توجه : تمامی مطالب این سایت از طریق ربات جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران توسط آیدی موجود در بخش تماس با ما، به ما اطلاع داده تا مطلب حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

                  علائم روماتیسم دست

علائم روماتیسم دست


بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

علائم روماتیسم دست را از این سایت دریافت کنید.

بایگانی‌های علائم روماتیسم دست

نوشته‌ها

علت روماتیسم مفصلی و درمان آن

فروردین 16, 1399

/0 نظرها/در بیماری ها, مقالات /توسط تیم محتوا

آیا تا به حال دچار درد های حرکتی شده اید؟ می دانید علت بروز این درد ها چیست؟ اغلب علت برخی از درد های حرکتی روماتیسم است، روماتیسم شایع ترین بیماری خود ایمنی است. این که روماتیسم چیست و  چه علائمی دارد؟ علت روماتیسم مفصلی و درمان آن چیست؟ آیا روماتیسم مفصلی درمان قطعی دارد؟ از جمله پرسش های است که مکرراٌ از سوی کاربران پرسیده شده است و در این نوشتار قصد داریم در حد وسع توضیحاتی ارائه دهیم.

روماتیسم چیست؟

برای آشنایی با علت روماتیسم مفصلی و درمان آن لازم است که در ابتدا با روماتیسم آشنا شوید، روماتیسم یک بیماری خود ایمنی و تعریفی برای درد اندام های حرکتی محسوب می شود که انواع متعددی از آن وجود دارد و این بیماری باعث آسیب به بافت های هم بند مفاصل بدن می شود این عارضه با شدت فراوان باعث تورم و خشکی مفاصل می شود.

به طور برخی از درد های حرکتی همه ما مربوط به روماتیسم است، روماتیسمی که کنترل شده نباشد به نقاط مختلف بدن آسیب می زند. روماتیسم قلبی و مفصلی در زنان شایع تر از مردان است هم چنین افراد زیادی به این بیماری مبتلا هستند.

در بیماری های خود ایمنی گلبول های قرمز و غده تیروئید، عضلات و مفاصل، عروق خونی، پوست اندام ها بیش از سایر نقاط بدن درگیر می شود.

در همین ابتدا به شما می گوییم که اگر به این بیماری دچار هستید بهترین کار این است که متخصص ارتوپدی مراجعه نمایید.

روماتیسم -چیست؟

انواع روماتیسم

روماتوئید و آرتریت، به عنوان شایع ترین نوع این اختلال شناخته شده است.

روماتیسم مفصلی روماتیسم قلبی روماتیسم پوستی

در ادامه درباره علت روماتیسم مفصلی و درمان آن صحبت می کنیم.

علائم و نشانه های روماتیسم عبارت اند از:

احساس درد در مفاصل درگیر و شدت یافتن آن در حین انجام کار و حرکت دادن مفاصل

پس از مدتی بی حرکتی علامت خشکی عمومی بسیار شایع است، این نشانه از آرتریت التهابی نشات می گیرد.

احساس سفتی و خشکی در اوایل صبح

ورم مفاصل

درد مفاصل که با فشار یا حرکت تشدید می شود.

احساس ضعف و خستگی تب احساس بی حسی کرختی

احساس سوزش در برخی نقاط درگیر شده

کاهش فعالیت های جسمانی

کاهش شدید وزن تنگی نفس

قرینه بودن مفاصل درگیر

لنگان راه رفتن در زمانی که مفاصل اندان تحتانی دچار بیماری شوند.

مفاصل آسیب پذیر در بیماری روماتیسم

از شایع ترین مفاصلی که درگیر بیماری روماتیسم می شوند می توان به مفاصل انگشتان دست، مچ دست، مچ پا و پا اشاره کرد.

اما باید گفت که همه مفاصل که در بدن وجود دارد ممکن است دچار این بیماری شوند. مفصل زانو، شانه، ران، گردن و آرنج نیز از این قاعده مستثنا نیستند.

یکی از خصوصیات بیماری روماتیسم این است که بیماری در هر دو طرف بدن بروز می کند. مثلا اگر مچ دست دچار این عارضه شود هر دو دست این علائم را خواهند داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره و تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های 09107765549 – 02188879953 مطب دکتر حسین حاجی تقی متخصص ارتوپدی و فوق تخصص زانو و شانه تماس بگیرید. همچنین می توانید از صفحه اینستاگرام دکتر حسین حاجی تقی نیز دیدن فرمائید.

علت روماتیسم مفصلی چیست؟

به صورت کلی علت حمله کردن سیستم ایمنی به لایه داخلی غشاء مفصل است، به طور معمول سیستم ایمنی بدن از ورود عفونت ها به قسمت های مختلف بدن جلوگیری می کند.

با وجود این موضوع در زمان هایی که فرد به بیماری خود ایمنی دچار می شود، سیستم ایمنی به جای این که به عوامل خارجی یا همان عفونت ها حمله کند به بافت های سالم بدن حمله می شود.

در نتیجه آن التهاب و آسیب در مفاصل ایجاد می شود.

تورم، در زمان های رخ می دهد که مفصل در واکنش به التهاب مقدار بسیار زیادی مایع سنوویال تولید می کند.

در برخی از مواقع این میزان تا حدی می شود سایر بخش های بدن مثل ریه و چشم درگیر آن ها می شوند.

التهاب به وجود آمده سبب زخیم شدن غشاء سینوویال می شود و در آخر غضروف و استخوان های درون مفصل از بین می روند

طی انجام این پروسه تاندون و رباط های نگهدارنده ضعیف می شوند و به تدریج اسخوان ها شکل طبیعی خود را از دست می دهند.

علل بروز روماتیسم شامل موارد زیر می باشد:

چرا روماتیسم بروز می کند؟

جنسیت و سن: به طور کلی شیوع این بمیاری در زنان بیش از مردان است، اغلب افراد در رده سنی 40-60 سال به این عارضه مبتلا می شوند.

سوابق خانوادگی: اگر در یکی از اعضای خانواده و اطرافیان تان فردی مبتلا به این عارضه باشد، شما هم در معرض خطر ابتلا به آن قرار می گیرید.

استعمال دخانیات: سیگار کشیدن خطر ابتلا به روماتیسم را افزایش می دهد وو علاوه بر آن در افراد سیگاری بیماری روماتیسم شدید تر می شود، حتی افرادی که زمینه ژنتیکی دارند باید بیش از پیش مواظب باشند و سیگار نکشند.

اضافه وزن: چاقی هم از دیگر عوامل ابتلا به آرتریت و روماتوئید و روماتیسم است.

ابتلا به این بیماری وابسته به مرحله ای که بیمار در آن قرار دارد می تواند خفیف و یا شدید باشد.

زمان هایی که بیمار تحت تاثیر حمله این بیماری قرار می گیرد باید این توانایی را داشته باشد که با آرامش تمرینات لازم را انجام بدهد.

دلیل این که می گوییم باید تمرین کرد این است که اگر فرد بیمار مفاصل را به حالت خود رها کند، این عدم تحرک سبب خشکی مفصلی و کاهش دامنه حرکتی و در نهایت تغیر شکل مفصل می شود. برای آشنایی بیشتر با علت روماتیسم مفصلی و درمان آن حتما تا انتها همراه ما باشید.

بیماری روماتیسم چگونه تشخیص داده می شود؟

در ابتدا ذکر یک نکته ضروری است که برخی از  علائم بیماری روماتیسم مختص آن نیست و ممکن است شاید علائم بیماری دیگری باشد به همین دلیل باید سریعا به پزشک مراجعه کنید تا با با معاینات فیزیکی و بعد تشخیصی بالینی به نوع بیماری پی برده شود. معاینات بالینی این بیماری با تست آزمایشگاهی به نام فاکتور روماتوئیدی انجام می شود و با ارزیابی نتایج حاصله از آن تشخیص صورت می گیرد و برخی از متخصصین بر اساس همین تشخیص می توان نوع روش درمانی را انتخاب می کنند.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : drhajitaghi.com

علائم و درمان رماتیسم مفصلی (آرتریت روماتوئید) • فیزیوتراپی بهروزی

از علائم رماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید خستگی مزمن و درد و تورم مفاصل است. برای درمان رماتیسم مفصلی می‌توان از روش‌های فیزیوتراپی استفاده نمود.

روماتیسم مفصلی (آرتریت روماتوئید) و درمان آن

رماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید باعث درد و تورم مفاصل می‌شود و از علائم آن ضعف و خستگی مزمن و کاهش دامنه حرکتی مفصل و قدرت عضله است. برای درمان روماتیسم مفصلی می‌توان از روش‌های فیزیوتراپی استفاده نمود.آن چه می‌خوانید پنهان نمودن

1) رماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید چیست؟

2) با علائم روماتیسم مفصلی آشنا شوید

3) علت روماتیسم مفصلی و درمان آن

3.1) عوامل‌ افزایش دهنده‌ احتمال ابتلا به رماتیسم مفصلی

3.2) درمان روماتیسم مفصلی با فیزیوتراپی چگونه است؟

رماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید چیست؟

رماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید یک بیماری خودایمنی است. در بیماری‌های خودایمنی، سیستم ایمنی به بافت‌های خود حمله می‌کند. بیماری روماتیسم مفصلی موجب التهاب، درد و تورم مفاصل بدن می­‌شود.

رماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید

التهاب باعث می‌شود که مفاصل دردناک، داغ و متورم شوند و حرکت آن محدود شود. خشکی مفاصل در هنگام صبح نیز رایج است. این بیماری معمولا مزمن بوده و  اگر بدون درمان رها شود در دراز مدت  التهاب ناشی از رماتیسم مفصلی می‌تواند به مفاصل آسیب برساند و موجب تخریب مفصل شود.

علت روماتیسم مفصلی مشخص نیست. این علت به ترکیبی از عامل‌های هورمونی یا محیطی و ارثی یا ژنتیک مربوط می‌شود. از هر صد نفر یک نفر در طول عمرش به نوعی به این بیماری مبتلا می‌شود.

روماتیسم مفصلی و به خصوص روماتیسم زانو در زنان درصد شیوع بالاتری دارد و زنان سه برابر بیش از مردان به این بیماری مبتلا می‌شوند. رماتیسم مفصلی (آرتریت روماتوئید) معمولاً بین 35 تا 60 سالگی بروز می‌کند، اما بر اساس اکثر پژوهش‌ها احتمال ابتلا به روماتیسم در دوره میان‌سالی بیشتر است.

با علائم روماتیسم مفصلی آشنا شوید

رایج ترین علائم روماتیسم مفصلی عبارتند از:

تورم، درد، حرارت در مفاصل. معمولاً مفاصل کوچک‌تر دست‌ها یا پاها تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

سفتی و خشکی صبحگاهی که بیش از 30 دقیقه طول می‌کشد (یا در صورت استراحت در طول روز، خشکی مفصل بروز می‌یابد که بیش از 30 دقیقه طول می‌کشد).

کاهش دامنه حرکتی مفصل و قدرت عضله

ضعف و خستگی مزمن

احساس غیر طبیعی مانند سوزش یا تیر کشیدن

اشکال در خواب به خاطر وجود درد

ضعف عضلات

علائمی شبیه آنفولانزا، مثل احساس داغی و تعریق

سر درد گردن درد کاهش اشتها تب

علائم رماتیسم مفصلی

بیماری رماتیسم مفصلی دارای الگویی متقارن است؛ بنابراین مفاصل به صورت قرینه در هر دو سمت بدن تحت تأثیر رماتیسم قرار می‌گیرند. یعنی اگر مچ راست صدمه دیده باشد، علائم در مچ چپ نیز بروز می‌یابد.

شایان ذکر است که علائم روماتیسم مفصلی در هر بیمار به شیوه‌ای متفاوت بروز می‌یابد. دوره و شدت بیماری از فردی به فرد دیگر متفاوت است و هیچ دو بیماری شبیه هم نیستند. علائم می‌تواند هر روز تغییر کنند و زمان‌هایی وجود دارد که بیماری فعال است و گاهی نیز غیرفعال و خاموش است.

ممکن است علائم حالت رفت و برگشتی داشته باشد یا چندین سال دوام داشته باشد. ممکن است بیمار فقط چند مورد از علائم بالا را داشته باشد و یا اینکه علائمی به جز علائم ذکر شده هم داشته باشد.

علت روماتیسم مفصلی و درمان آن

علت روماتیسم مفصلی حمله کردن سیستم ایمنی به لایه داخلی غشاء مفصل یا غشاء سینوویال (لایه غشاهای پیرامون مفصل) است. نقش معمول سیستم ایمنی بدن حفاظت از ما در برابر عفونت‌ها می‌باشد.

با وجود این، زمانی که فرد دچار بیماری خود ایمنی می‌شود، سیستم ایمنی به جای حمله به عوامل خارجی مثل عفونت، به بافت‌های سالم بدن حمله می‌کند و در نتیجه باعث ایجاد التهاب و آسیب به مفاصل می‌شود.

تورم، زمانی رخ می‌دهد که مفصل در واکنش به التهاب، مقدار زیادی مایع سنوویال تولید می‌کند. گاهی اوقات سایر بخش‌های بدن مثل ریه و چشم تحت تأثیر قرارمی‌گیرند. التهاب حاصله، غشاء سینوویال را ضخیم می‌کند و در نهایت غضروف و استخوان درون مفصل را از بین می‌برد.

تاندون‌ها و رباط‌های (لیگامان‌ها) نگهدارنده مفاصل در کنار یکدیگر، ضعیف و کشیده می‌شوند و به تدریج مفصل شکل طبیعی و نظم خود را از دست می‌دهد.

علت روماتیسم مفصلی و درمان آن

عوامل‌ افزایش دهنده‌ احتمال ابتلا به رماتیسم مفصلی

عوامل‌ افزایش دهنده‌ احتمال ابتلا به روماتیسم مفصلی عبارتند از:

جنسیت: روماتیسم مفصلی در زنان شایع تر از مردان می‌باشد.سن: روماتیسم مفصلی در همه سنین می‌تواند رخ دهد، اما عموماً در سنین 35 تا 60 سالگی بروز می‌یابد.سابقه خانوادگی: در صورت ابتلای یکی از افراد خانواده به آرتریت روماتوئید، احتمال ابتلای دیگر اعضای خانواده هم افزایش می‌یابد.

علائم بیماری رماتیسم مفصلی بسته به مرحله بیماری می تواند خفیف و یا شدید باشد. در این بیماری در زمان حمله مفاصل ملتهب و دردناک شده، دامنه حرکتی و قدرت عضلات کاهش می‌یابد.

در بیماری روماتیسم، هم در زمان حمله و هم در فاز آرامش باید تمرینات مناسب توسط بیمار انجام شود، زیرا در صورتی که مفاصل به حال خود رها شوند، عدم حرکت باعث خشکی مفصلی و کاهش دامنه حرکتی و در نتیجه تغییر شکل مفصل می‌گردد.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : biptc.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب