توجه : تمامی مطالب این سایت از طریق ربات جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران توسط آیدی موجود در بخش تماس با ما، به ما اطلاع داده تا مطلب حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

7 گرین لنترن اصلی زمین در کمیکهای دیسی


در دنیای کمیک‌های دی‌سی، هزاران لنترن وجود دارند. هر کدام از این لنترن‌ها می‌توانند مربوط به یکی از دسته‌بندی‌های مجزای این گروه از شخصیت‌ها باشند. یکی از این دسته‌بندی‌ها، گرین لنترن ها (Green Lantern) یا همان فانوس‌های سبز هستند.

هزاران شخصیت نیز در دسته‌بندی فانوس سبزها عضویت دارند. اما در بین تمام فانوس‌های سبز 7 شخصیت هستند که می‌توان از آن‌ها به عنوان گرین لنترن های اصلی زمین یاد کرد.

هر کدام از این 7 گرین لنترن اصلی زمین در کمیک‌های دی‌سی، ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند. از ظاهر و برخی قابلیت‌ها گرفته تا اوریجین و شخصیت‌های مکمل. حالا نیز قصد داریم در این مطلب به سراغ این 7 فانوس سبز اصلی زمین برویم.

آلن اسکات (Alan Scott)

اولین گرین لنترن کمیک‌های دی‌سی با نام آلن اسکات به طرز عجیبی ارتباط خیلی کمی با بقیه گرین لنترن هایی دارد که پس از او معرفی شدند. این شخصیت که در سال 1940 توسط بیل فینگر (Bill Finger) و مارتین نادل (Martin Nodell) معرفی شد، کارگر خط آهنی بود که یک سنگ سبز مرموز با قابلیت‌های جادویی را کشف می‌کند.

آلن این سنگ را به شکل یک فانوس و حلقه درآورد. این حلقه می‌توانست هر چیزی که آلن تصور می‌کند را به وجود آورد و فانوس نیز این حلقه را شارژ می‌کرد. از آن جایی که برای قهرمانان آن دوران رایج بود، این حلقه نیز یک نقطه ضعف عجیب داشت؛ حلقه کاملاً نسبت به اشیای از جنس چوب ناکارآمد بود.

آلن اسکات بعدها تبدیل به یکی از اعضای پایه‌گذار جامعه عدالت آمریکا (Justice Society of America) شد و چندین بار در طول زمان نقش‌های کلیدی در دنیای دی‌سی ایفا کرد. اکثراً او شبیه چیزی به عنوان عضوی غیررسمی بین دیگر گرین لنترن های زمین شناخته می‌شود.

البته باید توجه کرد که آلن اسکات هیچ وابستگی‌ای با ارتش فانوس‌های سبز یا گرین لنترن کورپز (Green Lantern Corps) ندارد. علاوه بر اوریجین متفاوت، آلن اسکات حتی از نظر ظاهری نیز نسبت به دیگر گرین لنترن‌ها متفاوت است. او معمولاً با رنگ‌های قرمز و بنفش و همچنین یک شنل بزرگ به تصویر کشیده می‌شود.

مطلب پیشنهادی:10 ویجلنتی برتر دنیای دی‌سیمنهای بتمن!

هال جوردن (Hal Jordan)

وقتی در اواخر دهه 50 میلادی دی‌سی جانی دوباره به کمیک‌های ابرقهرمانی خود بخشید (دوره‌ای که عموماً از آن به عنوان شروع دوران نقره‌ای یاد می‌شود)، گرین لنترن به طور قابل توجهی تغییر پیدا کرد. شخصیت اصلی حالا هال جوردن نام داشت؛ یک خلبان آزمایشی جسور که به عنوان یکی از اعضای ارتش فانوس‌های سبز، نوعی پلیس بین کهکشانی، انتخاب شد.

حلقه هال عمدتاً شبیه به حلقه آلن اسکات عمل می‌کرد؛ این حلقه می‌توانست هر چیزی را به وجود بیاورد و تنها با قدرت تخیل کاربر و قدرت اراده او محدود می‌شود. یک نقطه ضعف مضحک نسبت به رنگ زرد در نهایت به توانایی کاربر حلقه در غلبه بر ترس ریتکان شد. نگهبانان هستی (Guardians of the Universe)، موجودات آبی رنگ با قدرت بسیار بالا و اخلاقیات سوال برانگیز، این جایگاه را به هال اعطا کرده بودند.

هال جوردن در عمده مواقع به عنوان پرچم‌دار گرین لنترن‌ها در دنیای کمیک‌های دی‌سی معرفی می‌شود. اوریجین و داستان اکثر فانوس‌های سبز دیگر نیز به نوعی با هال در ارتباط است.

جان استورات (John Stewart)

جان استورات به عنوان یکی از اولین ابرقهرمانان آفریقایی آمریکایی مهم دی‌سی در دهه 70 میلادی خلق شد تا به عنوان پشتیبان هال جوردن برای زمان‌هایی که او از زمین دور بود یا به هر دلیلی در دسترس نبود مورد استفاده قرار گیرد. وجود این شخصیت یک انقلاب محسوب می‌شد اما تا سری دهه 1990 با نام Green Lantern: Mosaic در مرکز توجه قرار نگرفت.

اما بیش از Green Lantern: Mosaic، جان استورات به خاطر حضور پررنگش در سریال انیمیشنی Justice League سال 2001 شناخته می‌شود. این سریال برای پنج فصل پخش شد و برخی از بهترین داستان‌های مربوط به جان استورات را در خود جای داد.

اکثر نسخه‌های مدرن این شخصیت، جان را نه در نقش پشتیبان هال جوردن بلکه شریک او قرار داده‌اند که یکی از آن‌ها محافظت از زمین را برعهده می‌گیرد در حالی که دیگری به فضا می‌رود.

مطلب پیشنهادی:نگاهی به شخصیت‌های سریال Arcane – دنیای لیگ آو لجندزرهاشدگی، بی معنایی و آرمان‌گرایی

گای گاردنر (Guy Gardner)

جایگزین اولیه هال جوردن یک شخصیت نه چندان خوشایند بود. تا یک آسیب مغزی در یک حادثه و بیدار شدن مجدد طول کشید تا گای گاردنر یک شخصیت قابل قبول پیدا کند. با ریشه گرفتن از کلیشه‌های مردانه، گای بیش‌تر به سمت زن‌ها و نوشیدنی‌های الکلی کشیده می‌شود تا انجام کار درست. علاوه بر این به شدت نسبت به هال جوردن عقده حقارت دارد و همکارش را به چشم دشمن و رقیب خود می‌بیند.

با وجود تمام این کاستی‌های شخصیتی قابل توجه اما گای گاردنر یگی از تواناترین و با اعتماد به نفس‌ترین صاحبان حلقه محسوب می‌شود و عضوی از گارد افتخار (Honor Guard) ارتش گرین لنترن‌هاست.

برای سال‌های طولانی، او حتی در جاستیس لیگ نیز عضویت داشت که شاید مهم‌ترین لحظه او در این دوران مشت خوردن از بتمن باشد! شاید گای گاردنر یک قهرمان ایده‌آل نباشد اما هنوز هم می‌تواند از پس مسئولیت‌هایش به روش خودش بربیاید.

مطلب پیشنهادی:معرفی کارنیج – کابوس مشترک مرد عنکبوتی و ونومبگذار خون جاری شود

کایل رینر (Kyle Rayner)

وقتی فروش کمیک‌ها در اوایل دهه 90 میلادی کاهش پیدا کرد، دی‌سی تصمیم گرفت که حالا وقت تغییرات اساسی برای فانوس سبز رسیده است. هال جوردن و ارتش گرین لنترن‌ها کنار رفتند؛ به این شکل که هال با خاطر نابودی محل زندگی‌اش، کوست سیتی (Coast City)، دچار دیوانگی شد و شروع به انجام قتل کرد تا در نتیجه سینسترو (Sinestro)، نگهبانان و اکثر گرین لنترن‌های دیگر از بین بروند.

یک نگهبان با نام گنتت (Ganthet) از این قتل‌های دیوانه‌وار جان سالم به در برد و از آخرین توانش برای اهدای آخرین حلقه قدرت به یک انسان ظاهراً تصادفی استفاده کرد. این انسان رندوم یک هنرمند با نام کایل رینر بود. کایل که کسی را نداشت تا به او آموزش دهد، مجبور شد قهرمان بودن را خودش یاد بگیرد و در همین حین نیز میراثی را زنده نگه دارد که به سختی از وجودش خبر داشت.

بعدها دیوانگی هال به تأثیر یک انگل ترس با نام پرالکس (Parallax) ریتکان شد. به این ترتیب هم هال و هم ارتش گرین لنترن‌ها دوباره بازگشتند. با این حال، بر خلاف اکثر شخصیت‌های جایگزین دهه 90 میلادی، کایل به حیاتش ادامه داد و به ارتش جدید فانوس‌های سبز پیوست. او حتی عنوان «مشعل‌نگه‌دار» یا تورچ‌برر (Torchbearer) را دریافت کرد چرا که در دوران تاریک این فرانچایز شعله سبز گرین لنترن‌ها را روشن نگه داشت.

سایمون باز (Simon Baz)

سایمون باز که احتمالاً نامحتمل‌ترین فانوس سبز محسوب می‌شود، بر اثر یک اتفاق صاحب یک حلقه قدرت شد. او که یک لبنانی آمریکایی از دیربورنِ میشیگان است بخش زیادی از عمر خودش را تحت آزار و اذیت به خاطر نژاد خود گذراند. به همین دلیل او نسبت به دیگر گرین لنترن‌های انسانی زندگی پر دردسرتری را تجربه کرده است.

احتمالاً بحث برانگیزترین جنبه این شخصیت تصمیمش در استفاده از یک سلاح دستی در کنار حلقه قدرتش بود. هر چند در نهایت بعد از یک گفت و گو با کمیسر گوردون تفنگ خود را کنار گذاشت.

سایمون اولین گرین لنترن انسانی بود که در قرن بیست و یکم خلق شد. ترکیب تأثیرات دنیای واقعی روی او (سایمون باز در آمریکای پس از وقایع یازده سپتامبر زندگی می‌کند) و اخلاقیات نامشخصش، سایمون باز را به یک نماینده عالی برای دوره‌ای پیچیده تبدیل می‌کند.

مطلب پیشنهادی:5 ویژگی خاص بدن بتمنبدنی فرا انسانی برای شخصیتی که قدرت فرا انسانی ندارد

جسیکا کروز (Jessica Cruz)

داستان جسیکا کروز به عنوان پاور رینگ (Power Ring)، نسخه شرور گرین لنترن، آغاز شد. پس از این که پاور رینگ قبلی در پیوستگی اصلی دنیای دی‌سی کشته شد، حلقه او به سراغ ترسِ مشخصِ جسیکایِ ضربه دیده آمد و او را به عنوان صاحب جدید خود انتخاب کرد. جسیکا در ابتدا نمی‌توانست جلوی خواسته‌های شرورانه حلقه را بگیرد اما در نهایت از تأثیر آن رها و شایسته حلقه فانوس سبز شد.

هال جوردن برای این که بتواند یک تیم تشکیل دهد تا از زمین محافظت کنند، شارژ کننده حلقه‌های جسیکا کروز و سایمون باز را با هم ترکیب کرد. گرین لنترن فرانچایزی‌ست که به طرز عجیبی شخصیت‌های مهم مونث انسانی کمی به خود دیده است. معرفی جسیکا باعث شد تا این سنت شکسته شود.

به مطالعه ادامه دهید:

چه کسی سیاره کریپتون را نابود کرد؟ 14 شخصیت عجیب و غریب دنیای کمیک‌ها 7 بار که اعضای جاستیس لیگ کشته شدند و دوباره به زندگی بازگشتند چقدر طول کشید تا اعضای جاستیس لیگ بزرگ‌ترین دشمنان خود را بشناسند؟ زک اسنایدر نخستین تصویر از گرین لنترن در Justice League را به نمایش گذاشت

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب