کسانی که نباید ایبوپروفن مصرف کنند + تداخل داروییمصرف ایبوپروفنمصرف ایبوپروفن

مواردی که مصرف ایبو پروفن خطرناک است

برخی افراد برای گریز از هزینه های درمان و یا بی توجهی به سلامتی خود هنگام بیماری به پزشک مراجعه نمی کنند و با خود درمانی بیماری را پشت سر می گذارند اما این کار می تواند عواقبی داشته باشد زیرا افراد عام عوارض برخی داروها را نمی دانند و با خوردن آن ممکن است مشکلات جدی تری را ایجاد کنند. در این بخش از سلامت جالبز به شرایطی که مصرف ایبو پروفن خطرناک است می پردازیم.

مضرات مصرف ایبوپروفن برای مشکلات قلبی :

در حالی که دوز پایین آسپرین می تواند به جلوگیری از حمله قلبی کمک کند، داروهای مسکن دیگر در خانواده داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs)- که شامل ایبوپروفن هستند – با افزایش شانس حمله قلبی یا سکته در ارتباط بوده اند. سال ۲۰۱۷، ۲۰ تا ۵۰ درصد خطر حمله قلبی را در میان افرادی که هر روز به مدت یک هفته یا بیشتر استفاده می کردند، گزارش دادند. افزایش ریسک مرتبط با ایبوپروفن می تواند به میزان ۷۵ درصد باشد. بزرگ ترین خطر در نخستین ماه مصرف NSAID و دوزهای بالای آن رخ داد.
کاترین رئیس مرکز انجمن داروسازی آمریکا می گوید:کسانی که مبتلا به بیماری های قلبی یا در معرض خطر بیماری های قلبی هستند باید به ویژه در مورد این یافته ها نگران باشند، اگرچه خطر بالا بر همگان تاثیر می گذارد. اگر داروهای فشار خون مصرف می کنید مراقب باشید – NSAIDs می تواند می تواند اثر آن را کمتر کند. با پزشک در مورد داروهای جایگزین صحبت کنید تا درد را درمان کنید.
 خطرات ایبوپروفنخطرات ایبوپروفن

مصرف ایبوپروفن برای مشکلات قلبی چه عوارضی دارد؟

مصرف داروهای ضد انعقاد:

داروهای ضد انعقاد مانند وارفارین و ضد پلاکت (مانند پلاویکس )به آسانی از لخته شدن خون جلوگیری می کنند. ضد انعقادها معمولا برای افرادی که در معرض خطر بالای سکته هستند مانند آن هایی که فیبریلاسیون دهلیزی یا دریچه قلب مصنوعی دارند یا آن هایی که دچار انسداد ریوی شده اند ضد پلاکت به عنوان راهی برای جلوگیری از وقوع دوباره حملات قلبی توصیه می شود. ترکیب این داروها با ایبوپروفن ممکن است به طور قابل توجهی خطر مشکلات مربوط به خونریزی را افزایش دهد.” بنابراین به جای آن، درباره گزینه های دیگری با پزشک صحبت کنید.

مضرات ایبوپروفن برای بیماری های دستگاه گوارش :

NSAIDs نه تنها آستر شکم و روده ها را تحریک می کنند بلکه می توانند جریان خون را در منطقه کاهش دهند و به توانایی آن برای بازسازی آسیب برسانند بنابراین اگر مسائل گوارشی، مانند روده ملتهب، دارید ، احتمالا نمی خواهید از ادویل یا موترین یا داروهای غیر استروئیدی دیگر مصرف کنید . بنابراین ایبوپروفن برای درد مرتبط با التهاب روده در مواردی که از درد می برید، موثر نیستند، بهتر است با پزشک در مورد درمان های جایگزین صحبت کنید.

عوارض مصرف ایبوپروفن در دوران بارداری :

NSAIDs به جنین صدمه میزند و خطر سقط جنین در دوران بارداری زودهنگام و نقص قلب در سه ماهه سوم را افزایش می دهد. علاوه بر این، ارتباط بین زنانی را نشان می دهد که ایبوپروفن را در طول سه ماهه اول خود با کاهش رشد تخم جنین انجام داده اند که می تواند باروری آینده دختر را به خطر بیاندازد. قبلا هم در جالبز اشاره کردیم که ایبوپروفن همچنین ایده خوبی در زمان زایمان نیست چون می تواند منجر به خونریزی طولانی مدت شود. اگر در برخی موارد در طول دوره بارداری به مسکن نیاز دارید با پزشک مشورت کنید.
دوران بارداریدوران بارداری

مضرات مصرف ایبوپروفن در بارداری

عفونت ادرای :

چند سال پیش، محققان گزارش دادند که NSAIDs ممکن است برای درمان عفونت های دستگاه ادراری مفید باشد. آن ها علاوه بر تسکین درد از عود جلوگیری می کنند. شواهدی متناقض در مورد تاثیر ایبوپروفن در ادبیات وجود دارد، و به آنتی بیوتیک بستگی دارد علاوه بر این، زنانی که ایبوپروفن را مصرف کرده اند، به طور متوسط سه روز یا حتی بیشتر در مقایسه با آنتی بیوتیک طول می کشد تا درمان شوند.

مضرات مصرف ایبوپروفن برای آرتروز :

مبتلایان به ورم مفاصل، ایبوپروفن و دیگر داروهای غیر استروئیدی را برای تسکین دردهای آرتروز مصرف می کنند اما به دلیل اثرات منفی آن روی دستگاه گوارش ، قلب و عروق برخی از بیماران به خصوص آن هایی که سابقه مشکلات شکمی یا قلبی دارند قبل از اینکه ایبوپروفن را مصرف کنند، باید فکر کنند. مقایسه اثرات فشار خون بر انواع مختلف غیر استروئیدها (ایبوپروفن، ناپروکسن ، و )در آرتروز و روماتیسم آرتروز، تاثیر می گذارد تمامی داروها با خطر افزایش فشار خون همراه بودند و ایبوپروفن بدترین تاثیر را دارد.
برای افرادی که روماتیسم مفصلی دارند، داروهای غیر استروئیدی نمی توانند به اندازه کافی التهاب را کنترل کنند تا از آسیب بیشتر جلوگیری شود.

مضرات ایبوپروفن برای آسم :

ایبوپروفن و دیگر غیر استروئیدها التهاب را با مهار آنزیم سرکوب می کنند که تولید مواد پروستاگلاندین را کاهش که به درمان کمک می کند. مساله این است که تداخل با پروستاگلاندین می تواند باعث تشدید آسم شود. به همین دلیل است که به مبتلایان به آسم هشدار می دهند که با احتیاط ورزش کنند. این بیماران باید با پزشکان در مورد گزینه های جایگزین برای مدیریت درد صحبت کنند.
 عوارض دارو ایبوپروفنعوارض دارو ایبوپروفن

شرایط هایی که مصرف ایبوپروفن خطرناک است

عوارض مصرف ایبوپروفن در ورزش های سخت :

ورزشکارانی که ورزش های سخت انجام می دهند با مصرف ایبوپروفن برای تسکین دردهایی که دارند ممکن است به کلیه ها صدمه بزنند.

 

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب