وزیر دفاع آلمان می‌گوید که کی‌یف به کشورهای غربی اطمینان داده است که با سلاح‌های کشورهای غربی به روسیه حمله نخواهد کرد.

«کریستینه لامبرشت» وزیر دفاع آلمان در توجیه عرضه تسلیحات غرب به اوکراین تصریح کرد که کی‌یف به کشورهای غربی اطمینان داده است که با سلاح‌های کشورهای غربی به روسیه حمله نخواهد کرد.

طبق این گزارش، لامبرشت تصریح کرد: «اوکراین به کشورهای غربی اطمینان داده است که به خاک روسیه حمله نخواهد کرد و از سلاح های ارائه شده توسط غرب برای دفاع خود استفاده خواهد کرد».

اظهارات وزیر دفاع آلمان در حالی مطرح شده است که «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌‌جمهور اوکراین با طرح این ادعا که حملات گسترده هوایی و توپخانه‌ای موسکو با هدف تخریب کل منطقه دونباس صورت گرفته است، از همپیمانان اوکراین خواست که به ارسال تسلیحات سنگین برای مقابله با روسیه در میدان نبرد سرعت بخشند.

زلنسکی در یک سخنرانی ویدیویی که اوایل پنجشنبه منتشر شد، با تکرار درخواست برای ارسال سلاح‌های بزرگ‌تر و سریع‌تر گفت: «ما باید سرزمین خود را آزاد کنیم و به پیروزی برسیم، اما سریع‌تر، خیلی سریع‌تر».

وی ادامه داد: «حملات هوایی و توپخانه‌ای گسترده‌ای در دونباس انجام می‌گیرد. هدف اشغالگران در این جا تغییر نکرده است. آن‌ها می‌خواهند گام به گام، کل دونباس را نابود کنند».

رئیس‌جمهور اوکراین تصریح کرد: «به همین دلیل است که ما بارها و بارها بر تسریع عرضه تسلیحات به اوکراین تأکید کرده‌ایم. آن چه که به سرعت مورد نیاز است، برابری در میدان جنگ است تا این گروه شیطانی را متوقف کنیم و آن را به خارج از مرزهای اوکراین برانیم».

مقام‌های روس هشدار داده‌اند که عرضه تسلیحات به اوکراین در نهایت به تضعیف امنیت کشورهای اروپایی منتهی خواهد شد اما با این حال کشورهای غربی تلاش می‌کنند که با ارائه تسلیحات به اوکراین، با روسیه نبرد کنند.

روسیه در پنجم اسفندماه ۱۴۰۰ به درخواست کمک جمهوری‌های دونباس برای دفاع در مقابل حملات اوکراین به این کشور اروپایی حمله کرد و از آن زمان کشورهای غربی با تشدید فشار تحریم‌ها و عرضه تسلیحات به اوکراین به آتش ناآرامی‌ها در اوکراین دامن زدند.