نگهداری مناسب خودرو، باعث تثبیت کیفیت رنگ و همچنین افزایش ارزش فروش مجددآن می گردد.

نگهداری مناسب خودرو، باعث تثبیت کیفیت رنگ و همچنین افزایش ارزش فروش مجددآن می گردد، عوامل محیطی تاثیرات زیادی بر روی رنگ خودرو دارند، در واقع رنگ خودرو بعنوان اولین لایه دفاعی در مقابل شرایط جوی می باشد، لذا حفاظت بهتر از رنگ سبب افزایش عمر مفید این پوشش می گردد، یکی از راه‌های مهم حفظ رنگ خودرو، استفاده از واکس و شستشوی خودرو به صورت متناوب می باشد، واکس علاوه بر زیبایی در جلوگیری از ایجاد تخریب رنگ نیز تاثیر بسزایی دارد.

رعایت نکات ذیل برای حفاظت از رنگ خودرو بسیار ارزشمند می باشد:

اثر قهوه یا شربت ها:
بیشتر شربت ها دارای کربنات و اسیدهایی هستند که می توانند بر روی پوشش کیلیر اثر مخرب داشته باشند.
راه حل: شستشوی بدنه
هنگام مسافرت، ممکن است در هنگام استراحت و مصرف چای و قهوه یا نسکافه با مواد شیرین، مقداری از شربت فوق بر روی رنگ بدنه بریزد، خیلی از نوشیدنی ها حاوی مواد اسیدی هستند و اسید می تواند بر روی رنگ اثر مخرب داشته باشد خصوصاً اگر زمان زیادی از ریختن مواد بر روی رنگ گذشته باشد و باعث سخت شدن مواد گردد.

اثر ذرات در لوازم کارواش:
وجود اشغال در هنگام شستن ماشین که باعث خراش در رنگ می گردد
راه حل: تمیز کردن لوازم و پارچه ها و اسفنج ها قبل از اینکه شروع به تمیز کردن نماید.
شستن ماشین شاید در بعضی مواقع سرگرمی باشد ولی باید دقت کنید که این عمل می تواند باعث خرابی رنگ و ایجاد خط و خش بر روی رنگ گردد، اگر در هنگام شستشو خودرو از پارچه ای که دارای ذرات است استفاده گردد، این ذرات در داخل اسفنج همانند سمباده عمل کرده و باعث ایجاد خط و خش می گردد، باید دقت شود که سیستم کارواش های اتوماتیک، خط و خش را بیشتر می نماید.

اثر قطرات آب پاش اتوماتیک:
اثر لکه آب بر روی رنگ
راه حل: قرار ندادن خودرو در نزدیکی آب پاش ها
در ابتدا شاید اینطور به نظر برسد که ریزش آب بر روی بدنه باعث شستشوی خودرو می گردد ولی در حقیقیت پاشیدن آب به طور اتوماتیک و تمیز نشدن آن موجب خشک شدن آب و ایجاد لکه بر روی بدنه خودرو می‌شود و در بلند مدت می‌تواند موجب آسیب رسیدن به رنگ بدنه خودرو می‌شود.

اثر فضله پرنده:
تخریب رنگ در اثر خاصیت اسیدی فضله پرنده
راه حل: شستن خودرو
فضله پرنده بدلیل داشتن مواد اسیدی، باعث تخریب رنگ و کیلیر می گردد. بسته به نوع پرنده و نوع تغذیه، معمولاً اثرات تخریبی متفاوتی دارند، راحل برای رفع مشکل شستشوی سریع ماشین و یا تمیز کردن با پارچه نرم با کمی آب و یا قرار ندادن خودرو در زیر درختان می باشد.

اثر حشرات:
اثر مواد اسیدی حشرات بر روی رنگ
راه حل: شستشوی ماشین
هنگام عبور در جاده ها خصوصاً در جاده های خارج از شهر و هنگام غروب، اثرات حشرات را بر روی بدنه خودرو دیده باشید. بدن این حشرات به علت داشتن مواد اسیدی، در صورتی که به موقع تمیز نشوند باعث تخریب رنگ می گردد لذا بهترین راه حل شستشوی سریع ماشین می باشد.