. به عنوان یک انسان بالغ، استیون نقش سرمایه‌گذار فعالیت‌های علیه جنایت مارک را برعهده دارد.

ثروت جمع آوری شده از زندگی مزدورانه مارک سرمایه‌گذاری شد و برای استیون سود هنگفتی به وجود آورد. او همچنین سعی کرد تا یک سریال تلویزیونی از مون نایت را در سری 2011 کمیک Moon Knight بسازد.

استیون صرفاً یک خیّر ثروتمند نیست. او از جایگاه اجتماعی خود برای جمع‌آوری اطلاعات درباره جرایم پرتکرار استفاده می‌کند. گرنت هم خوش‌قیافه‌ است و هم باهوش. جای تعجب ندارد مارلین با این هویت رابطه خاصی دارد.

مطلب پیشنهادی:10 موجود قدرتمند که ولورین شکستشان داده استمبارزاتی برای تمام عمر

جیک لاکلی (Jake Lockley)

این هویت نیز در اوایل زندگی مارک پدیدار شد و باعث نگرانی شدید پدرش بود. برای همین در شماره 10 کمیک Moon Knight، پدرش او را به بیمارستان روانی پوتنام فرستاد تا اختلال مارک درمان شود.

در دوران بلوغ، جیک به فردی از طبقه کارگر تبدیل شد؛ هویتی که 180 درجه با استیون گرنت فرق دارد. او در حین انجام شغلش به عنوان یک راننده تاکسی از طریق شبکه‌ای از خبرچین‌ها در مورد اتفاقات روزمره منهتن اطلاعات جمع می‌کند. این شبکه شامل برتراند کرولی (Bertrand Crawley)، یک مرد بی‌خانمان عجیب و غریب که زمانی کتاب می‌فروخت، جینا لندرز (Gena Landers)، صاحب یک غذاخوری و دو پسر او با نام‌های ری (Ray) و ریکی (Ricky) می‌شود.

از بین تمام هویت های مون نایت، چه آن‌هایی که در این لیست حاضر بودند و چه آن‌هایی که نه، کدام یک مورد علاقه شماست؟ دیدگاه‌های خود را با در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب