توجه : تمامی مطالب این سایت از طریق ربات جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران توسط آیدی موجود در بخش تماس با ما، به ما اطلاع داده تا مطلب حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

معنی ضرب المثل ” نه خود خورد نه کس دهد، گنده کند به سگ دهد “


همه چیز درباره معنی و مفهوم ضرب المثل نه خود خورد نه کس دهد، گنده کند به سگ دهد

نه خود خورد نه کس دهد

در این پست با معنی و مفهوم این ضرب المثل ایرانی و قدیمی آشنا می شوید. با دانشچی همراه باشید.

نه خود خورد نه کس دهد، گنده کند به سگ دهد کنایه از چیست؟

۱- به آدم خسیس و بخیلی می گویند که نه تنها از دلش نمی آید از مال خود به دیگران ببخشد، بلکه برای آسایش خود نیز استفاده نمی کند و در نهایت با همان خساست از دنیا می رود در حالیکه هیچ بهره ای مالش نبرده است.

۲- یعنی نه برای خودش خرج می کند و نه برای دیگران؛ آخر سر هم مالش به هدر می رود. (به سگ دهد یعنی نصیب سگ شود؛ منظور از دست رفتن مالش و بیخودی تلف شدن آن است.)

۳- این ضرب المثل را برای کسانی به کار می برند که عمر و جوانی خود را در راه به دست آوردن مال و ثروت گذرانده اند اما مال خود را سخت چسبیده اند که مبادا تمام شود! و همین شیوه را تا آخرین لحظه حیاتشان حفظ می کنند و در آخر، بدون آنکه استفاده ای از مالشان کنند از دنیا می روند و مالشان نصیب دیگران می شود!

همانطور که امام على عليه السلام فرمودند: بخيل، اندكى از مالِ خود را از خويش دريغ مى دارد و همه آن را سخاوتمندانه براى وارثانش وا مى گذارد! (غرر الحكم : ۱۸۸۴)

۴- افراد خسیس و بخیل نه در این دنیا آسایش دارند نه در آخرت! در دنیا که از دلشان نمی آید از نعمتی که خدا داده استفاده کنند و در آخرت هم از این نعمتی که خدا داده و شکر عملی آن را به جا نیاوردند، بازخواست می شوند!

پیشنهادی: ضرب المثل با سگ

اختصاصی-دانشچی

اشتراک گذاری:

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب