چرا God of War Ragnarok احتمالا پایانی تلخ خواهد داشتریبوت عنوان God of War در سال 2018 این سری بازی را وارد مسیر تازه‌ای کرد. زاویه دوربین، تنها تغییر بزرگ این سری نبود بلکه حالا روایت، چند لایه‌تر و عمیق‌تر از قبل شده است و این داستان در God of War Ragnarok گسترده‌تر هم می‌شود و قرار است مهم‌ترین اتفاق دنیای اساطیری نورس را به تصویر بکشد.

موفقیت‌های ریبوت God of War انتظارات را از دنباله این بازی بسیار بالا برده است. نوع مارکتینگ سونی و سانتامونیکا نیز این انتظارات را به اوج خود رسانده است. بیش از 8 ماه است که هیچ نمایش جدیدی از بازی منتشر نشده اما همچنان سازندگان تاکید می‌کنند که این بازی در سال جاری میلادی عرضه خواهد شد. در حال حاضر اطلاعات هواداران از ادامه داستان کریتوس و آترئوس بسیار کم و تنها محدود به همان تریلر سه دقیقه‌ای است.

اگر صحبت سازندگان درست باشد و خللی در توسعه بازی پیش نیاید، بزودی این بازی به دستمان خواهد رسید. شاید هم در هفته‌ها یا ماه‌های آینده، سونی از برنامه اختصاصی خودش یعنی State of Play با محوریت God of War Ragnarok رونمایی کند و تاریخ انتشار بازی را برای هواداران آشکار کند. به نظر می‌آید که فاصله چندانی با این عنوان موردانتطار نداشته باشیم و با توجه به این مسئله، اطلاعات ما از وقایع این بازی، بسیار کم است. پس قصد داریم تا برخی از نظریه‌ها و تئوری‌های موردنظر پیرامون این بازی را بررسی و حدس و گمان‌هایی پیرامون داستان این بازی و آینده سری God of War را مطرح کنیم. با همراه باشید.

فضای داستان بازی

با توجه به داستان‌های سری گاد آو وار، احتمالا در این بازی هم با یک داستان جدی و تاریک روبرو باشیم. این سری بازی از اولین نسخه‌اش درگیر اختلافات عمیق بین کاراکترها شده و تصویر شفافی از انتقام و خشم را به بازیکنان نشان داده است. این رویه در نسخه سال 2018 نیز ادامه یافت و تغییر مکان بازی از یونان به سرزمین‌های نورس، خللی به این روند وارد نکرد. با توجه به صحبت‌های اریک ویلیامز، کارگردان بازی، این بازی آخرین عنوانی است که در دنیای نورس جریان دارد. با توجه به نام بازی یعنی Ragnarok این اتفاق کاملا واضح است و با رجوع به افسانه‌ها نیز، نمی‌توانیم پایان خوشی را برای God of War Ragnarok حدس بزنیم.

رگناروک، در افسانه‌های نورس، آخرالزمان این دنیا است و هر چیزی و حتی خدایان را نیز از بین می‌برد. رگناروک با بارش برف و یک سرمای مطلق آغاز می‌شود و دو گرگ با نام‌های اسکال (Skoll) و هاتی (Hati) به دنبال بلعیدن خورشید و ماه هستند. این گرگ‌ها، فرزندان لوکی (Loki) هستند و تحت فرمان او عمل می‌کنند. در داستان گاد آو وار، اشارات فراوانی به این دو گرگ شده است و به احتمال زیاد در این نسخه، آن‌ها را خواهیم دید. بسیاری اعتقاد دارند که داستان این دو گرگ، اوج تاریکی داستان رگناروک است و فضای حماسی و در عین حال غم‌آلودی را می‌سازند.

مرگ احتمالی بعضی از کاراکترها از جمله کریتوس

یکی از احتمالاتی که می‌تواند بسیاری از عاشقان دنیای گاد آو وار را نگران کند، مرگ کاراکتر اصلی داستان یعنی کریتوس است. با توجه به تریلری که از بازی منتشر شده، می‌دانیم که کریتوس و آترئوس در تلاش هستند تا از رگناروک جلوگیری کنند. سپس آن‌ها به دنبال خدای جنگ نورس یعنی تیر (Tyr) می‌روند و از او کمک می‌خواهند و احتمالا با فریا (Freya) و ثور (Thor) درگیر می‌شوند. کریتوس، نقش بسیار مهمی در واقعه رگناروک خواهد داشت و باید ببینیم که سانتامونیکا، چه خط داستانی را برای او در نظر گرفته است.

سانتامونیکا با سری گاد آو وار همواره تاکید داشته که هیچ خوب و بد مطلقی وجود ندارد. سه‌گانه اول گاد آو وار، وجهه تاریکی از خدایان اساطیری یونان را به تصویر کشیده شد و چگونگی تسخیر آن‌ها توسط جعبه پاندورا و پلیدی‌های موجود در آن را به بازیکنان نشان داد. در آن داستان هم کریتوس یک قهرمان واقعی نبود و در خیلی از اوقات به مانند یک ضد ابرقهرمان رفتار می‌کرد؛ فردی که برای رسیدن به هدفش یعنی انتقام، حاضر است از هر ارزشی گذر کند و آن‌ها را زیر پای خود گیرد. درست است که داستان انتقام او، قابل درک و قانع‌کننده بود اما این مسئله چیزی از آن تصویر فرمانده خشمگین اسپارتان کم نمی‌کند.

دور از واقعیت نیست که کریتوس، افراد، خدایان و حتی موجودات بسیاری را در طول سری گاد آو وار کشته است. حتی در نسخه آخر نیز، کریتوس، بعضی از مهم‌ترین افراد سرزمین‌های نورس را به قتل رسانده است. در بسیاری از داستان‌ها، چه در قالب فیلم یا چه در قالب بازی‌ها، دیده‌ایم که ضدابرقهرمان‌ها، سرنوشت خوبی ندارند و پایان داستان‌ آن‌ها نیز به مانند دشمنان، تاریک است. او با گذشت نزدیک به 100 سال، همچنان خاکستر خانواده خودش را روی بدنش تحمل می‌کند و به راحتی نتوانسته از گذشته تاریک خودش عبور کند؛ افراد آگاه و عالمی مثل میمیر (Mimir) نیز هنوز او را با نام «شبح اسپارتا» (Ghost of Sparta) می‌شناسند. نامی که برای کریتوس، بسیار سنگین است.

کریتوس در نسخه قبلی تلاش کرد تا از گذشته تلخ خودش دور شود و زخم‌هایش را ترمیم کند

البته که کریتوس در نسخه قبلی تلاش زیادی کرد تا از گذشته تلخ خودش دور شود و سعی داشت تا از طریق پسرش یعنی آترئوس، زخم‌های به جا مانده خودش را ترمیم کند. او تاحدودی در این زمینه موفق بود و ما با کریتوسی روبرو شدیم که سعی می‌کند پدر و راهنمای خوبی برای فرزندش باشد و حالا بیشتر از همیشه، خشم خودش را کنترل می‌کند و سعی می‌کند انسان آرام‌تری باشد. با توجه به آن که رگناروک، ایستگاه آخر این سری بازی در نورس خواهد بود، زمان برای کریتوس نیز کم‌تر از قبل می‌شود و او به پایان خودش نزدیک‌تر می‌شود.

البته که مرگ کریتوس، چندان مسئله تازه‌ای نیست و او در سه‌گانه اولیه، مدام سری به جهنم می‌زد و در آنجا مبارزه می‌کرد. حتی در پایان سه‌گانه متوجه شدیم که او هرگز نمی‌تواند رها شود و نفرین خدایان یونان گریبان او را می‌گیرد و او باز هم زنده می‌ماند. اگر رگناروک، انتهای مسیر برای او باشد، احتمالا بسیار پایانی تراژیک و غم‌انگیز خواهد بود. وجهه جدیدی که کریستوفر جاج (Christopher Judge) به کریتوس بخشیده، انسانی و احساسی است و همین مسئله، مرگ احتمالی او را دردناک‌تر هم می‌کند.

درباره دیگر کاراکترها نیز بعید است اتفاقی برای کاراکترهای آترئوس و انگروبودا (Angroboda) رخ دهد. اما دیگر خدایان نورس از دست رگناروک در امان نخواهند بود. به احتمال بسیار بالا، کریتوس و آترئوس با همه خدایان سرزمین‌های نورس مواجه می‌شوند و با بعضی از آن‌ها مبارزات حماسی و عظیمی خواهند داشت. با توجه به هدف خدایان، بعید نیست که کریتوس آن‌ها را نیز از صفحه روزگار پاک کند. فراموش نکنید که رگناروک، بی‌رحم است و همه موجودات حاضر در این سرزمین را نابود می‌کند پس هیچکس در امان نیست.

پیش‌گویی لوکی

توجه: در این بخش، قسمت‌هایی از داستان نسخه 2018 فاش می‌شود!

در لحظات پایانی نسخه آخر گاد آو وار، متوجه شدیم که نام آترئوس در حقیقت لوکی است و مادر او و نژاد غول‌ها (Giant) از این مسئله آگاه بودند و او را با این نام می‌شناختند. این افشاگری باعث شد تا طرفداران حدس بزنند که این لوکی، همان فرد مهم داستان رگناروک است. فردی که شروع‌کننده اتفاق رگناروک است و پدر World Serpant و دو گرگ ذکر شده است. با توجه به دیوارنگاری موجود در لحظات آخر، متوجه شدیم که آترئوس، نقشی مستقیم یا غیرمستفیم در مرگ یکی از افراد مهم دنیای گاد آو وار خواهد داشت. فردی که به اعتقاد بسیاری از طرفداران، کریتوس یا تیر است. این دیوارنگاری‌ها توسط Giant ها به تصویر کشیده شده و معمولا پیش‌گویی‌هایی بودند که به حقیقت می‌پیوستند، پس با توجه به آن نقاشی، به احتمال زیاد مرگ یک فرد مهم را در داستان رگناروک خواهیم دید.

می‌دانیم که سانتامونیکا، ترسی از کشتن خدایان اساطیری ندارد و معمولا مرگ آن‌ها را به بدترین شکل ممکن به نمایش می‌گذارد. در سری گاد آو وار، معمولا پدران به دست فرزندان به قتل رسیدند و خود کریتوس نیز از این قاعده مستثنی نیست. با توجه به سوابق سانتامونیکا و نقش‌نگاره‌های موجود در لحظات آخر بازی، بعید نیست که این اتفاق در رگناروک نیز تکرار شود. با توجه به آن که تمرکز زیادی برای کاراکتر آترئوس صورت گرفته، این اتفاق غم‌انگیز خواهد بود.

تاکنون نمایش‌های کم و اطلاعات اندکی از داستان بازی منتشر شده است. این اتفاق ممکن است به عمد باشد زیرا که پلات داستانی رگناروک بسیار مهم است و شاید برای نمایش‌ها، چندان ساختار مناسبی نداشته باشد. اریک ویلیامز، اعلام کرده که پایان داستان God of War Ragnarok غافل‌گیرکننده و نفس‌گیر خواهد بود. از آنجا که مرگ، خیانت و انتقام، عناصر اصلی داستان سری بازی گاد آو وار بوده است، امکان وقوع چنین اتفاقی برای پایان رگناروک محتمل است.

افسانه‌های نورس چه می‌گویند؟

سانتامونیکا همیشه برداشت خاص خود را از داستان‌های اساطیری داشته و این نگاه آن‌ها بسیار منحصر به فرد بوده است. سری گاد آو وار همواره بر اصول خشم و انتقام خودش، وفادار بوده اما همیشه نیم‌نگاهی هم به افسانه‌ها داشته است. شایان ذکر است که در اکثر افسانه‌های باستانی و اساطیری، پایانی غم‌انگیز را روایت می‌کنند و شخصیت‌ها سرنوشت تلخی در داستان دارند. معمولا مرگ و ویرانی، عناصری هستند که برای یک پایان تراژیک و غم‌آلود مورد استفاده قرار می‌گیرد. حتی محبوب‌ترین شخصیت‌های افسانه‌ها نیز پایان خوشی ندارند.

در بعضی از برداشت‌ها، لوکی در پی حمله به آزگارد توسط هایمدال (Heimdall) کشته می‌شود. هایمدال، خدای روشنایی و نگهبان دیگر خدایان اساطیر اسکاندیناوی است و احتمال حضور او در God of War Ragnarok بسیار بالا است. اگر اتفاقی که ذکر کردیم در بازی گاد آو وار نیز اتفاق بیفتد به احتمال بسیار زیاد با خشم کریتوس روبرو خواهیم شد و اتفاقات خشمگین باورنکردنی در انتظار خواهد بود.

البته که سری گاد آو وار، همواره سرنوشت متفاوتی را برای کاراکترها در نظر داشته و به احتمال بسیار زیاد در رگناروک نیز با داستانی متفاوت از افسانه‌ها روبرو خواهیم شد. با توجه به افسانه رگناروک و صحبت‌های سازندگان و سیاست‌های سونی، به احتمال زیاد باید انتظار یک داستان عمیق و تاریک را داشته باشیم. به هر حال باید در انتظار خبرهای بیشتر از این بازی باشیم و ببینیم که کوری بارلاگ و اریک ویلیامز، چه آینده‌ای را برای سری محبوب گاد آو وار در نظر گرفته‌اند و چه اتفاقی برای این پدر و پسر خواهد افتاد.

مطلب پیشنهادی:بررسی بازی Deathloop – نامزد اصلی بهترین بازی سالدستپخت جدید استودیو Arkane

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب